SPORT

Polgár Judit: „Bárkiből mester lehet, ha eleget gyakorol” – idén a nőké a főszerep a Világsakkfesztiválon

Az idei Világsakkfesztivál kiemelt témája, hogy nőként hogyan lehet érvényesülni egy férfiak által dominált világban.
Rónyai Júlia. Fotó: Polgár Judit - szmo.hu
2022. szeptember 30.



Mindkét nem egyformán sikeres tudna lenni a sakkban, ebben nincsenek köztünk különbségek - véli Polgár Judit, a hét alkalommal sakk Oscart nyert, Magyar Szent István-renddel kitüntetett magyar sakkozó, nemzetközi nagymester, nyolcszoros sakkolimpikon.

“A mai napig nagyon erősen élnek a nőkkel kapcsolatos sztereotípiák a sakkban. Amikor gyerekként elkezdtem - és már 6-7 éves koromtól felnőttekkel sakkoztam -, még erősebbek voltak, de a mai napig sem tűntek el. A berögzött gondolkodást a legnehezebb megváltoztatni” - mondta kérdésünkre Polgár Judit.

“Mindenki megtanulhat sakkozni, nincsenek reménytelen esetek. Nagyon sok múlik azon, mennyi időt tölt el valaki a játékkal, mennyire érdekli. Egy mester-nagymesteri szint közé majdnem mindenki eljuthat, attól függően, mennyi időt tud rászánni a gyakorlásra” - mondja Judit.

De vajon mikor derül ki, mennyire tehetséges sakkozó egy gyerek?

„Egy hétéves gyerek esetében még sok mindent nem tudunk megmondani. Azt figyelem, hogy reagál, mennyire dedikált a figyelme, a szülők mennyire támogatják, és neki személyesen milyen álmai vannak.”

Sok múlik ugyanakkor a családon és a közösségen, ahol egy gyerek felnő. Sok esetben maguk az edzők sem adnak megfelelő bátorítást a lányoknak. Judit szerint egy hétéves kisfiút gyakran azzal biztatnak, hogy akár a világ legjobb játékosa, a következő Magnus Carlsen is lehet. Eközben a lányok azt hallják, a világ legjobb női játékosa címre pályázhatnak. A két kategória azonban nem ugyanaz - mondja Judit, aki egyébként az idén, egy madridi parkban tartott schnellparti során mattot adott a világ legjobb férfi sakkozójának.

„A világ legjobb férfi játékosa tényleg a top, a nőket és férfiakat is beleértve. A legjobb női játékos azonban csak a top 400-ban van benne. Természetesen ez is hatalmas eredmény, megfelelő egyéniségnek, karakternek kell lenni hozzá. Ezzel mégis egy jóval alacsonyabb szintet lőnek be a lányok számára: a különbség akkora, mint a PHD és a Nobel-díj között” - vélekedik a világklasszis sakkozó.

Polgár Judit maga is tisztán látja: nem tudott volna ilyen eredményeket felmutatni, ha nem biztatták volna folyamatosan a szülei. Náluk soha nem volt téma a nők és férfiak közötti különbség, kizárólag az Élő-pontok növelése számított, ami az ő gondolkodásmódját is meghatározta.

Judit elmondja, nem látta hátrányát, hogy tehetségének hála, már kiskorától máshogyan alakult az életútja, mint a kortársainak. Habár magántanulóként nőtt fel, két nővérével, Zsófiával és Zsuzsával mindig tudtak támaszkodni egymásra. Közös edzésekre jártak, ami számára komfortos légkört nyújtott.

Október 8-tól indul a Világsakkfesztivál Budapesten

A Polgár Judit által szervezett eddigi legnemzetközibb Világsakkfesztivál október 8-án, Budapesten indul a Magyar Nemzeti Galériában – ahol a lányok uralják majd a sakktáblát. Ezen a héten ráadásul Judit egyik híres partijából vett sakkfeladvánnyal találkozhatnak a New York-i járókelők a Times Square egyik óriásképernyőjén.

Az idei évet a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) a nők évének nyilvánította. Így nem is volt kérdés, hogy az idei fesztivál fő témája a nők a sakkban, nők a tudományban lesz.

„Egész életemet végigkíséri az a kérdés, hogy nőként hogyan lehet érvényesülni egy férfiak által dominált világban. Kutatásokkal igazolt tény, hogy sokkal kevesebb nő tevékenykedik tudományos területen. Gyakorlati megoldásokat és inspiráló női történeteket hozunk az anyukáknak és az apukáknak az idei fesztiválra” – mondta Judit, a fesztivál alapítója.

De vajon mennyiben fejlesztené a gyerekek gondolkodását, ha a sakk is az oktatás részét képezné? Ez is témája az idei fesztiválnak. Georgiában például idén szeptembertől lett a sakk kötelező tantárgy az általános iskola első osztályát kezdő tanulók számára. Nem véletlen, hogy a Világsakkfesztivál idei „Sakk az oktatásban” nemzetközi konferenciájának fővédnöke Georgia oktatási és tudományos minisztere, Dr. Mikhail Chkhenkeli.

Vajon mennyire hatásos, ha a lányok külön tanulnak a fiúktól, ami sok angol és kínai iskolában bevett gyakorlat? – teszi fel októberben a kérdést Barabási Albert-László fizikus, hálózatkutató és Rita Atkins matematikus, nemzetközi sakkmester. A válaszokat pedig otthonról nézve online és a helyszínen is megtudhatjuk.

De hogyan alakulhat a sakk jövője?

Joggal merülhet fel a kérdést: mennyire veszi el a sakk varázsát, hogy a mesterséges intelligencia bármikor képes megverni az embert?

Polgár Judit kiemelte: a digitális megoldások már 20 éve a sport részét képezik. Igaz, akkor még csak sakkprogramok, elemzőprogramok léteztek. Már akkor is napi témát jelentett, ezek mennyire tudják támogatni a játékosok fejlődését.

„Ma a jó nagymesterek többsége heti hét napban játszik a gépek ellen. Maga a felkészülés is nagyon megváltozott: míg régen egymás ellen sakkoztunk, ma a sakkprogramokat használva a játékok objektivitását is könnyű utólag ellenőrizni. A sakkozó a felkészülés során is maga irányíthatja a programokat, ami megváltoztatta a sportágat és a gondolkodásmódot is.”

Hozzáteszi, a sakk ezzel együtt még mindig ember és ember közt zajlik. Nincs igazi motiváció, hogy az emberek a gépek ellen álljanak ki, hiszen abban nem fognak túl sok örömöt találni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Ryan Reynoldsék csapata megint feljutott, már csak egy lépésre vannak a csodától
A Wrexham vasárnap 3-0-ra verte a Charlton Athleticet, így biztosította a feljutást a világ egyik legkeményebb másodosztályába.


Három éven belül harmadszor ünnepelhetett feljutást a Wrexham AFC, írja a Telex. A csapat vasárnap 3-0-ra győzte le a Charlton Athleticet, ezzel biztosította helyét az angol másodosztályban, a Championshipben. A Wrexham a már bajnok Birmingham City mögött a második helyen zárt.

A történelmi sikert hazai pályán, a Racecourse Groundon aratták, közel 13 ezer szurkoló előtt.

A walesi klub ezzel már csak egy lépésre van attól, hogy a Premier League-ben szerepelhessen.

A Wrexham AFC története 2020 őszén vett új fordulatot, amikor Ryan Reynolds és Rob McElhenney megvásárolta a klubot. A két színész eredetileg azzal a céllal vette át a csapatot, hogy egy dokumentumfilm-sorozatot forgassanak az angol ötödosztályban szereplő egyesület mindennapjairól. Magyarországon az eddig négy évadot megért Üdv Wrexhamben! című sorozatot a Disney+-on lehet nézni.

A Wrexham azóta folyamatosan építkezik és lépeget felfelé az angol futball ranglétráján. Most már a világ egyik legkeményebb bajnokságában, a 24 csapatos Championshipben folytathatják. A klub számára már az is nagy siker lenne, ha tartósan meg tudnának kapaszkodni ebben az osztályban, de ha innen is sikerülne feljutniuk, font százmilliós bevételre tehetnének szert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Elképesztően megható gesztussal ünnepelte a Liverpool bajnoki címét a vezetőedző
A Liverpool hátrányból fordítva ütötte ki a Tottenhamet. Arne Slot viszonozta a korábbi edző, Jürgen Klopp korábbi hasonló cselekedetét.


Ahogy arról tegnap írtunk, a Liverpool 5-1-re verte a Tottenhamet, és ezzel megszerezte a Premier League bajnoki címét. Szoboszlai Dominik kezdőként lépett pályára a mérkőzésen. A Liverpool története során a 20. bajnoki címét ünnepelhette.

A lefújás után Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője azonnal mikrofonhoz került, hogy a stadion nézőinek adjon interjút. Elmondta: már a stadionhoz érkezve érezték, nem fordulhat elő, hogy ne nyerjék meg a meccset. Hozzátette, hátrányba kerültek ugyan, de mindig találnak megoldást a győzelemre. „Nagyon büszke vagyok a játékosokra” – mondta.

Slot megköszönte a szurkolók támogatását, és külön kiemelte, hogy a közönség végig mögöttük állt. A stáb munkáját is méltatta. Az edzőt arról is kérdezték, mennyire találja meghatónak, hogy most közösen ünnepelhetnek a szurkolókkal, hiszen a legutóbbi bajnoki címnél a koronavírus-járvány miatt erre nem volt lehetőség. Slot erre újra köszönetet mondott, majd hozzátette: „ez a második bajnoki cím az elmúlt öt évben.”

A stadionban különleges pillanat volt, amikor a közönség Jürgen Klopp nevét kezdte skandálni. Így emlékeztek meg arról, hogy amikor Slot kinevezése eldőlt, a német edző adta így adta át neki a stafétát.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: