KULT
A Rovatból

Örömzenélt a régi-új Kispál és a Borz

A felvidéki Bátorkeszin melegített az újjáalakult zenekar Orfűre.

Link másolása

A Kispál és a Borz huszonhárom évnyi zenélés után 2010-ben hangos búcsút intett közönségének a Sziget nulladik napján, Jutka, Pistike és Emese pedig csak a fejekben öregedhetett tovább. Mi szomorúan jöttünk el, tudván, ezúttal nincs Még egyszer, míg tavaly, év végén a zenekar bejelentette „visszatérését” a következő három évre. Ám, a hagyományos visszatérés ezúttal csak évi egy-egy Kispál ünneplést jelent, a Fishing On Orfű nulladik napjára, meg pár bemelegítő külföldi koncertet, ahol a ’87-es kezdéstől korszakonként lépkednek végig az életművön.

Így idén a Naphoz Holddal, a Föld, kaland, ilyesmi, az Ágy, asztal, tévé anyagát hallhatjuk, illetve néhány számot a Sika, kasza, lécről is. Az évszámnak megfelelően idén a kezdeti felállással lépnek színpadra, így Bräutigam Gábor dobol, Ózdi Rezső pedig basszusgitározik pár számban. Őket, ez alkalommal a Magyar Császári Pillanatművekből és a Kiscsillagból is ismert multiinstrumentalista virtuóz, Császári Gergely egészítette ki.

kis1

kis3

kis6

A közönség

Jönni fog egy lovas

A ’87-től előkeresett „ős” Kispál dalok az évek során egyáltalán nem porosodtak be, a zenekar az idők folyamán szinte a magyar folklór részévé vált. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az időnként megrendezésre kerülő Kispál-éneklések, vagy, hogy ma már nincs úgy hajnali részegség a körúton, hogy valamely éneklő társaság tagja ne próbálna meg Lovasi lenni. A banda hatását mutatja az is, hogy – bár rossz beidegződéssel – már-már műfaji kategóriaként emlegetjük a „kispálos zenekarokat”.

Tehát, a dalok a mai napig élőszervezetként működnek, generációkat összefogó hangulatok és jelszavak lettek, hangszerelésben is csak egy-két számon változtattak, mint például az Ágy, asztal, tévén. A zenekar pedig a nagy bejelentést követően több koncerthelyszínnel is kiegészítette az egyetlen orfűi mellett a koncertnaptárját, külföldi, úgynevezett „bejátszó bulikkal”. Megindítva ezzel az elvakultabb rajongók hadát Sepsiszentgyörgyre, Nagyváradra, sőt, londoni koncertjük napjára is már alig lehet repjegyet foglalni. Így jutottak el május 10-én a Bátorkeszi Borfesztiválra is a Felvidéken.

Zsákmányállat

A szőlőültetvények és tündéri borospincék közé ékelt fesztiválra nyolcezren vándoroltak el, s bár a finom borok is komoly húzóerőnek számítottak, azért a fő hangsúly mégis a szombat esti koncertre tolódott, hiszen a londoni kivételével ez volt az utolsó bejátszós koncertjük, ráadásul Budapesttől csupán 75 kilométernyi utat kellett megtenni.

A párkányi Jóvilágvan koncertje után, fél 10-kor végre színpadra lépett a Kispál és a Borz és a közönség egy emberként visított a viszontlátás örömétől. Lovasi kedélyes „egészségetekre, egyben szevasztok”-kal köszöntött minket, majd a Bársonyfüggönnyel elindították a kétórás dalörvényt és az első sorokban a pogót. A 60-as évek végén még arra is volt gondjuk, hogy megvárják, míg az első sorokból valaki megkeresi a leesett szemüvegét.

kis4

kis5

kis7

A zenekar

Dal teázáshoz

Ezúttal láthatóan nem csak a közönség érezte jól magát, hanem a zenekar is örömből és nem rutinból zenélt, így kifejezetten jót is tett nekik ez a hároméves szünet, Lovasi András például ismét lelkesen mesélt és mozgott a színpadon, jókedve pedig láthatóan nem csak a bátorkeszi bor érdeme. A Rétek halványak felvezetőjében isteni áldásként dicsérte a körülöttünk lévő tájat, s a dalt a helyi borászoknak küldte.

A vadnyugat története indiánszemmel alatt megemlékeztünk az indiánokról, a kezdő sorok előtti sikolyokra pedig meg is jegyezte Lovasi, milyen kollektív abszolút hallása van a közönségnek. A kedves élcelődés, hangulatkeltés ment végig, a zenekar nem akart pátoszos hangulatot kelteni, és nem voltak fátyolos szemű visszaemlékezések sem a régi időkre. És ez így van jól, ez mutatja, hogy a Kispál és a Borz nem vált nosztalgia-zenekarrá.

Rezervátom

„Olyan intelligensek vagyunk, hogy be tudjuk fejezni időben” – szólt a fáma, nem sokkal tizenegy után, háttérben egy 2015-ben folytatjuk felirat, ám szerencsére az Előre, illérit és a visszatapsot követően még visszajöttek a Hellóval, az estét végül Jutka történetével zárták.

A Kispál után a hatalmas koncerttér gyorsan kiürült, a színpadot dj vette át, a borz- és bormámoros közönség pedig hajnalig verhette a port. Találkozzunk Orfűn!

Nyomj egy lájkot, ha szereted a Kispált!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: