KULT
A Rovatból

Öngyilkos akart lenni, majdnem megsüketült, és a modellekre esküszik – A Bradley Cooper-portré

A Másnaposok, a Csillag születik és a Napos oldal kilencszeres Oscar-jelölt sztárja nem szívesen emlékszik vissza a vad, drogos, piás napjaira, arra viszont már annál szívesebben, amikor úgy döntött, itt az ideje a változtatásnak. 49 évesen pedig még mindig a karrierje csúcsán találjuk.

Link másolása

Kétségtelenül 2009 volt Bradley Cooper éve. Noha a mozgóképes karrierje tíz évvel korábban, 1999-ben indult egy kis szereppel a Szex és New Yorkban (ő volt Jake a 2. évad 4. epizódjában), és olyan ismert mozifilmekben is feltűnt különféle mellékszerepekben (sokszor játszotta a főhős egyik haverját), mint az Ünneprontók ünnepe (2005), az Anyám nyakán (2006), A meztelen dobos (2008), Az igenember (2008) vagy a Nem kellesz eléggé (2009), végül a 2009-es Másnaposokban főszerepet kapott, ami rögvest világhírűvé tette, így a következő években már A-kategóriás sztárként szerepelhetett olyan filmek élén, mint A szupercsapat (2010), a Csúcshatás (2011) vagy a Másnaposok további két része (2011, 2013). A 2012-es Napos oldalból pedig azt is megtudtuk, hogy nemcsak jóképű és sármos, hanem csodálatos színész is.

S valóban sokkal összetettebb ő, mint amilyennek elsőre látszik. A Georgetownon végzett Cooper tizenéves kora óta azonosul Joseph Merrickkel (egy torz, XIX. századi angol férfival, akiről David Lynch forgatott filmet Az elefántember címmel 1980-ban), az egyetemi diplomamunkáját Vladimir Nabokov Lolitájából írta, olyan könyveket kedvel, mint pl. Milan Kundera Halhatatlanság című műve, és imádja az olyan filmeket, mint a Szerelmem, Hirosima (1959) című francia klasszikus.

Hollywoodot is elhagyta Philadelphia kedvéért, amikor visszaköltözött gyermekkori otthonába, hogy gondozza rákos beteg apját (aki 2011 januárjában halt meg).

"Nevetségesen más a való életben" – mondta róla Todd Phillips, a Másnaposok-trilógia és a Joker rendezője: „Az emberek azt hiszik, hogy csak önmaga egy változatát játssza, pedig ez nem is állhatna távolabb az igazságtól. Ő nagyon is sebezhető, és van benne egy olyan melegség, amiről nem is gondolnád, hogy a lényének része."

Kórházról kórházra

Bradley Charles Cooper 1975. január 5-án született Philadelphiában, s ott is nőtt fel a nővérével, Hollyval együtt egy tőzsdeügynök apa, Charles és egy háztartásbeli anya, Gloria fiaként. Utóbbi révén olasz, előbbi révén ír származású, és mindkettejük révén katolikus. „A csontjaimban katolikus vagyok" – jegyezte meg egyszer Bradley, aki még mindig naponta imádkozik.

A születése után nem sokkal a szülei felfedezték, hogy koleszteatómája van, egy daganat a középfülben, amely süketséget okozhat, és ezért meg kellett műteni. „Nagyon fiatalon elkezdtem búvárkodni, és kilyukadt a fülem, 5 és 18 éves korom között négy vagy öt műtétem is volt. Most már állandó lyuk van a dobhártyámon, nem is tudok füldugó nélkül úszni."

De nem csak ezért volt nehéz a tinikora. 15 évesen ugyanis feldöntött egy üveglámpát, ami az arcán tört szét. „Spriccelt belőle a vér, majd hat hónapig nem tudtam mozgatni az arcom egy részét. Plasztikai műtétre volt szükségem". Az ebből és más balesetekből származó hegek megmaradtak az arcán, de hiúság nélkül mutogatja őket.

Cooper 12 éves volt, amikor megnézte David Lynch Az elefántemberét, ami teljesen lenyűgözte. „Az a film kísértett engem. Nem tudtam abbahagyni a sírást. Ahhoz, hogy bárki olyan mértékben megérintsen, hogy ez cselekvésre késztessen (mivel később Londonba utazott, hogy megnézze Merrick személyes tárgyait – a szerk.), abban lennie kell valamiféle azonosulásnak.”

A Villanovában, majd a Georgetownban folytatott tanulmányai után 70 000 dolláros diákhitelt vett fel, hogy csatlakozhasson a New York-i The New School Actors Studio drámaiskolához, amíg azonban ott tanult, szüntelenül dolgozott a megélhetéséért: portás volt a Morgans Hotelben, majd csatlakozott a LeAp (Learning Through an Expanded Arts Program) nevű nonprofit szervezethez, amely elvitte őt különféle belvárosi iskolákba, ahol a nehéz sorsú gyerekek könyörögtek neki, hogy fogadja örökbe őket.

A színészet számára reveláció volt. A felnőttként átélt fájdalmakat a munkájába sűrítette, így a való életben elmondása szerint először tanult meg igazán lazítani. Coopernek korán jöttek a sikerek: a csoportjából elsőként lett ügynöke, majd hamarosan a TLC utazási sorozatának, a Globe Trekkernek lett a házigazdája, amely olyan helyekre vitte el, mint Peru és Horvátország, és amelynek köszönhetően olyan sorozatokban kapott szerepet, mint a Szex és New York, a Kés/alatt és a legfontosabb, az Alias, amelynek 46 epizódjában is szerepelt 2001 és 2006 között.

Durva évek

"Már egyáltalán nem iszom, és nem drogozom" – nyilatkozta Cooper, hozzátéve, hogy 29 évesen hagyott fel a függőségeivel, amikor már elviselhetetlen volt a szerek ára. „A józanság sokat segít. Egyszer egy buliban szándékosan bevertem a fejem a betonpadlóba, mintha azt akartam volna ezzel kifejezni, hogy hé, nézzétek, milyen kemény vagyok! Aztán felálltam, és vér csöpögött rólam. Majd megint megtettem. Az éjszakát a St. Vincent kórházban töltöttem, miközben vártam, hogy összevarrjanak” – emlékezett vissza a vadabb időszakára, amikor az öngyilkosságot is fontolgatta, és amit szerencsére sikeresen maga mögött tudott hagyni.

„Annyira aggódtam, hogy mit gondolnak rólam, nem tudtam, hogyan éljem túl a napokat. Mindig kívülállónak éreztem magam, csak a fejemben éltem. Rájöttem, hogy nem fogok megfelelni mindannak a fantasztikus lehetőségnek, ami elém pottyant, és ez halálra rémített.”

Ekkor döntött úgy, hogy változtat az életén, a hatás pedig nem maradt el. Olyan komolyabb filmekben kezdett el szerepelni, amelyek rendre felbukkantak a díjátadó gálákon jelöltként és/vagy díjazottként, ilyen volt például a Lopott szavak (2012) vagy a Túl a fenyvesen (2012). A Napos oldalért 2013-ban megkapta élete első Oscar-jelölését színészként, majd ezt követte 2014-ben az Amerikai botrányért, 2015-ben pedig az Amerikai mesterlövészért kapott nomináció (utóbbiért már producerként is jelölték). Cooper hozzátette azért, hogy jó barátja és színészkollégája, Will Arnett rengeteget segített neki abban, hogy terápiákra járjon, és leszokjon a kábítószerekről.

2014-ben aztán csatlakozott a Marvel Mozis Univerzumához, igaz, „csupán” szinkronhangként, hiszen ő adja immár tíz éve Mordály, a mosómedve hangját. A sztárságát pedig az is jól jellemzi, hogy elkezdett cameózni és vendégszerepeket vállalni nagy filmekben – amikor a közönség megörül annak, hogy hirtelen felbukkan Bradley Cooper egy nem róla szóló sztoriban: ilyen volt A szerelem epizódjai (2015), a Haverok fegyverben (2016), A csempész (2018), a Licorice Pizza (2021) vagy a Dungeons & Dragons: Betyárbecsület (2023).

Csillag született

"Mindig a történeten, a felvételen és a jelenet tényleges kivitelezésén agyalok. Egyáltalán nem úgy gondolkodom, mint egy színész” – nyilatkozta egyszer Cooper, ez pedig később meg is mutatkozott a karrierjében. Már kapásból azzal, hogy korán elkezdett producerkedni, a Csúcshatásnak, a Lopott szavaknak, a Napos oldalnak és az Amerikai botránynak executive producere volt, az első fő produceri munkája, az Amerikai mesterlövész pedig azonnal Oscar-jelölést hozott neki. Majd olyan filmekkel folytatta e posztjában a karrierjét, mint a Haverok fegyverben vagy a szintén Oscar-nominációkat hozó Joker (2019) és a Rémálmok sikátora (2021).

És persze ne feledjük a Csillag születiket (2018) sem, amellyel alaposan meglepte a világot: kiderült ugyanis, hogy Cooper rendezőként is rendkívül tehetséges.

A Lady Gagával közösen forgatott zenés drámájáért három minőségében (férfi főszereplő, forgatókönyvíró, producer) is Oscar-díjra jelölték, a film pedig összesen 8 nominációt kapott, nem rossz eredmény ez egy elsőfilmes direktortól. S bár Cooper az eddigi 9 jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani, könnyen lehet, hogy második rendezésével, a nemrég a Netflixen bemutatott Maestróval tovább bővíti nominációinak listáját – fogalmazzunk úgy, hogy a Leonard Bernsteinről szóló életrajzi filmjével egy felettébb Oscar-kedvenc tematikában alkotott.

Színésznők és modellek

Színészünk csupán egyszer volt házas eddig, akkor is mindössze néhány hónap erejéig. 2006 októberében ugyanis eljegyezte Jennifer Esposito színésznőt, és decemberben már össze is házasodtak. Jennifer aztán 2007 májusában beadta a válókeresetet, amit novemberben véglegesítettek. A rövidke házasságukkal kapcsolatban Cooper anno így nyilatkozott: „Ez csak valami, ami megtörtént. A jó dolog az, hogy mindketten rájöttünk, így a jó. Néha csak úgy rájössz." Utána olyan sztárokkal járt, mint Renée Zellweger (vele a 2009-es Védtelen gyermek forgatásán ismerkedett meg), Zoe Saldana (vele a 2012-es Lopott szavakén), majd áttért a modellekre. Suki Waterhouse-szal két évig volt együtt 2013 és 2015 között, Irina Shaykkal pedig négy évet töltött 2015-től 2019-ig. Tőle született eddigi egyetlen gyermeke, a Lea de Seine nevű kislány, még 2017 márciusában.

A Shaykkal való szakítása után 2022-ben Dianna Agron színésznő oldalán látták, tavaly október óta pedig állítólag Gigi Hadiddal randizgat, szóval úgy tűnik, továbbra sem tud ellenállni a modelleknek.

Cooper és a családja egyébként szoros kötelékben élnek. Két évvel azután, hogy az édesapja 2011-ben tüdőrákban meghalt, az édesanyjával Los Angelesbe költözött. Azt mondta, hogy az apja diagnózisa után nagyon szerencsés helyzetben volt, mert mindent félre tudott tenni, és teljes mértékben az ő gondozására tudott koncentrálni. Egyébként azóta támogat olyan szervezeteket, amelyek segítenek a rák elleni küzdelemben.

Róla mondták

Bradley Coopert jó barátja, Robert De Niro (akivel együtt szerepelt a Csúcshatásban, a Napos oldalban, az Amerikai botrányban és a Joyban is) így jellemezte egyszer: „Nagyon okos és őszinte, a spektrum minden oldalát ki tudja próbálni. Nagyon jó, és egyre jobb és jobb lesz.” Todd Phillips pedig a következőt mondta róla: „Annyira őszinte és egyenes fickó; egy cseppnyi kétszínűség sincs benne.”

Bradley tehát, úgy tűnik, tényleg túl van a fiatalkori sötét napjain, és a fényes jövő felé halad, olyan filmekre alapozva a hírnevét, amelyekben hisz. Gyerekkori barátja, egyben a Lopott szavak társrendezője, Brian Klugman elmondása szerint még mindig azon csodálkozik, hogy a fiú, aki anno részt vett a bár micvóján, megmaradt olyannak, aki két lábbal a földön áll, és hű önmagához. „Annyi káosz kavarog körülötte. Egyik filmből a másikba kerül. Ez egy nagyon szürreális életmód. De nézd meg, milyen döntéseket hoz – ezek nem egy tipikus filmsztár döntései. Egyik sem csak a pénzről és a hírnévről szól."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kevés pénzből tűrhető akciófilm – Nem annyira rossz, mint gondolnánk: ez Maga a pokol!
Miután megnéztem a Maga a pokol előzetesét, eléggé megijedtem, hogy erről a rettenetről nekem írnom kell. De kellemesen csalódtam, meglepően jól szórakoztam a szörnyű, „B” filmnek tűnő alkotáson. De mégis, mitől jobb film ez, mint egy Dwayne „The Rock” Johnson-produkció?
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 29.


Link másolása

Azt hiszem erre a kérdésre egyszerű a válasz. Emberi, és ahhoz képest, hogy a költségvetése nem volt túl magas, szórakoztató, valamint foglalkozik a karaktereivel. Nem érinthetetlen félistenekkel van dolgunk, hanem hús-vér, profi katonákkal. Történetünk szerint egy Delta kommandó-akciót követünk valahol a Fülöp-szigeteknél.

Egy orosz fegyvernepper/drogcsempész elfogott egy CIA-ügynököt, akit ki kell szabadítani.

Erre a küldetésre a Delta kommandó három veterán katonáját küldik, Abellt (Luke Hemsworth), Bishopot (Ricky Whittle) és Sugart (Milo Ventimiglia). Viszont a csapatnak szüksége van egy földi drónoperátorra a küldetés során, ezért JJ Kinney (Liam Hemsworth) kényszerűségből elkíséri a hármas fogatot.

A kényszerűség abból adódik, hogy a Delta Force nem talált első számú, veteránnak tekinthető, légierőhöz tartozó katonát, ezért a viszonylag tapasztalatlan Kinney „nyerte” meg a feladatot, aki csak azért volt elérhető, mert egy gyomorprobléma miatt lekéste az eltávra menő gépét.

Így nem egy hibátlan, tökéletes izomkolosszust alakít a legfiatalabb Hemsworth tesó, hanem egy újonc bakát, akinek bizonyítania kell a rangidős társai előtt.

Természetesen az egész akció kudarcba fullad, és a film egy nagy menekülésbe csap át, ahol Kinney-t csak egy dolog tartja életben, a drónokat a központból irányító operátorai, Reaper (Russell Crowe) és asszisztense Nia (Chicka Ikogwe).

Meglepően sebezhető karaktereket látunk, még úgy is, hogy sokat megélt katonákról beszélünk. Itt mindenkiért izgulhatunk, hogy túléli-e a bevetést.

Még Russell Crowe-nak is adtak több izgalmas B történetszálat, miközben az egész eseményt csak egy székben követi végig rádión és a drón kameráján keresztül.

Kicsit olyan érzés a Hemsworth-Crowe kettős, mint a Drágán add az életed McClane-Powell kapcsolata. Nem találkoznak sose, de együtt küzdenek a katonák életéért.

Az akció korrekt, nemcsak CGI-szösszeneteket, de sok tényleges robbanást láthatunk, ami szokatlan így 2024-ben. A vizuális effektek rendben vannak, érezni, hogy a rendező William Eubank ért az alacsonyabb költségvetés felhasználásához. Ezt már a 2020-as Árok forgatásán tudta bizonyítani.

Viszonylag kevés pénzből is képes autentikus környezetet teremteni a rendező.

Tudja, hogy kell kezelnie a karaktereit, jól mozgatja a szálakat, ügyesen dolgoznak együtt a színészei, működik a kémia és a machismo. Azért ne feledjük, hogy ez egy igazi tesztoszteronnal telepumpált férfi-film. Itt robbanások, csonkolások, késelések és lövöldözések váltják egymást, moderált mennyiségű párbeszéd kíséretében.

Tisztességes akciófilm, feszült dráma, izgulhatunk is rendesen, minden elismerésem, mi kell még? Nem gondoltam volna, hogy így állok fel a film elől, de akár a többször nézős-filmek közé is bekerülhet William Eubank mozija. Eubank operatőrből lett rendező, amit a Maga a pokol minden másodpercén érezni. Tudja mit-mikor-hogy mutasson meg, úgy, hogy az érdekes legyen a néző számára. Jó tempóban fokozza a feszültséget, nem sajnálja a karaktereit, ha valakinek meg kell halnia, akkor azt már az Árok óta tudjuk, hogy fog járni.

A forgatókönyv megint csak jól sikerült, bár a közepén, az első óra környékén a lendület kicsit alábbhagy.

A párbeszédek nem fárasztóak, sokat dob, hogy nemcsak Liam Hemsworth van a középpontban, hanem a csapata és a központban lévő drón operátorok is. Bár egyértelműen Hemsworth a főszereplő, a túlélésért bizony együtt kell dolgoznia egy csapattal. Viszont nem esik át a másik oldalra, nem érezni háborús és hadsereg-propagandának. Nem emiatt a film miatt fog mindenki beállni a seregbe. Ez csak egy izgalmas mozi egy balul sikerült bevetésről, a szörnyű magyar cím mellett.

Nem azt mondom, hogy a Maga a pokol nem egy tipikus streaming-film, mert nagyon hasonló azokhoz. A költségvetése, a szereplőgárda és az egész produkció a streaming-utóérzést kelti, de valahogy mégis megérdemli a moziforgalmazást.

Lehet, hogy a rendezés és a forgatókönyv valami olyasmit ad hozzá, amit egy Tyler Rake-nél, Kate-nél vagy egy Polar-nál nem éreztem.

Persze, szórakoztató, hogy egy elpusztíthatatlan félisten végigdarál egy hadseregnyi embert, de nincs semmi kötődés a tökéletes karakterekhez.

Szerintem több száz akciófilmet láttam életem folyamán, lehet még többet is, de a streaming-akciófilmek csak átfolynak az emberen, amíg egy Kommandó, Rambo, vagy Ragadozó azért a nézővel marad.

Persze a Maga a pokol nem egy ezekhez hasonló klasszikus, de érzésre sokkal jobb, mint amit a zsánerben kaptunk eddig a 2024-es évben.

Aki szereti az akciófilmeket, nem lőhet mellé a Maga a pokollal. Azért klisékkel találkozni fogunk, nem hibátlan a mozi, de meglepően szórakoztató.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk