KULT
A Rovatból

Munkácsy Mihály világsikerének titka – Mutatjuk, milyen különleges festmények várnak a Szépművészeti Múzeum új kiállításán

Nézd meg, hogy magasodik a látogatók fölé a Honfoglalás című kép, és a gyönyörű, Amerikából érkezett alkotásokat is megmutatjuk.


A legismertebb magyar festő, Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A Munkácsy – Egy világsiker története című tárlat kétségkívül az egyik leglátványosabb hazai kiállítás idén.

A tárlaton egymás mellett nézheted meg a festőzseni fő műveit, többek közt a monumentális Honfoglalás képet és a Krisztus-trilógiát. Ráadásul láthatsz gyönyörű külföldről kölcsönzött, rejtőzködő Munkácsy-remekműveket is, köztük olyat, amit közel száz évig nem állítottak ki sehol. Mi már láttuk a tárlatot, mutatjuk mi vár rád!

A kiállítás első szekciójában Munkácsy kezdeti éveit, realista festészetét, és első nagy áttöréseit ismerhettük meg. Ebben a szekcióban kapott helyet a magyar festészet egyik legismertebb műve, az Ásító inas tanulmánya is, ami önéletrajzi ihletésű. Kevesen tudják ugyanis, de

Munkácsy asztalosinasból lett Párizs egyik legismertebb és leggazdagabb festője.

Siralomház című képével egyik pillanatról a másikra lett híres. Egy amerikai milliomos ahogy meglátta, azonnal megvásárolta a képet. Mielőtt azonban magával vitte volna, a Siralomház megjárta az 1870-es párizsi Szalont, ahol az "ismeretlen magyar festő” megnyerte vele az aranyérmet.

A szekció érdekessége, hogy a Műteremben című festmény mellett egy kis műteremsarok idézi meg Munkácsy egykori műtermét, ahol a hagyatékából származó művészkellékeket és emléktárgyakat is bemutatják.

A következő szekcióban a párizsi időszakot ismerhettük meg. Felemelkedését követően az 1870-es évektől a sötét tónusú népi életképek átadták a helyüket a színekben gazdag, nagypolgárság világát ábrázoló életképeknek. Nagyon szépen szemlélteti ezt a kiállításon a Két család című két kompozíció.

Ebben az egységben nézhettük meg az Amerikából érkezett Pávák című festményt is, amit New York állam kormányzója adott kölcsön a kiállításra, és ami most először látható Magyarországon.

A harmadik nagy egység a kiállítás leglátványosabb része. Hihetetlen érzés volt, ahogy a Szépművészeti termében fölénk magasodtak a mester óriásképei: A Krisztus-trilógia, a bécsi Szépművészeti Múzeum mennyezetképe: A reneszánsz apoteózia és a több mint 13 méter széles Honfoglalás című kép.

Munkácsy műkereskedője, Charles Sedelmeyer a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című óriás műveket Európa-szerte és az Egyesült Államokban is elutaztatta, így

az óriási műveket együttvéve több mint kétmillióan látták az 1880-as években.

Munkácsy ennek köszönhetően a szó szoros értelmében világhírű festővé vált. Ezt követően kapott hivatalos megrendelést a bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetképére, és az épülő Országház számára festett Honfoglalásra.

Engem az életműből mindig is Munkácsy tájképei varázsoltak el a legjobban, így külön öröm volt számomra, hogy ezekből is megnézhettünk egy gyönyörű válogatást a kiállításon. Az alkotás szabadsága nevű szekcióban kapott helyet a Poros út első és második változata, illetve a szintén alkonyi fényben derengő Téli út is.

Munkácsy imázsépítése már életében megkezdődött, amit felesége Cécile Papier, és Sedelmeyer zseniálisan menedzselt. Marketing tevékenységüknek köszönhetően

az előkelő réteg körében divattá vált Munkácsy szalonéletképeivel díszíteni az otthonokat.

Ezt idézik a Szalonfestészet szekció falai is, amik különleges tapétahatású mintát kaptak: mintha mi is egy 19. századi szalonban néznénk a gazdag enteriőröket és nagyvilági dámákat ábrázoló festményeket.

Itt csodálhattunk meg két Amerikából kölcsönzött különleges szalonéletképet is. A Pamlagon ülő fiatal nő most először látható Magyarországon, és korábban mindössze egyetlen alkalommal szerepelt kiállításon.

A Reggeli a nyaralóban pazar enteriőrje szintén a Munkácsy-szalon világát idézi.

A kiállítás utolsó termében bepillantást nyertünk abba is, hogyan alakult ki és övezte kultusz már életében Munkácsy életművét és személyét.

A harmincas éveiben járt, amikor a Magyar Nemzeti Múzeumban termet neveztek el róla. A Krisztus Pilátus előtt bemutatóján többezres éljenző tömeg fogadta a fővárosban. Halálhírére pedig gyászba borult az egész ország, és tömegek kísérték végső útjára.

A Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítást 2025. március 30-ig nézheted meg a Szépművészeti Múzeumban. Részletek a Szépmű honlapján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Ezt mindenki várta: Majka megszólalt a Csurran, cseppen viharos sikeréről, pár dolgot tisztába tett a rapper
Nem kíván politikai oldalakhoz sorolni – magyarázza az új számát Majka. Azt írja, a teljes politikai elitet kritikusan kezeli, a zenéje pedig mindenkinek szól.


„Néhány gondolat a dalhoz” – ezzel osztott meg Majka egy Facebook-posztot, amiben az új számáról, a Csurran, cseppenről ír.

„Az általam képviselt műfaj sajátossága, hogy kritizál, görbe tükröt tart. De a nóta elsősorban a szórakoztatásra született. Legalábbis én azért írtam. Ahogy a többit is”

– fogalmaz az előadó. Hozzáteszi:

„Ahogy eddig, ezután sem kívánok politikai oldalakhoz sorolni (nem is járulok hozzá a dal ilyen felhasználásához). Komoly kritikával kezelem a teljes politikai elitet.”

A posztban arról ír, fontosnak tartja a párbeszédet, azt pedig természetesnek tartja, ha másokról véleményt formál valaki.

„A hergeléssel, uszítással ugyanakkor nem tudok azonosulni, pláne kikérem magamnak, ha valaki megkérdőjelezi a magyarságomat az egyetnemértés miatt”

– folytatja. Megjegyzi, hogy „évtizedek óta a showbizniszben dolgozik”, így ezen a téren már „megedződött”. A posztot azzal zárja:

„Klassz lenne, ha ez a fajta primitívség eltűnne a hazai közéletből, oldalaktól függetlenül. Az én zeném továbbra is mindenkinek szól. Oldalaktól függetlenül. Én mindig Majka leszek… Oldalaktól függetlenül.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
„A klip pusztító a Fidesz számára” - Majka új klipje már most óriásit ment, 3 milliónál is többen látták 65 óra alatt
Majka nagyon ráérzett valamire: éppen hogy megjelent, de máris több milliószor játszották már le a Csurran, cseppen című klipet.


Majka a hétvégén új klippel jelentkezett, ami máris hatalmas nézettséget produkált. A rapper hétfőn közösségi oldalán osztotta meg a hírt:

„65 óra alatt elértük a 3.000.000 megtekintést!”

Majka a Csurran, cseppen című klipjében Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként egy igazságszérium hatására kitálal az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A klip politikai áthallásai miatt rengetegen felfigyeltek rá – a TV2-vel például szóváltásba is került miatta az előadó. Erről itt írtunk:

A klipről beszélt nemrég az ATV Start című műsorában Nagy Attila Tibor politikai elemző is. Nagy szerint „a klip pusztító a Fidesz számára”:

„A Fidesz az elmúlt 15 évben nagyon sokat tett azért, hogy a kulturális intézmények élére is az ő emberei kerüljenek, hogy az emberek gondolkodását a kultúráról, a művészetről a fideszes narratíva befolyásolja. Majka videója nagyon csúnyán belerondít ebbe a képbe, apaszthatja a rendszer kulturális beágyazottságát a fiatalok és a fiatalabb középkorúak körében.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Egy nap alatt másfél millióan látták Majka klipjét, ami egy korrupt, pénzéhes miniszterelnökről szól
Záporoznak a kommentek is. Volt aki például azt írta: „Ha a Kossuth-díjnak lenne közönségdíja, ezt a tökösséged miatt tőlünk megkapnád!”


Még csak másfél napja indult útjára Majka új klipje, de máris rekordokat dönt a nézettsége, és a hatása. A Csurran, cseppen című dalt máris több mint 1,5 millióan látták, és a szám egyre csak emelkedik.

A rapper szombat este azt írta: "Hihetetlen … Ti nem látjátok még (de én igen az összesítőben), hogy a nótáim közül minden idők legjobb indulását produkálta az új dal. 24 óra leforgása alatt 840 ezer megtekintés. Elképesztő, hogy ennyien kíváncsiak egy isten háta mögötti hely történelmére.. A bindzsik most biztos nagyon büszkék! Isten áldja Bindzsisztánt!" (ezt a bejegyzést a cikk írása előtt 18 órával írta ki, a szám azóta 1.575.000 feleltt van már vasárnap 14 órakor - a szerk.)

A klip Pandur Pjetrőkről, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökéről szól, aki, mint szeretett vezető végre kamera elé ül egy interjúra, ám valaki „a haza érdekében” néhány csepp igazságszérumot csempész az italába, amitől kitálalt az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A dal megjelenése után a Tények és az Origo is betámadta a zenészt, a TV2 Tények oldalán pedig megjelent egy név nélkül írt véleménycikk is „Eltévedtél, ez nem a Való Világ Majka” címmel.

Később újabb - ezúttal véleménycikk - jelent meg a TV2 oldalán.

A kliphez rengeteg komment is érkezett már, íme néhány közülük:

"Már első hallásra átjött a szöveg ereje és a társadalomkritika mélysége, de többszöri hallgatás után még jobban értékelem, mennyire zseniálisan van megírva. Az irónia és szatíra tökéletesen működik, gratulálok a készítőknek, igazán ütős alkotás lett!"

"59 évesen, szinte folyamatosan hallgatom. Most úgy érzem magam mint mikor ifjú titán lennék aki a sarkából fordítja ki a világot.. van még remény hogy ezt a posványt eltakarítsuk az országból. Nagyon köszönöm, MAJKA"

"Én ezt el sem hiszem, ez megtörtént? Valóság? Meghaltam? Álmodok? Majesz értem, hogy a pillanatot vártad, elkaptad! Én 10 éve várom ezt tőled deeeeeeeeee jobb később, mint soha. A Belehalok album után megvan a totális kedvencem!"

"Meghallgattam eddig a zenéid, de nem mondtam magam nagy fannak. De ez egy igazi alkotás, a mai életünket tetted bele egy klipbe. És ha ezzel akar csak egy ember szemét kinyitottad, mar megérte. Nagy király lettel sok sok ezer ember szemében. Köszönjük, hogy ezt ma, Magyarországon be merted vállalni."

"Holnap leszek 70 éves. Nem kedveltem soha a rappet de ez most nagyon tetszik. Zene, szöveg szuper. Szívemből szólsz/énekelsz Majka."

"Ha másért nem, hát a gyerekeidért!! Nagyra becsülöm a bátorságodat! Le a kalappal!"

"Eszméletlen! Csak arra vagyok kíváncsi mikor lesz ennek vége itthon. Akkor elmondhatjuk majd, mégsem vagyunk a hülyék országa."

"Ha a Kossuth-díjnak lenne közönségdíja, ezt a tökösséged miatt tőlünk megkapnád! Többet érne, mint "ezektől" bármi! Bravó!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Deák Dániel is megszólalt Majka új daláról: Ez a showbiznisz, ebből lehet sok pénzt csinálni
A Megafon megmondó embere úgy látja, hogy a jobboldalon sokakat megdöbbentett a rapper kormánykritikus száma.


Felrobbantotta a YouTube-ot Majka legújabb dalának videoklipje, a Csurran, cseppen, amelyben a zenész Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként ad interjút, miután igazságmondó szérumot itattak vele.

A videó múlt héten pénteken jelent meg a YouTube-on, és

hétfő délelőtt már több mint 2,7 milliós nézettségénél jár.

A kormányközeli médiumok körében azonban nem lett népszerű az ózdi rapper új dala. Később az Origo és a Tények is beleállt Majkába egy Donald Trumppal kapcsolatos bejegyzése miatt.

Itt azonban nem állt meg a Csurran, cseppen által a kormányzati nyilvánosságban keltett a hullámverés. A témában azóta megszólalt Deák Dániel, a Megafon egyik fő megmondó embere is.

„Látom, hogy a jobboldalon sokakat megdöbbentett Majka legújabb kormánykritikus száma. Nem kell. Ez a showbiznisz. Ebből lehet sok pénzt csinálni”

- írta Deák a Facebook-oldalán. Szerinte Amerikában ugyanezt láttuk: szinte az összes hollywoodi sztár vagy híres énekes beállt Joe Biden, majd Kamala Harris mögé és Donald Trumpot ostorozta.

„A kampány utolsó napjaiban még Taylor Swift is. És hogy mi történt? Donald Trump fölényesen megnyerte a választást, ugyanis az emberek többsége nem kért a médiaelit és a celebek jelöltjéből. Azt akarták aki békét, biztonságot és normalitást nyújtott nekik.”

Deák szerint vicces, hogy a rapper most ugyanazt mondja még Trumpról is, mint amit az amerikai társai. Majka ugyanis korábban azt írta egy bejegyzésben, hogy élete egyik legnagyobb csalódása volt, mikor Amerika először megválasztotta elnökének Trumpot.

„Hát, el kell keserítenem a művészurat, lesz még sok ilyen csalódása, például 2026-ban. Addig is, jó koncertezést, sok bevételt!”

- üzente a Megafon megmondóembere.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk