KULT
A Rovatból

Molnár Emese: "A dalaink mélyebb rétegeket mozgatnak az emberekben, és gondolatokat ébresztenek"

A Bennem a világ című lemezen az esszenciát az énekesnő korábbi zenei élményei adják, melytől az egész album elképesztően személyessé és intimmé válik.
Melis Dóra - szmo.hu
2018. február 25.


Link másolása

Örökérvényű, de modern mesék elevenednek meg Molnár Emese és zenekarának legújabb, Bennem a világ című lemezén. Az esszenciát az énekesnő korábbi zenei élményei adják, melytől az egész album elképesztően személyessé és intimmé válik.

A JaMese formáció március 8-án, az Opus Jazz Clubban tartja különleges lemezbemutató koncertjét, az énekesnővel többek között erről és az éneklés horderejéről beszélgettünk.jemese (2)

- Mióta fontos számodra a zene?

- Már gyerekkorom óta végigkísér. Az anyai nagypapám zongoratanár volt, a szüleim mindketten tanultak zenélni, a nagybátyám, Szőke Szabolcs gadulka művész és olyan produkciók kötődnek a nevéhez, mint a Tin-Tin Quartet, Ektár vagy a Hólyagcirkusz társulat. Anyukám már korán észrevette, hogy az éneklés könnyedén megy és élvezem is, így zenei általánosba íratott. Zongoráztam és kórusba is jártam, aztán egy tanárnőmnél népdaléneklést tanultam, akivel sok versenyre elmentünk, volt is pár jó eredményem.

A gimi utáni továbbtanulásnál már egyértelmű volt, hogy valamilyen énekléssel kapcsolatos dolgot kell választanom, így a magyar szakos bölcsész képzés mellett elvégeztem az ének tanári szakot is.

- Akkor volt már saját zenekarod?

- A főiskola mellett énekeltem egy jazzkórusban és akkoriban hallottam először a Kőbányai Zenei Stúdióról is, ahol a diploma után továbbképeztem magam. Onnantól kezdve, hogy elkezdtem zenekarokkal együtt dolgozni és zenésztársakat találtam, folyamatosan motoszkált bennem, hogy hogyan tudnám magam megmutatni a dalokon keresztül. Ennek az eléréséhez elég hosszú út vezetett, ott van például a Why Not nevű zenekarom, ami egy kreatív és egyedi zenei alkotó csapat, de egy idő után azt éreztem, hogy a saját gondolataimat kevésbé tudom angol nyelven kifejezni. Velük a mai napig együtt dolgozunk, és élvezzük az akusztikus zene adta lehetőségeket, de azt gondolom, hogy a magyar nyelvnek nem csak rám van sokkal erősebb hatása, de azokra az emberekre is, akiknek éneklek.

- A JaMesében a dalok főleg a te szövegeidből és dallamaidból indulnak ki, majd a zenekarral közösen ezekből alkotjátok meg a végső dalt. Ez a formáció hogyan forrta ki magát?

- Az együttes 2012-ban alakult, amikor már voltak dalkezdemények, de ezeket végül közösen szedtük rendbe. Mikor elkészültünk, jelentkeztünk a Szimpla Lemming Programra és onnantól kezdve már nem volt visszaút, nem lehetett lazsálni, hamarosan meg is jelent a Csak a Napba című albumunk. A második lemezünk, a Bennem a világ a JaMese zenekar kiteljesedése, ezen minden zenét mi szereztük. Négy dal szövegét versek adják, öt dalnak én írtam a szövegét és van egy érdekes „mashup” is, amit a Nature Boy jazzstandardből és egy moldvai népdalból gyúrtam össze. Úgy érzem, hogy ez a lemez lenyomata mindannak, ami az elmúlt években történt velem és olyan érzelmeket is elmesél, amelyekről eddig talán nem mertem volna énekelni.

JaMese feat. Horváth Kristóf, aka Színész Bob: Szabad benned a levegő

- A címadó dalt Lackfi János költővel közösen szereztétek.

- Körülbelül három évvel ezelőtt egy interjúban hallottam, hogy János hetente tart kreatívírás-órákat, én pedig pont akkoriban éreztem, hogy szeretnék fejlődni szövegírásban. Elmentem egy ilyen alkalomra, és kiderült, hogy több szálról is ismerjük egymást. Mivel ez alapvetően egy prózai alkotókör, rákérdeztem, hogy nem tartana-e lírai továbbképzéseket is, amire nemet mondott, de helyette felajánlotta, hogy szívesen leülne velem, hogy alkossunk közösen valamit. Ez nyilván egy olyan lehetőség volt, amit nem lehetett és nem is akartam kihagyni. Egy énekdallam már régóta kavargott bennem és végül a lemez intrója is erre épült.

János egy nagyon inspiratív költő, akinek a kisujjában van a szavakkal való játék, ismeri a magyar nyelv dallamait és rejtett lehetőségeit, ráadásul nagyon jól rezonál a női energiára.

Talán azért is érezheti mindenki úgy, hogy ez az én szövegem, mert tényleg engem tükröz.

- A lemez egyik legerősebb és legintimebb szerzeménye a Két kezem című dal. Ennek mi a története?

- Ez a duett a bizalomról szól és arról, hogy mit érzek a párkapcsolatomban, annak minden nehézségével együtt. A mondanivalója valami olyasmi, hogy milyen nehéz a másikban megbízni még akkor is, ha hosszú ideje együtt vagytok, de ha jól csináljátok, akkor létrejön egy olyan szimbiózis, ami sok mindent összetart. Erős vízióim vannak a kézzel, mint szimbólummal, hiszen a kezemmel érintem meg a másikat, azzal készítem neki az ételt, azzal támogatom, ha szüksége van rám, átölelem, megfogom az ő kezét, vagyis többek között ezzel fejezem ki, hogy szeretem. Ezt a dalt

iszonyú nehéz volt megírni és vállalni, hogy sok ember előtt is kimondom és kiéneklem azokat a szavakat, melyek sokszor csak kettőnk közt hangoznak el.

- Volt olyan dal, ami valamiért mégis nehezen fogant meg?

- A Tisztítótűznek volt egy nagyon erős dallama, de egyszerűen nem jött hozzá a szöveg. Gyúrtuk jobbról-balról, de mégsem sikerült. A folyamatot aztán Palya Bea rendhagyó énekes coachingja segítette. Még két éve kerestem fel, mert már akkor úgy éreztem, hogy ő tud nekem utat mutatni. Így is lett, sok mindenben segített, a Tisztítótűz dallamára pedig olyan gondolatokat és érzelmeket hozott felszínre belőlem, hogy az énekóránk után két napra megszületett a szöveg.jemese (3) (Copy)

- Hogy érzed, a mai magyar zenei szcénában mennyire van igény az általatok játszott zenére?

- A mi dalaink szövegcentrikusak, a számokban pedig sok zenei stílus fuzionál, így eleve szűkösebbek a lehetőségeink, de ez engem sosem zavart. Tudom, hogy

az ilyen típusú dalok nem úgy működnek, mint a rádiós slágerek, mélyebb rétegeket mozgatnak az emberekben és gondolatokat ébresztenek.

Hiszek benne, hogy megélnének a rádiós közegben is, elég csak Sting Englishman in New York-ja gondolni, mely teljesen ellentmond a slágergyártás szabályainak, de mégis működik.

Alapvetően azt gondolom, hogy mi a fellépések által érhetjük el a közönségünket. A koncert akkor kerek egész, ha az előadó felhasználja a közönség energiáját. Én erre egy körforgásként tekintek: kiéneklem magamból a dalokat, a közönség pedig reagál rá és ebből formálódunk tovább aznap este. Remélem, hogy a zenénk megemeli az embereket és gondolatokat ébreszt. Jó lenne, hogy az amit kapnak tőlünk továbbgyűrűzne bennük, rávilágítana dolgokra és olyan nézőpontokat kapnának, amire két nappal ezelőtt nem is gondoltak volna. Ha ez megvan – még akkor is, ha csak két emberrel történik meg - már sikeresek vagyunk. Idáig csak pozitív fogadtatásunk volt, ami számomra azt jelzi, hogy van létjogosultságunk.

- Ezt viszed tovább az élményének workshopokon is?

- Igen, a JaMese Élményének Workshopok is ehhez kapcsolódnak, csak ott nincsenek klasszikus előadói és befogadói szerepek, helyettük a közösségi éneklésen van a hangsúly valamint azon, hogy az éneklés élményszinten jelen legyen. Régóta formálódik bennem ez a dolog.

Egyéni énekórákat hét éve tartok, ahol rengeteget tanultam magamról, az emberi hangról és úgy érzem sokat tudtam segíteni a hozzám járóknak.

A csoportos munka azonban más. Megvan a maga felszabadító ereje annak, amikor egyszerre több hang szólal meg, ez belül nagyon nagy érzelmeket tud felszabadítani.

Ezt a régóta dédelgetett álmomat a kapolcsi Harcsa Veronika Udvarban tartott nyári halandzsa-workshopom erősítette meg. Azt éreztem, hogy az embereknek erre tényleg van igénye és működik az a tematika, amit elképzeltem. Eddig két alkalmon vagyunk túl az ötből, és bátran mondhatom, hogy minden képzeletemet felülmúlta az az élmény, amit egymásnak adtunk a résztvevőkkel. Fantasztikus dolgok születnek meg abban a három órában és nagyon erős érzelmek szabadulnak fel.

VIDEÓ: JaMese - Csak a napba

- Nyakunkon A Bennem a világ lemezbemutató koncertje, mire számíthatunk majd?

- Nagyon bízom benne, hogy aki eljön, feltöltődik, és új gondolatokkal tér majd haza a koncertünkről. A Bennem a világ album dalai sodró lendületűek és tényleg mély érzelmekkel teliek, szeretném mindezt élőben átadni a közönségnek. Magyarországon az Opus Jazz Club akusztikai tere az egyik legjobb, ezért nekünk is élmény ott játszani és bízom benne, hogy a közönségnek is az lesz!

Címlapfotó: Emmer László

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: