HÍREK
A Rovatból

Meredeken zuhan Trump támogatottsága – 28 éve nem volt egy elnök se ekkora hátrányban

Ha ma tartanák az elnökválasztásokat az Egyesült Államokban, Donald Trump megsemmisítő vereséget szenvedne – ezt mutatják a legfrissebb amerikai közvélemény-kutatások.


A koronavírus-járvány, az ebből következő súlyos gazdasági visszaesés és a George Floyd rendőri erőszak általi halálát követő egyre szélesebb tüntetések érezhetően megrendítették a hivatalban lévő elnök iránti bizalmat. Szinte valamennyi nagy közvélemény-kutató intézet (Ipsos, YouGov, Rasmussen) felmérésében, amelyet a regisztrált vagy várható szavazók körében végeztek, a Trump működésével elégedetlenek mindenütt többségben vannak, és a negatív vélemények legalább 10%-kal ütik az elégedetteket.

Ekkora előnnyel, mint Joe Biden, egyetlen kihívó sem rendelkezett 1992 nyara óta, amikor Bill Clinton volt a vetélytársa az idősebb George Bush elnöknek. Ez a folyamat már márciusban elkezdődött, amikor Biden 8 pontos előnyre tett szert Trumppal szemben, és ez az előny tovább nőtt. Ráadásul a volt alelnök biztosra veheti, hogy ő kapja meg hivatalosan a demokrata párttól a hivatalos elnökjelöltséget, miután egyetlen komoly riválisa, Bernie Sanders visszalépett.

A Trump-hívek számának zsugorodása gyakorlatilag valamennyi demográfiai csoport között világosan észlelhető. Hosszú távon azonban az elnök gyengesége mindenekelőtt a női szavazók között lehet döntő jelentőségű  – írja a New York Times.

Már négy évvel ezelőtt is sokan azt hitték, hogy Trump nőellenes magatartása, az állítólagos szexuális zaklatásairól szóló hírek végzetesnek bizonyulnak Hillary Clintonnal szemben. Ez most bekövetkezett, mert a felmérések azt mutatják, hogy a női voksolók körében Trump 25 ponttal lemaradva kullog Biden mögött, szemben a négy évvel ezelőtt 14 pontos hátránnyal. Igaz a férfiak körében még mindig vezet 6%-kal, ugyanannyival, mint a 2016-os elnökválasztáskor.

Bár legfőbb bázisa, a felsőfokú végzettség nélküli fehér szavazók között az elnök még mindig 21 ponttal vezet, azonban feltűnő, hogy e körben is 10 ponttal esett vissza márciushoz és áprilishoz képest. Ráadásul kihívója e réteg 37%-ának bizalmát élvezi, miközben a felsőfokú végzettségű fehérek körében Biden 20 ponttal vezet, 8 ponttal többel, mint Hillary Clinton. Javult némiképp elfogadottsága a fiatal szavazók körében is, akik valószínűleg sosem lesznek a fő támaszai, hiszen a 78 éves volt alelnök a „normális élethez” való visszatérést ígéri. Figyelemre méltó viszont, hogy 7 ponttal vezet a 65 év felettiek között, annak ellenére, hogy a faji zavargások az idősebb generációt általában a republikánus felé szokták vezérelni. Bár az elmúlt hónapokban e rétegnél kissé visszaesett, mégis lényegesen erősebb Hillary Clintonnál, aki négy éve 5 pontos mínuszban volt az időseknél.

Ami a legutóbbi események fényében talán meglepő, hogy nem növelte jelentősen támogatottságát a színesbőrű szavazók között. Jelenleg 46% áll mögötte, nagyjából ugyanannyi, mint az előző két hónapban. Tehát a következő időszakban Bidennek leginkább a fiatal színesbőrűek megnyerésére kell koncentrálnia.

Persze öt hónap még nagy idő november első keddjéig, és Donald Trump akár meg is fordíthatja a verseny kimenetelét. A helyzet annyiban emlékeztet a négy évvel ezelőttihez, hogy Hillary Clinton akkor ért népszerűsége csúcsára, amikor előkerült egy 2005-és felvétel, amelyen Trump különösen durván nyilatkozott a nőkről és sértegette egy Irakban elesett amerikai muszlim katona családját. Csakhogy Trump akkor elsősorban Clinton e-mailjeinek és egészségi állapotának negatív híráradatával volt képes ledolgozni hátrányát. Joe Biden „maradj otthon”-kampánya azonban egyelőre Trumpnak a járvánnyal kapcsolatos hibáin tartja a figyelmet, és az elnök stábja egyelőre nem találta meg a fogást a volt elnökön.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Morgott, meg indult felénk” – a Telex igazgatóságának elnöke menekült egy kerítésre a vaddisznók elől a János kórház közelében
Éppen biciklizett, amikor észrevette, hogy egy nagy csoport vaddisznó robog nem messze tőle.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2025. augusztus 27.



Egy kerítésre menekült a vaddisznók elől a Telex igazgatóságának elnöke Budapesten, a Hegyvidéken - számolt be róla az RTL Híradó. Kárpáti Márton azt mondja, a János kórháznál biciklivel tartott hazafelé, amikor az egyik állat megindult feléjük.

„Láttam, hogy mellettem ezen a füves területen egy elég nagy csoport vaddisznó vágtat, elég nagy sebességgel robogtak. Nem nagyon foglalkoztam velük, mert biciklivel voltam”

- mesélte Kárpáti, aki ezután meglátott egy lányt, akinek fülhallgató volt a fején. Figyelmeztette a veszélyre.

„Az egyik anyadisznó jött utánunk, meg így szemmel tartott minket. Amikor el akartam indulni a biciklivel, akkor is morgott, meg indult felénk, látszott, hogy szemmel tart, úgyhogy felálltunk egy kerítés kőtalpazatára vagy alapjára, hogyha ott esetleg közelebb jönne a vaddisznó, akkor biztonságban legyünk”

- tette hozzá.

Végül öt-tíz perc múlva jöttek le. Kárpáti azt mondta, nem félelemből, inkább elővigyázatosságból kerestek menedéket.

A tizenkettedik kerületiek hónapok óta panaszkodnak, hogy az állatok minden korábbinál jobban birtokba vették a közterületeket. Fekete Orsolya kutyapárti képviselő korában azt mondta a Híradónak, nem szeretnének lövöldözni a kerületben, ezért inkább csapdákat állítottak fel. Ennek szerinte 4-6 hónapon belül lesz hatása. A csapdába csalt vaddisznókat elszállítják és elaltatják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hiába ígérték, hogy nem lesz drágulás, máris 3,6%-kal emelkedtek az ingatlanárak Budapesten az Otthon Start bejelentése óta
Július óta jelentősen nőtt az eladó lakások és házak iránti kereslet és ezáltal az árak is felmentek.


Az Otthon Start Hitel bejelentése óta több mint 3%-kal drágultak a budapesti ingatlanok, derült ki a legnagyobb ingatlanos portál elemzéséből, amelyről az RTL Híradó számolt be.

Az év első felében az állampapír kötvények csökkenő hozama miatt indult roham a lakáspiacon és a megnövekedett kereslet hajtotta fel az árakat. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján

idén az első negyedévben a fővárosi négyzetméterár 24%-kal drágult az egy évvel korábbihoz képest.

Júliusban jelentette be a kormány, hogy államilag támogatott hitelprogramot indítanak.

Gulyás Gergely szerint a 3%-os Otthon Start hitel nem okoz majd jelentős drágulást. „Az ingatlan piacon az árak amúgy is nőnek és az biztos, hogy olyan mértékben nem fognak nőni, mint amilyen segítséget ez jelent” - fogalmazott a miniszter.

Az ingatlan.com elemzője viszont máshogy számolt: szerinte július óta jelentősen nőtt az eladó lakások és házak iránti kereslet és ezáltal az árak is felmentek.

„Budapesten volt a legnagyobb a drágulás tempója, itt 3,6%-al emelkedtek az eladó lakások és házak árai az elmúlt kicsit több, mint másfél hónapban. Minél kisebb egy település, annál kisebb a drágulás üteme”

- fogalmazott Balogh László.

Az elemzők szerint szeptembertől, vagyis a hitel igénylésének kezdetétől még nagyobb árrobbanás várható.

A bank360 kiszámolta, mekkora az a drágulás, aminél már nem éri majd meg felvenni az államilag támogatott hitelt.

„Hogyha bekövetkezne ez a 35-40%-os áremelkedés, akkor az egymilliós négyzetméterártól indulva akkor már nagyjából ugyanott lenne a piaci hitel törlesztőrészlete, mint az Otthon Start Hitel törlesztőrészlete”

- mondta Vrazsovits Rita.

Július óta a legnagyobb mértékben a budapesti panelok ára emelkedett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rég nem látott csillagászati eseményben gyönyörködhetünk szeptember 7-én
Érdemes lesz az eget kémlelni, ugyanis ha az időjárás kegyes lesz, egészen elképesztő látványban lesz részünk.


Rég nem látott csillagászati eseménynek örvendhetünk, ugyanis szeptember 7-én ismét teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg hazánkból - írja az Időkép.

A Hold ekkor már úgy fog felkelni, hogy a részleges fázis vége felé jár, vagyis úgy fog kinézni, mintha sarlóként bukkanna fel a horizonton. "A napnyugta szinte egy időben zajlik majd a holdkeltével, így ennek megfigyeléséhez teljesen tiszta légkörre és keleti horizontra lesz szükség" - idézik a National Geographic írását.

Abban az esetben, ha az időjárás kegyes lesz, egészen elképesztő látványban lesz részünk: a keleti horizont felé tekintve, a legalsó rétegben a szürkéskék földárnyékot láthatjuk, majd előbukkan a Hold.

Nem sokkal a holdkelte után, 19:31-kor beáll a teljesség, amikor a Hold vörös színben pompázik majd, s ahogyan emelkedni fog, egyre világosabbá is válik majd.

20:12-kor a Hold a Föld árnyékának legmélyebb részén fog járni.

A teljesség közel másfél órán át fog tartani: 82 percig élvezhetjük majd a látványt, 20:53-kor lesz vége, míg a részleges fázis 21:57-ig tart. Ezt követi a félárnyékos fázis, amelynek 22:55-kor lesz vége – ekkor a szokásosnál tompább fényűnek fogjuk látni a teliholdat.

Ezt követően a teljes árnyék elkezd majd levonulni a Holdról. Ekkor annak világosodó peremét kissé kékes árnyalatban láthatjuk egy rövid ideig, hiszen ekkor a légkörünk ózonrétegén keresztül éri majd a fény.

A legutolsó, Magyarországról is jól látható teljes holdfogyatkozás 2019. január 21-én volt. A jelenség hajnalban kezdődött, és a teljes fázis a napkelte előtt érte el a maximumát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter: Nem Oroszország avatkozik bele a magyarországi választásokba, hanem Brüsszel
A külügyminiszter szerint Magyar Pétert azért akarják miniszterelnöknek, mert így Ukrajna rögtön csatlakozhatna az Európai Unióhoz, és életbe léptethetnék a migrációs paktumot.


Szijjártó Péter a Mandiner Klubest vendégeként arról beszélt, hogy szerinte nagy a nyomás a kormányon az álláspontja megváltoztatása érdekében. Úgy fogalmazott, hogy ez ad értelmet annak is, amikor az Európai Bizottság elnöke és az Európai Néppárt vezetője arról beszél, hogy Magyarországon Orbán Viktor a múlt, Magyar Péter pedig a jövő, írta az MTI.

A külügyminiszter szerint Magyar Pétert azért akarják miniszterelnöknek, mert így Ukrajna rögtön csatlakozhatna az Európai Unióhoz, életbe léptethetnék a migrációs paktumot, szét lehetne osztani az illegális migránsokat, a gyermekvédelmi törvényt pedig el lehetne felejteni.

Úgy vélte, ez Magyarország számára azzal járna, hogy megszűnhetne a 13. havi nyugdíj, az otthonteremtési támogatás és a fiatalok adókedvezménye is.

Szijjártó arról is beszélt, hogy szerinte az európai kormányok a felelősek azért, hogy az ukrajnai háború nincs lezárva. Hozzátette:

Magyarország nem akar Ukrajnával egy integrációba tartozni, mert ez rossz jövőt jelentene.

Felidézte a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazást is, amelyen a többség az ukrán tagság ellen szavazott.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy az utóbbi hetekben nem Oroszország avatkozik be a magyarországi választásokba, hanem Brüsszel,

az Európai Bizottság és az Európai Néppárt. Szerinte ehhez nem kell orosz hírszerzőnek lenni, elég megnézni az európai parlamenti közvetítéseket, és meghallgatni az Európai Bizottság, valamint az Európai Néppárt elnökét, akik nyíltan elmondják, hogy Magyar Pétert akarják miniszterelnöknek.

Közben az orosz hírszerzés is megszólalt a magyar választások előtt. Az MTI közölte az orosz Külső Hírszerző Szolgálat sajtóirodájának közleményét, amely szerint „az Európai Bizottság hatalomváltást akar elérni Magyarországon”.

A közleményben azt írták, hogy Brüsszelben felháborodást keltett Magyarország törekvése a kollektív döntéshozatal befolyásolására, különösen Oroszország és Ukrajna ügyében.

Az orosz szolgálat szerint az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy Magyarország blokkolta az Európai Unió új költségvetési tervezetét.

Azt is hozzátették, hogy Ursula von der Leyen komolyan fontolóra vette a magyarországi rendszerváltás forgatókönyveit, és az Európai Bizottság egyre inkább akadálynak tekinti a jelenlegi magyar vezetést az egységes Európa előtt.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: