KULT
A Rovatból

Megnéztük Pumpedéket: nesze neked, magyar valóság

Egy újabb kiváló lehetőség, hogy megállapítsuk, mennyivel különbek vagyunk másoknál.
Poxy - szmo.hu
2017. március 23.



Tegnap éjjel nem bírtam aludni, és ez odáig fajult, hogy megnéztem az RTL Spike-on nemrég elkezdődött Pumpedék című valóságshow nyitórészét, sőt, mindjárt a másodikat is. (Ha kicsit zavartnak tűnök majd, ennek tudható be. :)

Bár a Facebookon, a falamon sokan óvtak ettől a műsortól ("Hát. Ezt. Nem. Hiszem. El." "Ennél nincs lejjebb." "Két percet bírtam megnézni belőle." stb.), ezzel épp ellentétes hatást váltottak ki nálam, és még jobban felcsigázták a kíváncsiságomat. Ha tévéről van szó, kicsit egyébként is olyan vagyok, mint a tenger alján éldegélő rákok. Bármit felcsipegetek, ami lehullik, a nóta tévék mulatós hakniparádéitól kezdve az ezotévék jósolós műsorain át a tehetségkutatók csilivili kirakatprodukcióin keresztül egészen a valóságshow-kig.

ep_2_gago_sulyzozas_gif

Gif: Comment:Com

A valóságshow-k megbecsülése nem túl nagy kicsi országunkban, és ezen a Pumpedék sem fog változtatni. Aki a trash kategóriába sorolja első felindulásból Gabo és szűkebb környezetének életét bemutató műsorfolyamot, nem téved nagyot. Például mindjárt a legelső rész nyitójelenetében a húsz év körüli srác kb. tíz évvel idősebb barátnője, ahogy mondani szokták, letérdel, és szereti őt, vagyis orális aktusban részesíti. Végül is, ahány ház, annyi, khm, szokás...

Ám aki arra számít, hogy ítélkezni fogok a szereplők, a műsor készítői vagy a nézői felett, az már most csalódottan abbahagyhatja az olvasást. A kategória - a valóságshow mint műfaj - olyan, amilyen, de ezen belül a Pumpedék igenis jól teljesít. Gabo egy fiatal, kigyúrt srác, akinek mindennapjaiba pillanthatunk - néha inkább kukkolhatunk - be. Igazi mácsó ő a szó legrosszabb értelmében. Szilikonmellű barátnőjét, Ágit kihasználja és sokszor semmibe veszi. Egy ikonikus mondat Gabótól ennek érzékeltetésére: "Úgy nézel ki, mint egy útszéli kurva, de nekem tetszel”. De az is jó példa, amikor elhívja Ágit egy romantikus vacsorára, kettesben, aztán, a meghívás után öt perccel közli, hogy ja, mégse, stornó, ma inkább bulizni megyek a haverokkal. És valóban így tesz.

Amikor mégis összejön a vacsora, néhány nappal később, akkor az anyukája által egy befőttesüvegben összegyűjtött apróval fizet az étteremben. Talán jobb is, hogy Ági ezt már nem látja, mert sértődötten elrohan, amikor Gabo a haverját és annak aktuális csaját egy laza húzással meghívja, hogy csatlakozzanak hozzájuk.

Ez a világ a látszatról szól: kigyúrt testek, felfújt mellek, szinte mániákus törekvés a barna színű bőrre, és edzés, gyúrás majdnem minden nap. Meg egy BMW, de már jó pár éves, amibe lehet, hogy az anyucitól csirkehúsra lejmolt ötezresből tankolunk. Ja, nem, mert abból fehérjeport vettünk a gyúráshoz, bocsi, tesó.

Gabo barátai, ismerősei között olyan korábbi valóságshow-szökevényeket találunk, mint VV Soma, VV Zsófi vagy Éden Snezi.

Mivel dokurealityről van szó, egy izgalmas (vagy visszataszító, kinek melyik) lehetőség ez bepillantani egy olyan világba, ami például nekem, 40 éves szabadbölcsész-lelkületű és foglalkozású értelmiségiként kifejezetten egzotikus. Például

fogalmam sem volt, hogy akinek fehér a bőre, az mind csíra, vagy hogyha olyan vastagra vagy gyúrva, mint egy fatörzs (és ez csak az alkarod), akkor minden nőt meg tudsz... hódítani. Ahogyan azt sem tudtam, hogy minden második, de inkább minden mondat végére illik odatenni, hogy "tesa", ha a haverokkal beszélsz.

A dokureality-jelleget erősíti, hogy a műsor készítői kiszivárogtatták, hogy a fentebb említett valóságshow-veteránok nem véletlenül kerültek a sorozatba, hanem valóban Gabó(ék) barátai. Ahogyan azt is olvastam, hogy ők ugyan megpróbáltak mindenféle előre megírt történetszálakat beleszőni a forgatókönyvbe, de Gabo és Ági, hát, hogy is lehetne ezt szépen mondani, szóval nem voltak elég felkészültek ehhez. Magyarán képtelenek voltak bármit is eljátszani, és úgy tenni, mintha ez lenne a valóság.

Eszerint teljesen biztosak lehetünk benne, hogy valóságshow ide vagy oda, a Pumpedékben a dokureality-vonal a domináns. Tehát garantáltan a magyar valóságot, vagy legalábbis annak egy darabját látjuk. Én azért egy icipicit hadd kételkedjek. Először is eszembe jut Gabo (egyik?) első interjúja. Ebből - legalábbis számomra - korántsem az az üresfejű, satuagyú, egocentrikus és nárcisztikus EQ-zéró bájgúnár képe rajzolódott ki, akit a Pumpedékben láthatunk. Vagy legalábbis nem egyértelműen.

A provokatív ízléstelenség, a legmagasabb fokra fejlesztett ordenáré tahóság - bennem legalábbis - csak erősíti a kételyt: tényleg a szereplők ilyenek, vagy egy profi stáb által kidolgozott profil az, amit megjelenítenek, és valóságként eladnak a nézőknek. Akik szinte kéjesen tocsoghatnak a felháborító és megbotránkoztató suttyóság megannyi tünetén fintorogva.

És még valami. Emlékeztek még az első hasonló jellegű műsorra, a roma celebek koronázatlan királyának az életébe bevezető Győzike Show-ra? Azt is úgy adták el, mint amiben semmi előre megírt dolog nincs, hanem maga a kendőzetlen valóság, amúgy Győzike-módra. Aztán kiderült - bocsánat, nem kiderült, "csak" mindenki tudta -, hogy jól felkészült, rutinos írástudók írták ezeket a sztorikat, a legbanálisabb ügyektől kezdve egészen odáig, hogy Győzike elindult a választáson.

Akárhogy is van, a Pumpedék egy jól kitalált és jól megvalósított műsor, a valóságshow-k koordináta-rendszerén belül korrektül oda van téve, és hozza ezt a színvonalat. A szereplők fel tudják kelteni az érdeklődést, a cselekmény nem fullad unalomba. És persze

kiválóan alkalmas arra, hogy megdöbbenjünk, szörnyülködjünk és ítélkezzünk másokon, akiknél, állapíthatjuk meg boldogan, mi sokkal különbek vagyunk.

Vagy csak nem vállaltuk egy valóságshow kedvéért, hogy szép pénzért és nem kevés hírnévért cserébe eljátsszuk a gátlástalan, ostoba parasztot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Braun Rita, Melissa McCarthy magyar hangja
Hónapokig tartó betegség után elhunyt Braun Rita színésznő, aki Börcsök Enikő halála után vette át Melissa McCarthy szinkronizálását. Halálhírét családja csak napokkal később tudta közölni.
M.M. / Fotó: Fejes Rita/Facebook - szmo.hu
2026. június 18.



Hónapok óta tartó betegség után, 54 éves korában elhunyt Braun Rita szinkronszínész. A színésznő még június 6-án halt meg, a halálhírét azonban a családja csak csütörtökön tudta megosztani a nyilvánossággal, mert csak ekkor fértek hozzá az elhunyt Facebook-profiljához.

A család közösségi oldalán közzétett bejegyzéséből kiderül, miért nem lehetett a színésznőt elérni az utóbbi időben. „Tisztelt ismerősök, barátok! Mély fájdalommal tudatom veletek, hogy Rita 2026. június 6-án örökre elaludt. Sajnálom, hogy nem tudtuk előbb közölni, de most tudtunk belépni a fiókjába” – idézte a család közleményét az Index.

„Hónapokig küzdött, de a szervezete feladta a harcot… Hatalmas űrt hagyott maga után.”

A család azt is közölte, hogy Braun Rita búcsúztatása szűk családi körben zajlik majd. Arra kérték az ismerősöket, hogy gondoljanak rá szeretettel, és a színésznő utolsó üzenetét is átadták, mely szerint barátai ne szomorkodjanak, hanem éljenek békében és boldogságban.

Braun Rita a szinkronszakma elismert alakja volt, aki Börcsök Enikő 2021-es halála után több filmben is átvette Melissa McCarthy magyar hangjának szerepét.

A nézők emellett hallhatták a hangját az Agymenők című sorozatban is, ahol Dr. Stephanie Barnett karakterét szinkronizálta, de színésznőként is feltűnt több magyar filmben, köztük a Kaméleon, a Nyócker! és a Vakvagányok című alkotásokban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Váratlanul elhalasztották az egyik hazai fesztivált - meglepő ajánlattal álltak elő a szervezők
A Kolorádó szervezői bejelentették, hogy az új, kálozi helyszín nehézségei miatt elhalasztják a fesztivált. A jegytulajdonosokat a Sziget szervezőinek segítségével egy csütörtöki napijeggyel kárpótolják.


A Kolorádó szervezői egy Facebook-posztban jelentették be kedd este, hogy az idei fesztivált elhalasztják, és csak jövőre rendezik meg. A döntést az új, kálozi helyszín fejlesztésével kapcsolatos nehézségekkel és a váratlanul megugró költségekkel indokolták.

Felidézték, hogy miután tavaly el kellett hagyniuk a nagykovácsi helyszínt, rengeteg energiát fektettek az új otthonuk megtalálásába. Bár Kálozon rátaláltak egy ígéretes területre, az előkészületek során egyre több akadályba ütköztek.

„Az új fesztivál megszervezésének és a helyszín kialakításának váratlanul növekvő költségei, valamint a teljes fesztiválipart sújtó piaci nehézségek elvezettek oda, hogy a nagykovácsi helyszínünkhöz nem méltó folytatást tudtunk volna csak összehozni” – írták.

A szervezők szerint ezekkel a kompromisszumokkal nem tudták volna azt az élményt nyújtani, amit a közönség megszokott tőlük, ezért a halasztás mellett döntöttek. „Nagyon sajnáljuk, hogy csak most húzzuk be a féket, de az utolsó pillanatig azon voltunk, hogy meg tudjuk csinálni” – tették hozzá.

A már megvásárolt jegyek automatikusan érvényesek lesznek a jövő évi rendezvényre.

„A felmerült nehézségeinket látva a Sziget szervezői a segítségünkre siettek, és felajánlották, hogy aki nem váltja vissza most a belépőjét, annak sem kell egy évet várnia: ajándékba kaphat egy csütörtöki Sziget-napijegyet, hogy idén se maradjon senki fesztiválélmény nélkül.”

A visszaváltás menetéről és a további részletekről minden jegyvásárlót e-mailben értesítenek a jövő hét végéig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt a Jóbarátok rendezője, megható sorokkal búcsúzik tőle Ross és Joey
James Burrows, a legendás sitcom-rendező 85 éves korában elhunyt. A stábtagok, köztük David Schwimmer és Matt LeBlanc is, személyes hangvételű posztokban emlékeztek a pilotot is jegyző szakemberre.


Elhunyt James „Jimmy” Burrows, a 85 éves rendező, aki a Jóbarátok pilot epizódját is a pályára állította. A hírre a sorozat több főszereplője is reagált. A Ross-t játszó David Schwimmer egy apafiguraként emlékezett a rendezőre, aki mellett a stáb biztonságban érezhette magát.

„Melegség, alázat, nagylelkűség jellemezte. Biztonságban éreztük magunkat körülötte, mintha egy család lennénk” – írta Schwimmer.

Joey karakterét megformáló Matt LeBlanc az Instagramon köszönt el tőle. „Jimmy, szavakkal nem lehet kifejezni, mekkora hatással voltál ránk és mindenki másra, akit az a szerencse ért, hogy ismerhetett. Igazi ikon vagy, oly sok téren. Hiányozni fogsz. Isten áldjon.” Lisa Kudrow (Phoebe szerepében láthattuk) egy közös fotóval emlékezett egykori kollégájára az Instagramon – írta az Associated Press.

Burrows szerepe a sorozat indulásánál kulcsfontosságú volt. Ő rendezte a pilot epizódot, és a stábtagok szerint neki volt köszönhető az a tempó és kémia, ami a Jóbarátokat a kezdetektől sikeressé tette. A többkamerás sitcom-formátum mesterének számított, ami biztonságot adott a fiatal színészeknek.

A rendező családja a People magazinnak adott közleményében azt írta, Burrows pénteken, szerettei körében, békésen távozott.

Kiemelték, hogy ritka képessége volt arra, hogy mindenkit jobbá tegyen, és a stáb minden tagját névről ismerte.

Burrows a Cheers társalkotójaként írta be magát a tévétörténelembe, de a nevéhez fűződik a Taxi, a Frasier és a Will & Grace számos epizódja is. Pályafutása során több mint ezer sorozatrészt rendezett, munkáját tizenegy Emmy-díjjal ismerték el. 2016-ban az NBC külön gálaműsorral tisztelgett életműve előtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Sűrű lesz a moziban és a streaming-csatornákon is a június vége – jön a Supergirl, a Sárkányok háza, Az utolsó léghajlító és A mackó is
Megnéztük, mik lesznek a következő két hét nagy dobásai a mozikban és a streaming háza táján. Az ügynökség, A siló és az Enola Holmes is új évaddal érkezik. Ha mást nem is, ezeket mindenképpen megéri megnézni!
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2026. június 18.



MOZI: Lesznek itt blockbusterek, gyerekfilmek és igazi ínyencségek is.

SUPERGIRL:

06.25-én jön be a magyar moziba James Gunn legújabb DC-filmje. Bár a neves rendező itt csak produceri szerepet látott el, valószínűleg a DC képregényes univerzumépítését átjárja majd a produceri kézjegye. A filmet az a Craig Gillespie rendezi, akinek a 2017-es Én, Tonyát, a Ryan Goslingos Plasztik szerelmet és az egyik nagy B horror kedvencemet, Colin Farrel ripacskodásával készült Frászkarikát köszönhetjük. Tehát bátran kijelenthetjük, hogy ez lesz Gillespie első igazi blockbustere, reméljük sikerül felnőnie a feladathoz. Címszerepben a Sárkányok házából ismerős Milly Alcockot láthatjuk és a mellékszereplők között egy Jason Momoa is megbújik, mint a közönségkedvenc Lobo, a csillagközi fejvadász.

MINYONOK ÉS SZÖRNYEK:

07.01-én érkezik a várva várt Minyonok mozi legújabb epizódja. Én már nem tudom követni ez hányadik Illumination animáció, de egy biztos, még mindig rengetegen nézik. Mivel a stúdió nagyon okosan alacsonyabb költségvetésből készíti el ezeket a meséket, így borítékolható a siker. Bár a legutóbbi epizód éppenhogy lecsúszott a várva várt milliárd dolláros bevételtől, azért nem kell félteni a Universalt. Behúzza majd ez is a családokat a mozikba!

MEGHÍVÁS.:

Aki komolyabb filmélményre vágyik, vagy csak amíg a gyerekek beültek a Minyonok-filmre, addig apa vagy anya valami komolyabb filmet nézne, keresve se talál jobbat a Meghívásnál 07.02-től. Az előzetesből nem nagyon derül ki semmi, de már csak az atmoszféra is kíváncsivá tesz. A költségvetés java valószínűleg a színészekre ment el, mert Olivia Wilde rendezésében, elég illusztris nevek szerepelnek: Penélope Cruz, Seth Rogen, Edward Norton és a rendező maga is a főszereplők között van. Igazi két-három helyszínes beszélgetős film. Érdekes lesz az biztos.

STREAMING: Itt is lesz mit nézni… meglátjátok!

SÁRKÁNYOK HÁZA – 3. ÉVAD:

06.22-én érkezik az HBO Max-ra a Sárkányok háza évadnyitánya. Nem gondoltam volna, de úgy tűnik, a szörnyű második szezon után is hatalmas siker a Trónok harca világában játszódó Targaryen-háborúskodás, mert már most berendelték a negyedik évadot. Eléggé húzzák ezt a történet, de hát ismerjük az HBO-t, a George R.R. Martin történetek pedig igazi fejőstehenek. Csak remélni tudom, hogy az idei eresztés jobb lesz, mint az előző.

AZ ÜGYNÖKSÉG – 2. ÉVAD:

Szintén 06.22-étől tekinthetjük meg a SkyShowtimera érkező, kevésbé ismert, ám annál jobb kémthriller sorozat Az ügynökség első részeit. Michael Fassbender alakítja a főszerepet ebben a rendhagyó, beszélgetősebb thriller szériában. Az első évad nagyon ütött. Mellékszerepekben Jeffrey Wright, Richard Gere is látható, de Katherine Waterstonnal is fogunk találkozni. Kevés az akció, inkább a tényleges kém foglalkozás működésébe kalauzolnak minket. A sorozat eredeti francia változata, a The Bureau (Le bureau des légendes) 5 évadot élt meg és ezt vásárolta meg és dolgozta át a Paramount.

AVATÁR: AZ UTOLSÓ LÉGHAJLÍTÓ – 2. ÉVAD:

Elképesztően forgalmas lesz a hónap, mert a Netflixre 06.25-én érkezik a nagysikerű animációs sorozat élőszereplős feldolgozásának folytatása. Ez nem a James Cameron-féle Avatár, ez jobb, legalább is szerintem! Az első évad nem annyira kiemelkedő, mint az animációs sorozat volt, de nincs miért szégyenkeznie, igazán szórakoztató kis széria. Most a gyerekszínészek idősebbek lettek, ez a meséhez képest új dolgoknak ad majd táptalajt. Meglátjuk mit kezd vele a Netflix. Itt az egész évad egyszerre érkezik.

A MACKÓ – 5. ÉVAD:

A nagy sikerű 2022-es sorozat elvileg záróévadának első részei is érkeznek a Disney+-ra. Christopher Storer sorozata egy friss dráma, vígjáték hangnemben, erős atmoszférával és remek színészekkel. Jeremy Allen White és Ayo Edebiri minden díjjat bezsebelt ezért a sorozatért, de biztos vagyok benne, hogy a Mackó sikerének köszönheti Ebon Moss-Bachrach (KÚZIN!) is, hogy ennyi szerepet kap. Remek karakterszínészek, jó tálalásban, mi kell még egy remek kis éttermes karakterdrámához június 26-tól.

A VILÁGÍTÓTORONY:

Nem lennék igazi Robert Eggers rajongó, ha nem említeném meg a horror rendezőzseni 2019-es agymenését Robert Pattinson és Willem Dafoe főszereplésével. Végre idehaza is látható streamingen az HBO Max műsorán 06.26-tól. A kozmikus horrorba oltott nem kicsit metaforikus őrület az 1890-es években játszódik és ránézésre olyan, mintha akkor forgatták volna. Fekete fehér kép, korabeli nyelvezet, a képarány fura, a világítás, a kamera lencséje, mind-mind azt a korszakot idézi, amikor játszódik. Az egészhez Eggers hozzáadott egy kevés kozmikus horrort olyan Lovecraft-osan és ami ebből elkészült, az egyik kedvenc filmem lett. Nagyon különleges élmény.

LOUIS C.K.: NEVETSÉGES:

A Netflix adott egy újabb esélyt a #metoo botrányban törölt humoristának. Kapott egy stand up specialt, június utolsó napján a piros streaming óriás kínálatába. Érdekes kérdés, a magyar származású Székely Lajos esete, mert elképesztően termékeny és sikeres humoristáról beszélünk, akinek különösen maró humora kicsit a szintén problémás Woody Allenre emlékezetet. Úgy gondolom, ha sikeres is lesz ez a stand up, nem fog előtte úgy kitárulni Hollywood és a sorozatok világa, mint a botrányai előtt. Kár érte, kiváló ügynök volt.

ENOLA HOLMES 3:

07.01-jén érkezik a Netflix kínálatába a nagy sikerű nyomozós akció kalandfilm harmadik része. Millie Bobby Brown próbálkozik, hogy az emberek ne Tiziként gondoljanak rá, de nehéz lesz kitörni a skatulyából, főleg a Netflix berkein belül. Én, ha meglátom a logót és a nevét rögtön a Stranger Things ugrik be. Az esküvőjére készülő Enolának most ismét Louis Partridge és Helena Bonham Carter lesz a társa ebben a nagy kalandban, csak épp most Enoláéknak magát a nagy Sherlock Holmest (Henry Cavill) kell megmentenie.

X-MEN ’97 – 2. ÉVAD:

Érdemes beszélni még a kockák mennyországáról: a képregények szerelmesei imádják és akik nézték a régi rajzfilmsorozatot rajonganak érte: ez nem más mint a Disney+-ra szintén 07.01-jén érkező X-Men ’97 animációs sorozat. Az első évad elképesztően sikeres volt és megérdemelten. A régi ’90-es évek beli Marvel rajzfilm közvetlen folytatása, csak végre szemmel látható költségvetéssel. Aki ismeri a régi meséket tudhatja milyen minősíthetetlenül kevés pénzből készült el. Nos ez nem ilyen, itt van mögötte pénz szerencsére. Ugyan kirúgták az első évad showrunnerét/íróját, így van kérdőjel a projekt mellett, de meglátjuk milyen lesz a 2. évad. Az elsőt mindenkinek csak ajánlani tudom, akik szerették régen a rajzfilmsorozatot, vagy a képregényeket. A legjobb dolog, ami az X-men névvel történt az utóbbi időben, beleértve mindent az elmúlt 20 évben. (Nem túlzok.)

SILÓ – 3. ÉVAD:

Végül, de nem utolsó sorban, az elkövetkező 2 hét egyik nagy dobása lesz az AppleTV+ poszt apokaliptikus, disztópikus sci-fi sorozata, a Siló. 07.03-án érkezik az almás streaming szolgáltató kínáltába, Rebecca Ferguson főszereplésével. Mivel egy könyvadaptációról beszélünk ez egy kiforrott, átgondolt világ, ahol rengeteg rejtéllyel fogunk találkozni a Siló mélyén. Nekem első ránézésre amolyan komolyan vett Falloutnak tűnt, de jóval több annál. Érdemes belekezdeni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk