SIKERSZTORIK
A Rovatból

Meghódítja Amerikát a Run Over Dogs

A fiatal magyar zenekar háromhetes turnéra indul az Egyesült Államokba, New Yorktól Kaliforniáig az egész országot átszelik.

Link másolása

Az odalépős rock n' rollt játszó Run Over Dogs 2012-ben tűnt fel, két országos tehetségkutató megnyerésével rögtön repülőrajtot vettek. Hazai rajongótáboruk építése mellett rövid időn belül külföldre is elkezdtek kacsintgatni: tavaly és tavalyelőtt Nyugat-Európát koncertezték végig, idén márciusban pedig a tengerentúlon is bemutatkoznak. A zenekar három tagjával, Czeglédi Szabolcs (Szasza) énekessel, Gál Máté basszusgitárossal és Juhász Tamás (Maxi) dobossal főleg ennek részleteiről beszélgettünk, de szóba került itthoni karrierjük alakulása is.

– Mennyire volt benne, amikor összeállt a zenekar, hogy négy évvel később túl lesztek két európai turnén és épp készültök az első amerikaira?

Szasza: Nagyjából fél év után már gondoltunk rá, az európaira legalábbis mindenképp. Kezdetben nyilván még nagyon távolinak tűnt az egész, de egyértelműen szerepelt a terveink között.

Máté: Az amerikai turnéról először talán másfél éve beszéltük, hogy milyen jó lenne összehozni. Persze nagyon sokat kellett dolgozni érte, de úgy voltunk vele, hogy mindenképp megpróbáljuk, bármennyi munkával is jár.

runoverdogs4

– Hogy zajlott a szervezés, miért pont ezeket a helyeket választottátok?

Szasza: A klubokkal én egyeztettem, Máté intézte a logisztikát, Maxi a pályázatokat, szóval tulajdonképpen az egész zenekar kivette belőle a részét. Ez egyébként általánosságban is igaz, bárhová megyünk. A szervezés úgy nézett ki a gyakorlatban, hogy kiküldtünk zenéket, egy biográfiát és az idősávot, amikor ott leszünk.

"
A visszajelzések még pozitívabbak voltak, mint az európai turné esetében: nagyobb arányban válaszoltak, és szinte mindenki azt írta, hogy várnak minket.

Ami az útvonalat illeti, az is belejátszott, hogy ezekbe a városokba egyébként is régóta el szerettünk volna jutni, így most összekötöttük a kettőt. A legjobban talán a Palm Desert-i koncertet várjuk, hiszen annál a közegnél semmi nem illik jobban a dalaink hangulatához. Mondhatni, az lesz a cseresznye a torta tetején.

Máté: Ehhez még annyit, hogy Kaliforniát nyilván semmiképp nem akartuk kihagyni, viszont New Yorkba sokkal olcsóbb a repülőjegy. Emiatt döntöttünk úgy, hogy ott kezdünk, és utána indulunk tovább a nyugati part irányába egy bérelt lakókocsival.

– Hány fős stábbal mentek ki?

Szasza: Négyünkön kívül jön velünk még egy videós, mivel ezúttal is végig dokumentálni fogjuk a turnét. A tervek szerint minimum hetente rakunk ki összefoglalókat, de lehet, hogy gyakrabban. Ezek valamelyik zenei blog közreműködésével fognak megjelenni. A sofőrünk pedig Máté bátyja lesz, aki eddig is sokszor segített már nekünk. És ha minden jól megy, Kaliforniában a menedzserünk, Robi is csatlakozik majd hozzánk.

A legutóbbi európai turnéról készített road movie:

– Milyen zenekarokkal játszotok együtt és hogy alakult ez ki?

Szasza: Ezzel kapcsolatban van egy érdekes különbség az európai és amerikai turnészervezés között. Európában úgy megy, hogy lefoglalsz egy dátumot, a hely pedig két hónapon belül melléd rak még bizonyos számú zenekart. Amerikában viszont

a klubok nyolcvan százalékában azt válaszolják pozitív visszajelzés esetén, hogy "oké, bejön a zenétek, akkor most két hétig tartjuk nektek ezt a dátumot, addig szervezzetek magatok mellé x másik együttest."

A mi esetünkben is így ment, ami sokkal több meló, viszont cserébe a saját ízlésünkre formálhatjuk az egész estét. Philadelphiában például egy nagyon szuper zenekarral, a Howlish-sal játszunk együtt, a San Francisco-Oakland-Santa Cruz térséget pedig egy másik együttessel járjuk végig, így lényegében nekik is kisebb turné lesz majd,

– Hogy találtatok rájuk?

Szasza: Voltak olyan estéim, amikor megnézegettem, ki a legnépszerűbb 10 zenekar például Oaklandben. Nyilván ezek között akadtak teljesen más stílusúak is, de utána megnéztem azt is, hol szoktak koncertezni, majd azoknak a helyeknek a többi fellépőjét és így tovább. Szóval jó sok Google-keresés kellett hozzá. Amikor összeállt egy használható lista, írtam róla mondjuk háromnak, abból válaszolt egy vagy kettő, így alakult ki lassacskán. Nem volt könnyű, de megérte, mert végül tényleg szuper együtteseket szerveztünk magunk mellé.

runoverdogs_plakat– Mit csináltok azokon a napokon, amikor nem játszotok?

Máté: Roncsderbi, rodeó, hamburger, ilyesmi... (nevet) Nyilván nem hagyjuk ki a kötelező nevezetességeket, de leginkább utazni fogunk, hiszen mégiscsak át kell majd szelnünk az egész országot.

Szasza: Egy nagyobb szünet volt az eredeti programunkban, amikor tíz napig nincs koncertünk, de azóta már ezt is töltögettük. Játszunk például Nashville-ben és San Franciscóban is, csak ezek egyelőre nincsenek rajta a plakáton.

– Számoltok ott élő magyarokkal is a koncerteken?

Szasza: Az állomások többségén akad néhány ismerős, de nem ez a jellemző.

Maxi: Illetve felvettük a kapcsolatot a New York-i Magyar Kulturális Intézettel, ha minden jól megy, az ottani promócióban ők is segítenek majd.

– Mit vártok még a turnétól azon kívül, hogy jól sikerüljenek a koncertek?

Szasza: Én mindenképp tervezem, hogy még indulás előtt írok egy csomó helyi menedzsernek és turnészervezőnek, meghívva őket a hozzájuk legközelebb eső koncertre. Már van egy listám városonként 15-20 névvel, remélhetőleg minél többen eljönnek. Ha összejön és szerencsénk lesz, akár abban is segíthetnek majd, hogy visszamehessünk.

Máté: Persze az elsődleges cél maga a turné, hogy koncertezhessünk, de mellette ott van a hosszú távú építkezés is: szeretnénk minél jobb helyeken játszani, ehhez pedig elengedhetetlenek a helyi kapcsolatok.

A Németh Juci vendégszereplésével készült Our Love klipje az első albumról:

– Anyagilag ki tudjátok hozni nyereségesre a turnét?

Szasza: A támogatások majd csak áprilisban dőlnek el, de jó esély van rá, hogy pályázaton is nyerünk plusz forrásokat. Egyébként

"
egyáltalán nincs szó hatalmas összegekről, az emberek többsége sokkal drágábbnak gondol egy ilyen turnét, mint amilyen valójában.

A repjegy megvan fejenként 130 ezer forintból oda-vissza, ennyit viszonylag könnyen össze lehet koncertezni. A lakókocsibérlés is sokkal jobban megéri annál, mintha szállodákban laknánk, a benzin pedig szintén nagyon olcsó. Tehát ha még pályázati pénzhez is jutunk, szerintem abszolút megtérülhet a dolog.

Máté: Szerencsére a Cseh Tamás Program keretében elég sok pályázatot kiírtak külföldi turnékra is még decemberben, aminek a megvalósítási időszakába éppen beleesik a miénk.

– Az itthoni ismertségetekkel és eddigi eredményeitekkel mennyire vagytok elégedettek?

Szasza: Épp nemrég beszéltük egymás között, hogy nálunk nem volt semmi robbanásszerű változás az ismertségünkben, inkább évről évre szépen lassan növekedett. Egyre többen vannak a koncertjeinken, legutóbb a lemezbemutatón már majdnem megtöltöttük az A38 hajót. Tavaly a nagyobb fesztiválokon is ott voltunk, ráadásul most bekerültünk a Nagyszínpad versenybe, aminek köszönhetően idén nyáron még több helyre eljutunk majd.

És a tavaszunk is remekül alakul: kezdődött egy Supernemmel közös vidéki turnéval, most jön az amerikai, utána pedig Erdélybe is fogunk menni. Ennél jobbat szerintem nem is kívánhatnánk. Egyébként az egészben rengeteget segít, hogy lett egy menedzserünk, aki sokkal tudatosabban kézben tartja a dolgokat.

Két klipes dal a második lemezről: Roll Down Your Cheeks és Got No God

– Nemrég a Petőfi Rádió Akusztik műsorában is játszottatok, milyen volt áthangszerelni az egyébként eléggé zúzós dalaitokat?

Szasza: Érdekes, bár én a végére már eléggé untam, hogy folyton ezt kell próbálnunk, de szerintem nagyon jól szólt a végeredmény. Igaz, utána azért különösen jól esett újra rálépni a torzítóra. De eleve minden szám akusztikus gitáron íródik meg, úgyhogy emiatt annyira nem volt nehéz dolgunk, lényegében csak vissza kellett nyúlnunk az alapokhoz. Március 6-án adja majd le a rádió, előtte pár nappal már lesz kint róla néhány videó.

Maxi: Az áthangszerelés végett egy perkással és egy zongoristával is kibővült a zenekar, nekik köszönhetően csomó szám teljesen új értelmet kapott. Emiatt is érdemes lesz meghallgatni az adást.

– Ha kapnátok egy ajánlatot külföldről, aminek a része az is, hogy költözzetek ki, mennétek?

Szasza: Megfontolnánk, és szerintem a rákövetkező héten már ott lennénk. (nevet) Jó, nyilván ez ennél bonyolultabb kérdés, de elvi szinten

"
akár Angliában, akár Amerikában el tudnám képzelni magunkat.

runoverdogs3

A londoni Venn Street-en, ami az első lemez egyik dalát is ihlette

– Itthon meg tudtok már élni zenélésből?

Szasza: Mindannyiunknak ez a fő elfoglaltsága, illetve ha van is mellette más, az szintén a zeneiparhoz kötődik. Én Szabó Benedekékkel foglalkozom menedzserként, Maxi dobot tanít, Máté hangtechnikusként dolgozik, de ezek mind rugalmas időbeosztású dolgok. Az elsődleges hangsúly a zenekaron van, mindent erre raktunk fel. És egyelőre úgy tűnik, megérte.

Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
„Két napon át nem találták a szelvényt a lakásban” – sofőrként dolgozik az első magyar lottónyertes unokája
Gáborban csak nagymamája halálakor tudatosult, hogy híres család tagja: felmenője igazi híresség volt az ötvenes években. Miután nyertek, napokig keresték a lottószelvényt a lakásban.

Link másolása

Ring Sándorné vitte el a hazai lottójátékok történelmének első főnyereményét 1957-ben. Az asszony a 6. játékhéten játszotta meg négy gyermeke életkorának számát, ötödikként pedig a saját életkorát húzta be. Misi 23, Marica 26, Sanyi 33, Laci 37, ő maga pedig 66 éves volt. Pár nap múlva éppen ez az öt szám volt a nyerő, Ring néninek 855 ezer forint ütötte a markát. Érdemes tudni, hogy

az akkori az átlagkereset 1442 forint volt, mai értékre átszámolva pedig 146 millió forintot érne ez a nyeremény.

„Édesapám volt a legfiatalabb, ő nem is kapott olyan sokat a nyereményből. A nagyi elég szigorú asszony volt, poroszosan nevelte a gyerekeit és velünk is így viselkedett. Festményekbe, műtárgyakba fektette a pénzt, emlékszem, hogy édesapám is kapott egy nagy képet, de nagy gazdagság nem köszöntött ránk” – mesélte Gábor a Blikknek.

Nagy volt az izgalom a sorsolás után, ugyanis két napon át nem találták meg a szelvényt a lakásban.

Végül egy kabátzsebből került elő az értékes papírdarab. Ring Sándorné akkoriban azt nyilatkozta, hogy egyelőre takarékba teszi a pénzt. Később ugyan próbált okosan gazdálkodni az összeggel, de gyermekei nehezen tudták kezelni a hirtelen jött gazdagságot.

Gábornak ha pénz nem is jutott, a lottózás szeretete azért megmaradt. Ő is mindig ugyanazokkal a számokkal játszik, bízva abban, hogy egyszer rámosolyog a szerencse.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Szinte csoda: közel 30 év után találták meg a Forma-1-es versenyző ellopott Ferrariját
Mint kiderült, Gerhard Berger 1995-ben eltűnt autója Japánba került, majd onnan Nagy-Britanniába, ahol most találta meg a Scotland Yard.

Link másolása

Londonban találták meg Gerhard Berger volt Forma-1-es autóversenyző csaknem 29 éve ellopott Ferrariját.

Az osztrák expilóta Ferrari F512M típusú személyautóját 1995 áprilisában, a San Marino-i Nagydíj első időmérő edzése után lopták el ismeretlen tettesek Berger imolai szállodájának parkolójából, a Ferrari-istálló akkori másik versenyzője, Jean Alesi ugyancsak Ferrari típusú autójával együtt.

A Scotland Yard hétfőn bejelentette, hogy Berger Ferrariját az autókhoz kapcsolódó szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyosztálya 29 évvel az eset után Nagy-Britanniában megtalálta.

A beszámoló szerint a londoni rendőrség januárban értesítést kapott a Ferrari autógyártól arról, hogy egy amerikai vásárló tavaly egy brit közvetítő révén kívánt megvásárolni egy Ferrari személyautót, ám a cég vizsgálatai kiderítették, hogy lopott kocsiról van szó.

A Scotland Yard ilyen ügyekre szakosodott részlege kiterjedt vizsgálatot indított, amelyből kiderült, hogy Berger ellopott autójáról van szó. Az ügyosztály kiderítette azt is, hogy a kocsit a 29 évvel ezelőtti lopás után nem sokkal Japánba szállítottak, és onnan érkezett 2023 végén Nagy-Britanniába.

Az ügyosztály négynapi vizsgálattal feltárta a kocsi múltját, és a Scotland Yard ezután lefoglalta a járművet, megakadályozva elszállítását Nagy-Britanniából – áll a londoni rendőrség hétfői beszámolójában.

A vizsgálatot vezető nyomozó, Mike Pilbeam közölte: szakértői becslések szerint a kocsi értéke megközelíti a 350 ezer fontot (162 millió forint).

Pilbeam közölte azt is, hogy Alesi ellopott Ferrarija továbbra sem került elő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Balogh Levente: Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok
Keménykezű vezető vagy szőrösszívű üzletember? Milyen valójában Balogh Levente? Tényleg minden üzletet megköt? Az Álommeló és a Cápák között befektetője fogadott minket az irodájában.

Link másolása

Balogh Levente üzletember, befektető, televíziós személyiség, a Szentkirályi Magyarország Kft. alapítója és vezetője. Vízmárkája mellett kozmetikai termékeket és kávékat értékesít a piacon, közvetett módon több tízezer embernek ad munkát. Jelenleg is új munkatársat keres.

- Néhány hete indult az Álommeló 2, az első évad megosztó volt, egyértelmű volt a második évad elindítása?

- Nem volt egyértelmű. Amikor az első évadot forgattuk, szó sem volt a folytatásról, viszont olyan jól sikerült, hogy adta magát. A műsor nézettségét tekintve úgy döntöttünk az RTL Klubbal, hogy érdemes továbbvinni. Ami a személyes megélést illeti, nagyon jó élmény volt számomra, arról nem beszélve, hogy valóban egy remek munkatársat kaptam az Álommelónak köszönhetően.

- Mondjuk el, hogy az irodájában itt van velünk Keserű Balázs, az Álommeló első győztese, aki szemmel láthatóan jó munkaerő, amióta itt vagyok, elképesztő tempóban dolgozik, és az is látszik, hogy jól kijönnek egymással. De meg kell hagyni, hogy a műsorban kemény kezű volt a versenyzőkkel, és ez most sincs másképp.

- Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok.

Ez pedig semmi ahhoz képest, ahogy a műsor amerikai változatában viselkedik a cégvezető, igazi kispályás vagyok hozzá képest. Ezzel nem teljesen értek egyet, édesapám volt ilyen keménykezű, én ebben különbözök tőle.

Ugyanakkor tudom, hogy milyen sok múlik a kiválasztáson, ha rossz embert választok, akkor csak hátráltatom magamat, ha viszont megtalálom a pozícióra legalkalmasabb kollégát, akkor sokat tehetek a cégért. Vagyis az én elméletem a következő: legyél nagyon kemény, ha új munkatársak keresel.

- Ilyen az igazi Balogh Levente?

- Aki szeretné tudni, hogy milyen vagyok valójában, nézze meg az Álommelót és a Cápák között műsort. Az igazság a kettő között van.

Balogh Levente és Keserű Balázs, Az álommeló 1. évadának győztese. Fotó: RTL

- Az üzleti műsorról akartam kérdezni. Megszámlálhatatlan vállalkozásba szállt be, legalábbis mi ezt láttuk a képernyőn.

- Azért a gyakorlatban ez nem egy nagy szám, ráadásul folyamatosan változik, ezért most nem tudom megmondani, hogy ezen a napon pontosan mennyi együttműködésről van szó. Ennek oka, hogy folyamatosan változnak a részesedések,

van, hogy kivásárolnak engem a vállalkozásból, vagy hogy egy vállalkozó nem teljesíti a műsorban foglalt feltételeket, ezért nem tudok beszállni.

Persze még ez is változhat. Előfordult, hogy egy cég nem teljesítette a feltételeket, viszont sok pontenciál volt az üzletben, ezért újra tárgyaltunk arról, hogy érdemes lenne szerződni. Összességében a Cápák között műsorban kötött üzleteknek az ötven százaléka valósul meg.

- Ez játék vagy üzleti stratégia?

- Ezen a szinten játék. A Szentkirályi 70 milliárdot ér, ezzel szemben a néhány milliós vállalkozások eltörpülnek.

- Mi a helyzet a saját vállalatával? Van itt ivóvíz, kozmetikumok és már kávé is.

- A Szentkirályinál jelenleg kőkemény automatizálás folyik. A cél, hogy megőrizzük azt a minőséget, amit megszoktak a fogyasztók, ebből nem engedek. Most, amikor itt beszélünk, közvetlen módon négyezer embernek ad munkát a Szentkirályi, közben szépen halad a maga útján. Akárcsak a Vízangyal, amelyből két kategóriát készítettem, egy mindennapi, könnyen elérhető termékcsaládot, valamint egy prémiumkategóriás termékcsaládot, amelyre kozmetikai láncot építettem.

A legújabb üzletem a kávéra épül, ez egy szerelemprojekt, aminek a célja, hogy olyan magas minőségű kávét áruljak, amelyek vélhetően sosem fognak bekerülni a boltok polcaira, elvégre az igazán jó kávékat nem a multikban árulják.

Miért éppen kávé? Szeretem, jó ötletnek tűnt beszállni a kávépiacra, de a fókusz mindig a Szentkirályin lesz. Ez a legfontosabb minden üzlet között, és büszkén mondhatom, hogy a Szentkirályi tőkeszerkezete sokkal erősebb, mint bármikor korábban, arról nem beszélve, hogy a cég régen kinőtte magát. Negyven év múlva fellövöm az űrbe, ott lesz a Holdon a Szentkirályi!

Fotó: Ujvári Sándor

- Mintha csak a magyar Elon Musk lenne. Külföldre is terjeszkedik?

- Nem célom az exportálás. Nem lenne jó döntés, márcsak azért sem, mert az Európai Unió korlátozza. A kút forrástól számított ötszáz kilométeres sugarú körön kívül nem adhat vizet.

Ez védi a vízbázist attól, hogy ne fosszuk ki.

Így van ezzel minden nemzet, Szerbiában például ott van Milos víz vagy Ausztriában a San Pellegrino, és még hosszan sorolhatnám a többi ország nemzeti vízmárkáját. Ezt pedig tiszteletben tartja minden cégtulajdonos, valamint ezt támogatja a nemzetközi Centrál European Mineral Water Holding, amelynek ez elnöke vagyok.

- Mindig is erre vágyott: cégvezetés, üzleti döntések, elnöki poszt?

- Édesapámtól láttam, hogyan lehet felépíteni egy sikeres vállalkozást. Majd megismertem egy görög milliárdost, akinek tetszett a vezetői stílusa, az élete, a gondolkodása, és elkezdtem figyelni őt. Mellette rengeteget olvastam a világ legnagyobb, leghíresebb márkáiról, kezdve a Gucci háztól a Mercedesig. Tizennégy éves korom óta tudatosan építem magam, ez lett az eredménye, amit ön most felsorolt.

- Tehát kemény munka árán jutott ilyen magasra?

- Sok munka van benne, ez nem vitás, de azért hozzá kell tenni, hogy erre születni kellett. Mert vagy vezetőnek születik valaki, vagy nem. Itt vannak például a zeneművészek. Vegyünk egy zseniális hegedűművészt: hiába tanul sokat a virtuóz, ha nem erre született, akkor nem lesz nagy művész. A gyerekekkel is ezt akarom megértetni, amikor előadásokat tartok számukra. Arra ösztönzöm őket, hogy

vizsgálják meg, minek születtek: vezetőnek vagy menedzsernek. Ha vezetőnek, akkor ennek megfelelően kell továbbmenni az életben,

ha menedzsernek, akkor ennek megfelelően edukálják magukat. És van még valami, legyenek értékeik! Sajnos ma egyre kevesebben vagyunk azok, akik saját értékeink mentén teremtettünk vállalkozást, holott erre óriási szükség lenne ma Magyarországon, mert a német cégek nem fogják képviselni a mi értékeinket…

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek – fesztivállal ünnepelt a Csányi Alapítvány
A Csányi Alapítvány immár 19 éve támogatja a nehéz anyagi helyzetben lévő családok tehetséges gyermekeinek oktatását. Prioritásuk az idegennyelv-tudás és az informatikai ismeretek fejlesztése.

Link másolása

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek.

Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

„Ha ki is repültem a kertből, mindig mikor visszatértem tudtam hozni olyan magokat, amiktől szebb lett a kert, a közösség” – így foglalta össze Járay Bianka, hogy mit jelent a Csányi Alapítvány mentoráltjának lenni. Biankát 2008 óta, 10 éves korától támogatja a Csányi Alapítvány. Idén három nyelv ismeretével és két diplomával búcsúzik a programtól. Kiemelkedő teljesítményét az Életút Fesztiválon Ágoston Attila-díjjal jutalmazták.

A siker kulcsa: nyelvtudás és informatika

A munka világába történő sikeres belépéshez manapság nélkülözhetetlen a használható idegennyelv-tudás.

A Csányi Alapítványnál a nyelvi órák, az alapítványi versenyek, a táborozások, valamint a külföldi önkéntesek bevonása mind azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok ne csak nyelvvizsga bizonyítvánnyal, hanem használható nyelvtudással rendelkezzenek.

A Csányis diákok 2008 és 2023 között összesen 606 sikeres nyelvvizsgát tettek.

A nyelvtudás mellett Dr. Csányi Sándor alapító az Alapítvány létrehozásakor prioritásként határozta meg az informatikai tudás bővítését.

A mentorált fiatalok eddig 246 komplett informatikai vizsgabizonyítványt szereztek. Oktatásuk ezzel nem zárul le, további informatikai képzéseken is részt vehetnek. A digitális kultúra fejlesztése érdekében az első kísérleti év jó tapasztalatai alapján több Közösségi Házban is elindult a Maker’s Red Box projektek használata. Kaposváron immár második éve járnak a diákok a Digitális Tudásközpontba, ahol először a Szuperhősök, most pedig a Jövő városa projekt keretében ismerkednek a tudomány és a technológia újdonságaival.

Mohácson és Pécsett már a mentorok és az informatikai fejlesztők tanulták meg a kidolgozott tananyagok használatát. Mohácson a Jövő Városa, Pécsett a Global Warning projektben dolgoznak a diákok, mindenütt nagy sikert arat a program, hisz olyan készségeket fejleszt, amelyek a tanulás minden színterén kamatoztathatóak.

A gyerekek olyan eszközökkel ismerkednek meg a program során, mint a 3D nyomtató, lézervágó, megtanulják a mikrobit-ek programozását és alkalmazási területeit.

S ami a legfontosabb készség: megtanulnak közösen gondolkodni és együttműködni.

Jászberényben projektmunka keretében évek óta Lego-robot programozást is tanulnak a gyerekek, évről évre sikeresen szerepelnek az országos robotika versenyen.

Legfrissebb büszkeségük, hogy a Jász Stones csapat, vagyis a jászsági lego-programozók a FIRST LEGO League verseny 2024. évi országos döntőjében elért helyezésükkel – melynek része az innovációért járó különdíj is – kivívták a jogot, hogy Sydneyben a Macquarie Egyetemen megrendezésre kerülő Ázsiai, Csendes-óceáni Nyílt Bajnokságon induljanak 2024 nyarán.

Az Alapítvány további informatikai képzései: számítógépes grafika működik Nagybajomban, animációkészítés Kaposváron, 3D-s nyomtatás programozására van lehetőség Pécsett, professzionális Fotós Klub működik Szegeden.

A közösség ereje

Jelenleg hét Közösségi Házban – Jászberény, Nagybajom, Kaposvár, Pécs, Mohács, Szeged, Szentes - 21 tehetséggondozó csoportban több mint félezer hátrányos helyzetű diákot segít a Csányi Alapítvány az általános iskola 5. osztályától egészen az egyetem befejezéséig, vagy piacképes szakma megszerzéséig.

A támogatottak száma 2021 óta éves szinten meghaladja az 500 főt, a testvéreket és családtagokat is figyelembe véve több mint 1500 főt pártfogol folyamatosan az Alapítvány.

Az Életút Programot az idei évig 86 fiatal teljesítette sikerrel, idén további 19 fiatal búcsúzik ünnepélyesen, köztük négyen szakmai végzettséget, 15-en pedig diplomát szereztek. Mára nemcsak az Alapítvány lett nagykorú, hanem egyre több az olyan fiatal felnőtt, akik a támogatásnak köszönhetően megszerzett tudás és tapasztalat birtokában sikeresen állják meg a helyüket a nagybetűs életben. A program sikerét mutatja, hogy a végzettek közül egyre többen maradnak közel az Alapítványhoz és segítik a mostani fiatal mentoráltakat.

„Van 500 olyan barátom, akikben feltétel nélkül megbízok. Tudom, hogy ahogyan én is, ők is magas színvonalon művelik szakmájukat, munkájukat és bármikor számíthatunk egymásra” – mondta Szabó Gábor László, az Alapítvány Gyermekparlamentjének korábbi elnöke, az Alumni szervezet egyik alapítója, aki már maga is mentorál végzés előtt álló alapítványi fiatalokat.

Ezt a szellemiséget, a „Csányisok” összetartását emelte ki a kuratórium elnöke, Csányi Erika is: „Nemcsak a megszerzett tudás és a tanulás az érték, hanem a boldog gyermekkor is, mert ez vezet a sikeres, harmonikus felnőttkorhoz. Azt pedig még nagyobb öröm látni, hogy sokan igyekeznek visszaadni a közösségüknek a megszerzett tudást és tapasztalatot. Ezek a példák mutatják, hogy “Csányisnak” lenni nem a végzettségről szól, hanem egy szellemiség, ami egész életében elkíséri azokat, akik a részesei.”

A cél a legteljesebb tudás biztosítása

Az Alapítvány célja, hogy az élet lehető legtöbb területén nyújtson képzéseket a mentoráltjainak.

„A tehetség önmagában nem elegendő a sikerhez, kemény, kitartó munkára is szükség van. Az elmúlt közel két évtizedben elért eredmények alapján az Alapítvány működését alapítóként jó befektetésnek minősítem, amit visszaigazol a Nobel-díjas magyar tudós, Dr. Karikó Katalin elismerő támogatása is.” – mondta Dr. Csányi Sándor.

A fejlesztő munka támogatására 2021-ben Dr. Karikó Katalin a Széchenyi-díjjal járó pénzjutalom felét, 10 millió forintot juttatott a Csányi Alapítványnak. A támogatás összegét a támogató kérésének megfelelően a diákok természettudományos ismereteinek bővítésére, illetve kutatásokra fordították. A program eredményeit látva Dr. Karikó Katalin 2023-ban ismét támogatta az Alapítványt, ezúttal 10 ezer euróval.

Ennek felhasználásával ebben az évben is megrendezték a természetismereti tudást bővítő programokat, továbbá a kutatásokhoz szükséges eszközöket és anyagokat szereztek be. A támogatásból megvalósuló programokról, kutatásokról idén már a második kiadványt jelentette meg az Alapítvány.

A munka nem áll meg

2024-ben Kaposváron, Szegeden, valamint Mohácson és környékén a márciusban megtartott beválogatások alapján összesen 45 újabb kisdiák felvételére tesznek javaslatot a Kuratóriumnak az Életút Programba. Ezzel a támogatottak jelenlegi létszáma továbbra is meghaladja az 500 főt. Az ő fejlődésüket 21 főállású mentor, 54 fejlesztőtanár és 41 önkéntes, köztük 3 fő külföldi önkéntes segíti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: