KULT
A Rovatból

Magyar szörnyhatározó a világ legjobb mesekönyvei között

A Bibedombi Szörnyhatározó bekerült a világ 170 legjobb mesekönyve közé. A szokatlan formában íródott könyv a gyerekek félelmeiről szól, mégis szórakoztató és aranyos.
Berei Dániel - szmo.hu
2016. szeptember 24.


Link másolása

Adamik Zsolt és Hanga Réka Bibedombi Szörnyhatározó című mesekönyve bekerült idén a világ legjobb mesekönyvei közé. Az International Board on Books of Young People (IBBY) összesen 173 könyvet díjazott, legfőbb céljuk, hogy kiálljanak a gyermekek jogaiért és hogy a mesekönyveken, vizuális tartalmakon keresztül a sokszínűséget és az elfogadást reklámozzák.img_3879

Adamik Zsolt mesekönyvét Hanga Réka illusztrálta, a kötetet pedig például kínai, török, görög, kanadai könyvek mellett a 60 legszebb könyv közé választotta a nemzetközi zsűri. A Bibedombi Szörnyhatározó különlegessége, hogy enciklopédikus formában, A-Z-ig kalauzolja el a gyerekeket a kitalált szörnyek világában. Minden betű egy rövid történet a félelmekről, amikkel a gyerekeknek kell megküzdeni nap mint nap.

Arról is meséltek, hogy miért fontos, hogy a gyerekekhez mesék formájában hozzák közelebb a félelmeiket.

- Honnan kerültek elő ezek a szörnyek? Saját gyerekkori félelmek is vannak benne?

Adamik Zsolt: Biztos, hogy a saját gyerekkori félelmeim nyakig benne vannak. Én a Japakobluktól rettegtem régen. Az ő története egyébként érdekes: a keresztlányoméknál vigyáztam egy kutyára és ott is aludtam, amíg ők nyaraltak.

Egyszer csak elment az áram én pedig ott feküdtem a gyerekszobában, rettenetes tapéta alatt, amin állatok mosolyogtak.

És ott ült a polcon egy plüssbohóc, ami semmi mást nem csinált, csak vigyorgott. Egyszerűen rettenetes volt, ajánlom kipróbálásra. Szóval a Japakobluk a sötéttől és a fölöslegestől való félelem megtestesítője.img_3130k

Fotók: Mervai Márk, SZM

Hanga Réka: Amúgy dettó, én is Japakoblukos vagyok. Se gyerekként, se most, felnőttként nem merek sötétben aludni, mert félek tőle.

AZS: Aztán ott van a Puszkapiszka Szurtörpe. Ez arról a tipikus gyerekkori dologról szól, hogy mindenkinek puszit kell adni. Én nem tudom, hogy ezzel ki, hogy volt gyerekkorában, de én ki nem állhattam. A nagymama barátnőinek, akiknek bajszuk van és konyhaszaguk. Ja, és a nagymama barátnőinek a barátnőinek is kellett puszit adnom, ami teljesen nonszensz, mert nem is ismertem őket. Tudod, ők azok, akik azt mondják, hogy mekkorát nőttél, pedig sosem láttak még. Kérdem én, miért?! Erről szól a Puszkapiszka Szurtörpe.

- Nem merész választás a szörnyekről (és főleg valós szörnyekről, mert a Japakoblukot mind ismerjük) írni gyerekeknek?

AZS: Attól még, mert nem írjuk le azokat a szörnyeket, amik a gyerekeket netalántán bántják, azok attól még ott vannak. Épp ezért mindenkit buzdítunk arra, hogy olvassanak, beszélgessenek azokról a szörnyekről, amik piszkálják őket. Ahogy a könyvben is benne van:

Tessék félni nyugodtan! Tessék mindenkinek megismerni a szörnyeit! Köszönni tessenek nekik, aztán haza lehet menni vacsizni!img_3200k

- Honnan jött az enciklopédikus forma? Ez egy mesekönyvben számomra elég újszerű.

AZS: Emlékszem, hogy a Dohány utcában fröccsöztünk és azon agyaltunk, mit indítsunk az Aranyvackoron. Egy plusz “kanyaron” gondolkoztunk. Vannak enciklopédiák mindenféle dolgokról, sőt vannak bestiáriumok, de kitalált szörnyekről enciklopédiát még nem csinált senki.

Biztos csinált egyébként valaki a világban, szóval nem találtuk fel a spanyol viaszt… De úgy gondoltuk, ez egy jó svungot adna neki. Egy enciklopédia-paródia, ami egyszerre szórakoztató és egyszerre informál is. Jó érzés arra gondolni, hogy vannak srácok, akik megtanulnak kezelni egy enciklopédiát vagy megtanulják, mi az a szószedet.

HR: És ami még nagyon jó benne, hogy bővíthető!

- Mi lehet a titok, ami egy jó mesekönyv mögött van?

AZS: A lelkesedés. A gyerekek azok, akik egyből levágják, ha valamit muszájból írtál és nincs benne egy csipetnyi öröm sem. Biztos lehet - még nem tapasztaltam meg - a bankszámlának írni és nagyon jó az is. De szerintem a jó mesekönyv mögött a titok, hogy te is szívből és lelkesedésből írd.

HR: Illusztráció szempontjából szerintem nincs ilyen titok, vagy én nem ismerem. Az viszont biztos, hogy a vizuális kultúrát fejleszteni kell, mert a gyerekek a borzasztó minőségű grafikákon is vígan felnőnek, miközben gyönyörű mesekönyvek is vannak.

Az Aranyvackor díj szervezői a legtehetségesebb mesekönyv írókat és illusztrátorokat keresik, hogy kapcsolatba hozhassák kiadókkal. A Bibedombi Szörnyhatározó itt második díjat nyert 2013-ban. Hogy kezdődött a könyv története?

AZS: Én mindig is írtam, az önkifejezésnek ez volt az a formája, amit szerettem csinálni és be is tudtam legtöbbször fejezni. Azt, hogy mesekönyvet miért kezdtem írni, nem tudom, de Rékával régóta terveztük, hogy csinálunk valami közöset. Ez lett a Bibedomb.img_3887

- Mennyi idő alatt lett kész? A kiadó már a kész könyvet látta, vagy a díjat csak részletekért kaptátok?

HR: Nagyjából két évig készült, persze nem egyfolytában ezzel foglalkoztunk.

AZS: Akkor még csak 3 betű volt kész az enciklopédiából, a Reszlimanó, Talicska bácsi és a Bibedomb. Ezekkel nyertük el a díjat és ezek mellé készült el később a többi mese.

- Te hogy kerültél képbe illusztrátorként?

HR: Mindig is a kreatív munkákban voltam otthon és az egy nagy vágyam volt, hogy gyerekkönyv illusztrátorként is kipróbáljam magam. Zsolttal pedig régóta terveztük egy közös projektet. Úgy néz ki, hogy nem volt hiábavaló.

- Mit szóltál ahhoz, hogy a legjobb illusztráció kategóriában ez bekerült a világ legjobb 60 könyve közé?

HR: El voltam képedve.

AZS: Én hívtam fel, amikor kiderült. Totál örömködve, meg kiakadt, hogy ez mekkora királyság. Réka pedig nem értette, hogy mi bajom van…

HR: Igen, én az a típus vagyok, aki nem hány cigánykereket, ha jó hírt hall. De azért borsózott a hátam.img_3064k

- Más mesekönyvben is megtaláljuk a rajzaid?

HR: Kis Ottó Ati-trilógiájában és Kertész Erzsi Állat KávéZoojában is. Most épp nem dolgozom új könyvön, de remélem, lesz még!

- Mit hozhat nektek ez a díj? Nemzetközi hírnevet?

AZS: Ez egy óriási elismerés és valószínűleg fel sem fogtuk igazán. Jó érzés, hogy csináltunk valamit, aminek visszhangja van.

De a legfontosabb, hogy olyan dolog került ki a kezünk alól, amit élveznek a gyerekek.

Legalábbis a visszajelzések alapján ezt mondhatjuk. De igazából ez hozhat bármit és hozhat semmit is, ez majd kiderül.

- Esetleg folytatást?

AZS: Igen. Éppen ma beszéltünk a kiadóval, akik azt javasolták, hogy készüljön valamilyen spin-off. A lexikon-forma azért is nagyon szerencsés, mert bármikor továbbírható, fejleszthető, bővíthető.

HR: A végén, ahogy minden enciklopédiában, a Bibedombi Szörnyhatározóban is van “felhasznált irodalom”. Ez azért nagyon szerencsés, mert akár azok közül is elkészülhet egy-egy könyv.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Az év legjobb sorozata, csak a legerősebb idegzetűeknek – A Szarvasbébi való életbeli szereplői is megszenvedték a történetüket
Ha van kedved egy kis önsanyargatásra, és bírod a lelki zsarolást, a Szarvasbébi a te sorozatod lesz! Miután megnéztem a Netflix legújabb dobását, kellett egy kis idő, mire össze tudtam foglalni a gondolataimat.

Link másolása

Ez meg mi volt? Gondolhatná mindenki, miután végig nézi a Szarvasbébit. Sokan már a címét se tudják hova tenni, egy nagy kérdőjel a sorozat.

Amikor utánaolvastam az interneten, mindenhol azt írták, hogy ez a sorozat fájni fog.

De nem úgy, ahogy egy rossz sorozat tud fájni. Hanem egy erős gyomros, amit csak egy igazán kiemelkedő alkotás tud adni.

Nagyon kellemetlen nézni a Szarvasbébit, de hajtja a nézőt a katasztrófaturizmus. Tipikus „ennél rosszabb már nem jöhet”, aztán kapjuk a gyomrosokat sorban, mígnem a földön heverünk, de mégis megnézzük a következő részt. Nagyon fura, de nem tudom autentikusan leírni, milyen érzés a sorozatot végig ülni, bárhogy is próbálom, ezt bizony látni kell.

Miről is szól a Szarvasbébi? Egyáltalán mi ez a cím?

Richard Gadd skót humorista a 2019-es edinburgh-i Festival Fringe-en adta elő a Szarvasbébi című műsorát, ami saját életéről szólt. Arról, hogy hogyan próbált betörni a showbizniszbe, majd végül hogyan lett szinte emberi roncs. Ezt a műsort a Netflix megvette, és sorozat formájában feldolgozta. Richard Gadd maradt az író, az alkotó és a főszereplő. Megváltoztatták a neveket, de csak azért, hogy a valódi szereplők identitását védjék. A Szarvasbébi nem finomkodik, Gadd minden rossz döntése szinte szűrő nélkül bekerült a forgatókönyvbe úgy, hogy közben narrálja a cselekményt, tehát még mögé is látunk, mit miért csinál szerencsétlen főszereplőnk.

Donny Dunn (Richard Gadd) kitartó, de sikertelen humorista. Csaposként dolgozik egy bárban, ahova betéved Martha Scott (Jessica Gunning). A túlsúlyos, nem túl ápolt, alacsony brit nő pityeregve lép oda a csaposhoz, ám amikor Donny megkérdezi mit szeretne, azt válaszolja Martha, hogy nincs pénze. Donny meghívja egy csésze teára. Ez az apró gesztus nem várt következményekkel fog járni Donny életében. Martha innentől fogva rátapad, mint egy kullancs, minden nap bejár a kocsmába, főszereplőnk pedig meghívja egy diétás kólára, mert bár Martha azt hazudja, hogy gazdag, sosincs pénze.

A csaposnak jó érzés, hogy végre valakinek fontos, mert éppen a padlón van az élete.

Amit még nem tud Donny ekkor, hogy mindig van lejjebb. Martha megszerzi Donny e-mail címét a humorista weboldaláról, és innentől kegyetlenül elkezdi zaklatni. De ő nem csinál semmit, nem jelenti a rendőrségen, csak hagyja, hogy a nő a bőre alá másszon, hiszen addig sem üres az élete. Nem írok sokat, de elég annyi, hogy egy folyamatos lejtmenetnek leszünk tanúi, aminek a végeredménye a Szarvasbébi. Ami nem más, mint a becenév, amit Martha ad Donnynak, a nagy, szomorú szemei miatt.

A legszörnyűbb a Szarvasbébiben, hogy mennyire reális, hihető és megdöbbentő. Ez akárkivel megtörténhet, és meg is történik nap-mint-nap. Minden, amin Donny keresztülmegy, érthető, logikus és teljesen megbabonázó. Tényleg jönnek azok az információk, amiket nem ad ki magáról az ember, főszereplőnk mégis elmondja a nézőknek, sőt belső monológokkal meg is magyarázza őket.

Közelről, szinte barátként tekintünk szegény Donnyra, látjuk azt az elképesztő utat, amit a hét rész alatt bejár.

A legmorbidabb az egészben, hogy ennek a zaklatásról szóló szörnyű történetnek az lett a vége, hogy a sorozat rajongói felkutatták az igazi embereket, akiket álnéven játszottak a színészek, és kegyetlenül elkezdték zaklatni őket... Ilyen volt például az „igazi Martha” esete, a beteg nőt elkezdték kegyetlenül online inzultálni a nézők. Richard Gaddnek kellett rászólnia a saját rajongóira, hogy mennyire képmutató a viselkedésük. Ezzel be is zárunk egy teljes kört.

Ahogy haladnak előre az epizódok, egyre rosszabb dolgok történnek Donnyval, és mégsem lehet leállni a sorozattal. Bámulatosan rossz döntések szemtanúi lehetünk, amiket ennyire rosszul kezelni ámulatba ejtő. Ilyet tényleg nem lehet kitalálni.

A súlyosan beteg elme és erősen labilis lelki problémákkal küzdő humortalan komikus párbaja eddig az év legjobb olyan sorozata, aminek a közelébe se szeretnék menni többet.

Nézni, ahogy a két sérült lélek függ egymástól, igazi katasztrófaturizmus. Engem a negyedik rész teljesen kiütött. Nagyon fontos, erősen 18+-os a sorozat, és nem azért, mert annyira grafikus a megjelenítés, hanem mert ez egy érett, kegyetlenül lélekromboló sorozat.

A színészek 100%-ot beleadnak, ami nem csoda, Gadd gyakorlatilag Donny, csak más néven. Jessica Gunning néha szánalomra méltó, máskor irritáló, de van, amikor egyenesen ijesztő az alacsony, pufi, középkorú hölgy. Nava Mau alakítja főszereplőnk transznemű barátnőjét pár rész erejéig, Terit, aki az egyetlen fény az életében. A többi színész pedig tökéletesen játszik Donny és Martha párbaja alá.

Kiemelendő még Mark Lewis Jones, mint Donny apja. A skót karakterszínész minden pillanata aranyat ér.

Eljutottunk a lezárásig. Nem tudom, mi a helyes ajánlás a Szarvasbébi esetében. Mert ezt mindenkinek látnia kéne, de pontosan tudom, hogy az emberek többsége ki fog borulni tőle. Aki nyitott egy kis önsanyargatásra, annak tudom ajánlani a sorozatot. Tényleg az év egyik legjobb szériája, amit azért kevés embernek ajánlok tiszta szívből. A Szarvasbébi megtekinthető a Netflix kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk