KULT
A Rovatból

Az emberek Oasis koncertet akartak, és megkapták – ilyen volt Liam Gallagher a Szigeten

Az Oasis frontembere lespórolt fél órát a játékidőből, de legalább eljátszotta a Wonderwallt és még egy csomó régi slágert, amiért valószínűleg mindenki jött.

Link másolása

Az Oasis alighanem a '90-es és 2000-es évek legbalhésabb sikertörténete a rockzenében. A Gallagher testvérek zenekara mindent elért, amit ezen a műfajon belül el lehet, a mai napig világszerte milliók rajonganak a dalaikért, de kettejük enyhén szólva is ellentmondásos viszonya vastagon rányomta a bélyegét mindenre, amit együtt csináltak.

Már 9 éve, hogy az egyik koncert kezdése előtt pár perccel összeverekedtek az öltözőben, ami az utolsó cseppnek bizonyult a pohárban és az együttes végét jelentette.

Azóta a két testvér külön utakon jár: Noel High Flying Birds néven alapított zenekart, amivel két éve játszott ugyanazon a színpadon, mint most az öccse. Liam először Beady Eye néven szervezett együttest maga köré, pár évet végigturnéztak, de annak is hamar vége lett, azóta pedig saját nevén koncertezik.

Bár mindketten írtak jó néhány új számot a szakítás óta, aligha kétséges, hogy egyikkel se tudták felülmúlni közösen alkotott életművüket.

Aki ma akár Noel, akár Liam koncertjére elmegy, azért teszi, hogy Oasis dalokat hallhasson élőben.

Ők pedig szerencsére tisztában is vannak ezzel. Noel két évvel ezelőtti koncertjén 10 régi sláger hangzott el az összesen 20 dalból, annak ellenére, hogy a többségüket eredetileg nem is ő énekelte. Liam arányaiban még tovább ment: mindössze öt számot vett elő az Oasis utáni repertoárjából, ezeken kívül csak klasszikusokat játszott.

Egyből a Rock N' Roll Starral kezdett, majd jött a Morning Glory, tovább fokozva a hangulatot. Utána a szólódalokat lerendezte gyorsan egymás után, egy blokkban, és a hetedik számtól a végéig egy kivétellel már csak a nosztalgiáról szólt a buli.

Elhangzott a Bring It on Down, a Some Might Say, a Whatever, a Supersonic, a Cigarettes & Alcohol, a két ráadás pedig mi más is lehetett volna, mint a Wonderwall – aminek refrénjét egy emberként énekelte a több tízezres tömeg –, és végül a hasonlóan örök érvényű Live Forever.

Aztán vége lett, meglepő és némileg csalódást keltő módon alig több mint egy óra után. Liam más téren is jelét adta, hogy nem véletlenül tartják őt sokan hatalmas s*ggfejnek: két dal között simán bemondta, hogy állítólag már járt itt korábban, de rohadtul nem emlékszik rá.

Pedig tényleg járt, még 2000-ben. Mellesleg Noel akkor sem volt ott egy kisebb volumenű összeveszés miatt, szóval tulajdonképpen semmiben sem különbözött a 18 évvel ezelőtti buli a mostanitól.

Jó kérdés, kibékülnek-e valaha, de a hírek szerint Liam az utóbbi időben már próbál közeledni az öccséhez: nemrég egy Twitter-bejegyzésben üzent neki, hogy "ne b*szakodjanak, hozzák össze végre újra az Oasist".

Annyi biztos, hogy hiába alkotják a repertoár túlnyomó részét most is régi dalok, ha ez megtörténne, teljesen más élményt nyújtana az egész.

Nagyságrendekkel több embert tudnának bevonzani, és mindenhol garantáltan a headliner sávot kapnák meg. Bízzunk benne, hogy ha a közös zenélés öröméért nem is, legalább a pénzért bevállalják. Akár már jövőre, amikor éppen 10 év szünet után térhetnének vissza.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET: