KULT
A Rovatból

Látványos, véres rémálom egy bérházban – Olyan durva az Evil Dead Rise, hogy csak streamingre jön

Ezt a filmet senki nem felejti el, az biztos. Véreső és hullahalom: noha sok ember nem hal meg a filmben, de aki igen, azt egyértelműen emlékezetes módszerekkel távolítják el az élők sorából.

Link másolása

Az Evil Dead Rise sorsa a magyar forgalmazón múlt, valószínűleg nem merték megkockáztatni az X-es besorolást. Ha azt hitted, hogy a Sikoly 6 kemény, akkor nem láttad még az Evil Dead Rise-t, ami annyira véres és kegyetlen, hogy inkább be sem merték mutatni a magyar mozikban. Az HBO Max streamingszolgáltatásában lesz elérhető, várhatóan május végén-június elején.

Az Evil Dead egy kultikus horrorsorozat a ’80-as évekből, mely Sam Raimi szerelemprojektje volt. A már klasszikussá vált második és harmadik rész mellé jött még egy sorozat is. Ugyan cikkünk tárgyának sok köze nincs a régi trilógiához, inkább a 2013-as, szintén nagyon véres remake kvázi folytatása. Az Evil Dead-ek csúcsa eddig egyértelműen az 1992-es Sötétség hadserege volt, nos, ez lehet, hogy megváltozott.

Az Evil Dead mindig is ügyesen keverte a horrort és a humort, a legújabb eresztés próbálja kerülni a nevetést és inkább a sokkfaktorra építkezik.

Hozza a Sam Raimis hangulatot, de a humor nincs jelen. Mint horrorfilm, minőségét tekintve legalább olyan jó, mint az elődjei, az újabb generáció talán jobb is, mint a klasszikusok. Azt viszont nem lehet elvenni a régi trilógiától, hogy a 21. századi remake-ek soha nem lesznek zsánerklasszikusok. Kategóriájukban nagyon erősek, ügyesen követik az eredeti filmek által kitaposott ösvényt is, de semmi több. Egy Evil Dead 2-t a végletekig lehet elemezni, ténylegesen zsánerújító volt, ez azonban csak egy iparos horrorfilm.

Történetünk most nem egy kietlen erdei kunyhóban játszódik. Ugyan az első jelenetek ott kezdődnek, de a főszál egy bontásra ítélt, mocskos belvárosi bérházhoz vezet. Főszereplőnk, Beth (Lily Sullivan) úgy dönt, hogy meglátogatja testvére családját az említett emeletes házban. Ekkor tudja meg, hogy nővére, Ellie (Alyssa Sutherland) élete egyáltalán nem olyan tökéletes, mint gondolta. Férje elhagyta, gyermekeit egyedül próbálja ellátni, és mielőbb el akar költözni a bontásra váró épületből, csakhogy nem talál sehol megfizethető albérletet. Ellie az első, aki „megfertőződik” a démoni kórral és családja ellen fordul.

Alyssa Sutherland zavarbaejtő a szerepben, annyira hihetően és ijesztően adja a démoni megszállottságot,

hogy néha el kellett gondolkodnom rajta, melyik is vizuális effekt és mi ténylegesen praktikai trükk. A szerepe erősen fizikális, négykézláb kúszik, kicsavart felsőtesttel mászik fel-alá és közben a néző kellemetlenül feszeng a fotelben.

Rengeteg utalás van a filmben a ’80-as évek filmjeire, az egyik karakter halálneme akár lehetne egy Raimis film része is, valamint ügyesen megújítják az „átok” felolvasásának módját is egy DJ pulttal. Az Evil Dead Rise tökéletes példa arra, hogyan próbál a régi klisékből valami újat teremteni úgy, hogy közben friss marad. Nem gondoltam volna, de mindezt sikeresen teszi. Előkerül a híres duplacsövű shotgun, a láncfűrész és egyéb nyalánkságok is.

Az effektek zseniálisak, sok praktikai trükk vagy praktikai trükknek látszó digitális effekt tűnik fel az Evil Dead Rise-ban.

A maszkok tökéletesek, sokszor nem tudtam eldönteni, hogy a démoni szemeket digitálisan oldották-e meg, vagy kontaktlencsével.

Általában egy kontaktlencsét könnyű kiszúrni, gondoljunk csak az Alkonyat-filmekre, vagy a Gyűrűk ura filmek tünde hercegére. De itt abszolút nem egyértelmű mélysége van a sárga/piros démon-tekintetnek, amelyet digitálisan is nehéz összehozni, nemhogy kontaktlencsével.

A rendezés és a szövegkönyv ügyes és nagyon hatásos, de a hab a tortán egyértelműen a fényképezés. Ennyire gyönyörű romlást, koszt és mocskot képernyőn még nem láttunk. Mozivászonra kívánkozik, annyira „szép”. Egy-két felvétel hihetetlen, már-már olyan, mintha a híres Roger Deakins fényképezte volna.

Dave Garbett operatőr képei bámulatosak, nagyon régen láttam ennyire hatásos főcím-megoldást.

Minden okkal történik a képernyőn, ha látunk valamit, annak szerepe lesz. Egy vágókép sincs azért, hogy húzzák az időt. Bár lassabban indul be cselekmény, mint gondolnánk, de utána, nincs megállás. Az ajtó-kukucskálón keresztül látható jelenetek nagyon kreatívak, kár, hogy nem hosszabbak a szcénák, a liftes vértenger pedig mintha a Ragyogásból menekült volna.

Ez egy kegyetlen film, egyértelműen X-es korhatára lenne, ha moziba kerül, sőt, lehet, hogy nem is létezik a filmnek megfelelő elég magas korhatár. Még az én horrorfilmen szocializálódott szempilláim is meg-meg rezzentek némelyik jelenetnél. Fel voltam sok mindenre készülve, de már az első jelenet egy skalpolással végződik, később a gyermekek végtagjait sem restek felhasználni.

Nem egy családi film, erre fel kell előre készülni.

Amikor például előkerül egy sajtreszelő, akkor azt itt bizony használni is fogják valakin. Ha látunk egy tetováló-pisztolyt, biztosak lehetünk benne, hogy érzékeny helyen fog érinteni valakit. Nem annyira brutális, mint az előző, 2013-as epizód szeletelőgépes jelenete, vagy a kocsi alá szorulós, kéz-letépős pillanatok, de egy két halálnem biztosan velünk marad egy ideig. Kreativitásból és vérfagyasztásból nincs hiány.

A főszereplők és a mellékszereplők is kiválóak,

a 12 éves kislányt alakító Nell Fishernek felteszem a stúdió fizette a pszichológust,

mert nem hiszem el, hogy amit látott a forgatások folyamán, mindazt fel tudja dolgozni ebben a korban. A másik két tini gyermeket játszó Gabrielle Echols és Morgan Davies is ügyesek és hitelesek voltak. Illetve Beth-re is lehet mondani, hogy erős főszereplő, simán az Alien-filmek Ripley-je mellé állhatna. Kemény, mint a szeg és mindent megtesz a családjáért.

Mi az, ami nem működött? Kicsit talán lassan indul be és egy picit szétesik a végére a film. Amikor az alkotók már nem tudják hova fokozni az undormányokat, olyan érzése támad az embernek, hogy ez talán már túlzás. Az eredeti filmek megidézését is túlzásba vitték kicsit, bár vannak kreatív elemek, mint például a bevezetés a drónfelvételekkel, de mondjuk a láncfűrészes megoldás talán már unalmas lehet annak, aki Ash Williams minden kalandját kívülről keni-vágja.

Logikus lépésnek tartom, hogy nem hozták el a magyar mozikba a filmet, mert nagyon kemény, de sajnálom is, mert ezzel a képi világgal és lendülettel egy nagyon jó mozit hagyott ki piciny országunk.

Mivel nemzetközileg hatalmas siker, már most tudni, hogy egy tervezett trilógia második részét láttuk, így várható még egy epizód, amelyet remélhetően ugyanígy Lee Cronin fog írni-rendezni. Egy biztos, ez az év legjobb horrorja, amit nem mutattak be idehaza.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya tagadja a Nemzeti Színház állítását, továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színház cáfolta a színésznőt, aki korábban arról beszélt, hogy az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET: