KULT
A Rovatból

Ilyen, amikor Andy Garcia megpróbál minket megnevettetni

Megnéztük az Örömapa legújabb feldolgozását az HBO Maxon.

Link másolása

Bár történetünk a jelenben játszódik, a kezdetekhez mégis vissza kell mennünk az időben 73 évet, egészen 1949-be, ekkor jelent meg ugyanis Edward Streeter Örömapa (Father of the Bride) című, nagy sikert aratott regénye. Olyan nagy volt a népszerűsége, hogy egy évvel később már meg is jelent az amerikai mozikban a filmváltozat több nagyágyú közreműködésével. A rendező Vincente Minnelli (Egy amerikai Párizsban, A Nap szerelmese, Gigi) volt, az apát a kétszeres Oscar-díjas Spencer Tracy játszotta, a házasodni készülő szeme fényét pedig az akkor 18 éves Elizabeth Taylor.

Az Örömapát imádta a közönség és a szakma egyaránt, 1951-ben a legjobb film Oscar-díjára is jelölték, ahogyan a forgatókönyvet és Tracyt is a férfi főszereplők közt.

Most ugorjunk előre 41 esztendőt, egészen 1991-be, ekkor jött ki ugyanis az első remake (az alkotók inkább úgy mondanák: a könyv egy újabb feldolgozása) azonos címmel, a főszerepekben Steve Martinnal és Diane Keatonnal. Charles Shyer (Kibékíthetetlen ellentétek, A zűr bajjal jár, Alfie) filmje megtartotta a sztori fő elemeit: ezúttal is egy jómódú fehér család kálváriáját láthattuk, amelyben az apa, George Banks (a vezetéknév is megmaradt a regényből és az első filmből) próbálja elkerülni az idegösszeroppanást, amikor fiatal lánya bejelenti, férjhez megy.

A ’91-es Örömapa bemutatása után szépen csilingeltek az amerikai mozik kasszái, össze is kalapolt 89,3 millió dollárt, ami a gyártó Disney stúdiónak több mint elég volt arra, hogy elkészítsék Martinékkal a folytatást is, így 1995-ben megjelent az Örömapa 2, amiben már egy kettős terhesség (Banks egyszerre lesz nagyapa és apa, ugyanis a lánya és a felesége egyaránt állapotosak) okozza az őrjítő galibákat. Egész szépen fogytak a jegyek a folytatásra is, harmadik epizód azonban már nem készült.

Ezért újabb 31 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy 2022-ben, immár a Warner gyártásában ismét elővegyék Edward Streeter könyvét, és ezúttal az HBO Maxra forgassanak belőle egy harmadik feldolgozást.
Ezúttal azonban az alkotók, élükön Gary Alazraki rendezővel (A Noble család) csavartak egy picit az eredeti koncepción. Na nem nagyot, csupán annyit, hogy Bankséket ezúttal Herrerának hívják, és Kubából érkeztek az Egyesült Államokba, Floridába.

A lány, Sofia (Adria ArjonaTűzgyűrű: Lázadás, Six Underground: Hatan az alvilágból, Morbius) pedig egy mexikói sráchoz (Diego BonetaMindörökké rock, Terminátor – Sötét végzet, Monster Hunter - Szörnybirodalom) készül hozzámenni. Vagyis most latinokiadásban nézhetjük meg újra a jól ismert sztorit.

Andy Garcia (Aki legyőzte Al Capone-t, A keresztapa 3, Ocean’s-filmek) játssza a Herrera család pátriárkáját, az egykori nincstelen kubai építészt, Billyt, aki végül Floridában tudta megvalósítani önmagát mind a szakmájában (virágzó és népszerű építészirodát vezet), mind a magánéletében. Feleségével, Ingriddel két gyönyörű lányt nevelnek, Sofiát és Corát (Isabela MercedTransformers: Az utolsó lovag, Sicario 2: A zsoldos, Dóra és az elveszett aranyváros).

És itt álljunk meg egy picit a szereposztás kapcsán! Ingridet ugyanis a világhírű kubai énekesnő, Gloria Estefan alakítja élete mindössze harmadik filmszerepében (korábban az 1999-es A szív dallamaiban és a 2017-es A Change of Heartban játszott csupán), alakítását látva pedig jogosan merül fel a kérdés: miért nem vette ki eddig is jobban a részét a színészkedésből, a tehetsége ugyanis láthatóan megvan hozzá.

Na de vissza a sztorihoz: Billy és Ingrid házassága jó ideje lejtmenetben van, s épp a film nyitányának idejére jutottak el arra a pontra, amikor már csak a válás jöhet szóba (főként Ingrid presszionálja a dolgot). Az éppen hazatérő nagyobbik lányuk otthoni üdvözlése mellé jelentenék be a dolgot a család előtt, Sofia azonban megelőzi és eléggé meg is lepi őket, amikor hírül adja, hogy egy ideje együtt van egy Adan nevű mexikói fiúval, sőt hozzá is megy feleségül egy hónapon belül, mivel rögtön utána Mexikóba költöznek együtt Sofia új állása miatt.

Billy természetesen hallani sem akar az egészről (vagyis arról, hogy szinte minden fronton „elveszíti” a lányát), de mivel már a 2020-as évek peregnek, az apai tekintély nem sokat számít, így kénytelen rábólintani a dologra.

Az esküvő hirtelen szervezése, valamint a nonprofit jogi cég üzemeltetésén gondolkodó Adan (újabb rossz pont) dúsgazdag apjának (Pedro Damián) érkezése (és annak mindenbe beleszólása) tűrőképességének határára sodorja a férfit, aki egész addigi életében mindent az irányítása alatt tartott, ám most mindez kicsúszni látszik a kezei közül.

Az Örömapa 2022-es verziója nem tesz hozzá sokat az alapanyaghoz, mivel azon kívül, hogy megváltoztatta a főszereplők nemzetiségét, nagyjából tartja magát az eredeti szellemiségéhez. Főhősünket minden kiakasztja, bármit is akar elérni, akadályokba ütközik, mindenki összeveszik vele, s egy ponton azt is gondolhatjuk, rossz apa, hiszen miért akarna keresztbe tenni a lánya boldogságának. Később persze lebomlik a szigorú külső, és mögötte egy csupaszív, idősödő ember rejtőzködik, aki még a házasságáért is képes küzdeni ennyi év után. Vagyis nincs új a nap alatt, és sajnos vígjátéki fronton Gary Alazraki filmje jócskán alulmúlja az előző verziókat. Nem sok friss poént tartogat a film, elcsépeltekből azonban rendesen betárazott.

Nem az új Örömapa nézése közben fogjuk hát sebesre csapkodni a térdeinket, már amennyiben ez volt a cél.

Viszont! Az érzelmi húrokat egész ügyesen pengeti a film. Főként az utolsó harmadában érnek célba az alkotók e tekintetben, addigra a mindennapi élet apró-cseprő dolgainak részletezésével elérik, hogy tényleg egy szerető családként és közeli ismerőseinkként gondoljunk Herreráékra, s így Billy végső, akár giccsesnek is mondható esküvői nagymonológja is hatásos tud lenni. Mégsem teljesen kidobott idő tehát az a két óra, amit adott esetben az Örömapára fordítanánk. Csupán arra készüljünk fel előre, hogy egy butácska, de szerethető családregényt kapunk, hahotaindok nélkül.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: