KULT
A Rovatból

5 ikonikus horrorkarakter, és amit még nem tudtál róluk

Alien, Frankenstein, Dracula, Krueger és Hannibal legérdekesebb kulisszatitkai.

Link másolása

A rettegős mozifilmek koronázatlan királyait mindenki ismeri, a háttértörténetüket azonban már nem biztos.

Ismerd meg a kultikus szereplők mögött rejlő bizarr históriákat!

Alien

A világ egyik leghíresebb sci-fi horrorja, az Alien-sorozat vérfagyasztó lényének eredetileg volt szeme. A karakter megálmodója, H.R. Giger svájci művész azonban végül leszedte róla, mondván,

úgy sokkal vérfagyasztóbb, ha sosem tudjuk, hogy éppen merre néz.

A filmforgatáson a jelmez alá érthető okokból egy irreálisan magas és vékony embert kerestek, végül teljesen véletlenül a londoni Soho egyik sörözőjében bukkantak rá a stábtagok a megfelelő alanyra.

A 218 centiméteres, nigériai Bolaji Badejo bújhatott így Alien bőrébe, de valószínűleg hamar megbánta élete első és egyetlen filmszereplését. Ugyanis

a szörny jelmeze úgy lett kialakítva, hogy nem tudott benne leülni,

ezért végig állnia kellett a fárasztó felvételek során. Továbbá

annyira meleg volt az apró szemnyílással rendelkező maszk, hogy legfeljebb negyed órát tudta a fején tartani.

Bolajit egyébként külön trénerek készítették fel a fizikális megterhelésre és a szokatlanul lassú, kecses mozgáskoordinációra.

Frankenstein

Az közismert, hogy Mary Shelley írta a Frankenstein, avagy a modern Prométheusz című, mérföldkőnek számító regényt. Azt azonban már kevesen tudják, hogy

19 évesen, terhesen kezdett dolgozni rajta, és amikor befejezte, ismét terhes volt,

méghozzá az angol romantikus költészet egyik legjelentősebb képviselőjétől, Percy Shelley-től.

A mű úgy keletkezett, hogy Shelley harmadik gyerekükkel terhes felesége dacára szeretett bele barátja lányába, Marybe, a szökésben lévő párt pedig Lord Byron fogadta be. Egy hideg nyári estén Byron vendégei körében kitalálta, hogy rendezzenek történetíró versenyt: az nyer, aki a legijesztőbbet kreálja. Mary is nekilátott, hogy egy lidérces álmát papírra vesse, ebből született a világhírű könyv.

Frankensteinről sokan tévesen gondolják azt, hogy a teremtmény neve, holott Victor Frankenstein a szörny létrehozója, amelynek szándékosan nincsen megszólítása.

A teremtett démont Mary eredetileg afrikainak ábrázolta,

mivel férjével a felszabadítás hívei voltak, még cukrot sem fogyasztottak, mert elolvasták, hogy a feketék rovására készül.

Az első adaptációkban még könyvhűen mutatták be a teremtményt, később vált zölddé a bőrszíne.

Dracula

A vámpírról elsőként Drakula figurája jut eszükbe, Bram Stoker 1897-es regénye alapján. Az író hat év kutatómunka után, Vlad Tepes havasalföldi fejedelemről mintázta a főszereplőjét, aki a 15. század közepén uralkodott. Vlad ugyan nem mások vérét szívta, de minden idők legkegyetlenebb méltóságaként vonult be a történelembe.

A Drǎculea Vlad román keresztneve, és apja nevéből, a Draculból származtatható

(ami románul ördögöt jelent, latinul pedig sárkányt).

A 17 éves korától uralkodó Vlad minden ellensége kínhalált halt: a Tepes ragadványnév karóbahúzót jelent, ez volt ugyanis a kedvenc kivégzése.

A faggyúval bekent karókon a halálraítéltek akár egy teljes napig is szenvedtek, ugyanis a végbélen keresztül lassan ért létfontosságú szervet. Leghíresebb ámokfutása II. Mehmed szultán 1462-es támadásához köthető, ekkor

a havasalföldi fejedelem több tízezer törököt húzatott karóba, hogy példát statuáljon és elűzze a behatolókat.

Két adókövetelő török tisztviselőnek pedig beleszögelte a fejébe a turbánt, miután nem vették le a jelenlétében a fejfedőjüket.

Tepes a munkakerülőkkel és a pitiáner bűnözőkkel sem bánt kesztyűs kézzel:

egyszer összehívta a koldusokat egy lakomára, majd dühében rájuk gyújtotta a termet.

Freddy Krueger

Az égett arcú, kalapos, csíkos pulcsis és pengekesztyűs alakot sem kell bemutatni egy mozirajongónak sem. Freddy Krueger figuráját a rendező, Wes Craven rakta össze személyes élményei alapján:

a nevét egy régi zaklató osztálytársáról kapta, aki őt is gyakran bántotta, az arcát pedig egy csavargó ihlette, aki halálra rémítette Cravent kiskorában.

A sötétzöld-piros csíkos pulcsi a Plastic Man képregény óta foglalkoztatta, ráadásul olvasott egy kutatást, miszerint ez a színkombináció a legzavaróbb az emberi szem számára.

A Rémálom az Elm utcában története pedig úgy fogant meg a rendező fejében, hogy továbbgondolta a Los Angeles Times cikksorozatát, amelyben arról számoltak be, hogy a Pol Pot rémuralmai elől Amerikába menekült kambodzsai menekültek gyermekeit elviselhetetlen rémálmok gyötrik. Olyannyira, hogy

az érintettek megtagadták maguktól az alvást, és volt, aki szívrohamot kapott az álmában.

A filmsorozat első részében debütált az akkor még teljesen ismeretlen Johnny Depp, aki éppen egy másik film válogatására igyekezett. Azonban Wes Craven ránézett, és meggyőzte, hogy inkább nála szerepeljen.

Depp karaktere elégcsúfos véget ért a Rémálom az Elm utcában című filmben, hiszen testét elnyelte az ágya, majd hatalmas vérgejzírként végezte a plafonon. Ezt a jelenetet úgy vették fel, hogy a bútorokat a padlóra szögezték, a vér pedig a valóságban fentről lefelé zúdult le, csak a kamerát állították fejjel lefelé.

Hannibal

Thomas Harris Hannibalról szóló regényeinek első adaptációját össze-vissza adogatták a sztárok: először Gene Hackman akarta magának a főszereppel együtt, de a lánya lebeszélte róla. Ekkor került Jonathan Demme rendezőhöz, aki Michelle Pfeiffert és Sean Conneryt nézte ki a főszerepekre, de mindketten visszadobták, így került a képbe a végső páros: a szerepért küzdő Jodie Foster és Anthony Hopkins, aki

először azt hitte a cím hallatán, hogy egy gyerekfilmről van szó.

1991-ben, Valentin-napon mutatták be A bárányok hallgatnak című pszichothrillert, amely az Oscar történelmében egyedülállóan megnyerte az öt legfontosabb kategóriát: a legjobb film, rendezés, férfi és női főszereplő, illetve adaptált forgatókönyv díját egyaránt.

Hopkins csak 20 percet kapott a vásznon, mégis elvitte a főszereplésért járó aranyszobrot, ráadásul azóta is ez az egyetlen Oscar-díjas horrorfilm.

Az FBI végig támogatta a forgatást, például megengedték, hogy a valódi akadémiájukon forgasson a stáb, mert azt remélték, hogy a nyomozónő karaktere miatt több lány jelentkezik majd hozzájuk.

Hopkins pedig sorozatgyilkosokat látogatott a börtönben és aktákat olvasgatott róluk, hogy jobban beleélhesse magát a szerepbe.

A film plakátján is szereplő halálfejes lepkékkel – a másik filmbéli sorozatgyilkos, Buffalo Bill házi kedvenceivel – viszont nem boldogult a csapat:

először megfagytak a rovarok, ezért másféle lepkék statisztáltak helyettük, amelyekre festett műkörmöket ragasztottak

a kreatív munkatársak. A szerencsétlenek azonban ettől nem tudtak repülni, ezért madzagon rángatták őket a látszat érdekében.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Az év legjobb sorozata, csak a legerősebb idegzetűeknek – A Szarvasbébi való életbeli szereplői is megszenvedték a történetüket
Ha van kedved egy kis önsanyargatásra, és bírod a lelki zsarolást, a Szarvasbébi a te sorozatod lesz! Miután megnéztem a Netflix legújabb dobását, kellett egy kis idő, mire össze tudtam foglalni a gondolataimat.

Link másolása

Ez meg mi volt? Gondolhatná mindenki, miután végig nézi a Szarvasbébit. Sokan már a címét se tudják hova tenni, egy nagy kérdőjel a sorozat.

Amikor utánaolvastam az interneten, mindenhol azt írták, hogy ez a sorozat fájni fog.

De nem úgy, ahogy egy rossz sorozat tud fájni. Hanem egy erős gyomros, amit csak egy igazán kiemelkedő alkotás tud adni.

Nagyon kellemetlen nézni a Szarvasbébit, de hajtja a nézőt a katasztrófaturizmus. Tipikus „ennél rosszabb már nem jöhet”, aztán kapjuk a gyomrosokat sorban, mígnem a földön heverünk, de mégis megnézzük a következő részt. Nagyon fura, de nem tudom autentikusan leírni, milyen érzés a sorozatot végig ülni, bárhogy is próbálom, ezt bizony látni kell.

Miről is szól a Szarvasbébi? Egyáltalán mi ez a cím?

Richard Gadd skót humorista a 2019-es edinburgh-i Festival Fringe-en adta elő a Szarvasbébi című műsorát, ami saját életéről szólt. Arról, hogy hogyan próbált betörni a showbizniszbe, majd végül hogyan lett szinte emberi roncs. Ezt a műsort a Netflix megvette, és sorozat formájában feldolgozta. Richard Gadd maradt az író, az alkotó és a főszereplő. Megváltoztatták a neveket, de csak azért, hogy a valódi szereplők identitását védjék. A Szarvasbébi nem finomkodik, Gadd minden rossz döntése szinte szűrő nélkül bekerült a forgatókönyvbe úgy, hogy közben narrálja a cselekményt, tehát még mögé is látunk, mit miért csinál szerencsétlen főszereplőnk.

Donny Dunn (Richard Gadd) kitartó, de sikertelen humorista. Csaposként dolgozik egy bárban, ahova betéved Martha Scott (Jessica Gunning). A túlsúlyos, nem túl ápolt, alacsony brit nő pityeregve lép oda a csaposhoz, ám amikor Donny megkérdezi mit szeretne, azt válaszolja Martha, hogy nincs pénze. Donny meghívja egy csésze teára. Ez az apró gesztus nem várt következményekkel fog járni Donny életében. Martha innentől fogva rátapad, mint egy kullancs, minden nap bejár a kocsmába, főszereplőnk pedig meghívja egy diétás kólára, mert bár Martha azt hazudja, hogy gazdag, sosincs pénze.

A csaposnak jó érzés, hogy végre valakinek fontos, mert éppen a padlón van az élete.

Amit még nem tud Donny ekkor, hogy mindig van lejjebb. Martha megszerzi Donny e-mail címét a humorista weboldaláról, és innentől kegyetlenül elkezdi zaklatni. De ő nem csinál semmit, nem jelenti a rendőrségen, csak hagyja, hogy a nő a bőre alá másszon, hiszen addig sem üres az élete. Nem írok sokat, de elég annyi, hogy egy folyamatos lejtmenetnek leszünk tanúi, aminek a végeredménye a Szarvasbébi. Ami nem más, mint a becenév, amit Martha ad Donnynak, a nagy, szomorú szemei miatt.

A legszörnyűbb a Szarvasbébiben, hogy mennyire reális, hihető és megdöbbentő. Ez akárkivel megtörténhet, és meg is történik nap-mint-nap. Minden, amin Donny keresztülmegy, érthető, logikus és teljesen megbabonázó. Tényleg jönnek azok az információk, amiket nem ad ki magáról az ember, főszereplőnk mégis elmondja a nézőknek, sőt belső monológokkal meg is magyarázza őket.

Közelről, szinte barátként tekintünk szegény Donnyra, látjuk azt az elképesztő utat, amit a hét rész alatt bejár.

A legmorbidabb az egészben, hogy ennek a zaklatásról szóló szörnyű történetnek az lett a vége, hogy a sorozat rajongói felkutatták az igazi embereket, akiket álnéven játszottak a színészek, és kegyetlenül elkezdték zaklatni őket... Ilyen volt például az „igazi Martha” esete, a beteg nőt elkezdték kegyetlenül online inzultálni a nézők. Richard Gaddnek kellett rászólnia a saját rajongóira, hogy mennyire képmutató a viselkedésük. Ezzel be is zárunk egy teljes kört.

Ahogy haladnak előre az epizódok, egyre rosszabb dolgok történnek Donnyval, és mégsem lehet leállni a sorozattal. Bámulatosan rossz döntések szemtanúi lehetünk, amiket ennyire rosszul kezelni ámulatba ejtő. Ilyet tényleg nem lehet kitalálni.

A súlyosan beteg elme és erősen labilis lelki problémákkal küzdő humortalan komikus párbaja eddig az év legjobb olyan sorozata, aminek a közelébe se szeretnék menni többet.

Nézni, ahogy a két sérült lélek függ egymástól, igazi katasztrófaturizmus. Engem a negyedik rész teljesen kiütött. Nagyon fontos, erősen 18+-os a sorozat, és nem azért, mert annyira grafikus a megjelenítés, hanem mert ez egy érett, kegyetlenül lélekromboló sorozat.

A színészek 100%-ot beleadnak, ami nem csoda, Gadd gyakorlatilag Donny, csak más néven. Jessica Gunning néha szánalomra méltó, máskor irritáló, de van, amikor egyenesen ijesztő az alacsony, pufi, középkorú hölgy. Nava Mau alakítja főszereplőnk transznemű barátnőjét pár rész erejéig, Terit, aki az egyetlen fény az életében. A többi színész pedig tökéletesen játszik Donny és Martha párbaja alá.

Kiemelendő még Mark Lewis Jones, mint Donny apja. A skót karakterszínész minden pillanata aranyat ér.

Eljutottunk a lezárásig. Nem tudom, mi a helyes ajánlás a Szarvasbébi esetében. Mert ezt mindenkinek látnia kéne, de pontosan tudom, hogy az emberek többsége ki fog borulni tőle. Aki nyitott egy kis önsanyargatásra, annak tudom ajánlani a sorozatot. Tényleg az év egyik legjobb szériája, amit azért kevés embernek ajánlok tiszta szívből. A Szarvasbébi megtekinthető a Netflix kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk