KULT
A Rovatból

Fordulatos, fondorlatos kis tárgyalótermi kaland – a 94 éves Clint Eastwood legújabb rendezése

Aki tud várni, az várjon december 20-ig a Max premierig, de a Telekom TV GO-n már megtekinthető a mester legjobb rendezése a Gran Torino óta!
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. december 14.



Clint Eastwood nem tud leállni… a 94 éves zseniális színész/rendező egy olyan filmet tett le az asztalra, ami után megnyaljuk mind a tíz ujjunkat.

Igaz, hogy kicsit kiszámítható, klasszikus szerkezetű tárgyalótermi dráma-thriller, de mégis sok minden az újdonság varázsával fog hatni.

A forgatókönyv pont annyira csavaros, hogy a film végén vakarjuk a fülünk tövét, hogy ez aztán merész húzás volt.

Nem gondolom, hogy a tárgyalótermi drámák zsánere túlszaturált lenne, bár az utóbbi évben kaptunk egy Joker 2-t (akkor se fogom úgy nevezni, ahogy azt az alkotók kitalálták) és egy Ártatlanságra ítélve sorozat remake-et is. Az utóbbi egész ügyesre sikeredett, az előbbit inkább hagyjuk.

Egyik sem hatott igazán frissen, az Ártatlanságra ítélve történetét ismertük már az eredetiből, a Joker 2 pedig vállalhatatlanul kaotikus és kellemetlen lett.

Melléjük helyezve az Esküdt #2 egy fordulatos, fondorlatos kis kalandnak tűnik. Még úgy is, hogy a zsáner túl van a csúcsán, gondolok itt az igazi klasszikus 12 dühös emberre.

Eastwood is ebből indult ki, legalábis az atmoszféra nem meglepően a 12 dühös emberre hajaz, egy nagy csavarral. Történetünk szerint Justin Kempet (Nicholas Hoult) berendelik esküdtnek. A férfi felesége, a mindig gyönyörű Zoey Deutch által megformált Allison veszélyeztetett terhes, már volt is vetélése.

Justin megpróbálja megúszni a tárgyalást, de túl „jófiú” ehhez, és kiválasztják.

Mind az ügyésznek, a nagyreményű főügyésznő címért versengő nagykutyának, Faith Killebrewnak (Toni Collette), mind az alulfinanszírozott kirendelt védőnek, Erik Resnicknek (Chris Messina) is tökéletes választás esküdtnek Justin. Ha ezt az ügyet megnyeri Faith, szinte biztos az új pozíciója, ezért nagyon ráfekszik a támadásra. A védelem kicsit kiszolgáltatott helyzetben van. De mi is az ügy? James Michael Sythe-t (Gabriel Basso) azzal vádolják, hogy megölte a rendező lánya (Francesca Eastwood) által alakított barátnőjét Kendallt.

Ahogy halad előre a tárgyalás, Justin szépen lassan rájön, hogy mi is történt valójában. Ő ölte meg a lányt egy balesetben.

Egyáltalán nem spoiler, a film elején történik a felismerés, és igen, ez az egyik nagy csavar, de nem az egyetlen! A mindig „jófiú” főszereplőnk, hogy tud elszámolni a lelkiismeretével, és leküzdeni saját bűnbánatát. Nem direkt történt, baleset volt. Ezt egy évvel ezelőtt nem is rakta össze, nem tudhatta mit tett. Nem hallott Sythe letartóztatásáról, de mivel súlyos alkoholista, és már 5 éve józan, hiába bizonygatná, hogy amikor azon az estén abban a bizonyos bárban tartózkodott, ám nem ivott. Senki nem hinne neki, nincs bizonyítéka, sem tanúja.

Ügyvédje és jóbarátja, Larry (Kiefer Sutherland) azt tanácsolja neki, hogy maradjon csöndben.

Ez az egyetlen esélye, mert ezért a bűnért akár élete végéig is börtönbe kerülhet, pedig most igazán nagy szükség van a férfire otthon.

Mindamellett, hogy az ügyet próbálja befolyásolni Justin, hogy neki is jó legyen, és az állítólagos elkövető is jól jöjjön ki belőle, az esküdtek között is megy a felső szintű szókarate. Egy másik esküdt, Harold (J.K. Simmons) egy volt detektív, elkezd saját szakállára nyomozni, miközben az igazi elkövető ott ül mellette a szobában. Eastwood által megteremtett atmoszféra nagyon feszült, és igazán a képernyő elé szegezi a nézőt.

A nagy öreg nem teketóriázik, Nicholas Houltot egymás után dobja a mély vízbe, és a színész élete egyik legjobb alakítását hozza a mester keze alatt.

Toni Collette mindig zseniális, itt is odateszi magát, az igazi cápa főügyész jelölt szerepében.

Kiefer Sutherlandet jó látni képernyőn, még ha csak ilyen kis szerepben is. Mindenki tökéletesen játszik Hoult alá. Amit a negatívumok között ki lehet emelni, hogy hiába nézzük végig több szemszögből is a cselekményt, az áldozat valahogy mégis idegen marad a végére. Sokkal jobban sajnáljuk Justint a nehéz helyzete miatt, mint Kendallt. Nem tudjuk átérezni a veszteséget, mert nem ismertük a karaktert, és Justin vívódásán keresztül se sikerül a szimpátiát növelni a gyanúsított és az áldozat irányába.

Egyébként nagyon sok érdekes gondolatot vet fel a film, és ki is fejti őket, de sok nyitott kérdést is hagy maga után. Maradjunk annyiban, hogy a film befejése elképesztően bátor az alkotóktól. Nem gondoltam volna, hogy egy tárgyalótermi dráma-thiller ennyire „velem marad” a megtekintése után.

A rendezés klasszikus hollywoodi iparosmunka. Eastwood álmából felkeltve is össze tud már rakni egy jó filmet, de az Esküdt #2 egyike az igazán szuper produkcióinak.

Sőt, meg merem kockáztatni, hogy a Gran Torino óta a legjobb rendezése. Nem mondanám kortalan klasszikusnak, de ilyen idősen egy ilyen merész és elgondolkodtató filmet készíteni bámulatos. A film lendülete végig töretlen, a tempó néha meglepően gyors, máskor pedig kíméletlenül behúzza a féket. De egy másodpercig sem unalmas.

Nem tudom, miért nem került idehaza mozis forgalmazásba a film, de nagyon sajnálhatjuk, hogy a mester egyik utolsó rendezését csak otthonunkban tudjuk megnézni. A film elérhető a Telekom TV GO kínálatában, egy kisebb összegért kölcsönözhető, de december 20-án felkerül a Max streaming szolgáltató kínálatába is. Mindenkinek csak ajánlani tudom egy hideg karácsonyi estén a zavarba ejtő thrillert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Botrány: váratlanul kirúgták a Magyar Földrajzi Múzeum nemzetközi hírű professzorát
Azonnali hatállyal eltávolították az ország egyetlen földrajzi múzeumának alapítótagját Érden. A 68 éves professzor és a média sem kapott választ arra, miért született meg a döntés.


Furcsa körülmények között távolították el a Magyar Földrajzi Múzeumból azt a nemzetközi hírű földrajz professzort, Érd díszpolgárát, aki negyven éven át volt a vezetője az intézménynek.

Dr. Kubassek Jánost, a múzeum címzetes igazgatóját január 10-én távolította el Fekete Mácsai Anetta igazgatónő az intézményből. Pallag Zoltán igazgatóhelyettes, aki január 1. óta tölti be ezt a tisztséget, földrajz szakos diploma és tudományos fokozat nélkül, határozottan kérte, hogy a professzor azonnal hagyja el az irodáját és adja le a kulcsot. A helyi képviselő-testület az igazgatóváltáskor címzetes igazgatói és tudományos tanácsadói címmel ismerte el Kubassek János munkáját, a település díszpolgárát meglepte a döntés.

„Nem indokolta meg az igazgatónő, csak közölte velem, a jövőben nincs számomra egy talpalatnyi hely sem a múzeumban.

A koromra, a 68 évemre sem hivatkozhatnak, hiszen számos múzeumban, egyetemen – sőt minisztériumokban és a diplomáciai testületben egyaránt – 70-75 éves életkorukig dolgozhatnak kollégák. Még nem érzem magam munkaképtelennek. Ráadásul Csőzik László polgármester úr nyilvánosan többször kifejezte, hogy nagyra értékeli munkámat s továbbra is igényt tart rá” – mondta a professzor a Blikknek.

Kubassek János hozzátette: a hirtelen jött döntés megfosztotta mindattól, ami élete értelme volt, mert ezentúl nem juthat hozzá az általa felkutatott és megszerzett felbecsülhetetlen értékű Cholnoky Jenő, Germanus Gyula hagyatékokhoz, a Kelet-Afrikából, Londonból, Argentínából vagy Amerikából hazahozott Sáska László dokumentumokhoz vagy a Teleki Pál-térképekhez sem.

A múzeum vezetése egyelőre nem válaszolt arra a kérdésre, miért rúgták ki Kubassek Jánost.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Majka klipjében meglepő arc bukkant fel – a magyar póker nagyágyúja is szerepel
Majka új klipje, a "Csurran, cseppen" hatalmas sikert aratott, már több mint 6,2 millióan látták a YouTube-on. A videóban egy váratlan szereplő is feltűnik: Kónya Tamás, a magyar póker egyik legismertebb alakja.


Majka legújabb dala, a "Csurran, cseppen" január 17-én debütált a YouTube-on, és azóta is töretlenül hódít. A Blikk cikke szerint már több mint 6,2 millió megtekintésnél jár, és nemcsak Magyarországon, de például Ausztriában is vezeti a zenei toplistákat. A szám a globális ranglistán jelenleg a 45. helyen áll.

A videó egy kitalált ország, Bindzsisztán miniszterelnökének történetét meséli el, aki egy televíziós interjúban igazságszérum hatása alatt bevallja korrupciós ügyeit. A klip megjelenése óta sokan találgatnak az üzenetéről, de Majka későbbi nyilatkozatai szerint semmilyen politikai oldalhoz nem köthető a videó.

A klip egyik különlegessége, hogy Kónya Tamás, a magyar pókerélet ismert alakja is szerepel benne.

Kónya az operatőrt alakítja, ami nem véletlen: a PókerAkadémia cikke szerint Majka köztudottan nagy rajongója a kártyajátékoknak, és baráti körében is sok profi pókeres található.

Kónya Tamás nemzetközi szinten is ismert pókeres, aki olyan nagy versenyeken is játszott, mint a PokerStars Caribbean Adventure főversenye. Itt többek között Németh Andrással és Bujtás Lászlóval ült egy asztalnál. Egyes kommentelők szerint a klipben egy másik pókeres, Fekete Gergő is szerepel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Meghalt Lukáts Andor
Megrendítő veszteség érte a magyar színházi világot. Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor, a Jászai Mari- és Kossuth-díjas színész, rendező, aki generációkat inspirált munkásságával.


Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező – írja a Katona József Színház Facebook-oldalán.

Lukáts Andor pályafutása a Pinceszínházban indult, ahol amatőr színészként kezdett dolgozni. Ezt követően

a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, ahol eleinte segédszínészként tevékenykedett, majd színésszé és rendezővé vált. 1994 és 2008 között a Katona József Színház társulatának tagja volt.

A színház kiemelte, hogy Lukáts Andornak és Halász Péternek köszönhetően indult el a Hírszínház a Kamrában. Nevéhez számtalan felejthetetlen alakítás kötődik, emellett ő rendezte a Portugál című előadást is, amely a Katona történetének egyik leghosszabb ideig futó, közönségkedvenc darabja volt.

2008-ban megalapította a Sanyi és Aranka Színházat, amelynek igazgatójaként dolgozott. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen adjunktusként oktatott.

A Katona József Színház Lukáts Andort saját halottjának tekinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Fotók: Csellókoncert és néptáncbemutató a peronon – így ünnepelték a Magyar Kultúra Napját Budapesten
Néptáncosok, kórusok és zenészek lepték el szerda délután Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait.


Zenészek és táncosok vették birtokba Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait, a metrókat és a villamosok szerdán, a Magyar Kultúra Napján.

A Ferencvárosi Művelődési Központ és a BKV együttműködésében megvalósult programok között

voltak alternatív, világzenei és népzenei koncertek is, néptáncbemutatók, kórusok és cirkuszi produkciók.

Ezeket pedig az utasok a Nagyvárad téren, a Kálvin téren és Corvin téren élvezhették. Azonban voltak olyan művészek is, akik a 3-as, illetve 4-es metrón szórakoztatták a közönséget.

Fotós kollégánk a helyszínen örökítette meg a nem éppen hétköznapi koncerteket, előadásokat:


Link másolása
KÖVESS MINKET: