KULT
A Rovatból

Ezek voltak eddig az év legjobb sorozatai

A listán szerepel horror, vígjáték és sci-fi is. A nagy sztárok közül dobogós Harrison Ford első sorozata, de a gombafejű zombiknál eddig nem volt jobb sorozat idén.

Link másolása

Túl vagyunk 2023 felén, ezért a BBC szokás szerint rangsorolta az év eddigi legjobb sorozatait. A tízes listán akadnak meglepetések is, de az első helyezett nem lehetett kérdés.

Habár a The Last Of Us-t az év elején mutatta be az HBO Max, már akkor sokan úgy vélték, hogy ennél jobb sorozat nem lesz idén. A népszerű videójáték alapján készült szériában a főszereplő feladata, hogy eljutassa az embereket gombafejű zombikká változtató vírusra immunis lányt a maroknyi tudóshoz, hogy ezzel megmentse az emberiséget. A Pedro Pascal főszereplésével készült The Lat Of Us-ért a közönség mellett a kritikusok is odáig voltak, amit a héten bejelentett 24 Emmy-jelölés is kifejez.

A BBC listáján a második helyet egy olyan sorozat kaparintotta meg, amit eddig még nem mutattak be Magyarországon. Pedig a Poker Face már csak a témája és rendezője miatt is biztos siker lenne itthon is. A tízrészes évad Rian Johnson fejéből pattant ki, aki az utóbbi években a félresikerült Star Wars: Az utolsó Jedik után a Tőrbe ejtve első és második részével sokat javított megítélésén. A Poker Face esetében sem szakadt el a jól bevált zsánertől: minden rész egy önálló gyilkossági eset, melynek felgöngyölítése egy női detektív feladata. A leginkább a Columbóhoz hasonló sorozatban végig tudjuk, hogy ki a tettes, a kérdés csak az, hogyan történt a bűntény.

Harmadik helyre Harrison Ford első sorozata került. Az Apple+-o elérhető Direkt terápia főhősét Jason Segel alakítja, aki a történet szerint egy éve veszítette el feleségét. A terapeuta szakít az eddigi gyakorlattal és úgy dönt, hogy közvetlen tanácsokat ad pácienseinek arról, mihez kezdjenek az életükkel és problémáikkal.

A BBC listáján az év első felének legjobbjai között ott van még sorrendben a negyedik évaddal véget érő HBO-s Utódlás (4.), a Netflix bosszúsorozata, a Balhé (5.), a Prime-on streamelhető horror, a Két test, egy lélek (6.), az amerikai brit nagykövet néhány napját feldolgozó netflixes A diplomata (7.), a BBC nagysikerű nyomozós sorozata, a Vidám vidék harmadik évada (8.), az Apple+ klausztrofóboknak nem ajánlott sci-fije, a Siló, valamint a nálunk a Disney+-on elérhető, az éttermek kegyetlen világáról szóló A mackó (10.).

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Azahriah-koncert: kígyózó sor a büféknél, a színpad előtti sorok megteltek
A büfék előtti sorok reménytelennek tűnnek percekkel a kezdés előtt. A programot DESH koncertje nyitja, utána lép színpadra Azahriah.

Link másolása

Kígyózó sorok voltak órákkal Azahriah első Puskás Arénában rendezett koncertje előtt a kapuknál. A stadion területén azonban már zökkenőmentesen terelték a tömeget a rendezők. A színpad előtti sorokba azonban már szinte lehetetlen odaférkőzni:

A büféknél nagyjából fesztiválárakra érdemes készülni:

A hivatalos kezdés előtt fél órával azonban szinte már esélytelen, hogy időben sorra kerüljenek a sor végére beállók:

Úgy tudjuk, hogy a program 19:35-kor kezdődik DESH önálló koncertjével, majd némi átszerelés után Azahriah 20:45-kor lép színpadra.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Videó: Megnéztük Azahriah idei első koncertjét a SopronFesten, amit még a tripla Puskás Aréna koncertjei előtt adott
Az első sorokat kapunyitástól birtokba vették a lelkes Azahriah-rajongók, de ez nem is csoda, hiszen ebben a félévben csak a SopronFesten vállalt fellépést.

Link másolása

Véget ért a II. SopronFest. Magyarország legújabb fesztiválja formátumában is különlegesnek számít: 80 helyszínen 300 programon vehettek részt a Sopronból és az ország más részéről érkező vendégek. Mi is ellátogattunk az eseményre, az alábbi TikTok videóban megnézhetitek beszámolónkat róla:

TikTok-videónkat ITT nézheted meg:

@szeretlekmagyarorszag.hu♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Minden szempontból újszerű, izgalmas és tartalmas programmal indult az idei fesztiválszezon. A SopronFest szervezői célul tűzték ki, hogy koncertekkel, beszélgetésekkel, kiállításokkal, túrákkal, gasztronómiával és irodalommal töltik meg a város utcáit, tereit, kávézóit, éttermeit, teraszait. Harminc kiállításnak adott otthont Sopron, „A Hűség Városa” című tárlatot Lévai Anikó nyitotta meg, a kiállításon szereplő művészek – többek között Ef Zámbó István, Sibitka Panni és Bereczki Kata - pedig a belvárosban kialakított alkalmi művésztelepen alkottak napokon át. Az itt készült különleges művek, a hatalmas szív alakú szobrok a tervek szerint a jövőben helyi szállodákat, éttermeket díszítik majd, ezzel a hétköznapokba is csempészve egy szeletet a kortárs képzőművészetből.

Több tucat beszélgetés és színes témaválaszték jellemezte a SopronFest keretében megvalósult Telekom PodcastFestet. Itt mások mellett Kadarkai Endre, Ördög Nóra, vagy éppen Kende-Hofherr Krisztina ült a mikrofon elé, Áder János Steigervald Krisztiánnal beszélgetett, a boldogság és a mesterséges intelligencia kérdéséről Tari Annamária, Szabó Béla, Nánási Pál és Weiler Péter elmélkedett, a fesztivál egyik nyitó eseményét, Puzsér Róbert és Sebestyén Balázs „párbaját” pedig már közel félmillióan látták a YouTube-on.

A Fő téri Soproni Sörnapok programjai között szerepelt a Kispál és a Borz, a holland Kraak & Smaak, vagy éppen Demjén Ferenc koncertje,

az extrém helyeken felbukkanó „esernyős ember” pedig négy év után újra megmutatta magát, ezúttal a Tűztorony legtetején állva kápráztatta el a közönséget.

A hazai gasztronómia legismertebb alakjai közül Bíró Lajos, a Kistücsök Étterem csapata, Mautner Zsófia, Szabi, a pék és Gianni látogatta meg Sopron éttermeit, kávézóit, egy-egy napig ők látták vendégül a hozzájuk betérőket.

A „bemelegítő napok” után a legtöbb vendég a pünkösdi hosszú hétvégére utazott Sopronba. A Lővérekben felépült színpadokon a szervezők céljainak megfelelően az év könnyűzenei keresztmetszetét mutatták be. Ez a törekvés sikernek bizonyult, hiszen

Azahriah és a Halott Pénz csak a SopronFesten vállalt fellépést ebben a félévben, de a legaktuálisabb nevek mellett igazi legendák is jelen voltak a fesztiválon.

A Csillagok Városa projekt keretében Azahriah egy valódi szobor-széket kapott ajándékba. Ef Zámbó István alkotását a jövőben Sopronban kereshetik majd fel a rajongók.

„Sopron nem maradhat ünnep nélkül!” - Dr. Farkas Ciprián polgármester ezzel a gondolattal tette le a SopronFest alapjait. A munkában a főszervező Weekend Event mellett a város kulturális életének motorjai mind aktív részt vállaltak. Egy olyan új esemény indult el nagy sikerrel, amelynek alapítói célnak tekinti, hogy hosszabb távon is fenntartható és „emberi léptékű” legyen a fesztivál. Egy olyan új színnel bővült a hazai fesztiválpaletta, amely minden korosztály számára kínál lehetőséget. A Lővérekben zajló koncerteken harmincötezren, míg a SopronFest összes programján közel ötvenezren vettek részt. Nemcsak a szállodák, de az éttermek, kávézók, az utcák és terek is élettel teltek meg.

2025-ben a III. SopronFest június 6. és 8. között várja a közönséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Lovasi András: A 2020-as években is születtek már olyan dalok, amiket nem kell szégyellni, mint egy Kozsó-számot
Két zenekart is méltó utódnak tartanak a Kispál és a borz tagjai. Szerintük már eddig is született egy csomó olyan sláger az évtizedben, amire később emlékezni fogunk. Exkluzív interjúnk Lovasi Andrással és Dióssy D. Ákossal.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 23.


Link másolása

„Ami fura, hogy vannak fiatalok. Nem tudom, hogy a szüleiknél hallották, vagy van az emberekben egy természetes igény, hogy utánanézzenek, mit csináltak a régiek” – válaszolta Dióssy D. Ákos, vagyis Dió a Kispál és a Borz billentyűse arra a kérdésünkre, hogy miben változott a turnézás a korábbiakhoz képest.

Lovasi András azt is elárult a Kobuci Kertben rendezett koncertjük előtt, hogy szerinte ma is vannak nagyon jó fiatal zenekarok abban a stílusban, amit ők képviselnek, kettőt meg is nevezett közülük: az Elefántot és a Carson Comát.

„Szerintem a 2020-as években is születtek már most olyan dalok, amik valószínűleg tíz év múlva is hallgathatók és énekelhetők lesznek, és nem kell szégyellni őket, mint mondjuk egy Kozsó-számot”

– tette hozzá a zenekar frontembere.

A teljes beszélgetésből ezen kívül az is kiderül, hogy kinek melyik a kedvenc Kispál-lemeze az eddigi életműből:

@szeretlekmagyarorszag.hu A #kispálésaborz két tagjával, #lovasi ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A Kádár-kockák elterjedését a szocializmus idején sem nézték jó szemmel
Megnéztük a kockaházakról szóló új kiállítást a Ludwig Múzeumban. Mutatjuk, milyen érdekességeket tudtunk meg a háztípusról, ami a magyar vidék arculatát a mai napig meghatározza.

Link másolása

A 60-as, 70-es évek domináns családiház-típusa, a sátortetős kockaház, vagy közismert nevén Kádár-kocka a mai napig meghatározza a magyar vidék településeinek képét. Lehet szeretni, lehet utálni, az azonban biztos, hogy a Kádár-kocka a múlt század legmaradandóbb építészeti formája, és tagadhatatlanul része lett az épített kulturális örökségünknek.

A Ludwig Múzeum új időszaki kiállítása változatos művészeti médiumok és immerzív installációk segítségével mutatja be e háztípus eredetét, alakulását és a kortárs művészekre gyakorolt hatását. Mi is megnéztük a Kis magyar kockológia. A modernitás hajlékai a Kádár-korszakban című tárlatot, ami szerintem az utóbbi évek egyik legjobb kortárs kiállítása. Mutatjuk mi vár rád.

A kortárs kiállítások gyakran zavarbaejtők az egyszeri látogató számára, ha nincs megfelelő kontextus. A Kis magyar kockológia tárlat azonban legnagyobb örömünkre nem fukarkodik leírásokkal és magyarázatokkal. A kiállított alkotásokat is könnyen értelmezhettük, miközben a falakon érdekességeket olvashattunk a Kádár-korszak legnépszerűbb háztípusáról.

Az első szekcióban megismerhettük Kádár-kocka eredetét és elterjedését. Megtudtuk, hogy a kockaházak népszerűvé válása a 2. világháború utáni erőltetett iparosodás és a parasztság tsz-esítésének következménye volt. Ez a háztípus ugyanis ideális megoldásnak bizonyult a reprezentációs igények, a polgári életstílus utáni vágy és az általános lakáshiány kielégítésére is.

Bár a kockaházak elsősorban vidéken váltak elterjedté, a legelső Kádár-kocka 1957-ben, Újpesten bukkant fel.

A kockaház szinte banális elterjedtségét dokumentáló alkotások mellett ebben a szekcióban

egy 1:1 méretarányú kockaház-vázba is besétálhattunk.

A kockaházak elterjedésében az is érdekes, hogy spontán történt, mindenféle központi-állami népnevelési szándéktól függetlenül.

Kádár-kockának nevezzük, holott elterjedése tulajdonképp szembement a korszak hivatalos álláspontjával.

A szocialista ideológia szemszögéből ugyanis a családi ház elszigetel, elkülönít - míg az ideálisnak tartott társasházi életforma összeköti a közösség tagjait. Nem meglepő hát, hogy a kockaházakat már viszonylag korán, a 60-as években elkezdték kritikával illetni.

A kiállításon a falra installálva laponként is végignézhettük a teljes kockaház-vitát, melyben egyes kritikusok a népi építészet mellett kiállva a hagyományos nyeregtetős házak eltűnését is siratták. Illetve a kihelyezett könyvek, kiadványok segítségével megismerkedhettünk a sátortetős kockaház irodalmával is. (a téma online könyvtára itt: https://www.ludwigmuseum.hu/kockafejek).

A kiállításon makett formájában a Kádár-kocka mellett megelevenedett az elmúlt évtizedek többi jellemző háztípusa is: a hagyományos nyeregtetős parasztház, a Kádár-kocka divatját követően megjelentő többgenerációs családi ház, köztük az alpesi stílusú ház, majd a mediterrán ház és a modern minimalista ház. Közös bennük, hogy a kockaházhoz hasonlóan jobbára észrevétlenül jelentek meg, és mindig az aktuális közízlést tükrözték.

A "legvidámabb barakk" házhomlokzatait díszítő stílus egyszerre volt népi és modern, egyéni és kollektív. A kockaházak a magyar falu megkésett polgárosodását tükrözték, és bár egy átfogó formai mintát követtek, lehetőséget adtak az egyéni önkifejezésre is.

Kádár-kockák mindig is ott voltak a szemünk előtt, de változatos kinézetüket nem tekintettük értéknek, míg egy külső megfigyelő fel nem fedezte őket. A kiállításon természetesen helyet kapott Katharina Roters házhomlokzatokat feldolgozó híressé vált fotósorozata.

Roters fotóinak jelentőssége abból áll, hogy új perspektívát adtak az addig lenézett homlokzatoknak, és elindították a hazai kockaházak esztétikai-kulturális jelentőségéről szóló diskurzust. Roters munkája révén mi “bennszülöttek” is rácsodálkoztunk a népi kultúra e páratlan megnyilvánulása, és ennek hatására változott a Kádár-kockák megítélése.

Szinte mindannyiunknak vannak közvetlen benyomásai, személyes tapasztalatai a kockaházakról, amelyek magyar képzőművészek munkáiban is megjelennek a 70-es évektől. A kiállításon láthattuk, hogy az egyes alkotók nézőpontja is igen eltérő lehet.

A 60-as években épült kockaházak lakói kezdetben még átmeneti életformát éltek.

Miközben kockaházaikra a modernitás jeleként tekintettek, az első lakók továbbra is a hagyományos paraszti életmódot folytatták, és a fürdőszoba helyett az udvari pottyantóst használták.

A nyári konyhában főztek, és a szabadban, istállóban vagy a földeken tartózkodtak napközben. A fürdőszobára nem mindig volt igény, és a szobákat is vendég vagy tisztaszobaként használták. A paraszti életforma fokozatos felszámolásával aztán a lakók lassan rendeltetésszerű használatba vették a Kádár-kockákat.

Eredetileg a Kádár-kockákat - ahogy a panelházakat is - átmeneti megoldásnak, 20-30 év időtartamra terveztek. A gazdasági helyzet és a tőkehiány miatt azonban a kockaházak is jóval túlszolgálnak tervezett élettartamukon.

Míg egyes alkotások a nagyszülői örökségként kapott kockaházat antropológiai megközelítéssel kutatják, más művek az egyéni és közös tapasztalatok köré épülnek, vagy szociokulturális hatásokat és jelenségeket örökítenek meg. A kiállításon érdekes példákat láthattunk ezekre a kortárs művészektől.

Keresztes Botond művein egyetemes művészettörténeti utalások vegyülnek a 80-90-es évek popkulturális elemeivel. A Reggeli a szabadban című képe Manet parafrázisa, nála azonban moncsicsikből álló közmunkások heverésznek kockaházakkal a háttérben.

A kockaházak a Kádár-korszakban jellegzetesen a falusi közösség, rokonok, szomszédok, barátok, ismerősök kölcsönös segítségnyújtásán alapuló kalákában épültek fel. Ez bár nagyon előnyös volt például a fiatal házasok szempontjából, a következő éveket, évtizedeket nagy valószínűséggel azzal töltötték, hogy évekig, akár évtizedekig jártak viszonozni a munkát a rokonokhoz, barátokhoz.

Ezt a kalákagyakorlatot idézik a tárlak záró szekciójában kiállított LEGO kockaházak, amiket A tekerd! csoport tagjai közös munkával építették fel.

A kiállítás végén mi is játszhattunk: a Magyar Malter fotógyűjteményen alapuló interaktív játékában próbára tehettük magunkat, kép alapján felismerjük-e a tipikus Kádár-kockákat, miközben rácsodálkoztunk a vidéki Magyarország sokszínű építészetére.

A Kis magyar kockológia. A modernitás hajlékai a Kádár-korszakban tárlatot augusztus 18-ig nézheted meg. Részletek a Ludwig Múzeum honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk