KULT
A Rovatból

„Én pedig ott álltam középen, mint egy kis pont” – Schaár Erzsébet falakkal bezárt magányos szobrai

A FUGA-ban látogathatók a művész különleges szobrai, sok év után ti is megnézhetitek őket.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2018. augusztus 06.


Link másolása

Amikor először találkoztam Schaár Erzsébet alkotással, rögtön lenyűgözött a jellegzetes, fal mögött megbúvó, arc nélküli plasztika. Így külön öröm volt számomra, hogy a székesfehérvári kiállítás után most Budapesten, a FUGA-ban is látogathatók a művész különleges szobrai. A Művek az emeletről című tárlat a művész születésének 110. évfordulója előtt tiszteleg.

A Művek az emeletről cím a székesfehérvári Schaár-gyűjtemény hányattatott sorsára utal: a gyűjtemény állandó kiállításának 1980-tól 2005-ig a Jókai utca 11-ben, a Smohay-ház emelete adott otthont. Az épület rendkívül rossz állapota miatt azonban

a tárlatot 2006-ban be kellett zárni, a művek pedig az emeleti raktárba kerültek.

A gyűjtemény nem is került közönség elé 2018-ig. Idén azonban a Szent István Király Múzeum lehozta és újrarendezte a tárlatot, ami székesfehérvári kiállítás után jelenleg a FUGA-ban vendégeskedik.

A budapesti helyszínen ráadásul kiegészítésként Zimányi László gyűjteményéből is megcsodálhatunk Schaár-alkotásokat.

Schaár Erzsébet Munkácsy Mihály-díjas szobrász és érdemes művész 1908-ban született Budapesten. Kisfaludi Strobl Zsigmond tanítványa volt, és 1932-ben már önálló tárlaton szerepeltek munkái.

Eleinte portrészobrászként hívta fel magára a figyelmet. Idővel azonban a klasszikusan finom, törékeny szépséget egy expresszív, mozgalmasabb, göcsörtös felület váltotta fel. A 60-as évektől egyre többet foglalkozott a kívül-belül jelképpel és a térábrázolással.

1967-ben számolt be egy őt ért meghatározó térélményről:

„Néztem a három szomszéd szobába nyíló ajtót. Mind a három ajtó különböző irányban állt. Én pedig ott álltam középen, mint egy kis pont. Tőlem három különböző irányba három ajtóél, három határozott forma.”

Schaár térbe ékelődő figurákat kezdett alkotni, és az “egyedül maradt ember” lett szobrászatának fő témája.

A kiállításon a szobrok mellett sok magyarázó, leíró szöveget is olvashatunk, amelyek segítenek a művek értelmezésében. Az alábbi plasztikák például sokkal többek felborult bútor-alakoknál.

A Székek - Egy kapcsolt története című alkotás a művész Vilt Tibor szobrásszal kötött, konfliktusokkal terhes házasságának szimbóluma.

A székek eleinte békésen egymás mellett állnak, intim viszonyban vannak, egymás ölében ülnek, aztán fokozatosan romlik a viszony: egymás fölé, mögé kerülnek, “térdre” borulnak, majd eltávolodnak, végül a földön hevernek összetörve.

A tárlaton megfigyelhetjük, Schaár milyen különböző anyagokból alkotott: ólom, fa, bronz, üveg, tükör, hungarocell és gipsz szobrokkal is találkozhatunk.

Bár Schaár szerette volna időtállóbb anyagból kiönteni szobrait, a gipsz és hungarocell könnyebb megmunkálást jelentett számára, ezzel pedig spontán módon műfajt teremtett:

gyorsan pusztuló, fehérségüket vesztő szobraival bevezette a magyar szobrászatba az ideiglenesség fogalmát.

A kiállításon szembesülünk azzal, hogy Schaár műveinek méretei is igen változatosak a 10 centistől a kiállítóterem-méretűig.

A tárlaton kiállítottak olyan életnagyságú hungarocell-gipsz alakokat, illetve gipsz portrékat is, amelyek az 1974-es Utca című kiállításon voltak láthatók.

Az Utca

Schaár Erzsébet 1974-ben Székesfehérváron mutatta be az eredetileg hungarocellből készült alkotást. Az egész helyiséget megtöltő térkompozíció az environment műfaj első hazai műve volt.

Az életnagyságú falak és ablakok mögött korábbi művei is megjelentek: tudósokról, politikusokról, művészekről készített portréi. Az Utca tehát lényegében Schaár életművének összefoglalása volt, amit 1975-ben bekövetkezett halála végérvényessé is tett.

A tárlaton levetítik az Utca 1974-es felépítéséről és megnyitójáról szóló dokumentumfilmet is.

Nagyon jó ötletnek tartom, mert Pilinszky János verses kiállítás megnyitója még közelebb hozza a látogatókhoz a nagyméretű alkotást, amelyet a mostani kiállításon csak részleteiben láthatunk.

A kiállítást augusztus 27-ig nézheted meg a FUGA-ban. Részletek a honlapon.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Barátja és kollégája megható szavakkal búcsúzott a néhány napja meghalt magyar menedzsertől
Ferich Balázs Azahriah mellett a Wellhello, a Follow The Flow vagy az Anna and the Barbies partnere is volt. Az egész zenei szakma megrendülten búcsúzott a szakembertől.

Link másolása

Ferich Balázs halálát mi is megírtuk. Tóth Gergő, a menedzser üzlettársa és barátja jelentette be közösségi oldalán a hírt, egy rendhagyó megemlékezéssel. Ebből idézünk.

2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez. Együtt találtunk ki minden hülyeséget is, nagyon egy húron pendültünk, ami a poénkodást illeti. Néha nem voltak határaink ebben, sokan nem is értették a vicceinket. Mi viszont nagyokat nevettünk együtt. A Blind egy underground banda volt, de a Bazsival töltött időszak volt az egyik legsikeresebb korszaka.

Amikor felvettek a Magneotonba és belekezdtem a zenekarok menedzselésébe, minden áldott nap a melómról beszéltem vele. Ő ajánlotta a Cloud 9+-t, én pedig megmutattam a főnökeimnek. (...) Amikor megalapítottuk a Supermanagementet, hatalmas kockázatot vállaltunk. A mai napig hatalmas hálát érzek a Wellhellónak, hogy bíztak bennünk, hiszen feladtak egy nagykiadós hátteret két fekete humorú hülyegyerek által összegrundolt, no name vállalkozásért. Velünk tartottak az újrakezdésben. Egy pici lakásban volt az első irodánk, Bazsi albérletében. Az első pár hétben csatlakozott az Anna and the Barbies és leszerződtettük a Follow the Flow-t. Aztán egyre nagyobb lett a cég. Megszállottként dolgoztunk, 24/7-ben. Egyre nagyobb irodákba kellett költöznünk, egyre több szuper, aranyos kollégánk lett. A cloudos Biksi Gabi beajánlotta nekünk Dzsúdlót, Szakács Geri a Follow-ból pedig Azahriah-t és Desht. A kis független kiadónkból, menedzsmentünkből komoly vállalkozás lett. (...) Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem. Soha nem emelte fel a hangját gyerekei jelenlétében, olyan kedves volt velük, hogy mindig ő lesz az egyik legnagyobb inspiráció számomra gyereknevelésben. (...) Persze voltak vitáink is. Egyszer nagyon megsértettem, és hiába kértem bocsánatot, egy darabig nem volt minden perfekt közöttünk. A kapcsolatunk akkor vált újra tökéletessé, amikor 3 évvel ezelőtt a legrohadtabb betegséggel diagnosztizálták. Az elmúlt időszakban soha semmin nem vitáztunk, mindent teljes egyetértésben csináltunk. Már most iszonyatosan hiányzik.

Nagyon szeretlek Bazsi.

– zárta megemlékezését Tóth Gergő.

Ferich Balázs három évig harcolt az életéért súlyos betegségével.

A zenésszakma részéről többen is búcsúztak a szakembertől:

Jajj, srácok... megrendülve állunk. Sok-sok szeretettel gondolunk Bazsira, a családjára és rátok, Geri. Őszintén együttérzünk és sok erőt kívánunk Nektek, az egész zenekar, a stáb nevében” – Anna and the Barbies.

Őszinte részvétem, Gergő, sok erőt a családnak, mérhetetlen fájdalom...” – Tóth Gabi.

Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok, Gergő!” – Czutor Zoltán.

Döbbenet, részvétem” – Molnár Tamás, fekete szíves emojival.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk