KULT
A Rovatból

Elment a mozi legvidámabb bálnavadásza – Kirk Douglas halálára

Az utolsó tanúja távozott a klasszikus Hollywoodnak. Idézzük fel legendás karrierjét!

Link másolása

Gyerekkorom egyik első nagy filmélménye volt a Walt Disney-féle, 1954-es Nemo kapitány, amelynek látványa, technikai megoldásai mai szemmel is lenyűgözőek. Nem is beszélve a szereplőgárdáról: a rejtélyes kapitányt James Mason, az oceanográfus professzort Lukács Pál, inasát Peter Lorre (Löwenstein László), Fritz Lang M-je, és számos gengszterfilm rosszembere, Ned Landet, a kanadai bálnavadászt pedig Kirk Douglas alakította. Azóta a könyvet is 3-4 évente újra elolvasom, a filmet is megnéztem párszor. Felnőttként rájöttem persze, hogy Jules Verne bálnavadásza némileg árnyaltabb figura ugyan, és szó sincs arról, hogy pajzán dalokat énekelne a kapitány fókájának, de sikeresen átemelték halálmegvető bátorságát, vidámságát, a bezártságból is fakadó indulatait, valamint azt is, hogy nem megy a szomszédba egy kis kötekedésért.

Innentől kezdve számomra Kirk Douglas hívónév lett a moziban.

A zömök, remek fizikumú Issur Danilovich Demsky fehér-oroszországi zsidó bevándorlók fiaként született New York-ban 1916. december 9-én. A szőke, markáns arcélű, acélkék szemű, állán fogalommá vált gödröcskét viselő fiatalember debütálását egy krimibe torkolló romantikus történet, a Martha Ivers különös szerelme jelentette 1946-ban. A következő évtizedben robbant igazán a Douglas-bomba: bár több híres westernben is szerepelt – A csillag nélküli ember, Újra szól a hatlövetű,  Utolsó vonat Gun Hillbe – 1956-ban Vincent Minelli rábízta Vincent Van Gogh szerepét A nap szerelmese című filmben. Ezután találkozott Stanley Kubrick-kal, akivel kétszer is filmtörténetet csináltak.

A dicsőség ösvényei (1957) az I. világháborúban játszódik, Douglas egy francia egység parancsnokát alakítja, amely megtagad egy esztelen parancsot, ezért, hogy példát statuáljanak, több katonáját hadbíróság elé állítják és kivégzik. A filmet Franciaországban hosszú évekig nem mutatták be, mert úgy érezték, sérti nemzeti büszkeségüket a hiú, csakis saját glóriájukat fényező tábornokok bemutatásával.

Douglas viszont egész életében pályája egyik legjobb filmjének tekintette. A Spartacus (1960) címszerepe pedig valósággal hozzá nőtt, kiemelkedett olyan partnerek mellett is, mint Laurence Olivier, Charles Laughton, Tony Curtis, Jean Simmons és Peter Ustinov. A gladiátorok lázadását vagy az életre-halálra szóló végső párbaj jelenetét azóta is rendszeresen idézik.  A színész a filmnek egyben producere is volt, eredetileg Anthony Mann-nel akart forgatni, de elégedetlen volt vele, és visszatért Kubrickhoz. Kapcsolatuk azonban egyáltalán nem volt felhőtlen, mert szerződésük szerint Douglasnak beleszólása volt a forgatókönyvbe és élt is ezzel a jogával. Végül viszonyuk úgy elmérgesedett, hogy Kubrick meg is tagadta a filmet, annak ellenére, hogy máig a legnépszerűbb kosztümös filmek egyike a Quo Vadis? és a Ben-Hur mellett.

Kirk Douglas később is megúszta a beskatulyázást. A háborús és a westernfilmek mellett – amelyek között a legjobb az 1971-es Pisztolypárbaj volt, ahol Johnny Cash-sel kellett megküzdenie – emlékezetes alakítást nyújtott A megegyezés szerelmi történetében, ő volt Matthew Harrison Brady ügyvéd az Akit szelet vet tv-változatában, és az időutazásba keveredett Nimitz repülőgép-hordozó kapitánya a Végső visszaszámlálásban, amikor neki kell eldöntenie, hogy beavatkozzon-e Pearl Harbornál a történelem menetébe. Idős korában főleg szatírikus vénáját aknázták ki: A pénz boldogít című filmben (1994) például remekül alakítja az életvidám, dúsgazdag nagybácsit, akinek esze ágában sincs meghalni, hiába várják az örökösök a számukra örömteli eseményt.

Kevesen tudják róla, hogy színpadon is játszott, leghíresebb szerepe a Kakukkfészek McMurphy-je volt még 1963-ban. Szerette volna megfilmesíteni, meg is vette a jogokat, de Hollywoodot nem érdekelte a történet. Egy évtizeddel később azonban, már fia, Michael közreműködésével, teljesült az álma, ők finanszírozták Milos Forman filmjét Jack Nicholsonnal a főszerepben.

Kirk Douglast elpusztíthatatlannak tartották: már 1991-ben túlélt egy helikopter-balesetet, 1996-ban pedig stroke-ot kapott, amely beszédközpontját érte, de akkor sem adta fel. Életfelfogására jellemző, hogy azt nyilatkozta: „Együtt tanulunk beszélni a dédunokámmal” és könyvet is írt betegségéről, gyógyulásáról, arról, hogy miként kell kezelni egy családban egy stroke-os beteget. Közéleti szerepet is vállalt: az 1980-as évektől volt az Egyesült Államok jószolgálati nagykövete, a maccartysta antikommunista hisztéria idején pedig kiállt a munkájuktól megfosztott hollywood-i írók mellett. Meggyőződéses demokrata párti volt, gyakran emlegette, hogy négy filmben is együtt játszott az ultrakonzervatív republikánus John Wayne-nel, és végigveszekedték a forgatásokat.

„Ahhoz, hogy elérj valamit, elég bátornak kell lenned a kudarc elviseléséhez” – összegezte színészi hitvallását, aki saját életét „B-kategóriás filmnek” tekintette, amelyre, ha felkérték volna, biztosan visszautasítja.

 

 


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: