KULT
A Rovatból

Démonok között: az igazság a világ egyik leghíresebb horrorfilmje mögött

Bár a Démonok között történetéről azt gondolnánk, hogy a képzelet szüleménye, valós beszámolókon alapul. És az eredeti történet rémségesebb, mint ami a filmvásznon megjelent.

Link másolása

A 2013-ban bemutatott Démonok között az egyik legnagyobb bevételt hozó horrofilm lett a filmtörténetben. A film valós eseményeken alapul. A paranormális jelenségeket kutató Warren-házaspár valóban kapcsolatba került egy családdal, akik azt állították, újonnan vásárolt Long Island-i házukban megmagyarázhatatlan, furcsa jelenségek történtek.

A Perron család 1971. január 11-én, vagyis pontosan 53 éve költözött be egy hatalmas, 14 szobás házba a Rhode Island-i Harrisville-ben. A szülők, Carolyn és Roger, valamint az öt lányuk elmondásuk szerint szinte azonnal furcsa, megmagyarázhatatlan jelenségekre lettek figyelmesek az Albert-birtokon.

Carolyn Perron azt mesélte, előfordult, hogy eltűnt a seprű, vagy nem azon a helyen találta, ahol hagyta, mintha magától vándorolt volna egyik helyről a másikra. Hallotta, hogy valaki kaparászik az edényeken a konyhában, bár senki nem volt benn. Máskor a frissen feltakarított konyhakő közepén titokzatos módon koszhalmok jelentek meg.

A család szerint volt, hogy a gyerekek hirtelen rothadó hús szagát érezték, vagy az ágyaik a levegőbe emelkedtek. Ha nagy ritkán az apjuk lement a pincébe, ott szinte tapinthatóan érzékelte egy „hideg, bűzös lény” jelenlétét.

Carolyn Perron azt állította, egyszer békésen feküdt a kanapén, amikor hirtelen éles fájdalom hasított a lábikrájába. Elhűlve állapította meg, hogy egy vértócsa van alatta, a seb pedig egy tökéletes koncentrikus kör, mintha egy nagy tű szúrta volna át. A tűvel való gyilkosságra pedig volt példa a környéken, igaz, több mint száz évvel azelőtt.

A boszorka bosszúja

Carolyn Perron ekkor kezdte el feltárni a ház történetét, hogy magyarázatot találjon a paranormális jelenségekre, és kiderült, hogy az épületben előttük ugyanaz a család élt nyolc generáción át.

Sokan közülük titokzatos vagy rettenetes körülmények között haltak meg: több gyerek belefulladt a közeli patakba, volt, aki gyilkosság áldozata lett, mások pedig felakasztották magukat.

A Démonok között című filmben több szellem is megjelenik. Ezekről is Perronék számoltak be először. Közülük a Bathsheba nevű volt a leggonoszabb.

Mint kiderült, az 1800-as évek közepén valóban élt egy Bathsheba Sherman nevű asszony a Perron-család birtokának közelében, akit kortársai boszorkánynak hittek. Azt beszélték róla, hogy sátánista, és megölt egy kisgyereket. A Hollywood vs History szerint

egy tűvel szúrta át a gondjaira bízott csecsemő fejét.

A helyiek azt rebesgették, hogy a kicsit az ördögnek ajánlotta fel, bár az eset miatt végül nem ítélte el a bíróság. Bathsheba halála után a teste állítólag kővé vált, Harrisville-ben temették el, és a Perron-család szerint az ő visszajáró szellemével volt dolguk.

A jelek szerint Bathsheba a ház úrnőjének tartotta magát, és ezt a pozíciót nem volt hajlandó átengedni az anyámnak – mondta később Andrea Perron, a legidősebb az öt lány közül, aki House of Darkness: House of Light címmel könyvet is írt a család vérfagyasztó tapasztalatairól.

A szeánsz

Warrenék egy alkalommal szeánszot tartottak a házban, hogy felvegyék a kapcsolatot a démonokkal. A szellemidézésnek félelmetes vége lett. Andrea, aki gyerekként titokban leskelődött, utólag így idézte fel az eseményeket:

Majdnem elájultam. Az anyám zagyva nyelven beszélt, valaki másnak a hangján, és a székével együtt a magasba emelkedett, majd átrepült a szobán.

A filmben ezen a ponton Ed Warren ördögűzést hajt végre, de a felesége állítja, hogy a valóságban sosem vetemedtek ilyesmire, mert ez a katolikus papok tudománya.

A szeánsz után Perronék megszakították a kapcsolatot a Warren-házaspárral, mert a férj aggódott Carolyn mentális egészségéért. A démonoktól úgy szabadultak meg, hogy elköltöztek az elátkozott házból. Ezt végül anyagi okok miatt csak 1980-ban tudták megtenni, vagyis majdnem egy évtizedet húztak le a horrorházban.

Andrea Perron évtizedekkel később azt mondta: utólag nem átoknak, hanem áldásnak tartja, ami történt velük.

Szerinte ajándék, hogy bepillantást nyerhettek abba a világba, amiből érkezünk, és amibe életünk végén visszatérünk. Ezzel magyarázza, hogy a paranormális jelenségek után sem ő, sem az anyja nem féltek többé a haláltól, mert biztosak abban, hogy valamilyen formában tovább élnek. Andrea Perron azt állítja, hogy a történetüket feldolgozó Démonok között 95 százalékban fikció, a valóság sokkal durvább annál, mint ami a filmvásznon megjelent.

via All That is Interesting, Hollywood vs History, Global News


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET: