SZEMPONT
A Rovatból

Czigány György: Kodály nem így képzelte

7 évig szünetelt a legendás rádióműsor, Czigány György azonban visszatért. A komolyzene mai szerepéről kérdeztük.

Link másolása

"Ki nyer ma? Játék és muzsika tíz percben. Aki kérdez: Czigány György. Aki válaszol: ..." - emlékeztek? Így kezdődött a legendás vetélkedő, amit a Kossuth Rádión 38 és fél éven át játszott az egész ország. Az Astoria Szálló halljában vették fel a nagy sikerű műsort, ám 2007-ben megszüntették azt.

A legenda azonban újjáéled, és az idén fennállásának 100. évfordulóját ünneplő Astoria péntekenként újra várja a műsor rajongóit: a Bartók Rádión 15:00-19:00-ig sugárzott Muzsikáló délután része lesz a Ki nyer ma?, természetesen Czigány Györggyel.

Hogy fogadta a műsor újraindulásának hírét?

- Nagyon örömteli volt, hiszen ami engem illet, eredetileg is örültem volna, ha nem szűnik meg, de elfogadtam a döntést. Ez 2007-ben, még a rádió előző vezetésének idején történt, akiknek az volt a koncepciójuk, hogy a Kossuth adón inkább a szöveges tartalom legyen középpontban. A komolyzene bázisa a Bartók Rádió lett, annak a profiljába viszont ez a fajta játékos, sőt kissé talán frivol műsorformátum nem illett annyira bele. Egy ideig átvittük a Katolikus Rádióba, ott viszont érthető módon a hallgatottság maradt el az addig jellemzőtől. Ezért végül inkább úgy határoztunk, hogy ne erőltessük a dolgot, ne rontsuk el a régi jó emlékeket, amikor például még az Astoria előtt, a járdán is tömegek álltak. Én magamban már lezártam ezt a dolgot, de most kiderült, hogy legalábbis erre a délutánra visszatérnek a régi idők – sőt ha minden jól megy, nem is csak egy alkalommal.

Az eltelt időben dolgozott még valahol műsorvezetőként?

- Az utóbbi években már kevésbé, a múltam viszont annál mozgalmasabban alakult. Már a Ki nyer ma? második húsz éve alatt is inkább televíziós voltam, mint rádiós. Nagyon sok portréműsort készítettem jeles művészekről, például Illyés Gyuláról, Weöres Sándorról, Solti Györgyről, és még sorolhatnám. Alkalmam nyílt közvetíteni két pápalátogatást, Antall József temetését, valamint még jó néhány fontos eseményt. Sok-sok emlékem fűződik a Magyar Rádióhoz és Televízióhoz egyaránt.

IMG_0283

IMG_0336

astoria-kintrol

Miben lesz más a Ki nyer ma? most, a visszatérés után?

- Ha jól tudom, havonta egy alkalommal fog jelentkezni, minden hónap utolsó péntekjén, a régen megszokottakhoz hasonlóan az Astoriából. Közvetíteni pedig a Bartók Rádió fogja. Ez nyilván nem ugyanaz, mint amikor naponta volt adás a déli krónika után, de a semminél így is több. Be kell látni, hogy eleve más volt a műsor hangulata akkor, amikor a Kossuth Rádió egyeduralkodó volt és mindenki azt hallgatta. Velem például a mai napig előfordul, hogy megismerik a hangomat az utcán és utánam fordulnak, hogy „jé, Ki nyer ma!” – még Erdélyben is történt ilyen. Örömmel tölt el, hogy ilyen szempontból több száz kilométerre az Astoriától is otthon érezhetem magam.

Az elmondottakon túl mi okozhatta még Ön szerint a műsor hatalmas népszerűségét?

- A fő ok az lehetett, hogy még az előző rendszer nehezebb időszakaiban is világos volt, hogy ez a műsor nincs manipulálva: végig természetes és őszinte maradt. Emellett mindig akadt egyfajta derű vagy vidámság benne: az emberek nem érezték azt, hogy vizsgáztatjuk őket. Ha valaki ráismert egy-egy zenére, az okozott neki örömet, ha pedig nem, mondhatta azt, hogy "na, ma is tanultam valamit". Ottlik Géza vagy Ferencsik János is rendszeresen hallgatták a műsort, többször véleményezték nekem telefonon a kérdéseket az adott adás után. A játékosok között pedig egyaránt előfordult fodrász, postás – aki munkaidőben szaladt be gyorsan válaszolni a kérdésekre –, illetve foglalkozástól és végzettségtől függetlenül minden zeneszerető.

IMG_0414

IMG_0271

Mi alapján válogatja a műsor feladványait?

- Sokszor szolgáltatják az apropót éppen aktuális évfordulók, mondjuk egy bemutató, vagy a szerző születésnapja. Gyakran egy adott asszociáció köré csoportosulnak a kérdések, így például ha a holdat állítjuk középpontba, kérdés lehet Beethoven Holdfény szonátája, Debussy Holdfény című műve, vagy Puccini Turandotjából a Hold-kórus. Ha pedig a mai adást nézzük, mindegyik feladvány az adott sorszámhoz kapcsolódott – elsőként Brahms első szimfóniája, majd Bartók második zongoraversenye és így tovább. A lehetőségek gyakorlatilag kimeríthetetlenek.

Mennyire szűk körből kerültek ki a játékosok? Nekem úgy tűnt, a megszűnés előtti utolsó években elég sok volt a visszatérő arc.

- Valóban viszonylag szűk ez a kör, de mi tulajdonképpen úgy tekintettünk rájuk, mint a munkatársainkra: velük együtt szolgáltuk azokat, akik otthon hallgatták a műsort és nem nyereményért, csak kíváncsiságból, illetve a játék öröméért tippeltek. Emiatt nem volt baj, hogy a vége felé már többnyire csak néhány idősebb úr, illetve zenerajongó hölgy jött el, hiszen a zenék ugyanúgy megszólaltak, a hallgatókat elérték, ami elég nagy sokaságot jelentett szerte az országban. Az egész Ki nyer ma? fő célja az ő kiszolgálásuk volt, vagyis hogy azt sugalljuk, a műsorban felcsendülő remekművek bárki számára elérhetőek, akár mindenfajta zenei képzettség nélkül.

IMG_0296

IMG_0397

Mit gondol, mekkora a komolyzene iránti igény ma Magyarországon?

- Statisztikailag nem tudom felmérni, annyi viszont biztos, hogy a hazai hangversenytermek rendszeresen tele vannak, pedig az utóbbi időben jó néhány új helyszín is nyílt Budapesten. Én akárhová megyek, mindenhol ezzel szembesülök, tehát az érdeklődés szerencsére megvan.

Ez azért főleg az idősebbekre vonatkozik, a fiatal generációt mivel lehetne megfogni ilyen téren?

- Sajnos erre az iskolai oktatás nem a legalkalmasabb – azt is mondhatnám, hogy Kodály annak idején biztosan nem így képzelte, amikor azt mondta, hogy legyen a zene mindenkié és legyen mindennap ének-zene óra. Nyilván nagy előny lenne, ha a gyerekek megtanulnák a kottaolvasást, de azért mégsem ugyanaz a helyzet, mint egy regény esetében, amit csak az tud értelmezni, aki tud olvasni. A zenét lehet élvezni akkor is, ha az ember nem ismeri a kottát, de ehhez az kell, hogy a fiatalokat minél nagyobb arányban megismertessék vele.

Mit gondol a kortárs komolyzenéről? Születnek még olyan művek manapság, amelyek a régi nagyokhoz mérhetőek?

- A régi nagyok idején is rengeteg olyan mű volt, amelyek jelentőségét a maguk idejében nem ismerték fel. Elég csak Bach-ra gondolni, akinek műveit a halálát követően legalább száz évig nem játszották, szinte mindenki divatjamúltnak tartotta. Mendelssohn-nak kellett jönnie, hogy az eredeti bemutató után jó egy évszázaddal népszerűvé tegye a Máté-passiót, ami azóta a zenetörténet egyik leghíresebb darabjává vált. Vivaldit szintén csak a 20. században fedezte fel a nagyközönség. Ahogy régen nem volt magától értetődő, hogy mikor mi népszerű, ugyanúgy egy Kurtág-, Petrovics-, vagy éppen Stockhausen-műről sem lehet ma megmondani, milyen pályát futhat be – ezt majd az idő eldönti.

IMG_0324

IMG_0351

A műsorvezetői pálya mellett költőként is tevékenykedik.

- „Kalitkám is madár” címmel pár hónapja jelent meg egy kötet összegyűjtött versekből, jár hozzá még egy CD-melléklet is, ahol én magam mondok el huszonöt verset a benne szereplők közül. Újak is rendszeresen születnek, épp a napokban küldtem egyet az Élet és Irodalomnak. A rádió és a televízió mindennapos sodrásában is írtam, de mostanában főleg van rá időm. Gyakran járok író-olvasó találkozókra, amibe akár még egy kis zene is belefér: ha van a helyszínen zongora, leülök és eljátszok mondjuk egy Bach-prelúdiumot. Eredetileg zongoraművészként végeztem, bár másfelé sodort az élet, de ennyi azért megmaradt a diplomahangversenyem emlékéből (mosolyog).

Ha örülsz, hogy újraindult a műsor, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Kocsis Mátéról: Nem sok időt tölt munkával, délutánonként pezsgőzik és borozik
Az országjárásra induló politikus szerint a Fidesz frakcióvezetője nem mondott igazat arról, hogy 8 millió forintos fizetése lett volna egy állami vállalatnál.

Link másolása

„Napjainak a nagy részét, főleg a délutánokat pezsgőzéssel és borozással tölti a Várban, különböző haveri cégeknél és éttermekben”

– mondta Magyar Péter a Telexnek Gyulán. A Fidesz frakcióvezetője egy nappal korábban azt mondta: szerinte Magyar Péter államközeli megbízásait a volt felesége, Varga Judit intézhette, hiszen Magyar nem a végzettségének megfelelő megbízásokat kapott a kormánytól.

Magyar szerint Kocsis nem mondott igazat azzal, hogy neki 8 millió forint lett volna a fizetése.

„Én arra emlékszem, hogy amikor a jogi egyetemre jártunk, és Gulyás Gergellyel relatíve könnyen vettük a jogi egyetemet, akkor Kocsis Mátét leginkább kocsmákban lehetett látni, valamint a MIÉP-nél, aminek az ifjúsági tagozatát vezette. És hát nagy nehezen tudta csak letenni a vizsgáit, nem is tudom, hogy van-e egyébként szakvizsgája, valószínűleg arra már nem mert elmenni” - mondta a lapnak országjárása első állomásán a Tisza Párt politikusa.

Szerinte Kocsis csak megijedhetett attól, amit mondott, vagyis hogy Magyar Pétert a felesége pozíciója miatt nevezték ki állami cégek vezetésébe, azzal hivatali visszaéléssel vádolta a kormányt és a saját kollégáit. Magyar emiatt egyébként várja is, hogy Kocsis kijelentései miatt valaki feljelentse a kormányt hivatali visszaélésért, és az ügyészség ezt kivizsgálja.

„Én ezt sose tagadtam. Nyilván Kocsis Máté letagadja, de a Fideszre nagyon is jellemző a nepotizmus, a feudalizmus, helyi szinten vagy máshol is. De ennek fogunk véget vetni.”

Magyar azt is elmondta Kocsisról, hogy a fideszes politikus nem tölt sok időt munkával, a pezsgőzések és borozások idején nem is nehéz megtalálni a Lovarda környékén vagy a Batthyány Lajos Alapítvány felújított kastélyánál. A kastély díszterme Magyar Péter szerint „úgy néz ki, mint egy angol klub. Ott szoktak az urak ingyen fogyasztani. Kocsis szerintem többet tartózkodik ott, mint az irodájában.”

A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni:

A Fidesz frakcióvezetője ezt a választ küldte a megjelentekre:

"Csúnya, alaptalan dolgokat állít rólam PszichoPeti, de jobban jártam, mint a felesége, mert engem csak szóban bántalmaz. Csak elő ne kerüljön a nadrágszíj"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: