KULT
A Rovatból

Bősze Ádám: Wagner egy szemétláda volt, Lisztnek nem volt törvényes felesége


Link másolása

- Ha már az imént említettük Wagnert, beszéljünk Cosima Wagnerről, aki Liszt Ferenc lánya volt, így kicsit talán közelebb áll hozzánk.

- Cosimának volt egy férje, Hans von Bülow. Bülow annyira oda volt Lisztért, hogy amikor megkérte tőle a lánya kezét, az egyik indoka így szólt: „Annyira hasonlít önre.” Két vagy három közös gyermek született a frigyből. Erről megoszlanak a vélemények. Wagner jóval korábban ismerte már Cosimát. Liszt egyik legközelebbi barátja volt. Bülow vezényelt Wagner-operákat. De csak később alakult ki a szerelem Wagner iránt. Liszt Ferenc viszont a lehető leghatározottabban ellenezte, hogy a lánya elváljon.

Pedig neki például nem is volt törvényes felesége, csak élettársai.

Ám amikor megszületett Cosima gyermeke Wagnertől, Liszt annyit tehetett, hogy öt évig nem állt szóba Wagnerrel. Cosima Wagner iránti szerelme óriási volt, Wagner életműve pedig nagyon sokat köszönhet neki, mert a férje halála után ápolta Bayreuth-ot és az örökséget.

- Hogy állította össze a programot? Sorba vette a kedvenc zeneszerzőit, vagy abból indult ki, kinek elég – hát hogy mondjam – szaftos a magánélete ahhoz, hogy kitöltsön egy estét?

- A második, bármennyire is csúnya ez a megfogalmazás. Nyilvánvalóan elsősorban azok a zeneszerzők jöhettek szóba, akikről megfelelő mennyiségű dokumentum áll rendelkezésre ahhoz, hogy egyáltalán a szerelmi életéről lehessen beszélni.

Például nagyon szívesen beszéltem volna Johannes Brahmsról, de a Jóisten áldja meg ez a drága, szakállas embert, Clara Schumannba volt szerelmes, és azt mondta, olyannyira távol van tőlem a nősülés, mint amennyire távol van tőlem, hogy operát írjak. Nem is nősült meg, nem is írt operát. Erről viszonylag nehéz kétszer negyven percet beszélni izgalmasan.

Ami talán furcsának tűnhet, hogy szerettem volna a magyar zeneszerzőket távol tartani magamtól. Ennek két oka van. Az egyik, hogy a nagy magyar zeneszerzőket, mint Bartók vagy Kodály, hihetetlen nimbusz övezi. Olyan sok felkent papjuk van az országban, hogy nem mernék szórakoztató formában beszélni róluk. Tehát gyáva vagyok. A másik, hogy - valljuk be őszintén -, ezek az előadások nagyon hasonlítanak azokhoz a sorozatokhoz, amelyeket Nyáry Krisztián kezdett el magyar írókról, festőkről, és ha egyszer szeretné ezt kiterjeszteni zeneszerzőkre is, nem akarom keresztezni az útját.

- Amikor összeállította az előadások anyagát bukkant olyan történetre, ami meglepte, vagy más megvilágításba helyezett valakit?

- A Wagner utálatomat jelentősen erősítette az előadásom. De például Puccini esetében tényleg nem gondoltam, hogy milyen aktív szerelmi életet élt a felesége mellett. Amibe még érdemes lenne belemenni, de én nem mertem elmenni ebbe az irányba, hogy az operák nő alakjai mennyire tükrözik azokat a nőket, akik a valóságban a társai voltak. Wagnernél is van ilyen párhuzam, de ezeket tényleg csak az említés szintjén merem érinteni, mert ehhez egészen másfajta tudás szükséges.

- Ki az, akinek esetleg a mai #me too világban aggódnia kéne, hogy bajba kerül?

- Mendelssohnnak volt olyan pozíciója, amivel akár visszaélhetett volna a hölgyek felé, de őt ennél százszor intelligensebbnek tartom. Mozart azt mondta, hogy ha mindegyik nőt, akivel tréfálkoztam, feleségül kéne vennem, akkor már kétszáz feleségem lenne. Ebbe bármi beleférhet. Puccinél el tudom képzelni, de erre konkrét bizonyíték nincs.

- Beszéljünk kicsit Wolfról és Brittenről, hátha kedvet csinálunk...

- Wolf Mendelssohnhoz hasonlóan rendkívül intelligens zeneszerző volt. Itt nem csak a zeneszerzői intelligenciájára gondolok, hanem műveltségére is. Wolfot alapjában véve dalszerzőként ismeri a zenetörténet, de a kánonban „a” dalszerző az Schubert. Akinek a több száz dala között azért sok olyan is akad, amit igénytelen, gyengébb szövegre komponált. Persze vannak olyanok is, mint Goethétől „A rémkirály”, amely önmagában is megáll.

Wolf, az intelligens zeneszerző azonban csak művészi színvonalú szövegeket zenésített meg.

Tehát képzeljen el egy rendkívül érzékeny csápokkal rendelkező zeneszerzőt, aki ugyan ilyen fogékony a női bájak és a szerelem iránt is. Egyetlen probléma van vele: rendkívül fiatalon, tinédzser korában szifiliszes lett. Ezt a betegséget egészen a második világháború utánig, az antibiotikum elterjedéséig nem tudták gyógyítani.

Ami Brittent illeti, vacilláltam, hogy Csajkovszkij vagy Britten legyen, de a homoszexualitást semmiképp nem akartam kihagyni a sorozatból. A britteni életműből számomra a legérdekesebb a szerelme, Peter Pears – aki a világ egyik legismertebb énekese – és Britten levelezése. Én nem találok még egy olyan zeneszerzőt, aki ilyen irodalmi igényű, magas szintű szerelmi lírát mutatna egy ennyire sűrű levélváltásban.

Ha Britten egy hangot nem komponált volna, csak ez a levelezés marad fent, akkor is helye lenne az irodalomban.

Maga a homoszexualitás helyzete Angliában szintén fontos része az előadásnak, hiszen ott egészen 1967-ig büntették, elsősorban a férfiak közti kapcsolatot.

- Nem tudom, hogy csinálja, de majd minden második nap hallható a Bartók rádióban, hetente több előadást tart ország szerte, antikváriumot üzemeltet, és közben még arra is van ideje, hogy elszaladjon az Andermatti Téli Zenei Fesztiválra.

- (nevet) Ott is dolgozni fogok. Beethoven-év van. Már most, januárban több kiadvány jelent meg, mint ami egy ilyen jubileumi évben indokolt lenne. Természetesen az Andermatti Fesztivál is Beethovenről szól. Nekem a legizgalmasabb nem is az, hogy konferálni fogok, hanem hogy idegen nyelven hogy tudok majd megtartani három előadást, hogy hasonlóan szórakoztató legyen, mint az itthoniak.

- Nem mindennap fordul elő, hogy magyar műsorvezetőt kérnek fel egy ilyen alkalomra. Ráadásul nem is valami másodrendű fesztiválról beszélünk, hiszen az egyik vendég például Daniel Barenboim.

- Ő adja a nyitó koncertet, valóban nívós dolognak ígérkezik. Most adnak át egy új koncerttermet a városban, ezért indították ezt a fesztivált, reméljük, hogy lesz folytatása, hagyományt teremtenek.

- Az ön személye összeforrt a Virtuózok tehetségkutatóval. Van a virtuózoknak olyan versenyzője, vagy akár zsűri tagja, akivel tartja a kapcsolatot két etap között is?

- A versenyzők közül nem jellemző. De a zsűritagok közül Batta Andrással rendszeren konzultálok, főleg antikvár témában, Kesselyák Gergellyel minden hónapban beszélünk valamiről, ha más nem, a Miskolci Operafesztiválról, Várdai Istvánnal sokat konzultálunk a Kaposfest miatt, Balázs Jánossal a Cziffra fesztivál miatt.

Reméljük, hamarosan indul a következő évad.

- A követhetetlenül sok szereplése közül melyek azok a közeljövőben, amelyeket mindenképp az olvasók figyelmébe ajánlana?

- Vihar és Holdfény címmel indul egy Beethoven sorozat a Bartók rádióban. Attól különleges, hogy a Lóvasúton, élő közösség előtt zajlik. Hasonló a felépítése, mint a Nagy zenészek, nagy szerelmeknek. Beethoven életének különböző szakaszait vesszük végig. Minden vasárnap délelőtt fél 11-től egy rövidített, fél órás változatát lehet meghallgatni a Bartók Rádióban.

- A Nagy szerelmek sorozat a Lóvasúton megy. Mi van, ha valaki most jött rá, hogy ő szeretett volna ott lenni a Mozart esten vagy mint például én, Mendelssohnon? Így jártunk, vagy lesz lehetőség pótolni?

- Az Óbudai Társaskörben két hónapos követéssel ugyanezek az előadások meghallgathatók, utána viszont csak vidéken. Mendelssohn január 30-a, Mozart valamikor áprilisban kerül ott terítékre.

Nagy zenészek, nagy szerelmek

A zenetörténet legismertebb zeneszerzői és az ő szerelmi életük Bősze Ádám tolmácsolásában.

A januári estén Wolf kerül Peronra.

További időpontok:

2020. február 6. #Schumann

2020. március 18. #Britten

2020. április 22. #Liszt

2020. május 14. #Mahler

2020. június 3. #Beethoven

Részletek és jegyvásárlás itt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: