KULT
A Rovatból

Az Oppenheimer tarolt, magyar győzelem is született, a Megfojtott virágok és a Barbie viszont hoppon maradt a 96. Oscar-díjátadón

Hét díjával az idei Oscar-gála nagy győztese lett Christopher Nolan háromórás életrajzi filmje, a Szegény párák pedig négy díjával szintén nagyot ment. Azért meglepetések is születtek.


Sok szempontból hozta a papírformát az idei, 96. Oscar-díjátadó gála, de azért itt-ott meg is tudtak lepni minket. Na nem magával a show-val, ami idén sem sikerült túl érdekesre, néhány fénypontot leszámítva.

A legtöbb díjat, azaz hetet, ahogy azt várni lehetett, az Oppenheimer kapta, köztük a legjobb film mellett magáénak tudhatta a legjobb rendező (Christopher Nolan), a legjobb fényképezés (Hoyte Van Hoytema), a legjobb zene (a 39 éves Ludwig Göransson a második szobrát érdemelte ki a Fekete Párduc után) és a legjobb vágás (Jennifer Lame) elismeréseit is. Illetve két férfi színészt is díjaztak: Cillian Murphy a főszereplők, Robert Downey Jr. pedig a mellékszereplők közt örülhettek az első Oscarjuknak.

A színészek közt amúgy nem voltak meglepetések, hiszen Murphy és Downey Jr. mellett a női mellékszereplőknél mindenki a Téli szünetben nagyot alakító Da’Vine Joy Randolph díjazását várta, az idei legerősebb színészi kategóriában, a női főszereplőknél pedig csak az volt a kérdés, hogy Lily Gladstone (Megfojtott virágok) vagy Emma Stone (Szegény párák) kerül-e ki győztesként.

Emma Stone lett a befutó, aki így 35 évesen már két Oscar-díjas színésznő. Mégsem ő a legfiatalabb, hiszen Billie Eilish is két oscaros lett a Barbie betétdaláért (What Was I Made For), akinek mindössze 22 évesen sikerült ez a kunszt.

Így viszont a Megfojtott virágok elesett az egyetlen esélyétől, és 10 jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani, valamint a Barbie-nak is meg kellett elégednie a 8 nominációjából egy győzelemmel az Eilish-féle betétdalért. Illetve szintén szobor nélkül maradt Bradley Cooper és a Maestro, náluk hétből semmi.

A Szegény párák szintén nagyot ment, hiszen Emma Stone díja mellett náluk landoltak a legjobb smink és haj, a legjobb jelmez és a legjobb látványtervezés szobrocskái is, ráadásul utóbbiért a berendező Mihalek Zsuzsa is Oscar-díjas lett, bár ő maga nem tudott ott lenni a gálán.

Két éve ugyanebben a kategóriában tudott Sipos Zsuzsanna győzedelmeskedni a Dűnéért, szóval kiváló időszak ez a magyar szakemberek számára, és talán még több nagy hollywoodi produkciót vonz majd hazánkba.

A harmadik legtöbb, azaz szám szerint két díjat az Érdekvédelmi terület kapta, az Egyesült Királyságból érkező film lett ugyanis a legjobb nemzetközi játékfilm, mellé pedig megkapta a legjobb hang díját is, abszolút megérdemelten.

Meglepetéééés!

Ilyenből is akadt azért, főként a forgatókönyves kategóriákban. A legjobb eredeti szkript Oscarját ugyanis a francia Egy zuhanás anatómiájáért Justine Triet és Arthur Harari kapták (itt a legtöbben a Téli szünet győzelmét várták), a legjobb adaptált forgatókönyv díja pedig az Amerikai irodalomnál, pontosabban Cord Jeffersonnál landolt, itt pedig az Oppenheimer volt a favorit.

A vizuális effektek okozott még egy kisebb hökkenést, amikor a boríték kinyitása után nem A galaxis őrzői: 3. rész vagy Az Alkotó címét olvasták fel, hanem a Japánból érkező Godzilla Minus One-ét, amelynek alkotói kb. 12 millió dollárból tudtak több száz milliós hollywoodi blockbusterekéhez fogható (vagy azokat is lepipáló) látványvilágot létrehozni.

És talán még az animációs film kategóriájában lehettünk szem- és fültanúi egy kis meglepinek, amikor nem az Oscar-díjas Pókember: Irány a Pókverzum folytatását, A pókverzumon átot hirdették ki győztesként, hanem a japán Mayao Hiyazaki A fiú és a szürke gém című animéjét. Így a 2001-es Chihiro Szellemországban után (ami a 2003-as gálán nyerte meg a kategóriáját) a 83 éves mester már a második Oscarját kapta meg, ehhez pedig, ha hozzávesszük a Godzilla Minus One díját és a Tökéletes napok jelölését a nemzetközi játékfilmek között, elmondhatjuk, hogy Japán is nagyot gurított az idei gálán.

Showtime – Unalom néhány fényponttal

A 96. gála maga viszonylag semmilyenre sikeredett. Jimmy Kimmel negyedik ízben volt házigazdája az eseménynek. Azonban már láthatóan belefáradt e posztba, vagy az írók nem tudtak neki ütős poénokat írni, mivel a nyitánya is elég haloványra sikeredett csupán egy-két jó poénnal, illetve a show közbeni felbukkanásaival sem tudott emlékezetes pillanatokat szerezni. A legjobb momentuma egy improvizált mozzanat volt, erről külön cikkünkben olvashatnak.

Az átadó legpazarabb showeleme kétségtelenül Ryan Gosling előadása volt, amikor elénekelte a Barbie betétdalát, az I’m Just Kent, de kifejezetten aranyos pillanat volt az is, amikor az Ikrek két sztárja, Arnold Schwarzenegger és Danny DeVito előadták, hogy mindketten meg akarták ölni Batmant (Mr. Freeze-ként és Pingvinként), majd rámutattak a közönség soraiban ülő Michael Keatonra.

Jimmy Kimmel jobb kezét, a folyton tequilázó és a sztárokat furcsa helyzetbe hozó Guillermót is mindig öröm látni, ezúttal például mindenkinek bemutatta az általa csak „feleségének” hívott Charlize Theront, és férfi főszereplők közt jelölt Colman Domingóval (Rustin) koktélozott.

Ryan Gosling és Emily Blunt a tavalyi Barbenheimer-féle rivalizást idéztek fel viccesen, amikor együtt adtak át egy díjat, megható lett az In Memoriam-összeállítás is, illetve az is jól eshetett nekünk magyaroknak, amikor a Szegény párákért a legjobb jelmez díját elnyerő Holly Waddington megemlítette a magyar stábot.

Azt viszont örökre el kéne felejteni, hogy a színészi kategóriákban öt korábbi nyertes külön-külön bemutassa az aktuális jelölteket (ahogy történt ez a 2009-es gálán és most is), mivel nagyon lelassítja a show-t. Sokkal jobb lenne, ha csak egy rövid részletet mutatnának a nominált aktor alakításából, ahogy az korábban volt szokás.

Bizonyára a színészek tavalyi sztrájkja miatt volt erre szükség, de inkább fárasztóra sikeredett, és nem felemelőre.

Összességében egyébként nem volt sok baj az idei gálával, igazán kínos vagy ciki pillanat nem született, de a jövőben sokkal jobban oda kéne figyelni az emlékezetes show-elemekre és a sokkal jobb, akár csípősebb, odamondogatósabb poénokra, hiszen nagyon ráférne már az Oscar-átadóra egy a régebbiekéhez fogható nézettség.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Botrány: váratlanul kirúgták a Magyar Földrajzi Múzeum nemzetközi hírű professzorát
Azonnali hatállyal eltávolították az ország egyetlen földrajzi múzeumának alapítótagját Érden. A 68 éves professzor és a média sem kapott választ arra, miért született meg a döntés.


Furcsa körülmények között távolították el a Magyar Földrajzi Múzeumból azt a nemzetközi hírű földrajz professzort, Érd díszpolgárát, aki negyven éven át volt a vezetője az intézménynek.

Dr. Kubassek Jánost, a múzeum címzetes igazgatóját január 10-én távolította el Fekete Mácsai Anetta igazgatónő az intézményből. Pallag Zoltán igazgatóhelyettes, aki január 1. óta tölti be ezt a tisztséget, földrajz szakos diploma és tudományos fokozat nélkül, határozottan kérte, hogy a professzor azonnal hagyja el az irodáját és adja le a kulcsot. A helyi képviselő-testület az igazgatóváltáskor címzetes igazgatói és tudományos tanácsadói címmel ismerte el Kubassek János munkáját, a település díszpolgárát meglepte a döntés.

„Nem indokolta meg az igazgatónő, csak közölte velem, a jövőben nincs számomra egy talpalatnyi hely sem a múzeumban.

A koromra, a 68 évemre sem hivatkozhatnak, hiszen számos múzeumban, egyetemen – sőt minisztériumokban és a diplomáciai testületben egyaránt – 70-75 éves életkorukig dolgozhatnak kollégák. Még nem érzem magam munkaképtelennek. Ráadásul Csőzik László polgármester úr nyilvánosan többször kifejezte, hogy nagyra értékeli munkámat s továbbra is igényt tart rá” – mondta a professzor a Blikknek.

Kubassek János hozzátette: a hirtelen jött döntés megfosztotta mindattól, ami élete értelme volt, mert ezentúl nem juthat hozzá az általa felkutatott és megszerzett felbecsülhetetlen értékű Cholnoky Jenő, Germanus Gyula hagyatékokhoz, a Kelet-Afrikából, Londonból, Argentínából vagy Amerikából hazahozott Sáska László dokumentumokhoz vagy a Teleki Pál-térképekhez sem.

A múzeum vezetése egyelőre nem válaszolt arra a kérdésre, miért rúgták ki Kubassek Jánost.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Majka klipjében meglepő arc bukkant fel – a magyar póker nagyágyúja is szerepel
Majka új klipje, a "Csurran, cseppen" hatalmas sikert aratott, már több mint 6,2 millióan látták a YouTube-on. A videóban egy váratlan szereplő is feltűnik: Kónya Tamás, a magyar póker egyik legismertebb alakja.


Majka legújabb dala, a "Csurran, cseppen" január 17-én debütált a YouTube-on, és azóta is töretlenül hódít. A Blikk cikke szerint már több mint 6,2 millió megtekintésnél jár, és nemcsak Magyarországon, de például Ausztriában is vezeti a zenei toplistákat. A szám a globális ranglistán jelenleg a 45. helyen áll.

A videó egy kitalált ország, Bindzsisztán miniszterelnökének történetét meséli el, aki egy televíziós interjúban igazságszérum hatása alatt bevallja korrupciós ügyeit. A klip megjelenése óta sokan találgatnak az üzenetéről, de Majka későbbi nyilatkozatai szerint semmilyen politikai oldalhoz nem köthető a videó.

A klip egyik különlegessége, hogy Kónya Tamás, a magyar pókerélet ismert alakja is szerepel benne.

Kónya az operatőrt alakítja, ami nem véletlen: a PókerAkadémia cikke szerint Majka köztudottan nagy rajongója a kártyajátékoknak, és baráti körében is sok profi pókeres található.

Kónya Tamás nemzetközi szinten is ismert pókeres, aki olyan nagy versenyeken is játszott, mint a PokerStars Caribbean Adventure főversenye. Itt többek között Németh Andrással és Bujtás Lászlóval ült egy asztalnál. Egyes kommentelők szerint a klipben egy másik pókeres, Fekete Gergő is szerepel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
Meghalt Lukáts Andor
Megrendítő veszteség érte a magyar színházi világot. Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor, a Jászai Mari- és Kossuth-díjas színész, rendező, aki generációkat inspirált munkásságával.


Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező – írja a Katona József Színház Facebook-oldalán.

Lukáts Andor pályafutása a Pinceszínházban indult, ahol amatőr színészként kezdett dolgozni. Ezt követően

a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, ahol eleinte segédszínészként tevékenykedett, majd színésszé és rendezővé vált. 1994 és 2008 között a Katona József Színház társulatának tagja volt.

A színház kiemelte, hogy Lukáts Andornak és Halász Péternek köszönhetően indult el a Hírszínház a Kamrában. Nevéhez számtalan felejthetetlen alakítás kötődik, emellett ő rendezte a Portugál című előadást is, amely a Katona történetének egyik leghosszabb ideig futó, közönségkedvenc darabja volt.

2008-ban megalapította a Sanyi és Aranka Színházat, amelynek igazgatójaként dolgozott. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen adjunktusként oktatott.

A Katona József Színház Lukáts Andort saját halottjának tekinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
Koltai Lukáts Andorról: Jobb színészt én nem láttam még a pályafutásom során – igazi színészóriás volt
A Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező sok ismert és népszerű kollégával játszott a kaposvári Csiky Gergely Színház társulatában is. Itt ismerkedtek össze Koltai Róberttel évtizedekkel ezelőtt.


Koltai Róbert szakmai életében meghatározó szerepet töltött be a 81 éves korában elhunyt Lukáts Andor.

Mi is megírtuk, hogy 81 éves korában meghalt Lukáts Andor. A Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező sok ismert és népszerű kollégával játszott a kaposvári Csiky Gergely Színház társulatában is, ahogy például Koltai Róberttel is. A színész így beszélt elhunyt kollégájáról a Blikknek:

- Azt tudom mondani, hogy Lukáts Andornál jobb színészt én nem láttam még a pályafutásom során. Hasonlót igen, de ilyet nem. Nekem volt szerencsém végigkísérni az egész kaposvári életét, és így mondhatom, hogy igazi színészóriás volt.

Önfeláldozó, segítőkész ember, akinek egyedülálló humora volt, ugyanakkor a drámai dolgokat is remekül hozta, és rendezőként is egy csoda volt. Nagyon sokat köszönhetek neki, és hatalmas, pótolhatatlan hiány az elvesztése - mondta Koltai Róbert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk