Az Oppenheimer tarolt, magyar győzelem is született, a Megfojtott virágok és a Barbie viszont hoppon maradt a 96. Oscar-díjátadón
Sok szempontból hozta a papírformát az idei, 96. Oscar-díjátadó gála, de azért itt-ott meg is tudtak lepni minket. Na nem magával a show-val, ami idén sem sikerült túl érdekesre, néhány fénypontot leszámítva.
A legtöbb díjat, azaz hetet, ahogy azt várni lehetett, az Oppenheimer kapta, köztük a legjobb film mellett magáénak tudhatta a legjobb rendező (Christopher Nolan), a legjobb fényképezés (Hoyte Van Hoytema), a legjobb zene (a 39 éves Ludwig Göransson a második szobrát érdemelte ki a Fekete Párduc után) és a legjobb vágás (Jennifer Lame) elismeréseit is. Illetve két férfi színészt is díjaztak: Cillian Murphy a főszereplők, Robert Downey Jr. pedig a mellékszereplők közt örülhettek az első Oscarjuknak.
A színészek közt amúgy nem voltak meglepetések, hiszen Murphy és Downey Jr. mellett a női mellékszereplőknél mindenki a Téli szünetben nagyot alakító Da’Vine Joy Randolph díjazását várta, az idei legerősebb színészi kategóriában, a női főszereplőknél pedig csak az volt a kérdés, hogy Lily Gladstone (Megfojtott virágok) vagy Emma Stone (Szegény párák) kerül-e ki győztesként.
Így viszont a Megfojtott virágok elesett az egyetlen esélyétől, és 10 jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani, valamint a Barbie-nak is meg kellett elégednie a 8 nominációjából egy győzelemmel az Eilish-féle betétdalért. Illetve szintén szobor nélkül maradt Bradley Cooper és a Maestro, náluk hétből semmi.
Két éve ugyanebben a kategóriában tudott Sipos Zsuzsanna győzedelmeskedni a Dűnéért, szóval kiváló időszak ez a magyar szakemberek számára, és talán még több nagy hollywoodi produkciót vonz majd hazánkba.
A harmadik legtöbb, azaz szám szerint két díjat az Érdekvédelmi terület kapta, az Egyesült Királyságból érkező film lett ugyanis a legjobb nemzetközi játékfilm, mellé pedig megkapta a legjobb hang díját is, abszolút megérdemelten.
Meglepetéééés!
Ilyenből is akadt azért, főként a forgatókönyves kategóriákban. A legjobb eredeti szkript Oscarját ugyanis a francia Egy zuhanás anatómiájáért Justine Triet és Arthur Harari kapták (itt a legtöbben a Téli szünet győzelmét várták), a legjobb adaptált forgatókönyv díja pedig az Amerikai irodalomnál, pontosabban Cord Jeffersonnál landolt, itt pedig az Oppenheimer volt a favorit.
És talán még az animációs film kategóriájában lehettünk szem- és fültanúi egy kis meglepinek, amikor nem az Oscar-díjas Pókember: Irány a Pókverzum folytatását, A pókverzumon átot hirdették ki győztesként, hanem a japán Mayao Hiyazaki A fiú és a szürke gém című animéjét. Így a 2001-es Chihiro Szellemországban után (ami a 2003-as gálán nyerte meg a kategóriáját) a 83 éves mester már a második Oscarját kapta meg, ehhez pedig, ha hozzávesszük a Godzilla Minus One díját és a Tökéletes napok jelölését a nemzetközi játékfilmek között, elmondhatjuk, hogy Japán is nagyot gurított az idei gálán.
Showtime – Unalom néhány fényponttal
A 96. gála maga viszonylag semmilyenre sikeredett. Jimmy Kimmel negyedik ízben volt házigazdája az eseménynek. Azonban már láthatóan belefáradt e posztba, vagy az írók nem tudtak neki ütős poénokat írni, mivel a nyitánya is elég haloványra sikeredett csupán egy-két jó poénnal, illetve a show közbeni felbukkanásaival sem tudott emlékezetes pillanatokat szerezni. A legjobb momentuma egy improvizált mozzanat volt, erről külön cikkünkben olvashatnak.
Jimmy Kimmel jobb kezét, a folyton tequilázó és a sztárokat furcsa helyzetbe hozó Guillermót is mindig öröm látni, ezúttal például mindenkinek bemutatta az általa csak „feleségének” hívott Charlize Theront, és férfi főszereplők közt jelölt Colman Domingóval (Rustin) koktélozott.
Ryan Gosling és Emily Blunt a tavalyi Barbenheimer-féle rivalizást idéztek fel viccesen, amikor együtt adtak át egy díjat, megható lett az In Memoriam-összeállítás is, illetve az is jól eshetett nekünk magyaroknak, amikor a Szegény párákért a legjobb jelmez díját elnyerő Holly Waddington megemlítette a magyar stábot.
Bizonyára a színészek tavalyi sztrájkja miatt volt erre szükség, de inkább fárasztóra sikeredett, és nem felemelőre.
Összességében egyébként nem volt sok baj az idei gálával, igazán kínos vagy ciki pillanat nem született, de a jövőben sokkal jobban oda kéne figyelni az emlékezetes show-elemekre és a sokkal jobb, akár csípősebb, odamondogatósabb poénokra, hiszen nagyon ráférne már az Oscar-átadóra egy a régebbiekéhez fogható nézettség.