KULT

„Az az érzésem, mintha az egész világ megőrült volna” – Születésnapi beszélgetés Kern Andrással

Lustának tartja magát, miközben a munkában nem ismer határt.

Link másolása

„- Mit akarsz te tőlem?

- Csak azt, hogy én is itt vagyok, és én csak mondom, hogy én itt is voltam, és itt is leszek. Nekem is fáj, de én megemelem a kalapomat az Ede bácsi előtt.

- Kár. Milyen kár.

- Mi kár?

- Az, hogy tehetségtelen vagy, Kövesi.”

A Régi idők focijának ez a szép jelenete járt az eszemben, amikor Kern Andráshoz igyekeztem. A végtelenül lelkes, de kétballábas örök tartalék megformálójának elhisszük, hogy ő III.Richárd, Yossarian bombázótiszt, az emlékezetét vesztő Apa, de azt is, hogy ő Sopánka, Kardos doktor, hogy elhozza nekünk Salamon Béla szellemét. Hangja elválaszthatatlan Woody Allentől és Pepin sógortól. És ő énekel a Lövölde térről is, ahol mindig hideg van. Ez a dal is felcsendül január 28-án a Vígszínházban azon a koncerten, amellyel Kern András 75. születésnapját köszöntik.

A színész, aki megtisztel azzal, hogy otthonában fogad, meglepetésemre azzal nyit, hogy ő rendkívül lusta ember, miközben színházi szünnapján éppen egy hangoskönyv felvételéről érkezett. Beszélgetésünket a zenei élőéletével kezdjük, ami nem is volt olyan felhőtlen, mint gondolnánk.

– Nyolcéves koromban elvittek az Operába a Bohéméletre, de egyáltalán nem érdekelt. Apámnak viszont kedvence volt Beethoven D-dúr hegedűversenye. Megvolt lemezen, Schubert Befejezetlen szimfóniájával együtt, de lemezjátszónk nem volt, így a szomszédba jártunk át, szinte havonta meghallgatni. A Beethoven-hegedűversenyt szinte kívülről tudtam, valahogy átöröklődött a szeretete. Amikor bejött a beat-korszak, engem inkább a filmek, a színjátszás, az irodalom érdekelt. Aztán főiskolás lettem, és ott énekelni kellett musicalekből, bár azt mondták, hogy én nem tudok énekelni, de muszáj volt. A táncórákról Verebes Pistával mindig kidobtak bennünket a folyosóra, hogy ne „destruáljuk” a többieket.

Aztán bekerültem a Vígszínházba, ahol hamarosan megjelent Presser Gábor, a Popfesztivál, majd a Harmincéves vagyok, amelybe írtam is ilyen-olyan prózai részeket és énekeltem Hegedűs D. Gézával

– Ezután kezdtem úgy igazán ismerkedni a zenével. Évekkel később a hanglemezgyárból Boros Lajos keresett meg egy zeneanyaggal, hogy azt énekeljem fel, de az nem fogott meg. Arra gondoltam: mi lenne, ha csinálnék egy lemezt, amire én írnék szövegeket, amiket különböző zeneszerzők megzenésítenének? Így született meg 1985-ben az első, és nagy sikere lett…

Lövölde tér, Látlak, Amerika, Mikor leszek szemüveges

– Utána szerettem volna, ha Presser ír nekem egy dalt, de ő „csak” egy egész lemezt vállalt az LGT-tagokkal, Dusánnal, Zoránnal. Ezután következett a Leonard Cohen-lemez, Fábry Péter szövegeivel, majd Heilig Gábor, aki az első lemez zenei rendezője volt, szintén rávett egy újabbra. Így végül eljutottam hatig. A Vígszínházban bíztattak, hogy koncertezzek, de attól féltem, mint a tűztől: megy egy zene, és  be kell folyton lépni. Aztán 2012-ben mégis megcsináltuk, bejártuk aztán valami hasonlóval országot. A születésnapi koncertet először a Kongresszusi Központba terveztük, de nem volt jó az időpont, így került újra a Vígszínházba.

– Ezekkel a dalokkal kialakítottál egy saját stílust, a kuplé, a sanzon, a rock, a blues…

– Amikor én elkezdtem az éneklést, a színészlemezek többnyire sanzonok voltak. Én egy kicsit modernebbet akartam.

– Fábry Péterrel megteremtettétek a „pesti” Cohent: Dal utca 7, a Most először Pestet, Gellért szálló

– Cohen számomra ugyanolyan idol, mint Cseh Tamás. Ezek közérzeti, hangulati dalok. Remélem, hogy általuk bekerülhetek ebbe a brancsba, mint „krónikás”, akik arról mesélnek, hogyan vagyunk, mi van velünk. Persze, hogy pestiesek, mert ezt a világot ismerjük.

– A koncert egyik vendége Hernádi Judit, akivel közös lemezetek is született, és gyakran voltatok, vagytok a színpadon is partnerek.

– Vele jószerével többet találkozom, mint a feleségemmel. Márciusban kezdünk próbálni egy újabb kétszemélyes darabot a Belvárosi Színházban, a Kalamazoot. Kicsit szerelmes, kicsit veszekedős, egy pár öregkori összejövése. Sebestyén Aba fogja rendezni, aki másfajta dolgokkal lett ismert, de szerintem ez jót fog tenni nekünk.

– Kik voltak a pályádon a legemlékezetesebb találkozások?

– Ilyen „rendcsinálásban” nagyon rossz vagyok, kicsit szándékosan is „rendetlen” vagyok, inkább azt szeretem, ha sodornak a dolgok. Amikor Sándor Palival forgattunk, mindig Garas Dezsővel voltunk együtt. Sokat dolgoztam Kútvölgyi Zsikével is. Tizenöt éve mutattuk be és még mindig játsszuk és nagyon szeretjük a Vígszínház Házi Színpadán Az élet, mint olyan című izraeli darabot, amit Parti Nagy Lajos „magyarított” a rá jellemző dumákkal. Annak idén Szinetár Miklós a Szent Johanna címszerepét Zsikére bízta és én lettem a Dauphin. Jurij Ljubimov megnézte ezt az előadást, és azt akarta, hogy Szent Johanna legyen Szonja, a Dauphin pedig Raszkolnyikov a Bűn és bűnhődésben.

Az élet, mint olyan (2016) – Vígszníház, Almási J. Csaba

– Hűséges ember vagy a magánéletben és a színészként is. Amikor te 1970-ben bekerültél a Vígszínházba, egy fantasztikus fiatal generáció indult és meg is kaptátok a lehetőséget a kibontakozásra.

– A Vígszínházban én már főiskolás korom előtt is játszottam egy kamasz szerepet Arthur Miller Közjáték Vichy-ben című darabjában. Várkonyi Zoltán ismert engem a Ki mit tud?-ból, zsűritag volt ott. Tetszett neki a paródia, amit csináltunk, és azt mondta: „Maga mutassa meg magát néha”. Tizennégy éves voltam akkor. Aztán néhány év múlva felhívtak a Vígszínházból, hogy jelentkezzem a rendező Horvai Istvánnál. Pont egy ilyen korú fiatalember kellett, a főiskolások már túl „öregek” voltak hozzá, a gyerekszínészek pedig még kicsik. 1965-ben volt a bemutató. A francia kollaboráns Pétain-kormány alatt játszódó történet színhelye egy rendőrségi fogda, a díszlet egy fal volt és egy pad, amelyen a következők ültek: Várkonyi Zoltán, Latinovits Zoltán, Benkő Gyula, Darvas Iván, Tomanek Nándor, Pethes Sándor, Szakács Miklós, Molnár Tibor, Bitskey Tibor, Harkányi Bandi. Óriási élmény volt nézni, hogyan hoznak létre egy előadást…

– Azért filmes, rádiós tapasztalatod már volt…

– Úgy kezdődött, hogy tízéves koromban kiválasztottak egy napközis táborból egy kisfilmre. Olyanra, mint amiket a mozikban a híradó és a nagyfilm között vetítettek. Innentől kezdve többször hívtak. Akkor kezdtem el szinkronizálni, rádióban szerepelni és így megismertem szinte az egész színésztársadalmat, mert mindenkivel találkoztam valahol. A maiakat már kevésbé ismerem. Akiket ismertem, azoknak a harmada meghalt. Ha nagyon sokáig élek, senki nem marad. Igaz, addigra a már legfiatalabbak középkorúak lesznek és mindenkit ismerni fogok.

Játszd újra, Sam (2022) - Vígszínház, Gordon Eszter

– Szerencsés vagy, hogy soha nem kellett félned a beskatulyázástól.

– Azért egy időben kellett, amikor a rádióban, tv-ben sok-sok kabaréjelenet után kialakult az a szemlélet a rendezőkben, színházigazgatókban, hogy akinek humora van, játsszon humorosat. Sok nagyon jó színész van, akinek nincs igazán humora, vagy valahol benne van, mégsem mernek rábízni ilyen szerepeket. Rólam meg azt mondták, hogy én tudok ilyent, játsszam el. Egy idő után azt vettem észre, hogy állandóan humorosat játszom, és milyen kevés drámai szerepet. Garas panaszkodott egyszer, hogy mindig sötét drámákban játszik, ahol üldözik, leszúrják, zsidózzák, és annyira szeretne olyan kabarét játszani, hogy a fal adja a másikat, én meg mondtam neki, neked jó, mert Magyarországon ennek van rangja, mert a kabarésokat, a humoristákat egy kicsit mindig lenézik, egyfajta sznobériából. Emlékszem a Macskajátékra Mácsai Pál rendezésében Tábori Nóra főszereplésével. Jól ismerem a darabot, mert az első Pesti Színházi előadásnak, amelyben Sulyok Mária játszotta Orbánnét, én voltam Székely Gábor rendező asszisztense. Nóra is remek volt, mert istenien tudta poentírozni azokat a finomságokat, amelyek humorra adnak lehetőséget, egyáltalán nem „ócska kabaré szinten”. De a sok „ócska kabaré” nyomán, amiről őt Horvai Pista mindig le akarta beszélni, ösztönösen meg lehet tanulni, hogy min nevetnek az emberek. Egy időben ugyanez volt a reklámmal, mert úgy vélték, hogy a színész „eladja magát”. Ma meg azt mondják, menjél csak, mert nem a színháznak kell több pénzt adnia, és még az arcod is ismert lesz és ez vonzza az embereket a nézőtérre is. Sok minden változik. Aminek nem változik az ember emberhez való viszonya, az pont olyan, mint 3000 évvel ezelőtt.

– Ez így van, ha előveszek egy ókori szerzőt, úgy érzem, mintha napjainkban írták volna.

– Pedig valamikor gimnazista koromban nagyon untam ezeket a régiségeket. Aztán a 70-es években Karinthy Marci kitalálta, hogy a gorsiumi szabadtéri színpadon Koltai Robival játsszuk el Arisztophanész Plutosz című vígjátékát. Én egy hülye öregasszonyt játszottam, ő meg egy tébolyult öregembert, és nagyon szerettük. A próbákon úgy röhögtünk, hogy beestünk a kukoricásba, ott játszottunk ugyanis. Ezért is lehet elővenni a klasszikusokat, mert az ember ma is ugyanolyan. No meg azért is, mert ma kevés jó darab születik. Amikor a pályámat kezdtem, óriási rangja volt a drámaírásnak. Akkoriban Gyurkovics Tibor, Örkény István, Szakonyi Károly, Csurka István, de Sütő András és Szabó Magda is írták a színdarabokat. Ha ma azt kérnék egy színigazgatótól, hogy jövőre mutasson be egy mai magyar darabot, nagy bajban lenne, mert nem írnak olyant, ami elég izgalmas ahhoz, hogy Molnár Ferenc-i módon megtöltse a színházat. Utoljára talán Csurka tudott ilyent a Házmestersiratóval.

– Molnár Ferenc nemcsak nagyon értett a színházhoz, hanem gondolatai elképesztően a máról is szólnak.

– Volt egy előadásunk Monokli címmel. Fesztbaum Béla összegyűjtött Molnár-jeleneteket, színdarab-részleteket, monológot, novellát, és mi is rácsodálkoztunk, hogy amit mondunk, milyen aktuális. Éppen most olvastam fel hangoskönyvnek A Pál utcai fiúkat. Meg kell halni, olyan gyönyörű! Az én gyerekkoromat is meghatározta. Apám, akit mindig érdekelt ez a pálya, szeretett volna színész, rendező lenni, végül kicsit író lett – az én gyerekkoromról szól a Csata a hóban című regénye – nyolcéves koromban arra kért, hogy olvassam fel A Pál utcai fiúkból az 5. fejezetet.

– A fűvészkerti jelenet, amikor megfürdetik Nemecseket…

– Felolvastam, de azt akarta, hogy legyen izgalmas, amikor a hídon átmennek az őrök, Áts Feri legyen felnőttesebb, Nemecsek pedig igazi gyerek – vagyis „rendezett” engem. Aztán kaptam két jegyet az unokatestvéremtől, aki 1956-ban elment Amerikába, az Ifjúsági Színházban statisztált, vörösingest játszott. Amikor kiválasztottak az első filmhez, kiderült, hogy a címe az lesz: Nemecsek visszatér, mert emlékeztetek arra a szőke fiúcskára, és a főhősnek A Pál utcai fiúk a kedvenc olvasmánya.

– Nem mondhatnád Magadnak Pepin sógorként, hogy „Unatkozik? Vásároljon mosómedvét”.  

– Pedig most nem is csinálok olyan sok mindent. Jelenleg a Vígszínházban, a Belvárosiban és a Játékszínben összesen 10 darabban lépek fel. Film jelenleg nincs, és a televíziózás is kiment a divatból. Fiatal korunkban folyton tv-játékokban játszottunk, helyette vannak ma a napi sorozatok, amiket hát… Egyszer hívtak az egyikhez egy nagyobb szerepre, jó sok pénzt is ajánlottak, de valahogy nem szeretnék ezekben játszani. Tehát a tv-ben szinte csak ismétlésekben látszom. Éppen most történt meg, hogy hazafelé jövet bementem egy boltba, találtam magamnak egy télikabátot, és kértem, hogy tegyék el másnapig, hogy megmutathassam a feleségemnek. A fiatal eladó hölgy megígérte, hogy elteszi és megkérdezte: milyen névre. Mondom: Kern. És visszakérdezett. Ez nem jó. Amikor 14 évesen a Ki Mit Tud?-ban szerepeltem, másnap én voltam „az ország Andriskája”. Innentől kezdve sosem volt gondom, hogy felismernek-e.

– A Semmi baj című dalod, ami az egyik kedvencem, azokról a dolgokról, szól, amelyek valóban fontosak egy ember életében. És sajnos sokat mondó az a sora, hogy „Míg a híreken elalszunk, nincsen baj.” Milyen ma Kern András szerint a világ?

– Most éppen borzalmas. Nem tudom, mindig ilyen volt-e, mert sokáig „szakbarbár” módon filmekkel, színházzal, olvasással, no és persze csajozással foglalkoztam, egyáltalán nem érdekelt a politika. Fiatalon tudtam ugyan, hogy egy elnyomott, megszállt országban élünk, de szinte észre sem vettem. A Heti Hetes idején aztán egy kicsit rákényszerültem, hogy valamit értsek a politikából. Most itt van ez a háború, meg a Covid, amiről először félni kellett, aztán azt mondták, hogy semmiség, én meg tavaly karácsony előtt kaptam el, és még mindig ólmos fáradtság van rajtam.

Hogy milyen a világ? Szar… mindenütt azt hallani, hogy mindenhol csak a baj van, a jobboldali televízió azt mondja, hogy mi vagyunk a legjobbak, a baloldali meg azt mondja, hogy az elsők vagyunk a leghülyébbek között. Az az érzésem, mintha az egész világ megőrült volna, de lehet, hogy mindig is így volt. Emlékszem, már a szocializmus idején is azt mondták, hogy a Nyugat hanyatlik. Most is mondják. Én azért szakbarbár módjára teszem a dolgom…

Apa (2021) - Vígszínház, Dömölky Dániel

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KULT
Megvan a legdurvább horrorfilm? Szívrohamhoz közelítő pulzusszámot okoz a The Outwaters, volt, aki el is hányta magát tőle
Már a film előzetesében is felkavaró képsorok jönnek egymás után.

Link másolása

Februárban mutatták be az Egyesült Államokban a The Outwaters című filmet.

A found footage horrorfilm állítólag annyira sokkoló, hogy a nézők okosórái is jelzik a heves szívdobogásukat, és riasztást is küldenek a megemelkedett pulzusszám miatt.

Az egyik néző pulzusa 120-ra ugrott, az átlagos szám pedig 60 és 100 között van - írja a LadBible.

"A found footage horrorok közül ebben a filmben láttam az egyik legborzalmasabb és legfelkavaróbb jelenetet" - írta az egyik néző.

"Zavarba ejtő, nyugtalanító, szorongást okozó élmény volt, egy igazi utazás a pokolba" - jellemezte egy másik.

"Még fel kell dolgoznom. Nem tudom, bejött-e nekem. A hangosítástól szédülni kezdtem, ki kellett jönnöm a moziból hányni. Ilyen korábban még sosem történt velem. Inkább felkavaró mint félelmetes élmény, ha van ennek értelme"

- írta le valaki a filmet a Twitteren.

A filmet Robbie Banfitch írta és rendezte, illetve ő játssza az egyik főszerepet is. A történet szerint egy baráti társaság a Mojave sivatagba utazik videoklipet forgatni, ahol valami szörnyűvel találkoznak. A film pedig a memóriakártyáik alapján lett összevágva.

A nézők mellett a kritikusoknak is tetszett: volt, aki azt írta, hogy

a The Blair Witch Project - Ideglelés óta nem látott ilyen hatásos horrort.

Jelenleg 72%-on áll a kritikusok értékeléseit összegző Rotten Tomatoes oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Nikotinmérgezést kapott az Oscart érő szerepétől, és már négy házasságon is túl van – Gary Oldman 65 éves
A brit átváltozóművész gyári munkás is volt, mielőtt Oscar- és Golden Globe-díjas színész lett, akit már a legidősebbtől a legfiatalabb generációig mindenki ismer.

Link másolása

Gary Oldmant a JFK-ben láttam először, lenyűgözően játszotta Lee Harwey Oswaldot, Kennedy elnök feltételezett gyilkosát. Rögtön utána jött Francis Ford Coppola Drakula filmje, amit manapság illik lehúzni.

Lehet, hogy csupán fiatal korom miatt – gimnazista voltam ekkor –, de engem teljesen magával ragadott Oldman alakítása, valósággal eltűnt az idős vámpírgróf maszkja mögött.

Azóta is számtalan nagyszerű és kevésbé nagyszerű filmben láthattam, és nekem személy szerint sosem okozott csalódást, így nem lehetett kérdés, hogy elvállalom a 65. születésnapját ünneplő sztár portréját.

Gary Leonard Oldman 1958. március 21-én született Londonban. 16 évesen otthagyta az iskolát, és egy sportboltban kezdett dolgozni. Próbálkozott zenéléssel, de miután látta a Tombol a Hold című filmet, olyan nagy hatással volt rá Malcom McDowell alakítása, hogy elhatározta, színész lesz. Ennek megfelelően színészetet kezdett tanulni, de az iskola mellett dolgozott. Volt gyári munkás, dolgozott mészárszéken is. Több kudarc és kacskaringó után 1979-ben szerzett színész diplomát.

Profi pályafutását színházban kezdte, olyan darabokban játszott, mint a Kabaré vagy a Rómeó és Júlia. Európában és Dél-Amerikában turnézott is a Citizens Theatre társulatával. Az 1984-es The Pope’s Wedding (A pápa esküvője) című darabban nyújtott alakításáért több szakmai díjat is kapott.

Első filmszerepét az 1982-es Remembrance-ben (Emlékezés) kapta, de az igazi áttörést az 1986-os Sid és Nancy hozta meg, amelyben a Sex Pistols punkegyüttes 21 évesen elhunyt basszusgitárosát alakította. A szerepet kétszer is elutasította, mert mint fogalmazott, nem igazán érdekelte Sid Vicious és a punk mozgalom. Végül szerencsére beadta a derekát. Ez a film és az 1987-es Hegyezd a füled belépőt jelentett számára Hollywoodba.

Roger Ebert amerikai filmkritikus kiemelte, mennyire eltérő a két alakítás és kora legtehetségesebb fiatal brit színészének tartotta Oldmant.

Ezután egymást érték a filmszerepek. Számomra az 1990-es Rosencrantz és Guildenstern halott emelkedik ki közülük, amelyben Oldman megcsillogtathatta komikus vénáját is. Tom Stoppard saját darabjából készítette a filmet, amely Hamlet két tragikus sorsú barátja szempontjából követi a dán királyfi tragédiáját. Stoppard olyan filmekben működött közre íróként, mint a Brazil és a Szerelmes Shakespeare. Oldman partnere a filmben az a Tim Roth, aki később maga is karriert csinál Hollywoodban. Apró érdekesség: mindketten abba a brit színész generációba tartoznak, akik a 80-as években tűntek fel, és akiket „Brit Pack” néven emlegettek. Olyan nevek tartoznak még ide, mint Daniel Day-Louis vagy Colin Firth.

Oliver Stone 1991-es filmje, a már említett JFK volt az első igazi kasszasiker Oldman pályafutásában. A színész elmondása szerint a forgatókönyvíró-rendező nagyon kevés háttérinformációt adott neki Lee Harwey Oswaldról, azt várta, hogy Oldman járjon utána a karakternek. A színész találkozott többek között Oswald feleségével és két lányával is a felkészülése során.

Az 1992-es, Coppola-féle Drakula megítélése meglehetősen vegyes manapság, ennek ellenére Oldman megkapta érte az Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Filmstől a legjobb színésznek járó díjat.

A Tony Scott által rendezett, Quentin Tarantino forgatókönyvéből készült Tiszta románcban Drexl Priveyt alakította, aki az MSN Movies weboldal szerint a mozitörténet egyik legemlékezetesebb gonosztevője.

A 90-es években egymás után jöttek az ikonikus szerepek. A 94’-es Léon a profiban a korrupt DEA ügynök, Norman Stansfield szerepében is sikerült kiemelkedőt alakítania, pedig nem kisebb nevek, mint Jean Reno és a még kislány Natalie Portman voltak a főszereplők. Az ugyancsak 1994-es Halhatatlan kedves személyes kedvencem, amelyben Oldman Beethovent alakította.

A Skarlát betűvel ismét kosztümös film következett, Nataniel Hawthorne klasszikus regényének adaptációjában Demi Moore volt Oldman partnere. Az elnök különgépében orosz terroristaként térítette el Harrison Ford elnöki gépét. Ezt a szerepet Oldman kevésbé sikerült alakításai között tartják számon, bár el kell ismerni, nem volt túl összetett a karakter. Apró érdekesség: ezért a filmért nem vállalta el a Féktelenül 2. főgonoszának szerepét.

1998-ban a Leon után ismét egy legendás Luc Besson film következett, ismét egy emlékezetes rosszfiúval: Az ötödik elemben Zorgot alakította Bruce Willis, Milla Jovovich és Ian Holm partnereként.

2000-ben a Drakula után ismét Antony Hopkins oldalán találta magát a Hannibalban. Feltűnt a Jóbarátokban is egy duplaepizód erejéig. Ezután 2004-ig elkerülték a nagyobb szerepek.

Sokan tudni vélték, hogy feketelistára került Hollywoodban a Monica Lewinsky-botránnyal foglalkozó A manpiulátor című film miatt.

A film bemutatása után ugyanis Oldman erősen kritizálta a Dreamworks stúdiót, amiért – szerinte – politikai elfogultságtól vezérelve durván megvágták a filmet.

Hogy mi az igazság, valószínűleg sosem derül ki. Mindenesetre az apróbb hullámvölgy hamar véget ért és Oldman 2004-ben megkapta Sirius Black szerepét a Harry Potter-filmekben. Ez, és Gordon felügyelő a Batman franchise-ban biztosította, hogy a nézők legújabb generációja is megismerje Oldman nevét.

A 2010-es évek jól indultak: a Suszter, szabó, baka, kém című film meghozta Oldman első Oscar-jelölését. Újabb popkulturális franchise-ok is megtalálták, hisz szerepelt a 2014-es Robotzsaru remake-ben és ugyanebben az évben A majmok bolygója: forradalomban is láthattuk.

A 2017-es A legsötétebb óra végre meghozta neki a hőn áhított aranyszobrocskát.

Oldman 200 órát töltött a sminkesek székében, és 6 kiló szilikont kellett cipelnie magán, hogy Winston Churchillé változhasson, ráadásul a sok szivartól, amit a szerep kedvéért elszívott, nikotinmérgezést kapott, de megérte: 2018-ban átvehette a legjobb színésznek járó Oscar-díjat.

Oldman híres arról, hogy minden szerepében teljesen átalakul, minden karaktert másképp játszik. De maga az átváltozó művész nem táplál illúziókat. Így nyilatkozott egyszer a színjátszás misztériumáról:

„Az a színész, aki azt mondja, hogy tökéletesen átváltozik az általa formált karakterré, szívat téged – hacsak nem diagnosztizálták skizofréniával.”

Néhány érdekesség a színészről:

  • Nővére, Laila Morse szintén színész lett, aki legismertebb szerepét a BBC EastEnders című szappanoperájában kapta.
  • Többször nősült, egy ideig Uma Thurman is a felesége volt. Jelenleg ötödik felesége, Gisele Schmidt boldogítja.
  • Tim Burton őt kérte fel az Ollókezű Edward főszerepére, de Oldman elutasította.
  • A 90-es évek eleje óta Amerikában él.
  • Szerepelt a Guns N’Roses Since I Don’t Have You és David Bowie The Next Day című klipjében.
  • Két szerepre is felmerült a neve Tarantino Ponyvaregénye kapcsán, de a rendező végül nem őt választotta.
  • Reeves Gabrels 1995-ös „The Sacred Squall of Now” albumon, Oldman David Bowie-val közösen elénekelte a „You’ve Been Around” című dalt.
  • 1997-ben rendezőként is kipróbálta magát az Éhkoppon című filmben. Az egyik szerepet testvérére, Laila Morse-ra osztotta. Később azt állította, azért vállalta el Az ötödik elemet, mert Luc Besson finanszírozta az Éhkoppont.

Címlapképünkön: Gary Oldman feleségével, Gisele Schmidt-tel.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Elvont, néhol perverz és zseniális: elfolyó órák alatt megnéztük a Dalí-kiállítást
Festmények nélkül is ütős a világhírű szürrealista festő szobraiból és litográfiáiból álló tárlat, mutatjuk a fényképes beszámolónkat.
Tóth Noémi - szmo.hu
2023. március 23.


Link másolása

Előre megmondom, hogy engem nehéz a témában lenyűgözni, mivel köztudottan feketeöves Dalí-rajongónak számítok, aki a világ számos pontján látott már tematikus Dalí-kiállítást, beleértve a szülőföldjén, Figuerasban található hivatalos múzeumot is, ahol a kriptája is található. Úgyhogy kissé összehúzott szemöldökkel indultam felfedezni azt a tárlatot, amely úgy hirdeti magát, hogy „a hazánkban eddigi legnagyobb felhozatalú, több mint 150 műremeket számláló kiállítás, amely felejthetetlen utazásra invitál Salvador Dalí grafikái, életnagyságú szobrai és egyéb különlegesen megmunkált műtárgyai közé”.

Ez első olvasatra nekem kissé gyanús volt:

egy festő életműve, festmények nélkül? Ez legalább akkora blöffnek hangzott, mint amilyeneket Dalí nap mint nap elkövetett. De a Király utcai Komplexben elterülő kiállítás végeztével mégsem maradt bennem hiányérzet, hiszen legalább egyéb önkifejezési formáin keresztül is megismerhetik a látogatók a katalán zsenit – aki állítása szerint nem volt furcsa, csak nem volt normális.

Amíg a sajtó képviselői várakoztak a bejárásra, egy izraeli művész festékszóróval készített a helyszínen Dalíról egy óriási képet. Közben pedig megtudtuk a főszervezőtől, hogy amit látni fogunk, az egy párizsi magángyűjtemény, amely járja a világot, és ezúttal Prágából szállították ide a – hazánkban eddig soha nem látott – műalkotásokat. A Dalí Universe tulajdonosa, Beniamino Levi, személyes ismerte a művészt és szoros kapcsolat alakult ki közöttük. Ahogyan az is kiderült, hogy bár korlátozott példányszámban sokszorosított műtárgyakról van szó, mégis elképesztően sokat érnek, különösen az életnagyságú bronzszobrok, valamint a drágakövekkel kirakott és aranyból készült szobrok.

Érthető okból ezek voltak egyébként is a látványos részei a sok termen keresztül bemutatott kiállításnak: a kiállított litográfiák (a művész többi munkájához képest) gyakran elnagyolt skicceknek, hangulatos rajzoknak tűntek. Engem személy szerint a pajzán rajzok mosolyogtattak meg, amelyeket De Sade márki és Apollinaire írásaihoz készített illusztráció gyanánt. A szobor-felhozatal azonban tényleg rendkívül erősnek bizonyult, a ’Hallucinogén torreádor’ előtt időztem csodálattal a legtöbbet, valamint a Mae West ajkairól mintázott híres száj-szófa egyik példánya is ki volt állítva.

A kiállításokon általában dögunalmasak a tárgyak mellé helyezett címek és feliratok, itt azonban ilyen címeken kacagtam magamban, mint az „Autótörmelékek telefont harapdáló vak lónak adnak életet”. Az egyik leggrandiózusabb, ’Szent György és a sárkány’ elnevezésű szobor mellé pedig oda volt írva, hogy 1995-ben a Dalí Universe II. János Pál pápának adományozta egy még nagyobb változatát, hogy a Vatikáni Múzeumban állítsák ki.

Ami nagyon feldobta a tárlatot, a végére tartogatott egyedülálló VR-élmény, amelyben Dalí motívumvilágából merítkezve létrehoztak különféle hangulatú virtuális univerzumokat, és a forgószéken 360 fokban körbe lehetett nézni ezekben a kellően beteg, interaktív életképekben. Így átélhettem többek között azt is, hogy milyen látvány lehet a személyes kedvenc figurám, a hosszúlábú elefánt alatt kószálni egy sivatagban.

A kiállítások végén a szokásos shop csalogatta a még hatás alatt lévő nézőket, csakhogy ezúttal a megszokott póló-mágnes-képeslap szentháromságon kívül eredeti tárgyakat is meg lehetett venni. Én kinéztem egy szobrot potom bő 14 millióért, amennyi pont nem volt a zsebemben, de akadt majdnem 40 milliós csecsebecse is. Sorszámozott litográfiákat azonban 300-400 ezer forint körül már lehet vásárolni, ha valaki elszántan szeretne egy saját Dalít otthonra. A dalís színezők legalább ingyen voltak, amelyeket a gyerekeknek tettek ki egy külön szobában az asztalokra.

Ahogy a szürrealizmus sztárja mondta: „nem az az igazi művész, akit inspirálnak, hanem aki másokat inspirál” – és abban mindenki egyetért, hogy ő az utóbbi kategóriába tartozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Krúbi kanbulinak nevezte a Petőfi Zenei Tanácsot
A rapper egy Instagram Storyban fejezte ki véleményét a szerdán megalakult Petőfi Zenei Tanácsról.

Link másolása

„Gondoltam, hogy valaki lenyúlja majd a kanbuli ötletemet, de hogy ilyen hamar...” – írja 24 órán át látható posztjában Krúbi a szerdán életre hívott Petőfi Zenei Tanács tagjainak névsorához.

A zenész ezzel februári duplakoncertjére utalt, amikor külön napon tartott bulit a nőknek és a férfiaknak. Az új zenei tanács tagjai közé ugyanis egyetlen nőt és fiatal zenészt sem választottak, amire Demeter Szilárd a hvg.hu-nak csak annyit mondott: „ez most így alakult”.

A tagoktól azt várják, hogy „szakértelmükkel és meglátásaikkal elősegítsék majd a Petőfi Rádió, a Petőfi TV, a Hajógyár és a Magyar Popkulturális Értéktár minőségelvű megerősítését, ezáltal a magyar popkultúra jobbá tételét”. A tanács tagjai között helyet kapott mások mellett Kovács Ákos, Nagy Feró, Frenreisz Károly, Ferenczi György, Tátrai Tibor és Müller Péter Sziámi is.

Krúbi kanbulijának hangulatát talán ez az aftermovie adja vissza a legjobban:


Link másolása
KÖVESS MINKET: