Audrey Hepburn a holland ellenállásban, szinte kislányként harcolt a náci megszállókkal szemben
A Holland lány (Dutch Girl) című, jövő áprilisban megjelenő könyvében Robert Matzen bebizonyítja, hogy Hepburn egyenesen a holland ellenállási mozgalom vezetőivel állt kapcsolatban. A színésznő Belgiumban született 1929-ben, majd a II.világháború kitörésekor a család áttelepült Hollandiába. Audrey súlyos traumaként élte meg nagybátyja, Otto van Limburg Stirum gróf 1942-es, nácik általi meggyilkolását. Matzen fedezte fel a gróf 188 oldalas naplóját, amelyet négy hónapos fogsága alatt írt halála előtt- írta a Daily Mail .
Most már értem, hogy mennyire fontosak voltak számára olyan szavak, mint a jó és a gonosz, a szeretet és a könyörület, hogy miért volt annyira nyitott bizonyos dolgok iránt, és miért őrzött meg sok mindent lényének egy elzárt részében” – írta Luca Dotti, Hepburn fia a könyv előszavában. A kötetben a színésznő emlékei mellett olyanokkal készült interjúk olvashatók, akik ismerték őt a háború alatt, de szerepelnek benne háborús naplók, és holland archívumokban talált korabeli dokumentumok is.

A háború első két évében a kislány abban a hiszemben élt, hogy apja náci ügynök, és hogy anyja is Hitler híve. A színésznő aztán 15 évesen ápolónőként dolgozott a holland ellenállásban az Arnhem-i csata idején, amelyről Cornelius Ryan A híd túl messze van című regénye született, és amelyet Richard Attenborough filmesített meg. Később éppen Arnhemben figyeltek fel Hepburn balett-táncosnői tehetségére.
Fia szerint amikor anyja magáról beszélt, és arról, amit az élet tanított neki, szinte soha nem beszélt Hollywoodról.
„Híres Beverly Hills-beli helyek helyett ismeretlen, néha kimondhatatlan nevű holland helyekről mesélt. A vörös szőnyeges kollekciók helyére II.világháborús történetek kerültek, amelyeket képes volt gyerekmeseként előadni”. Színésznőként azonban soha nem szerepelt egyetlen II. világháborúról szóló filmben sem.
A könyvet eddig sosem látott színes és fekete-fehér fotók illusztrálják, ezek közül sok Hepburn saját gyűjteményéből került elő.
Audrey Hepburn, akit ma is különleges szépségideálnak tartanak, bár ő maga elégedetlen volt külsejével – szerinte túl nagy volt a füle, a szája és a lába - 40 évesen vonult vissza a filmezéstől. Utána már csak egy-két alkalommal állt kamera elé, mert gyermekei nevelését fontosabbnak tartotta. Másfél évtized alatt azonban olyan filmklasszikusokban nyújtott maradandó alakítást, mint a Római vakáció, a Sabrina, a Háború és béke, az Álom luxuskivitelben és a My Fair Lady. Egyik legkiemelkedőbb szerepe a Várj, míg sötét lesz című krimi vak asszonya. Az 1960-as évektől egészen 1993-ban bekövetkezett haláláig az ENSZ gyermekalapja, a UNICEF jószolgálati nagyköveteként dolgozott.