KULT
A Rovatból

Amikor egy horrorrendező készít gyerekekről képregényfilmet – Megnéztük a Shazam! Az istenek haragját

Az első rész humoros, laza és kellően megható atmoszférája anno üdítő színfolt volt a sötétebbre hangolt DC-filmek közt. Kérdés: most mindezt beáldozták volna a látvány oltárán?

Link másolása

A Shazam! 2019-ben kifejezetten jól jött a DC mozis univerzumának. No, nem feltétlenül az anyagiak miatt, hiszen 366 millió dolláros összbevételével, bár szerencsére nem bukott meg, de csak töredékét hozta a korábbi évek DC-darabjainak: pl. Az acélember (668 M), Batman Superman ellen – Az igazság hajnala (873,6 M), Suicide Squad – Öngyilkos osztag (746,8 M), Az Igazság Ligája (657,9 M). Igaz, nem is került annyiba, mint az előbb felsorolt monumentalitások.

Nem, sokkal inkább a szellemiségében és minőségében tért el az addigi (főképp) csalódásoktól, David F. Sandberg filmje ugyanis magáévá tette a marveli receptet.

A karakterekre összpontosított, működött a humor (igaz, a villámcsapásra felnőtt szuperhőssé változó kamasz sztorija több poénra ad lehetőséget, mint pl. egy elpusztult bolygóról a Földre érkező földönkívülié vagy egy gyerekként megárvult, kiégett és magányos milliárdosé), a gyerekszereplőkkel pedig kellemesen megidézték a nyolcvanas-kilencvenes évek ifjúsági (kaland)filmjeit is, szóval voltak benne dinamikák a Kincsvadászokból, az Állj mellém!-ből vagy a Stranger Thingsből, hogy egy újabbat is említsünk.

Sandberg egyébként első blikkre azért tűnt érdekes választásnak a Shazam! megrendezésére, mivel korábban olyan filmeket vezényelt le, mint az Amikor kialszik a fény (2016) és az Annabelle 2 – A teremtés (2017), vagyis vegytiszta horrorokat. A Shazam!-mal végül bizonyította, hogy jó választás volt, de azért nem tudta (vagy nem akarta) teljesen meghazudtolni magát, s így is sikerült horrorisztikus elemeket csempésznie az amúgy PG-13-as (itthon 12-es karikás) anyagba, főként a Dr. Sivana (Mark Strong) által irányított félelmetes és gyilkos démonok képében. Persze azért a Doctor Strange tavalyi második részén jobban érződött Sam Raimi rendezői horrormúltja, de annál a projektnél ez is volt a koncepció, a Shazam! pedig egy főként fiatal tiniknek szóló történet.

Sandberg mindenesetre kapott egy folytatást is Billy Batsonék sztorijához, és bár Az istenek haragja is abszolút a fiatalabb közönséget célozza be, itt is akadnak meredekebb elemek.

Na de lássuk, hogyan gördül tovább az égbekiáltó haddelhadd. Az örökbe fogadott és szupererőket birtokló Billy (Asher Angel) az első rész végén a „testvéreiből” is szuperhőst csinált, így már hatan, egy családként mentik az embereket a rázós szitukból, vagy dugják rács mögé a gazokat, ha kell. Váratlan látogatók érkeznek azonban Philadelphiába, Atlasz isten lányai, Hespera (Helen Mirren) és Kalypso (Lucy Liu), akik megszerezték a Varázsló (Djimon Hounsou) botját, amivel szupererőt lehet adni és elvenni, s amelynek segítségével szeretnék újra felépíteni lerombolt birodalmukat, adott esetben pedig elpusztítani az emberekét (Kalypso legalábbis kifejezetten hajlik erre).

Nem mellesleg szeretnének elbánni a bajnokokkal is, hiszen milyen dolog már az, hogy sihederek és csitrik birtokolják az isteni erőt?! Billyéknek tehát fel van adva a lecke, hogyan lehet ugyanis elbánni istenekkel?

Emellett persze betekintést kapunk a srácok mindennapjaikba is, a való élet küzdelmeivel, első szerelemmel, iskolai zaklatással, eltitkolt vágyakkal, az adoptálásból való kiöregedéssel, a felnőtt élet előttük álló félelmetes kihívásaival. Persze ezek csupán apróbb szegmensek a nagy egészben, amely főként azért a hősködése, az akciókra és a poénokra bazíroz. Meg egy kis görög mitológiára.

Azért van, amiből a Shazam! Az istenek haragja kapásból hátrányból indul. Az első rész két legjobb momentumának ugyanis egy folytatásban nincs helye: egyrészt Billy beilleszkedése az örökbefogadó családba, másrészt a szuperhősködés szárnypróbálgatásai, az erők tesztelése.

A „gyerekek felnőttbőrben” tematika viszont további kiaknázásra ad lehetőséget, ezt pedig Sandbergék szem előtt is tartották.

Freddy (a csodás Jack Dylan Grazer) karaktere például most talán még nagyobb hangsúlyt kapott, mint az első részben (pedig ott is ő volt igazából gyerekként a főszereplő, hiszen Billyt főként felnőttként, Zachary Leviként láttuk), mivel a történet fontos része lesz a karakter bimbózó szerelme a titokzatos Ann-nel (Rachel Zegler Spielberg West Side Storyja után is imádnivaló, csak most nem énekel).

Az első résznek ugyanakkor további bájt adott, hogy meg sem próbált olyan grandiózus lenni, mint a korábbi megalomán DC-filmek, pedig Shazam egyáltalán nem egy kisebb volumenű hős, az ereje Supermanével vetekszik.

Az ifjonti hév azonban nem kiáltott a nagyszabás után. Az istenek haragjában azonban minden nagyobb és több, ahogy tinédzser főhőseink, úgy a CGI mértéke is nőtt egy cseppet.

Ez a film már sokkal inkább idézi látványban a tipikus Marvel- és DC-menetek vizualitását Ki is tettek magukért a Wetánál, sárkányok, küklopszok, hárpiák, kimérák, minótauruszok, repkedő autók, robbanó felhőkarcolók özönlenek ránk. S bár alapvetően mívesek az effektek, azért kétségtelen, hogy mindez az első rész sármjának kárára kapott itt helyet.

Az istenek haragja épp ezért nem is mutat újat, nem reformál meg semmit, nem válik olyan, visszafogottságában kirívó üde kivételnek, mint az első rész, „csupán” egy korrekt képregényfilm, amiben azért még mindig több lélek és kreativitás van, mint az eddigi DC-szösszenetek többségében (Black Adam elbújhat), sőt, eljutottunk odáig, hogy akár már Marvel-filmeket is lepipál (A Hangya és a Darázs: Kvantumániát mindenképp). Ahhoz persze kevés, hogy évek múlva is emlegessük, egy kellemes két órára azonban még mindig érdemes „Shazam!”-ot kiáltanunk a vásznak előtt. (Persze csak gondolatban, vagy majd otthon, a képernyők előtt, a moziban illik csendben befogadni az élményt…)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk