KULT
A Rovatból

Amikor egy horrorrendező készít gyerekekről képregényfilmet – Megnéztük a Shazam! Az istenek haragját

Az első rész humoros, laza és kellően megható atmoszférája anno üdítő színfolt volt a sötétebbre hangolt DC-filmek közt. Kérdés: most mindezt beáldozták volna a látvány oltárán?

Link másolása

A Shazam! 2019-ben kifejezetten jól jött a DC mozis univerzumának. No, nem feltétlenül az anyagiak miatt, hiszen 366 millió dolláros összbevételével, bár szerencsére nem bukott meg, de csak töredékét hozta a korábbi évek DC-darabjainak: pl. Az acélember (668 M), Batman Superman ellen – Az igazság hajnala (873,6 M), Suicide Squad – Öngyilkos osztag (746,8 M), Az Igazság Ligája (657,9 M). Igaz, nem is került annyiba, mint az előbb felsorolt monumentalitások.

Nem, sokkal inkább a szellemiségében és minőségében tért el az addigi (főképp) csalódásoktól, David F. Sandberg filmje ugyanis magáévá tette a marveli receptet.

A karakterekre összpontosított, működött a humor (igaz, a villámcsapásra felnőtt szuperhőssé változó kamasz sztorija több poénra ad lehetőséget, mint pl. egy elpusztult bolygóról a Földre érkező földönkívülié vagy egy gyerekként megárvult, kiégett és magányos milliárdosé), a gyerekszereplőkkel pedig kellemesen megidézték a nyolcvanas-kilencvenes évek ifjúsági (kaland)filmjeit is, szóval voltak benne dinamikák a Kincsvadászokból, az Állj mellém!-ből vagy a Stranger Thingsből, hogy egy újabbat is említsünk.

Sandberg egyébként első blikkre azért tűnt érdekes választásnak a Shazam! megrendezésére, mivel korábban olyan filmeket vezényelt le, mint az Amikor kialszik a fény (2016) és az Annabelle 2 – A teremtés (2017), vagyis vegytiszta horrorokat. A Shazam!-mal végül bizonyította, hogy jó választás volt, de azért nem tudta (vagy nem akarta) teljesen meghazudtolni magát, s így is sikerült horrorisztikus elemeket csempésznie az amúgy PG-13-as (itthon 12-es karikás) anyagba, főként a Dr. Sivana (Mark Strong) által irányított félelmetes és gyilkos démonok képében. Persze azért a Doctor Strange tavalyi második részén jobban érződött Sam Raimi rendezői horrormúltja, de annál a projektnél ez is volt a koncepció, a Shazam! pedig egy főként fiatal tiniknek szóló történet.

Sandberg mindenesetre kapott egy folytatást is Billy Batsonék sztorijához, és bár Az istenek haragja is abszolút a fiatalabb közönséget célozza be, itt is akadnak meredekebb elemek.

Na de lássuk, hogyan gördül tovább az égbekiáltó haddelhadd. Az örökbe fogadott és szupererőket birtokló Billy (Asher Angel) az első rész végén a „testvéreiből” is szuperhőst csinált, így már hatan, egy családként mentik az embereket a rázós szitukból, vagy dugják rács mögé a gazokat, ha kell. Váratlan látogatók érkeznek azonban Philadelphiába, Atlasz isten lányai, Hespera (Helen Mirren) és Kalypso (Lucy Liu), akik megszerezték a Varázsló (Djimon Hounsou) botját, amivel szupererőt lehet adni és elvenni, s amelynek segítségével szeretnék újra felépíteni lerombolt birodalmukat, adott esetben pedig elpusztítani az emberekét (Kalypso legalábbis kifejezetten hajlik erre).

Nem mellesleg szeretnének elbánni a bajnokokkal is, hiszen milyen dolog már az, hogy sihederek és csitrik birtokolják az isteni erőt?! Billyéknek tehát fel van adva a lecke, hogyan lehet ugyanis elbánni istenekkel?

Emellett persze betekintést kapunk a srácok mindennapjaikba is, a való élet küzdelmeivel, első szerelemmel, iskolai zaklatással, eltitkolt vágyakkal, az adoptálásból való kiöregedéssel, a felnőtt élet előttük álló félelmetes kihívásaival. Persze ezek csupán apróbb szegmensek a nagy egészben, amely főként azért a hősködése, az akciókra és a poénokra bazíroz. Meg egy kis görög mitológiára.

Azért van, amiből a Shazam! Az istenek haragja kapásból hátrányból indul. Az első rész két legjobb momentumának ugyanis egy folytatásban nincs helye: egyrészt Billy beilleszkedése az örökbefogadó családba, másrészt a szuperhősködés szárnypróbálgatásai, az erők tesztelése.

A „gyerekek felnőttbőrben” tematika viszont további kiaknázásra ad lehetőséget, ezt pedig Sandbergék szem előtt is tartották.

Freddy (a csodás Jack Dylan Grazer) karaktere például most talán még nagyobb hangsúlyt kapott, mint az első részben (pedig ott is ő volt igazából gyerekként a főszereplő, hiszen Billyt főként felnőttként, Zachary Leviként láttuk), mivel a történet fontos része lesz a karakter bimbózó szerelme a titokzatos Ann-nel (Rachel Zegler Spielberg West Side Storyja után is imádnivaló, csak most nem énekel).

Az első résznek ugyanakkor további bájt adott, hogy meg sem próbált olyan grandiózus lenni, mint a korábbi megalomán DC-filmek, pedig Shazam egyáltalán nem egy kisebb volumenű hős, az ereje Supermanével vetekszik.

Az ifjonti hév azonban nem kiáltott a nagyszabás után. Az istenek haragjában azonban minden nagyobb és több, ahogy tinédzser főhőseink, úgy a CGI mértéke is nőtt egy cseppet.

Ez a film már sokkal inkább idézi látványban a tipikus Marvel- és DC-menetek vizualitását Ki is tettek magukért a Wetánál, sárkányok, küklopszok, hárpiák, kimérák, minótauruszok, repkedő autók, robbanó felhőkarcolók özönlenek ránk. S bár alapvetően mívesek az effektek, azért kétségtelen, hogy mindez az első rész sármjának kárára kapott itt helyet.

Az istenek haragja épp ezért nem is mutat újat, nem reformál meg semmit, nem válik olyan, visszafogottságában kirívó üde kivételnek, mint az első rész, „csupán” egy korrekt képregényfilm, amiben azért még mindig több lélek és kreativitás van, mint az eddigi DC-szösszenetek többségében (Black Adam elbújhat), sőt, eljutottunk odáig, hogy akár már Marvel-filmeket is lepipál (A Hangya és a Darázs: Kvantumániát mindenképp). Ahhoz persze kevés, hogy évek múlva is emlegessük, egy kellemes két órára azonban még mindig érdemes „Shazam!”-ot kiáltanunk a vásznak előtt. (Persze csak gondolatban, vagy majd otthon, a képernyők előtt, a moziban illik csendben befogadni az élményt…)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KULT
Öngyilkosság, termékenységi botrány, iskolai zaklatás – Nehéz volt Pedro Pascal útja a világsikerig
Nem könnyítették meg A mandalóri és a The Last of Us sztárjának gyerekkorát a szülei, ám ő akkor sem adta fel, amikor már minden remény elveszett: Pedro Pascal sikertörténete sokakat inspirálhat.

Link másolása

Pedro Pascal jelenleg népszerűsége csúcsán van, köszönhetően annak, hogy az HBO óriási sikerű, posztapokaliptikus túlélődrámája, a The Last of Us 1. évadában, valamint a Disney+ egyik zászlóshajója, A mandalóri most futó 3. szezonjában egyaránt ő a főhős. E két szerepnek köszönhetően pedig a chilei színész csillaga soha nem látott magasságokban ragyog. Bizonyítja ezt a világ legnagyobb filmes adatbázisa, az IMDb Star Meter-listája, amely több millió felhasználó keresései alapján állítja sorrendbe a legnépszerűbb embereket, s bizony jelenleg épp Pedro Pascal csücsül a lajstrom trónján. Oda is való olyasvalaki, akit épp a Trónok harca tett világszerte népszerűvé, noha csupán egyetlen évadban tűnt fel… Amíg azonban The Last of Usban szereplő karaktere fiktív, gombafertőzött szörnyek ellen harcol, addig a 47 éves színésznek a saját, igencsak megrázó, valós démonjain kellett átküzdenie magát, hogy ilyen karriert futhasson be.

Hányattatott gyerekkor

A kis Pedro 1975. április 2-án született a chilei Santiagóban, Veronica Pascal gyermekpszichológus és Jose Balmaceda termékenységi orvos gyermekeként. Mindössze négy hónapos korában a szülei kénytelenek voltak őt és a nővérét, Javierát a nagynénjüknél hagyni, ők maguk pedig bujkálni, mivel keményen felléptek Chile akkori diktátora, Augusto Pinochet ellen. Hat hónappal később a házaspárnak sikerült átmásznia a venezuelai nagykövetség falain, és menedékjogot kérni.

"Annyira bátrak voltak! Nélkülük nem lennék itt, ebben a csodálatos országban, és bizonyára nem tölthetném ezt az estét önökkel” – mondta Pedro a Saturday Night Live című tévéműsorban elhangzott monológjában.

A családnak végül sikerült áttelepülnie, először Dániába, majd nem sokkal később az Egyesült Államokba, ahol a texasi San Antonio városa adott nekik otthont. Pedro 11 éves korában pedig átköltöztek a kaliforniai Orange Countyba. Pascal már ekkor beleszeretett a filmekbe, hiszen, ahogy a Varietynek adott interjújában elmondta, a szülei gyakran vitték őt és a testvéreit moziba, hogy minél több amerikai kultúrát szívjanak magukba. Kezdetben arról álmodott, hogy versenyúszó lesz, 11 éves koráig állami bajnokságokon is részt vett, ám ezt később abbahagyta, hogy inkább a színészi képességeit fejlessze. Az iskolában ugyanis folyamatosan súlyos zaklatásoknak volt kitéve a származása miatt (az angolt is törte még), ezért a filmekben talált menedéket a való világ kínjai elől. „Nem illeszkedtem be, és elég magányos voltam. Azzal töltöttem az időmet, hogy elkezdtem színdarabokat olvasni, és filmklasszikusokat kikölcsönözni” - magyarázta.

A középiskola elvégzése után Pedro színészetet tanult a New York-i Tisch School of the Artsban, ahol 1997-ben diplomázott. Azonban még főiskolás korában apja egy termékenységi botrányba keveredett, amelynek során többek között adócsalással is megvádolták, valamint azzal, hogy nők lefagyasztott embrióit a tudtuk nélkül kicserélte. Legalább 15 élveszületés származott a szabálytalan átültetésekből, így az általa is vezetett klinikát a petesejtlopási botrányt követően bezárták. Jose emiatt még a tárgyalása előtt elmenekült az országból, Veronica pedig visszaköltözött Chilébe a gyerekekkel. (Tavaly Jose végül bűnösnek vallotta magát adócsalásban, és feladta magát a rendőrségen, jelenleg is folyik ellene az eljárás, mindenesetre úgy tűnik, közte és Pedro között nem szakadt meg a kapcsolat, a színész ugyanis gyakran oszt meg közös képet az apjával az Instagramon.)

Élete szerelme

Négy évvel később, 1999-ben Pascal egy újabb tragédiával szembesült, amikor édesanyja tragikus módon öngyilkos lett.

A The Last of Us sztárja többször is beszélt arról, hogy milyen nagy hatással volt rá az anyja: "Ő volt életem szerelme" – nyilatkozta 2020-ban a People magazinnak.

"Mindig hihetetlenül támogató volt, egyik sikerem sem lenne valódi, ha ő nem lett volna. Minden nap gondolok rá, és érte élek, még akkor is, ha már nincs többé. Elveszíteni az életed legfontosabb személyét, rádöbbenni, hogy ilyesmi lehetséges, hogy megtörténhet az, amitől a legjobban félsz, megmagyarázhatatlan és maradandó pillanat.” Az anyja halálát követően döntött úgy, hogy a tiszteletére felveszi Veronica leánykori nevét, így hivatalosan is Pedro Pascal lett a művészneve. „Persze azért is, mert az amerikaiaknak olyan nehéz volt kiejteniük a Balmacedát. Fárasztó volt hallgatni is” - tette hozzá.

Már majdnem feladta

A karrierje első éveiben Pedro számos kisebb vendégszerepet kapott olyan sorozatokban, mint pl.

a Buffy, a vámpírok réme, a New York rendőrei, a Nyomtalanul, az Esküdt ellenségek, a Jackie nővér, A férjem védelmében, a Testvérek, a Különleges ügyosztály, a Helyszínelők, a Homeland – A belső ellenség vagy A mentalista. Első mozifilmje a 2005-ös argentin Nővérek volt, az USA-ban pedig a 2008-as I Am That Girlben és a 2011-es Matt Damon-féle Sorsügynökségben tűnt fel először.

Szóval rengeteg szerep után, 39 évesen jött a nagy áttörés, amikor megkapta Oberyn Martell szerepét a Trónok harca 4. évadában. „Egy iPhone-on zajlott a meghallgatás, ami szokatlan volt. És nem az egyik új készüléket kell elképzelni a csicsás kamerákkal. Ez szarul nézett ki. Függőlegesen vették fel, az egész nagyon amatőr volt. Kivéve az előadást, ami intenzív és hihető volt, tökéletes!” – elevenítette fel Pedro castingját a Trónok harca kreátora, David Benioff.

Pedro bevallotta, hogy mielőtt megkapta Oberyn szerepét, majdnem teljesen lemondott a színészetről, hiszen hosszú éveken át hiába próbált betörni az iparágba. „Voltak pillanatok, amikor tényleg megfogalmazódott bennem, hogy mit csinálnék, ha nem színészkednék. Elkezdtem ezen agyalni. De fogalmam sem volt, hogy mire támaszkodhaténk, mert mi, színészek hülyék vagyunk, nincsenek egyéb képességeink” – vallotta be őszintén a színész, akit nagyjából mindenki megjegyzett magának a Trónok harcában, s így elkezdtek záporozni hozzá az ajánlatok. Szerepelt többek között a Netflix Narcos című sorozatában, a 2016-os A Nagy Fal című akció-fantasyben (szintén Matt Damonnal), a Kingsman – Az Aranykör (2017) című kémvígjátékban, A lelőhely (2018) című sci-fiben, vagy A védelmező 2-ben (2018) Denzel Washington ellenlábasaként.

De (szerencsére) nem állt meg itt, nem elégedett meg további kisebb-nagyobb mellékszerepekkel.

S bár volt néhány további streaminges vagy mozis vállalása: pl. a Határok mentén (2019) Ben Affleckkel és Oscar Isaackel, a Wonder Woman 1984 (2020), a Mindenkiből lehet hős (2020), A buborék (2022) vagy Nicolas Cage oldalán A gigantikus tehetség elviselhetetlen súlya, napjaink legnépszerűbb színészévé nem ezek tették, hanem két sorozat: a 2019-ben starolt A mandalóri (amiben amúgy alig látni őt), valamint a The Last of Us.

Sorozatsikerek

Az HBO szériájának egészen hihetetlen nézettsége van, már a premierepizóddal 4,7 millió nézőt vonzott az USA-ban, ez a szám pedig a sorozat kilenc része során folyamatosan nőtt, az évadzárót például már 8,2 millióan nézték, ez pedig 75%-os emelkedést jelent. Pedro a Wirednek adott interjújában elmondta, hogy azért vállalta el Joel szerepét, mert valamilyen közös projektre vágyott az egyik példaképével: „Hogy teljesen őszinte legyek, Craig Mazinnal akartam együtt dolgozni, aki a Csernobilt készítette. Emellett az HBO egy olyan platform, amelyen szó szerint felnőttem.”

És hova tovább? Természetesen a The Last of Us második és A mandalóri negyedik évadára mérget vehetünk, s bár van ezeken kívül is akad sorozatterve a Stranger Things David Harbourjával (My Dentist’s Murder Trial), legközelebb egész estés filmekben láthatjuk: a The Uninvited című vígjátékban, valamint a Fél Nelson (2006), A szerencse forgandó (2015) és a Marvel Kapitány (2019) rendezőinek (Anna Boden, Ryan Fleck) új drámájában, a Freaky Talesben. Ez az igaz út!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Takács Nikolas életében először írt dalt más előadónak, Alinka tehetsége meggyőzte
A Szabad levegő egyedülálló alkotás lett, korokon és stílusokon átívelő igazi remekmű. Nem kávé mellé, hanem csukott szemmel a kanapéban elmélyülve ajánljuk.

Link másolása

Takács Nikolast annyira magával ragadta felfedezettje, Alinka tehetsége, hogy megtört a jég: életében először másnak szerzett dalt.

Takács Nikolast nem kell bemutatni a 2010-es X- Faktorban az egész ország megismerte. Azóta jelent meg számos nagylemeze, de soha nem írt dalt másnak. Most először tett kivételt felfedezettjével Alinkával, akinek csodálatos hangja megihlette, így született meg a Szabad levegő.

Alinka klasszikus énekesművészként sok nívós rendezvényen lépett már fel, de az igazi ismeretség eddig még váratott magára. Most azonban, hogy Nikolas szakmailag és emberileg is mellé állt, minden adott ahhoz, hogy Alinka valódi dívává váljon. „Az első saját dal hatalmas mérföldkő az életemben” - meséli az énekesnő.

"Az még meghatározóbba teszi, hogy egy olyan fantasztikus hangú énekes írta nekem, akinek meghajlok a tehetsége elött, és akiről emberileg is bárki példát vehetne a mai világban. Azt hiszem csak annyit mondhatok: köszönöm!”

Alinka az Etűd Konzervatóriumban Bikfalvy Julia szárnyai alatt tanult operaénekes szakon. „Juli először nem akart felvenni, csak meghallgatott, de az énekem meggyőzte, így felvételi nélkül lettem a növendéke. A konzervatórium elvégzése után, tovább folytattam tanulmányaimat és kerestem az utamat. Szerettem volna a könnyebb műfajban is kipróbálni magam, de úgy, hogy a klasszikus képzettségemet is használjam. Sok énektanárnál megfordultam, de Nikolas volt az első, aki azonnal ráérzett arra, hogy mit is szeretnék. A közös munkát követően egy nap hatalmas meglepetés és öröm ért: Nikolas közölte velem, hogy írt nekem egy dalt!”

A nagyvolumenű dallamhoz Alinka gondolatai alapján Lombos Márton írta a szöveget. „Elsődleges számomra, hogy minél több emberhez jusson el a zeném és a gondolatok, érzések, amiket a segítségével szeretnék átadni: a szeretetet és a pozitív életszemlélet fontosságát. Olyan dalt szerettem volna, aminek a mondanivalójával a legtöbben tudnak azonosulni: az életben egyszer fent, egyszer lent vagyunk, de mindig felállunk és keressük a jót, a pozitívumot, a helyes utat.“

A dal olasz nyelven is elkészült, és így lesz ez a többivel is, mert Alinkának nagy szerelme Olaszország, ahol idővel szeretne fellépni. Közeli tervei között szerepel még egy dal és egy feldolgozás, amelyeket szintén Nikolasszal készítenek majd el, aztán jöhet egy nagy bemutatkozó koncert, ahol élőben hallhatják Alinkát és a dalait, illetve a klasszikus-populáris (cross-over) stílusú szerzemények mellett, néhány operaáriával is készül az énekesnő.

VIDEÓ: Alinka - Szabad levegő


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Elhunyt Tarr Béla édesanyja, Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett színházi súgó
Tarr Mari 89 éves volt.
MTI - szmo.hu
2023. március 14.


Link másolása

Életének 90. évében kedd hajnalban elhunyt Tarr Mari színházi súgó, a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt kitüntetettje – tudatta a Madách Színház kedden az MTI-vel.

Tarr Mari díszlettervező férje, idősebb Tarr Béla (1926-1995) kísérőjeként került a Madách Színházba, ahol épp hiányzott egy súgó. Ezt követően 55 éven át dolgozott a teátrumban. A napi színházi munkától 80. születésnapján, 2014 januárjában köszönt el.

Mesterségéről, valamint a kulisszák világáról és szereplőiről a színház iránt érdeklődők körében rendkívüli sikert aratott Mesék a súgólyukból című estjén mesélt. Az előadásban állandó társa a nemrég elhunyt Dunai Tamás volt, akivel az egész országban, sőt, a határon túli magyarlakta területeken is bemutatták történeteiket, amelyeket aztán könyvbe is foglaltak.

Hívő emberként bejárta szinte az összes Mária-kegyhelyet, 2012-ben Pándy Piroska operaénekesnővel készített előadást Ave Maria címmel.

Tarr Marit Pannonhalmán kísérik majd utolsó útjára, a temetés időpontjáról később intézkednek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Egy új kedvenc rockbanda, az Elishaz a Súlytalan című dalához készített klipet
A dallamtapadásos zenéhez örökérvényű témákat boncolgató szöveg társul.

Link másolása

Az Elishaz egyike annak a 40 produkciónak, amelyek bejutottak az idei A Dal című műsorba. Szép teljesítmény ez induló zenekarként, de a vájtfülű arcokat biztos nem ezzel nyűgözik majd le – arra itt van első videóklipes daluk, a Súlytalan!

Az együttes tagjai simán beazonosíthatóak, ha valaki közepesen képben van a hazai undergrounddal, mivel a srácok hosszú ideje tevékenykednek a zeneipar különböző területein - a színpadon innen és a függönyön túl.

Dobos Gergő (basszusgitár), Makk Vata (dob) és Sass Andris (gitár) már régebb óta ismerték egymást, amikor tavaly tavasszal Barabás Dávid (ének, gitár) bekerült a baráti társaságukba. A haverkodás hamar beindult, de ekkor még kimerült mindenféle bárpultok támasztásában. A fordulópontot Dávid szülinapja hozta el, amikor az augusztusi hajnalon a buli keménymagja egy hirtelen ötlettől vezérelve egyikük próbatermében kötött ki. Itt történt az első közös zenélés, ami tulajdonképpen felért egy zenekar-alapításba oltott aha-élménnyel.

Hamar kiderült, hogy négyen nemcsak emberileg, de zeneileg is egy hullámhosszon vannak. Elindult a közös munka, amit hétről-hétre egyre komolyabban vettek. Az eseményeket A Dalba való jelentkezés, majd az élő show-ba való bejutás még inkább katalizálta. Mindeközben az Elishaz teljes mértékben belefeledkezett a dalszerzésbe és a próbálásba. Annyira, hogy amikor kihirdették az idei műsor mezőnyét, akkor ocsúdtak fel, hogyha a történések miatt esetleg rájuk keresne valaki, az konkrétan semmit sem találna róluk a neten. Se egy dal, se egy rendes fotó, se egy zenekari profil valamelyik közösségi oldalon…

Ezeket a hiányosságokat mondhatni azonnal pótolták. Kis túlzással egy hét alatt felvették az odáig összerakott dalaikat, kettőhöz klipet is forgattak. Ebben az időszakban őrült tempót diktáltak, egy kívülálló számára képtelenség lett volna lépést tartani velük. Még szerencse, hogy nem kellett külsőst bevonniuk semmilyen munkafolyamatba, a szerzemények felvételétől a videók megvágásáig mindent megoldottak zenekaron belül.

Az Elishaz számára még a felfokozott februárnál is mozgalmasabbnak ígérkezik a márciusi hónap. A lendület megtartásához létfontosságú valamiféle energiabomba, ami a Súlytalan dal- és klippremierjével úgy néz ki, megérkezett.

A szám durván dinamikus riffelések mellett olyan szólamokat is hoz, amik pár hallgatás után garantáltan dallamtapadást okoznak. A szöveggel pedig felkerül az i-re az a bizonyos pont. Egyrészt bazi erős képekkel operál, másrészt olyan örökérvényű témákat boncolgat, mint az ego legyőzése és az önmagunkon való felülkerekedés. Teszi mindezt úgy, hogy közben nincs orrfacsaró izzadságszaga.

Egy ilyen ütős megjelenés után bizonyára sok kíváncsi tekintet követi majd a srácok következő húzását, ami jövő szombaton már érkezik is. Aznap a Világok haragja videója fog debütálni, amivel sikeresen kvalifikálták magukat A Dal legjobb 40 előadója közé.

VIDEÓ: Elishaz - Súlytalan


Link másolása
KÖVESS MINKET: