A zseni, akit megszállt a humor démona - 10 éve nincs köztünk Robin Williams
Sajnos elértem azt a kort, amikor úgy kezdem a mondandómat, hogy „az én időmben”. De hát nincs mit tenni, ez az igazság: az én időmben még nem jutott el válogatás nélkül minden külföldi tartalom a tévébe. És ami eljutott, az is sok esetben évekkel az eredeti bemutató után.
A '70-es '80-as évek fordulóján a hanyatló Nyugat kínálatából leginkább krimik (Starsky és Hutch, Petrocelli) és szappanoperák (Az Onedin család) mentek át a politikai szűrőn, illetve egy-egy vígjáték. A szerencsés sorozatok között volt az Egy úr az űrben, eredeti címén Mork and Mindy, amely egy Földre tévedt űrlény csetlés-botlását követi. Így hát nem nagyon van olyan amerikai komikus, akit régebben ismernék, mint Robin Williamst.
Idén augusztusban lesz 10 éve, hogy világ egyik legismertebb és legkedveltebb színésze úgy döntött, itt hagyja a földi életet. Július 21-én lett volna 73 éves. Ebből az alkalomból csokorba gyűjtöttem néhány érdekességet a népszerű komikusról.
– 1951. július 21-én született Chicagóban, teljes neve Robin McLaurin Williams. Egy korai interjújában azt mondta, Skóciában született, és évekig ez a téves információ jelent meg róla a sajtóban, később bevallotta, hogy erősen "befolyásolt" állapotban adta azt a nyilatkozatot.
– Túlsúlyos gyermek volt, senki sem akart játszani vele. Azzal szórakoztatta magát, hogy különféle hangokon beszélt.
– Az iskolában őt szavazták meg a „leghumorosabb” diáknak, ugyanakkor a „legkevésbé valószínű, hogy sikeres lesz” kétes címét is elnyerte.
- Az egyetemen politikatudományt hallgatott, de hamar abbahagyta a színészkedés kedvéért.
– Nagy Monty Python-rajongó volt. Az elismerés kölcsönös volt. Michael Palin azt mondta róla: „olyan volt vele szerepelni, mintha úgy hívnának meg egy jazz-zenekarba, hogy nem játszol semmilyen hangszeren.” De azt is hozzátette, hogy szerinte Williamst
– Az Aladdinban annyit improvizált, hogy majdnem 16 órányi anyaguk lett. Olyan sokat rögtönzött, hogy emiatt nem lehetett nevezni a filmet a legjobb adaptált forgatókönyv kategóriájában. Már az Egy úr az űrben során is annyit improvizált, hogy egy idő után az írók szándékosan hagytak helyeket a forgatókönyvben, ahová csak annyit írtak: „Mork itt elszabadulhat.”
– Miután Oscart nyert a Good Will Huntingért, állandó német szinkronhangjának, Peer Augustinskinek küldött egy pici Oscar-másolatot egy üzenettel: „Köszönöm, hogy híressé teszel Németországban.”
- Nagy filantrópnak számított, rengeteg nemes célt támogatott adományokkal, szerepléssel vagy a nevével. Végrendeletében a neve és a képmása használatának jogait egy jótékonysági szervezetre hagyta.
– Amikor a Mrs. Doubtfire éttermi jelenetében Williams a poharába ejtette a műfogsorát, senkinek nem szólt előre: a többi színész döbbent reakciója valódi.
– Felajánlották neki a Joker szerepét az 1989-es Batman – Denevéremberben, mivel Jack Nicholson kérette magát. Williams boldogan igent mondott, mert nagyon szerette a képregényeket. Amikor Nicholson ezt meghallotta, habozás nélkül aláírta a szerződést, elorozva a szerepet kollégája elől. Williams annyira megharagudott, amiért csalinak használták Nicholson meggyőzésére, hogy utána évekig nem volt hajlandó a Warner Bros filmjeiben szerepelni.
– Szeretett kerékpározni, időnként együtt edzett Lance Armstronggal.
– Egyszer megkérdezték tőle, mit szeretne Isten szájából hallani, ha felér a menyországba. Azt felelte:
– Jó barátja volt Billy Crystal, akivel négy filmben játszottak együtt, és a Jóbarátok című sitcomba is beugrottak egy cameo erejéig.
– Hamvait szétszórták a San Francisco-i öbölben.
- Súlyos depresszióval küzdött.
– Halálának körülményei közismertek, de ahogy felesége fogalmazott azon a tragikus napon: