UTAZZ
A Rovatból

6 hely, ahol visszarepülhetsz az időben és megismerheted a múltunk egy-egy érdekes történetét

Az egyik legősibb csodatevő kegyhely, a sok millió éves Ősvilági Pompeii, a retró üdülőfalu, az egyik leghíresebb magyar költő fája és egy ezer éves tömegmészárlás megdöbbentő emlékei is felfedezésre várnak.

Link másolása

Magyarország vidéki tájai gyakran rejtenek igazi múltidéző csemegéket is. Vannak köztük messze földön híresek, és ma még kevéssé felkapott látnivalók, melyeket azonban szívesen ajánlunk a múltat, a történelmet, vagy a vidéket szeretők figyelmébe. A legtöbb helyhez érdekes legendák, meseszerű történetek is kapcsolódnak, melyek még izgalmasabbá teszik őket.

Tudtad, hogy máig megvan a fa, amely alatt Petőfi egyik híres versét írta? Vagy létezik egy kegyhely, melynek gyógyító hatásáért ezrek zarándokolnak el manapság is? Hallottál a 17 millió éves Ősvilági Pompeii-ről, amely nálunk található?

Tarts velünk egy izgalmas időutazásra!

1. Nagy becsben tartják a Petőfi-fát, a legenda szerint a költő itt írta egyik leghíresebb versét

Nagyarban, ebben a kis Szatmár megyei faluban a mai napig áll egy ősöreg fa csonkja, melyet féltő szeretettel óvnak a helyiek, és messze földről is ellátogatnak hozzá a magyar történelmet, irodalmat szeretők. Ez a pusztulásában is méltóságteljes méretű „Petőfi-fa” sokat látott és sokat szenvedett, de megmaradt törzsét kegyelettel őrzik, hiszen a legenda szerint a fa lombjai alatt írta Petőfi Sándor A Tisza című versét. Az arrafelé kanyargó folyó és a Kis-Túr találkozása kis eltéréssel, de még ma is ott van. Jól beazonosítható innen a Tisza, a túlparti malom, a torkolattól látható tarpai templom tornya. Tiszta időben valóban látni lehetett a máramarosi-havasok csúcsát is. A híres Petőfi-fa sorsáról, a vidékről még több érdekességet a cikkben találsz:

2. Csodatevő helynek tartják Magyarország egyik legősibb kegyhelyét

A Máriagyűdi Kegyhely évszázadok óta a zarándokok egyik legfőbb úti célja, sokan érkeznek testi-lelki gyógyulás reményében a Szűzanyához. A Tenkes aljában fekvő békés, nyugodt hely a monda szerint a magyar honfoglalókkal érkező Győd vezérről kapta a nevét. Mária-napkor és jelesebb katolikus ünnep alkalmával búcsút is tartanak a templom körül, melynek fő látványossága és értéke a ma már több mint 300 éves kegyszobor, amely 1784-ben kapott míves ezüstpalástot. A Mária-szobornak is különleges története van, sorsáról is sokat megtudhatsz a cikkünkből:

3.Egy vulkánkitörésnek köszönhető, hogy ma 17 millió évet visszarepülhetsz az időben az Ősvilági Pompeii-ben

Létezik Magyarországon egy olyan hely, ahol 17 millió évnyit utazhatsz vissza az időben. Megtudhatod, milyen lehetett a tenger mélyében az élet, és mi történt egy nagy vulkánkitörés után. A különleges hely kontinensünk egyik legösszetettebb és látványosan kiépített ősmaradvány-lelőhelye, ezért is lett Ipolytarnóc védett terület, és ezért nevezik manapság „ősvilági Pompeii”-nek. A vulkáni katasztrófa elpusztította az ősi Ipolytarnócot, ugyanakkor lehetőséget adott arra, hogy a maradványai épen átvészeljék az évmilliókat. A kiemelkedő természeti értéket 1995-ben Európa Diplomával tüntették ki, majd 2000-ben felvették az UNESCO Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékébe is. Rengeteg különlegességet lehet itt látni, tarts velünk egy sétára:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: