KULT
A Rovatból

100 éve vártunk egy ilyen Matisse-kiállításra

A művész első hazai tárlatán kronologikus sorrendben ismerheted meg életművének minden meghatározó szakaszát. Mutatjuk az „ollóval rajzolt” alkotásokat és a többi remekművet.

Link másolása

Nagyszabású Matisse-kiállítás nyílt a Szépművészeti Múzeumban, amely a művész első hazai tárlata. A sajtóbejáráson Baán László főigazgatója elmondta, hogy a múzeum alapítása óta tervben volt ezt a kiállítást, ami több mint 100 év után idén végre megvalósulhatott.

A tárlaton kronologikus sorrendben ismerheted meg Matisse életművének minden meghatározó szakaszát, több mint 100 alkotáson keresztül. Mi már láttuk a kiállítást és megtudtuk, hogyan lehet ragyogó a fekete, és miként lehet ollóval rajzolni. Mutatjuk a tárlat leghíresebb festményeit.

Matisse az öröm és a boldogság festője volt. A “gondolatok színét” kereste, vagyis alkotásain keresztül arra kereste a választ, hogyan lehet felmutatni a szín és a gondolat tisztaságát, és mindezt vonallá redukálni. Ennek folyamatát mi is végigkövethettük a kiállítás szekcióiban.

A tárlat elején kapott helyet Matisse két fő műve is. A Fényűzés I táját a művész leegyszerűsítette, a színeket ragyogó, homogén foltokban vitte fel.

Az Algíri nő című provokatív festményben pedig Matisse virtuóz módon egyesítette a vonzerőt és a dekoratív hatást.

Az első világháború idején a művész palettájára felkerült egy új szín: a fekete, de nem a szín sötét értelmében.

Matisse a fekete szín ragyogásáért lelkesedett, képein a “fénylő feketét” akarta megjeleníteni.

E korszakának kiemelt motívuma az ablak. Egymás mellett négy ablakos képet is láthattunk, köztük Matisse egyik legrejtélyesebb ablakábrázolását, az Üvegajtó Collioure-ban című festményt.

Bár első ránézésre úgy tűnhet, de Matisse soha sem lépte át az absztrakció határát. Képén egy ablakot láthatunk, amely az éjszakára, a semmire nyílik. Az 1914-ben készült kép fenyegető sivársága összekapcsolható az abban az évben kitört első világháborúval is.

A kiállításon nekem ebben a szekcióban volt az első letaglózó élményem. Éppen a négy ablakot néztem, amikor megfordultam és bumm! Szembe találtam magam Auguste Pellerin portréjával. A fényes fekete vonalak, a fekete lyukként tátongó, komoly, határozott tekintet, engem is elnyelt.

Orosz Emese fotója

A gazdag gyáros és műgyűjtő megrendelte Matisse-tól a portréját, majd az elkészült mű mindkét változatát megvásárolta tőle. Az első portré naturalistább volt, míg a kiállításon látható második változat radikálisan újszerű lett.

Matisse az első világháború alatt gyakran megfordult Picasso műtermében is. A Fehér és rózsaszín fej című képe remekül szemlélteti a művész avantgárd kísérletezéseit. A portré sík, egyszerűsített, geometrikus formákból épül fel, a blúz feltűnően merőleges vonalai az arcon folytatódnak.

Az Alakok és enteriőrök átjárójában volt a következő bumm! élményem. Mint egy kapu, úgy vezettek át a következő szekcióba Matisse monumentális Hát plasztikái.

Először sorozatnak tűnhet, ám ezek az alkotások valójában egy téma különböző változatai. Matisse folyamatosan újragondolt és átdolgozott, a változatokra pedig úgy tekintett, mint egyetlen, folyamatosan készülő mű különböző állapotaira.

Matisse gyakran párhuzamosan dolgozta ki ugyanazt a témát festményen és szoborban. A Hát I. például akkor készült, amikor a világhírű A tánc című festményt festette.

A művész „nizzai korszakában” harmonikus, intim formátumú képeket készített, modelljeit fénnyel telített enteriőrökben ábrázolta. Legkedvesebb modellje, Henriette Darricarrére volt, akit az Odaliszk vörös nadrágban című képén láthattunk a kiállításon.

Matisse 1930-as utazása Amerikába, majd Tahitire igazi modernista fordulathoz vezetett. A művész szinte geometrikus egyszerűségű formákra redukált női aktokat kezdett festeni, amiket több fázisban átalakított. Az újrafestések és visszakaparások nyomait az Ülő rózsaszín akt felületén is megfigyelhettük.

Matisse 1941-ben életmentő műtéten esett át. A hosszú lábadozás alatt nagyszámú rajzot és illusztrációt készített.

Két évre rá Vence-be költözött, itt készült utolsó festménysorozata, a homogén színmezők és a hangsúlyos kontúrok kontrasztjaira épülő „vence-i enteriőrök”.

A művész utolsó korszakában szinte kizárólag gouache papírkivágásokat készített. Amikor először hallottam Matisse e különös technikájáról, kissé meghökkentem, mert az óvodai élményeim jutottak eszembe. A kiállításon viszont mégis ezek az alkotások nyerték el leginkább a tetszésemet.

A művész ollóval rajzolásnak nevezte a technikát.

Az előre befestett papírlapokból Matisse ollóval vágta ki a ragyogó színű organikus vagy geometrikus formákat, amelyeket szabadon helyezett el a készülő mű felületén. Ezzel a technikával a szín és a vonal harmóniáját új összefüggésben valósíthatta meg.

A harmadik bumm! akkor ért, amikor megláttam a vence-i Rózsafüzér-kápolna ablakterveit. Az életnagyságú, organikus gouache papírkivágások szinte a Szépmű boltozatáig értek.

Matisse késői főműve a vence-i Rózsafüzér-kápolna. Az ő zsenialitását dícsérik az ablaktervek, a dekoráció, a bútorok és liturgikus tárgyak, öltözetek is. A kiállított Halványkék üvegablak a második tervváltozat, ám fotón megnézhettük azt is, milyenek lettek a végleges ablakok.

A záró szekcióban szemügyre vehettünk papírkivágással készült textilterveket, könyvborítókat, sőt egy Jazz című művészkönyvet is, amit a Művész saját kézírású szövegével adtak ki - akár egy középkori kódex modern változatát.

A kiállított papírkivágások közül nekem egyértelműen a monumentális Óceánia képpár tetszettek a legjobban. Simán el tudnám képzelni, hogy a mi lakásunkat is egy ilyen tapéta díszítse.

A művek ugyanis eredetileg úgy készültek, hogy Matisse párizsi lakásának falát bézs színű vászonnal borította be, és tahiti élményei alapján erre szúrta fel gombostűvel az eget ábrázoló papírkivágásokat, majd a merőleges falra a tenger témáját dolgozta ki.

A Henri Matisse - A gondolatok színe című kiállítást október 16-ig nézheted meg. Részletek a Szépművészeti Múzeum honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Barátja és kollégája megható szavakkal búcsúzott a néhány napja meghalt magyar menedzsertől
Ferich Balázs Azahriah mellett a Wellhello, a Follow The Flow vagy az Anna and the Barbies partnere is volt. Az egész zenei szakma megrendülten búcsúzott a szakembertől.

Link másolása

Ferich Balázs halálát mi is megírtuk. Tóth Gergő, a menedzser üzlettársa és barátja jelentette be közösségi oldalán a hírt, egy rendhagyó megemlékezéssel. Ebből idézünk.

2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez. Együtt találtunk ki minden hülyeséget is, nagyon egy húron pendültünk, ami a poénkodást illeti. Néha nem voltak határaink ebben, sokan nem is értették a vicceinket. Mi viszont nagyokat nevettünk együtt. A Blind egy underground banda volt, de a Bazsival töltött időszak volt az egyik legsikeresebb korszaka.

Amikor felvettek a Magneotonba és belekezdtem a zenekarok menedzselésébe, minden áldott nap a melómról beszéltem vele. Ő ajánlotta a Cloud 9+-t, én pedig megmutattam a főnökeimnek. (...) Amikor megalapítottuk a Supermanagementet, hatalmas kockázatot vállaltunk. A mai napig hatalmas hálát érzek a Wellhellónak, hogy bíztak bennünk, hiszen feladtak egy nagykiadós hátteret két fekete humorú hülyegyerek által összegrundolt, no name vállalkozásért. Velünk tartottak az újrakezdésben. Egy pici lakásban volt az első irodánk, Bazsi albérletében. Az első pár hétben csatlakozott az Anna and the Barbies és leszerződtettük a Follow the Flow-t. Aztán egyre nagyobb lett a cég. Megszállottként dolgoztunk, 24/7-ben. Egyre nagyobb irodákba kellett költöznünk, egyre több szuper, aranyos kollégánk lett. A cloudos Biksi Gabi beajánlotta nekünk Dzsúdlót, Szakács Geri a Follow-ból pedig Azahriah-t és Desht. A kis független kiadónkból, menedzsmentünkből komoly vállalkozás lett. (...) Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem. Soha nem emelte fel a hangját gyerekei jelenlétében, olyan kedves volt velük, hogy mindig ő lesz az egyik legnagyobb inspiráció számomra gyereknevelésben. (...) Persze voltak vitáink is. Egyszer nagyon megsértettem, és hiába kértem bocsánatot, egy darabig nem volt minden perfekt közöttünk. A kapcsolatunk akkor vált újra tökéletessé, amikor 3 évvel ezelőtt a legrohadtabb betegséggel diagnosztizálták. Az elmúlt időszakban soha semmin nem vitáztunk, mindent teljes egyetértésben csináltunk. Már most iszonyatosan hiányzik.

Nagyon szeretlek Bazsi.

– zárta megemlékezését Tóth Gergő.

Ferich Balázs három évig harcolt az életéért súlyos betegségével.

A zenésszakma részéről többen is búcsúztak a szakembertől:

Jajj, srácok... megrendülve állunk. Sok-sok szeretettel gondolunk Bazsira, a családjára és rátok, Geri. Őszintén együttérzünk és sok erőt kívánunk Nektek, az egész zenekar, a stáb nevében” – Anna and the Barbies.

Őszinte részvétem, Gergő, sok erőt a családnak, mérhetetlen fájdalom...” – Tóth Gabi.

Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok, Gergő!” – Czutor Zoltán.

Döbbenet, részvétem” – Molnár Tamás, fekete szíves emojival.


Link másolása
KÖVESS MINKET: