KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„Nem tudtam örülni, de sírni sem” – Egy ukrán lány mentőcsapatot szervezett, hogy kimentse szüleit Mariupol poklából

A 23 éves Anasztázia egy segélyszervezet önkénteseivel együtt nyolc embert mentett ki az ostrom alatt lévő városból.

Link másolása

Egy 23 éves ukrán lány, Anasztázia Pavlova Harkiv városából menekült el vőlegényével, Abakeliával a bombázás elől. Dnyipro városában húzták meg magukat vőlegénye családjánál, azonban Anasztáziát mélyen nyomasztotta szülei sorsa, akik Mariupolban ragadtak. A lány elhatározta, hogy elmegy autóval a városba és kimenti szüleit, a BBC-nek mesélte el történetét.

„Nap mint nap lövedékek repültek a kis házunk teteje fölött. A háború negyedik napján kezdtem azt gondolni: ezt nem fogom túlélni”

- mondta Anasztázia édesanyja, Okszana, aki korábban hittan tanárnőként dolgozott.

Mariupol "pokollá" vált, amint a moszkvai erők ostrom alá vették a várost. A harcok közepette a civileknek élelmet és vizet kellett gyűjteniük - a folyóvíz és az áramszolgáltatás megszűnt, a kommunikáció pedig összeomlott. Rengeteg áldozat vesztette életét, katonai ellenőrzőpontokon kontrollálták a ki- és bejutást.

Okszana megkérte lányát, hogy az apokalipszissé vált városba ne tegye be a lábát, de Anasztázia hajthatatlan volt. Furgont bérelt és megszervezte a csapatot segélyszervezetek önkénteseiből, akik szintén támogatták a civilek evakuálását a területről. A Mariupoltól északnyugatra fekvő Zaporizzsjából indultak, amely az utolsó viszonylag biztonságos város a frontvonal előtt.

„Senki sem akart vezető jármű lenni. Úgy gondolták, hogy ha valaki tüzet nyit az oszlopra, akkor először a vezető járműre lőnek. A sofőröm nagyon bátor volt. Azt mondta: mi leszünk a vezető jármű. Én csak kapaszkodtam az ülésembe, és azt gondoltam: már elhatároztam magam, jöjjön, aminek jönnie kell”

- idézte fel a lány indulásának pillanatait.

260 kilométert tettek meg az ukrán ellenőrzés alatt álló területről, a frontvonalakon keresztül, az első orosz ellenőrzőponton átkelve. Itt meglepődve tapasztalta, hogy a fiatal orosz katonák szinte szégyellték kinyittatni velük a furgon hátulját. Ahogyan tovább haladtak, egyre nagyobb volt az orosz katonai jelenlét.

Anasztázia elmesélte, hogy az egyik ellenőrzőponton gépfegyvert fogtak rájuk, amíg ellenőrizték az okmányaikat és kifaggatták beutazásuk okát. A 23 éves lány összeszedte minden bátorságát és elmondta, hogy szüleinek szeretne segíteni, édesapjának gyógyszert visz.

Eközben Okszana és férje, Dmitrij a padlón aludtak takarók és párnák alatt, hogy Mariupolban túléljenek. A közösségük összefogott, átmentek az idősebb lakókhoz támogatást nyújtani, vigasztalták egymást és imádkoztak.

A mentőcsapat megpróbált átjutni a város központon, de a harcok itt nagyon hevesek voltak. Egy ottani ellenőrzőpontnál Anasztázia szerint veszélyesen közel kerültek a lövésekhez. A katonák közölték velük, két percük van, hogy továbbálljanak, különben tüzet nyitnak rájuk. Eközben közeledett az éjszakai kijárási tilalom, így a város külső, nyugatra fekvő részén húzták meg magukat.

A második napon értek el a szülei házához, ahonnan családjával együtt nyolc embert menekítettek ki. Anasztáziát édesanyja igazi hősnek nevezte, azonban a lánynak bűntudata volt, hogy rengeteg emberen nem tudtak segíteni, sokan maradni akartak:

„Nem tudtam örülni, de sírni sem. Meg kell próbálniuk életben maradni, még akkor is, ha Mariupolt elfoglalták. Mindennap tűz alatt vannak. Sokan nem akarnak elmenni, nem akarják elhagyni az otthonukat.”

Most a lány szülei egy biztonságosabb városban vannak Ukrajna nyugati részén, míg Anasztázia Dnyiproban maradt vőlegényével, Abakeliával.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Videón, ahogy egy sziámi ikerpár egyik tagja az esküvőjén táncol és csókolózik újdonsült férjével
Három éve lehetett az esküvő, de csak most került elő egy videó az esküvő táncról. A vőlegény meg is csókolja tánc közben a menyasszonyt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 01.


Link másolása

Megtartották az egyik legismertebb sziámi ikerpár egyik tagjának és veterán katona vőlegényének esküvőjét, írja a Metro. Abby Hensel és testvére, Brittany azután lettek ismertek, hogy első sziámi ikerpárként túlélték a gyerekkort.

Az ikreknek korábban saját valóságshow-ja volt a TLC tévécsatornán, ám a műsor befejezése óta diszkréten kezelik a magánéletüket. Abby és Josh Bowling esküvőjét három évvel ezelőtt tarthatták, de csak nemrég került fel egy videó az internetre a menyasszony és a vőlegény táncáról:

A közös törzsű, deréktól lefelé összenőtt sziámi ikrek továbbra is Minnesotában élnek, ahol egy általános iskolában tanítanak.

A világ 1996-ban ismerhette meg őket még Oprah Winfrey műsorában, majd ezután indult az Abby és Brittany című reality.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET: