ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mobilfüggés: beteges vagy a mai élet velejárója?

Néhány gondolat és eredmény a kutatások világából, amelyek jól megvilágítják a technológia állította kihívásokat és eldöntheted, függő vagy-e.
F. B. Eszter írása a 7köznapi pszichológia blogon, fotók: pixabay.com - szmo.hu
2018. május 29.


Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Sokszor hallani, hogy a mai fiatalok mennyire „kütyüfüggők”. És az is számtalanszor megtörténik, hogy generációkat hasonlítanak össze „bezzeg” felhanggal. De ne felejtsük el, hogy azért a mai fiatalokat elmarasztalni nem teljesen igazságos, hiszen könnyű úgy elkerülni bizonyos hatásokat, ha nincsenek is jelen. Akkor mondhatná az idősebb generáció, hogy „bezzeg az ő korukban”, ha hasonló technikai lehetőségek és kísértések mellett ők mégis ellenálltak volna. Ez a „kísérleti elrendezés” ugyanakkor nem áll rendelkezésre. Ez persze nem változtat semmit a túlzott mobilhasználat veszélyein és negatív hatásain, de talán méltányosabbá teszi az internet térnyerésében felnőtt generációk megítélését.

A mobilfüggés meghatározására a naponta telefonozással eltöltött idő szolgálhat alapul. Egyes tanulmányok szerint napi 2 óra telefonhasználat már függőségnek számít. Itt persze nem egyhuzamban mért időről van szó, hanem összeadódik a napi telefonozás. Ehhez mérten meglehetősen sokkoló, hogy van olyan tanulmány, amelyben az egyetemisták jelentős része napi 5 órát is mobilján tölt.

A mobilhasználat mennyiségét az alvás minőségével való összefüggés alapján is vizsgálták. Az derült ki, hogy minél több a telefonozással töltött idő, annál rosszabb az alvásminőség. Annál később és annál rosszabbul alszanak a fiatalok. Sőt vannak olyanok, akik még éjszaka is felkelnek, hogy megnézzék történt-e valami a Facebookon vagy az Instagramon.

Az egyik aktuális tanulmányból egyébként az derült ki, hogy férfiak és nők között nincs különbség a mobilfüggőség eloszlását illetően, ugyanakkor a használat célja nagyban eltér: míg a nők a telefont inkább kommunikációs célokra vagy zenehallgatásra használják, addig a férfiak videókat keresgélnek, illetve fogadó oldalak és a felnőtt tartalmak böngésznek.

Meglepő, hogy az első telefon megvételét egy tanulmány 13 és 16 év közé tette, miközben rendszeresen hallani, hogy már első, második osztályban a gyerekek jelentős részének van telefonja, vagy állandó a konfliktus a gyerekkel amiért nem kaphat telefont.

A fiatalok egyébként pozitív hatásúnak ítélik meg a mobil állandó jelenlétét az életükben. A folyamatos elérhetőség és a gyors kommunikáció mind kedvező szempont számukra. A fiatal felnőttek naponta legalább öt üzenetet küldenek (nőknél ez 11-nél is több lehet), és úgy érzik, hogy a kapott üzenetre azonnal válaszolniuk kell. Ha belegondolunk, ez az állandó készenlét bármely tevékenységünket megszakíthatja. Bárhol is legyünk, bármit is tegyünk, egy folyamatos „kint is, bent is” állapot jellemző életünkre. Nagyon nehéz úgy elmélyedni a dolgokban, hogy bármi, bármikor elterelheti a figyelmünket.

Az eddigiek alapján jól megérthető, hogy miért lett fontos téma tudományos körökben az elmúlt évtizedben a túlzott mértékű mobilhasználat. Az is folyamatos vitatéma, hogy bekerüljön-e a mentális betegségek kézikönyvébe. Egy 2018 márciusban megjelent jelentés a 2006 és 2017 közötti időszak problémás internet és mobilhasználat jellemzőit vizsgálja. A tanulmány kiemel néhány érdekes gondolatot:

* A kép sokkal árnyaltabb mintsem önmagában a telefont vagy internethasználatot károsnak lehessen tekinteni: sokkal inkább azon van a hangsúly, hogy milyen tevékenységet folytatunk az interneten, milyen oldalakat nézünk.

* Félő, hogy ha elkezdjük az internet vagy telefonhasználatot címkézni, akkor egy mindennapi tevékenység kerül át a betegségkategóriába. Ebben az esetben a szerzők kiemelik, hogy fontos lenne specifikálni, hogy milyen típusú túlzott használat számít patológiásnak. Ilyen lehet például a pornográf oldalakon való állandó jelenlét.

Egyébként az átfogó tanulmány 10-20 százalék közöttire teszi a ténylegesen problémás felhasználókat. A laikus olvasó is valószínűleg érzi, hogy a mobilfüggőség nehezen választható el a közösségi médiától. És valóban: a közösségi média a videójátékok mellett a legnagyobb rizikó a függővé váláshoz. Az összes okostelefon felhasználók 20%-a nagyrészben Whatsappot használ telefonján, ami még a Facebooknál is magasabb arány.

Egyébként érdekesség, hogy a fiatalok maguk is aggasztónak találják amilyen mértékben beívódott az életükbe a technológia.

Összességében tehát látszik, hogy vékony jégen táncolunk. Nehéz megtalálni az egészséges mértéket, ami még belefér a mindennapi tevékenységbe, de nem von el túl sok időt és energiát az élet többi fontos területétől. Ha van bátorságunk, tartsunk egy napot, amikor feljegyezzük, hogy hányszor és mennyi időt töltünk telefonnal (vagy számítógéppel) a kezünkben. Valószínűleg gyorsan választ kaphatunk arra, hogy túl nagy teret foglal-e el életünkben a virtuális világ.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: