KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Közösségszervező és építész hallgatók fogtak össze a kistelepülések fejlesztéséért

A Közösség-Tér-Település program célja, hogy a helyi lakosok úgy érezzék, igen is van beleszólásuk közvetlen környezetük életébe.


A Közösség-Tér-Település (röviden KTT) csapata 2019-ben vágott bele abba a gyakorlati programba, amely elsősorban közösségszervező és építész hallgatókkal dolgozik hazai kistelepülések fejlesztésén. A program célja kettős, hiszen amellett, hogy a KTT lehetőséget teremt a hallgatók számára, hogy kézzel fogható szakmai tapasztalatokra tegyenek szert, a képzési programnak település- és vidékfejlesztési missziója is van.

Ebből adódóan a képzés főleg építész és közösségszervező hallgatóknak szól, de a szervezők – a szabad helyek függvényében – közösségi és civil szakértő szakos hallgatókat, a kulturális mediáció és humánökológia területén, az urbanisztika és a tájépítészet, illetve további rokonterületeken tanuló hallgatókat is várnak a csapatokba.

A program céljai közé tartozik, hogy a különféle intézményekről és szakokról érkező hallgatók saját szakmájuk területén kipróbálhassák magukat, emellett ismerjék meg egymás szakterületeit, a szakmák egymáshoz való viszonyát és kapcsolódásaikat.

A Közösség-Tér-Település képzési program Makovecz Imre, Beke Pál és Varga A. Tamás, továbbá az egykori „nyitott ház kollégium” munkásságán alapszik. A program megvalósításának célja a szakmai közösség eredményeinek továbbörökítése is.

A program felépítése

A KTT programja három pilléren alapszik. A hallgatók mindenekelőtt egy egyhetes alapozó képzésen vesznek részt. Ennek célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek egymással, mentoraikkal, valamint képzőikkel és természetesen a közösségi tervezés módszertani alapjaival. A hét során a hallgatók interaktív műhelymunkákon és tréninggyakorlatokon keresztül ismerkednek a közösségi tervezés és azon belül is a közösségi tér tervezésének gyakorlatával. A képzés végére kialakulnak a terepmunka csapatai.

A csapatok ettől kezdve a mentorok támogatásával településeken kezdik meg a közösségi tervezést.

A közösségi tervezések általában néhány hónap munkáját ölelik fel, s elsődleges céljuk, hogy a programban résztvevő kistelepülések lakóinak igényeit ez idő alatt kellőképp fel tudják mérni a hallgatók, s velük egyetértésben olyan közösségi terek terveit tudják létrehozni és kidolgozni, amelyek aztán a közösségi építések során valósulnak meg. A KTT nyári építőtáboraiban zajló közösségi építésekbe az érintett települések lakosai is aktívan bekapcsolódnak.

A KTT-n való részvétel lehetőséget ad a hallgatóknak, hogy a gyakorlatban tapasztalják meg a különböző szakmák együttműködésében rejlő lehetőségeket, fejlesszék a sajátjuktól eltérő szempontok, megközelítések befogadásának, megvitatásának képességét, bővítsék a szakmai kapcsolatrendszerüket, gyakorlatot szerezzenek, az intézmények működésétől, a városfejlesztésen át az Európai Uniós források elosztásáig egyre hangsúlyosabbá váló közösségi alapú megközelítések alkalmazásában, az önkormányzatokkal való együttműködés során betekintsenek egy-egy település működtetésével, fejlesztésével kapcsolatos szempontokba, dilemmákba.

A fentieken túl szintén fontos aspektus, hogy a programban való részvételt egyes felsőoktatási intézmények beszámítják a kötelező gyakorlat időtartamába, vagy a hallgatók kreditelszámolást igényelhetnek a részvételért.

Baranya és az első évfolyam

A Közös Pontok Közösség- és Településfejlesztő Nonprofit Kft. által indított programhoz rögtön az első évben öt hazai felsőoktatási intézményi kar is csatlakozott 2019-ben: az egri Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Intézetének, a Nyíregyházi Egyetem Társadalom- és Kultúratudományi Intézetének hallgatói, valamint a Pécsi Tudományegyetem két karának (a Bölcsészettudományi Kar és a szekszárdi Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar) és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia diákjai jelentkezhetnek a három lépcsős, gyakorlatorientált képzésre.

A Közösség-Tér-Település legelső évfolyamának hallgatói mostanra már sikeresen túl vannak egy-egy közösségi tervezésen és építésen, amelyek a baranyai Magyaregregyen és Martonfán valósultak meg a 2020-as évben.

A Nyíregyházi Egyetem, az egri Eszterházy Károly Egyetem, valamint a Pécsi Tudományegyetem és a Sárospataki Református Teológiai Akadémia hallgatói hónapokon keresztül tervezték, majd egy hét alatt a helyi lakosokkal közösen hozták létre a magyaregregyi Patak Party, valamint a martonfai Fölsőkúti Pihenő közösségi tereit, amelyeknek az ott élők azóta is használói. Ezekről a projektekről részletesen ITT és ITT lehet olvasni:

Baranya megyében egy harmadik településen is indult az első évfolyammal közösségi tervezés. Szászváron a közösségi tervezőműhelyek a pandémia miatt sajnos a vártnál lassabban haladtak, az ismert okok miatt a KTT szervezői több alkalommal is kénytelenek voltak felfüggeszteni a találkozókat. A helyiekkel közös tervezés azonban így is folytatódott, a diákok és mentorok részvételével folyamatosan online tervezőket tartott a csapat. Mígnem az idei nyárra végül elérkezettnek látták az időt, hogy a hallgatókkal közösen, most már biztonságos körülmények között belevágjanak az építkezésekbe.

Az eddig körvonalazódó elképzelések augusztus 23. és 29. között realizálódnak a településen. A szászvári munkálatok során többek között egy dimbes-dombos heveredő, egy sütögető, illetve egy függőszékekkel felszerelt, láblógatós közösségi tér is kialakításra kerül majd, de a gyerekek és fiatalok számára is készülnek meglepetésekkel.

“A program elengedhetetlen része az építések helyszínéül szolgáló település(rész)ek lakosaival való, számos alkalomból álló közös gondolkodás és tervezés, amelynek keretében meghatározásra kerülnek a közösségi igények és szükségletek, többek között azok, amelyekre egy-egy faépítmény (vagy más, egy hét alatt megvalósítható építési-építészeti folyamat) lehet a válasz”

– mondta Beke Márton, a KTT egyik alapítója, ötletgazdája.

Ő édesapjához (a fentebb említett Beke Pálhoz) hasonlóan népművelőként végzett, már gyerekkorában sok művelődési házban megfordult, így nem volt kérdés, hogy ugyanezt a pályát választja. Érettségi után egy szerelemnek köszönhetően a Mosonmagyaróvár melletti Bezenyére került, ahol a helyi művházban kezdett dolgozni, akkor még végzettség nélkül.

"Az idősek nyugdíjügyintézésétől és ügyes-bajos dolgaitól a néptánccsoport képzésén át a helyi szabó-varró körnek való helyszínbiztosításig mindenbe igyekeztünk besegíteni. Számomra ezt jelenti a népművelés: megoldást találni minden olyan közösségi igényre, ami az adott településen felmerül" – idézi fel.

Az egész program ötlete onnan jött, hogy ennek a szakmának sokáig nem volt saját képzése, miután népművelőnek és művelődésszervezőnek sem lehetett már tanulni (az andragógia, amit helyette bevezettek, messze nincs teljes átfedésben az eredetivel). Nemrég azonban közösségszervezés néven újraindult az eredeti szellemiségben, ami azt jelenti, hogy újra vannak olyan hallgatók, akik művházakban, illetve helyi közösségekkel szeretnének dolgozni.

"Ideális esetben a népművelő szakma nemcsak arról szól, hogy programokat szervezzenek a művházban, amire aztán vagy eljönnek az emberek, vagy nem. A cél az, hogy átfogó képük legyen a település egészéről: figyeljék, mire van szükségük az embereknek és támogassák a közösségi aktivitásokat. A KTT-vel is ezt a szellemiséget szeretnénk továbbvinni"

– magyarázza Beke Márton. A cél az, hogy a helyi lakosok úgy érezzék, igen is van beleszólásuk a településük életébe. Ezt a folyamatot szeretnék mindenhol végigvinni a program segítségével, immár második alkalommal.

Indul a második évfolyam!

A Közösség-Tér-Település programjának lényege, hogy minden induló évfolyam esetében új régiók új településeire helyezik a hangsúlyt, s ezzel párhuzamosan minden évfolyam résztvevőit új intézmények hallgatói adják a programba.

A hamarosan útnak induló második évfolyam közösségi tervezéseinek és építésinek helyszíne két Nógrád megyei falu, Diósjenő és Nógrád lesznek. A helyszínekből eredően a második évfolyamba elsősorban budapesti intézmények hallgatóit várják a szervezők a felsőoktatásból.

Ilyen például a Budapesti Gazdasági Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Kodolányi János Egyetem, a Milton Friedman Egyetem a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, illetve az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar

A KTT második évfolyama 2021 szeptemberében indul. Ha te is szívesen kipróbálnád magad egy vidékfejlesztéssel foglalkozó, közösségi projektben, akkor szeptember 5-ig még jelentkezhetsz a második évfolyam hallgatói közé ezen az oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Senki sem tudja, mitől bénult le a 17 éves Bianka, aki már csak pislogással tud kommunikálni
Egy makacs ínhüvelygyulladással indult Bianka betegsége, de ma már mozdulni sem tud, csak pislogással tud kommunikálni. Az orvosok értetlenül állnak az események felett.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. november 25.



A Blikk írta meg Bianka szomorú történetét: a 17 éves lány tavasszal kapott nagyobb nyilvánosságot, amikor kiderült, hogy a szegedi kórház pszichiátriai osztályán kezelték. Az orvosok akkor azt gondolták, hogy részleges bénulását pszichés probléma okozhatja, de ez máig nem bizonyosodott be. Az állapota azóta tovább romlott: már teljesen mozgásképtelen, otthon fekszik, és bár tudata teljesen ép, fizikailag magatehetetlen.

A szegedi klinika felajánlotta, hogy Bianka továbbra is náluk maradhatna, de szülei ezt azonnal elutasították.

"Melyik szülő hagyná magára a gyermekét?"

– mondta az édesanya, Krisztina, aki vállalta, hogy 24 órás ápolásban részesíti lányát otthon.

A betegség története 2022-ben kezdődött, egy elsőre jelentéktelennek tűnő ínhüvelygyulladással. A fájdalom nem múlt el, sőt, tovább terjedt. Egy évvel később Bianka már alig tudott felállni, mostanra pedig mozdulatlan: nyaka és dereka is teljesen merevvé vált. A szülők minden követ megmozgatnak, hogy kiderüljön, mi állhat a bénulás hátterében. Amerikába küldött vérminták alapján bakteriális fertőzés lehetősége is felmerült, de egyelőre semmi biztosat nem tudni.

"Olyan szakembert keresünk, aki végre fel tudná állítani a diagnózist"

– mondta Krisztina. A család szerint Magyarországon már elfogytak a lehetőségeik, ezért külföldön próbálnak segítséget találni.

Bianka mindennapjai azóta egyhangúan telnek. Beszélni már nem tud, a kommunikációra egyetlen mód maradt: pislogással válaszol az eldöntendő kérdésekre.

"Úgy beszélgetünk vele, hogy soroljuk az ABC betűit, ő pedig pislant, amikor a megfelelőt hallja. Így rakjuk össze a szavakat"

– mesélte az édesanya.

A család nem adja fel: bíznak benne, hogy egyszer találnak egy orvost, aki megoldást hozhat Bianka számára.

Bianka édesanyjának már most sokan segítenek, hogy ha meglesz a megoldás, legalább az ahhoz szükséges pénz ne okozzon gondot. Ha ön is szeretne köztük lenni, az alábbi számlaszámon segítheti őket:

Bozsó Bianka 11773353-02523679 vagy IBAN HU76 11773353 02523679 00000000

Közlemény: Adomány


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
Szívszorító hívás: a szülei élesztették újra az egy hónapos kisbabájukat
A mentésirányító segítette az elkeseredett szülőket, miközben több egységet is riasztott a helyszínre. Mire kiérkeztek a baba már stabil állapotban volt.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. november 19.



Egy hónapos csecsemőt élesztettek újra szülei a mentésirányító telefonos segítségével – adta hírül közösségi oldalán az Országos Mentőszolgálat. Azt írják:

Minden szülő legrosszabb rémálmát élte át az a fiatal pár, akik a közelmúltban egy este a konyhából hallották meg, ahogy egy hónapos kislányuk furcsán veszi a levegőt.

A csecsemőhöz siettek, aki nem lélegzett, mire odaértek. Ekkor hívták a mentőket. A mentésirányító több mentőegységet riasztott a helyszínre, miközben higgadt és pontos utasításokkal segítette a szülőket.

A pár a mentésirányító instrukciói szerint megkezdte a baba újraélesztését, ami rövidesen sikerre is vezetett és a kislány állapota gyorsan javulni kezdett.

A helyszínre érkező mentők már stabil állapotban szállították kórházba a babát.

Azt írják, az Országos Mentőszolgálat dicséretben részesíti Nagy Fruzsinát, aki a párt segítette. A Mentőszolgálat megosztotta a hangfelvételt is a telefonos életmentésről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még a legerősebbek is elgyengülnek” – fotókon, ahogy beteg gyerekeket látogat meg a tűzoltó-mikulás
A különleges Mikulás az ablakon át érkezett a gyerekekhez. Megható fotókon és videón a látogatás.


Megható fotókat osztottak meg Mikulás alkalmából az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook-oldalán. A tűzoltó-mikulás beteg gyerekeket látogatott meg.

„Még a legerősebbek is elgyengülnek egy ilyen pillanatban. A Mikulással való találkozás csodáját megélő gyermek öröme az otthon melegében is megható, de egy kórház falai között mosolyt látni a betegséggel küzdő kicsi arcokon még szívbe markolóbb. Ma nem volt fájdalom, ma nem volt tehetetlenség, ma izgalom, vidámság és mély szeretet töltötte be a kórtermeket. Nem, nem mi vagyunk a hősök, ők azok”

- írták a bejegyzésben.

A különleges Mikulás az ablakon át érkezett a kicsikhez, a krampusz pedig Fegyverneki Máté volt, aki HUNOR Mentőszervezettel megjárta a földrengés sújtotta Törökországot is, hogy túlélőket keressen a romok alatt. A legnagyobb hősöknek mégis a betegséggel küzdő gyermekeket tartja.

A látogatásról azonban nem csak fotók, hanem egy videó is készült:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szívszorító dolgot tudott meg elhunyt édesapjáról Forgács Gábor lánya
Beáta azt mondja, ezek a megható történetek nyújtanak számára egy kis vigaszt a gyászban.


Forgács Gábor november 4-én, 76 éves korában, hosszú betegség után hunyt el. A humorista-színésztől november 22-én vettek végső búcsút. Forgács Gábort az egész ország gyászolja, a legnehezebb most mégis a családjának.

Egyetlen, imádott lányának, Győrfi-Forgács Beátának most azok a történetek nyújtanak némi vigaszt, amelyeket a volt osztálytársak, kollégák és barátok mesélnek neki a színészről.

"A napokban tudtam meg – egy kedves barát özvegyétől –, hogyan segített ki egy házassági évfordulóját megünnepelni készülő idős nénit a hentes előtt, amikor két csirkecomb helyett csak szárnyat akart kérni, mert nem volt elég pénze. Az apukám gyorsan a földre ejtett egy papírpénzt, majd a nénit arról győzködte, hogy ő ejtette azt el. Amikor a néni állította, hogy nem az övé, akkor meggyőzte arról, hogy ebben az esetben a pénz azé, aki ‚alá beesett’. Így végül elkészülhetett az évfordulós vacsora"

– mesélte Forgács Gáborról a lánya a Story Magazinnak.

"Csak adni szeretett, hálát nem várt érte. Már az általános iskolában is, amikor kitalálta Bikfic Tóbiás – az általa kreált és megszemélyesített mesehős – történeteit, és szinte minden szünetben és lyukasórában, a padra felpattanva mesélt a diákoknak vicces történeteket"

– jegyezte meg Bea.

"Egy gyermekkori jóbarát megemlékezését olvasva most már én is biztos vagyok benne, az apámat már ott is, akkor is nagyon szerették, ami most nagy vigaszt ad"

- mesélte a humorista-színész lánya.


Link másolása
KÖVESS MINKET: