HÍREK
A Rovatból

Durva lerészegedés, borvásárlás bőrönddel – újabb részletek derültek ki Boris Johnsonék Covid-korlátozások alatti partijairól

A vizsgálati jelentés szerint nehéz indokokat találni a brit kormány magatartására.


A brit kormány szerdán megkapta a vizsgálati jelentést azokról a Downing Street-i partikról, amelyeket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt szigorú korlátozások idején tartottak, nem egyszer Boris Johnson miniszterelnök részvételével.

Sue Gray, a brit közigazgatási szolgálat magas beosztású tisztviselője, aki a vizsgálatot irányította és a jelentést összeállította, úgy fogalmaz: az összejövetelek közül „legalább néhány” súlyos mértékben megsértette a kormány meghatározó posztjain dolgozóktól elvárt magas szintű normákat, és azokat a magatartási normákat is, amelyeknek betartását éppen a kormány várta el a brit lakosságtól az adott időszakokban.

Úgy fogalmaznak:

„Nehéz indokokat találni” a brit kormány magatartására.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek egy részét egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogyan lezajlottak.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek némelyikének megtartását egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogy lezajlottak.

A dokumentum több olyan esetet idéz, amelyekben a kormánytisztviselők részvételével rendezett összejöveteleket ivászat is kísérte, és előfordult, hogy egy résztvevő "a rosszullétig" lerészegedett, két másik pedig "kisebb összetűzésbe keveredett".

A Gray-jelentés megállapítja, hogy a túlzott munkahelyi alkoholfogyasztás semmilyen időszakban nem helyénvaló.

A jelentésnek ez a része egyértelmű utalás arra a partira, amelyet Martin Reynolds, Boris Johnson kormányfő akkori személyi titkára rendezett 2020. május 20-án. Az ITV brit kereskedelmi televízió hírszerkesztőségéhez januárban eljutott egy e-mail, amelyben Reynolds tisztviselőket hívott meg a kerti összejövetelre. A meghívóban szerepelt az is, hogy "italt mindenki hozzon magával". A rendezvényen hozzávetőleg harmincan vettek részt, köztük Johnson is.

A koronavírus-járvány első hullámának megfékezésére 2020. március 23-án elrendelt szigorú angliai korlátozások értelmében - amelyek a kerti parti idején érvényben voltak - kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában. Abban az időszakban, amelyre a vizsgálat kiterjedt, más, ivászattal kísért partik is voltak a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap januárban közölt értesülése szerint tavaly április 16-án két, hajnalba nyúló, alkoholfogyasztással egybekötött búcsúbulit tartottak a Downing Streeten, az egyiket James Slack kommunikációs igazgató távozása, a másikat Johnson egyik személyi fotósának utolsó munkanapja alkalmából. A lap értesülése szerint a két parti "egybeolvadt", és

az egyik jelenlévő az est folyamán bőrönddel ment egy közeli szupermarketbe, hogy bort vásároljon a rendezvényre.

Ez az eset különösen nagy felháborodást keltett, mivel II. Erzsébet királynő tavaly áprilisban, életének századik évében elhunyt néhai férje, Fülöp edinburghi herceg temetésének előestéjén történt.

A szerdán nyilvánosságra hozott Gray-jelentés részletez olyan esetet is, amelyben még falakra, illetve több csomagnyi másolópapírra is vörösbor fröccsent, és mindezt a takarítóknak kellett másnap feltakarítaniuk.

A jelentés szerint mindezért a hivatali és politikai vezetőknek kell felelősséget vállalniuk.

Boris Johnson a jelentésről rendezett szerda délutáni alsóházi vitában kijelentette: minden felelősséget vállal a történtekért, de a Downing Streeten azóta "alapvető személyi változások" történtek. Hozzátette: a kormány reméli, hogy mindezek után "túlléphet" az ügyön és a brit népet érintő legfontosabb ügyekre összpontosíthat. Hangsúlyozta: nem kifogástokat keres, de a vizsgálat 600 napi időtartamra terjedt ki, és ez alatt nyolc olyan esemény történt, amely szabálysértőnek minősült.

A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult. Az ügyben lezajlott egy külön rendőrségi vizsgálat is, amelynek eredményeként a Scotland Yard összesen 126 pénzbírságot rótt ki 83 kormánytisztviselőre és hozzátartozóra, köztük a miniszterelnök feleségére, Carrie Johnsonra és Rishi Sunak pénzügyminiszterre.

Boris Johnson a modern brit politikatörténetben az első olyan, hivatalban lévő miniszterelnök, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lázár János: Súlyos hibának tartom, hogy a Fidesz egy időre átengedte az utcát és a közteret Magyar Péternek
A miniszter a Demokratának adott interjújában azt is kifejtette, hogy „egyes nagyvárosokban olyan féktelen gyűlöletet és olyan erős kormányváltó hangulatot” tapasztalt, ami szíven ütötte.


„Súlyos hibának tartom, hogy a Fidesz egy időre átengedte az utcát és a közteret Magyar Péternek” - mondta Lázár János a Demokratának adott interjújában. Az építési és közlekedési miniszter azt is elmondta, hogy szerinte a Tisza Párt radikálisabb és agresszívabb hangot hozott a magyar politikába. Úgy fogalmazott:

„Magyar Péterék kifejezetten az indulatokra ható hadjáratot vívnak ellenünk. Haragot, dühöt és gyűlöletet keltenek konkrét személyek, aztán egy egész közösség ellen. Nagyon veszélyes, amit csinálnak, a tűzzel játszanak”

– fogalmazott Lázár.

A miniszter szerint azok, akik szemben állnak a Fidesszel, a gyűlölet miatt fognak össze, és ezzel szemben fel kell venni a kesztyűt, vállalni kell a vitákat.

Arra a kérdésre, hogy melyik volt a Lázárinfó legkeményebb pillanata, úgy válaszolt, hogy meg kellett tapasztalnia, milyen indulatok forrnak az emberekben a Fidesszel, Orbán Viktorral és vele szemben. Azt mondta,

„egyes nagyvárosokban olyan féktelen gyűlöletet és olyan erős kormányváltó hangulatot tapasztaltam, ami szíven ütött”.

Az interjúban szóba került Azahriah is. Lázár felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, amit a zenész mondott, de szerinte Azahriah is belátta, hogy hibázott, hiszen elnézést kért. A miniszter arról is beszélt, hogy

„terjed valami irracionális, tehát tényekkel nem igazolható Fidesz-ellenesség a fiatalok körében, akik pont a politikánk nyertesei”.

A Pride is szóba került, amivel kapcsolatban azt mondta: nem tartja hibának a betiltását. Lázár szerint óriási eredmény, hogy „a gyermekvédelem szempontja megelőzi az összes alapjogot az Alaptörvényben”. Azt mondta,

„a magyar társadalom 70 százaléka elutasítja a Pride-ot, mondván, hogy a szerelem szabad, a köztéri melegpropaganda, az sok. Érdemes lett volna ezt a 70 százalékot megszólítani és megszervezni”.

Lázár a kormányközeli vállalkozói kör luxuséletmódjáról is beszélt. Úgy véli, a politika célja az, hogy mindenki a tehetsége, szorgalma és munkája alapján jusson előre, az alsó középosztályból felfelé. Azt mondta, a vagyonosodás kultúrája nem alakult ki Magyarországon az elmúlt 35 évben. Szerinte a gazdagoknak be kell tartaniuk a törvényeket, munkát kell adniuk másoknak, és vissza kell adniuk valamit annak a közösségnek, amelyhez tartoznak. „Ebben a Fidesz-közeli nagyvállalkozóknak az élen kell járniuk” – tette hozzá.

Azt is elmondta, hogy a kormány vállalta egy nemzeti tőkésréteg létrehozását. „Meggyőződésem, hogy ezt a szövetséget ezzel a csoporttal nem tudjuk fenntartani, ha az életmódjuknál vagy mentalitásuknál fogva megszegik az elvárt társadalmi normákat” – mondta. Úgy fogalmazott, hogy ebben a gazdasági környezetben „nem szabad hajóra, repülőre, méregdrága divatcikkekre vagy egyéb butaságokra költeni”. Szerinte a pénzt nem ész nélkül költeni kell, hanem befektetni.

Lázár beszélt a Budapest környéki agglomerációról is, ahol a Tisza Párt nagy arányban nyert az európai parlamenti választásokon. Szerinte paradoxon, hogy „a Fidesz-kormány legnagyobb nyertesei vannak a leginkább megsértődve”. Azt mondta, „nem becsülném alá az irigységet mint politikai tényezőt Magyarországon. Nálunk nem a szegények és az alsó középosztálybeliek irigyek, hanem a leggazdagabbak”.

A jövő évi választást sorsdöntőnek nevezte. Szerinte ez a választás több évtizedre eldönti az ország sorsát. Úgy fogalmazott, hogy „a slim fit bizonytalanságban vagy az XL-es biztonságban” kell majd dönteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Csúszik Kapu Tiborék visszatérése a Földre
Eredetileg csütörtökön indult volna a Földre a Nemzetközi Űrállomásról Axiom–4 legénysége, hiszen letelt a tervezett két hetük az űrben. A jelenlegi információk szerint viszont úgy tűnik, hogy Kapu Tiborék július 13. után indulhatnak csak vissza.


Mint azt mi is megírtuk: hamarosan visszatérhet a Földre Kapu Tibor. Az Axiom–4 legénysége június 26-án érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és az eredeti tervek szerint két hétig maradnak. Ez a mai napon telt le, így hamarosan elindulhatnak hazafelé.

Arról viszont, hogy pontosan mikor válhat le a Dragon űrkapszula az ISS-ről még sem a NASA, sem az Axiom Space, sem SpaceX nem közölt információt.

Korábban felröppent a hír, hogy Kapu Tiborék július 10-én, azaz ma térnek vissza a Földre és 12:00-kor (magyar idő szerint 14:00-kor) válnának le az ISS-ről. Erről azonban nem sokkal 14 óra előtt még sehol semmilyen információt nem látni. A Spacejunkie szerdai Facebook-posztjában is arról írtak, hogy semmi jele nincs a csütörtöki indulásnak.

Az Európai Űrügynökség (ESA) weboldalán arról írtak, hogy

július 14. előtt nem várható a visszatérés.

Sőt, az MTI-ben nemrég megjelent hír egyik bekezdésében is úgy fogalmaznak: a magyar űrhajós várhatóan július 13. után tér majd vissza a Földre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Elutasította az Ursula von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament
A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel.


Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 553 képviselő szavazott. A bizalmatlansági indítványt 175-en támogatták, 360 képviselő ellenezte és 18-an tartózkodtak.

A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel. A tiszás Dávid Dóra és Tarr Zoltán, illetve a DK-s Dobrev Klára nemmel szavazott.

Nem szavazott ugyanakkor a KDNP-s Hölvényi György, a tiszás Gerzsenyi Gabriella, Kollár Kinga, Kulja András, Lakos Eszter és Magyar Péter, valamint a DK-s Molnár Csaba.

Az Európai Unió történetében ez volt a 10. alkalom, hogy az EP-képviselők bizalmatlansági indítványról szavaztak. Az indítvány eddig egyszer sem kapta meg a szükséges kétharmados többséget.

A mostani bizalmatlansági indítványt Gheorghe Piperea, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához tartozó Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) EP-képviselője nyújtotta be az Ursula von der Leyent a Pfizer gyógyszeripari vállalat vezérigazgatójával a koronavírus-járvány idején, az oltóanyagok beszerzéséről váltott szöveges üzenetek átláthatóságának hiánya miatt.

(via MTI, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor szerint az ellenfél téglái beszivárogtak a Harcosok Klubjába
A miniszterelnök arra kérte a tagokat, hogy jelentsék a gyanús felhasználókat az adminoknak. A csoport néhány napja költözött át a Facebookra.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



Orbán Viktor a Facebookon számolt be arról csütörtökön, hogy már több mint 7000-en csatlakoztak a Harcosok Klubjához, amelyet a Fidesz digitális szabadcsapataként emleget. A csoport néhány nappal korábban költözött át a WhatsAppról a Facebookra.

A miniszterelnök szerint a költözésre azért volt szükség, mert a WhatsApp-csoportba csak 20 ezer embert lehetett felvenni, és a nagy érdeklődés miatt ez nem bizonyult elegendőnek. Mostantól kizárólag a Facebookon kommunikálnak a klub tagjaival, a WhatsApp-felületet pedig befagyasztják. Orbán hozzátette: „Kérlek, az applikációt ne töröljétek, biztosítéknak jó lesz (a technika ördöge sosem alszik)”, írta néhány napja a miniszterelnök.

Legfrissebb bejegyzésében arra is felhívta a figyelmet, hogy a Facebook-csoportba nemcsak elkötelezett hazafiak kerültek be, tudta meg a Telex. Mint írta:

„A jelentkezők döntő többsége tettre kész, bátor hazafi, de köztük a digitális köd homályában megbújnak az ellenfél téglái.”

Hozzátette, hogy „néhányan átjutottak a rostán, de sokáig nem élvezhetik a jó társaságot: közösségünk immunrendszere hamar kiveti magából őket.” A közösség tagjait arra kéri, hogy „jelezzétek az adminisztrátoroknak, ha gyanús személyt észleltek sorainkban.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: