HÍREK
A Rovatból

Zelenszkij: Oroszország el akarja törölni az országunkat, a történelmünket, mindannyiunkat

A történelem ismétlődik - mondta az ukrán elnök, miután kedden éjjel az oroszok lebombázták Babij Jar-i emlékművet Kijev határában, ahol több tízezer zsidót mészároltak le a holokauszt idején, a második világháborúban.


Kedd éjszak orosz rakéták és lövedékek csapódtak be - a szintén lebombázott kijevi tévétorony mellett álló - Babij Jar-i emlékműnél, Kijev határában, ahol több tízezer zsidót mészároltak le a holokauszt idején, a második világháborúban - jelentette a Jerusalem Post című izraeli lap.

"A világnak: mi értelme 80 évig azt mondani, hogy soha többé, ha a világ elhallgat, amikor bomba hull Babij Jar helyére? Legalább öten meghaltak. A történelem ismétlődik"- írta a Twitteren az oroszajkú zsidó családból származó ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij.

Szerdán tartott beszédében az ukrán elnök mélységesen elítélte, hogy az orosz hadsereg lebombázta a kijevi holokauszt-emlékművet. Embertelennek nevezte az emlékmű elpusztítását, amely a Kijevben a náci német hadsereg által legyilkolt 33 000 zsidónak állított emléket - írja a BBC.

"Az ilyen támadások is megmutatják, hogy Oroszországban Kijev sokaknak teljesen idegen. Nem tudnak semmit a fővárosunkról, a történelmünkről. De most azt a parancsot kapták, hogy töröljék el a történelmünket. Töröljék el az országunkat, Töröljenek el mindannyiunkat."

- mondta Zelenszkij.

Az emlékmű leromolására Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke szintén a Twitteren reagált: "Ezek a gazemberek másodszor ölik meg a holokauszt áldozatait" - közölte.

Az ukrán hatóságok fényképeket és videófelvételeket tettek közzé a Babij Jar-i emlékműnél és a szomszédos zsidó temetőnél kitört tűzről és egy összeomlott építményről.

"Elítéljük a légitámadást, melyet a zsidók elleni Babi Jar-i tömeggyilkosságra emlékező holokauszt-emlékmű melletti zsidó temetőben hajtottak végre Kijevben. Felszólítunk az emlékmű tiszteletére"- írta Jaír Lapid izraeli külügyminiszter, szintén a Twitteren.

"Továbbra is figyelemmel kísérjük az eseményeket, és sajnálatunkat fejezzük ki az emberéletek elvesztése miatt" - tette hozzá Lapid, Oroszországot nem megnevezve. Egyúttal utasította Michael Brodszkijt, Izrael ukrajnai nagykövetét, hogy ajánlja fel Izrael segítségét a helyreállításhoz.

"Teljességgel visszataszító, ahogy Putyin a holokauszt eltorzítására és manipulálására törekszik, hogy igazolja egy szuverén, demokratikus ország törvénytelen invázióját" - nyilatkozott az eset kapcsán Nátán Saranszki, a diaszpóra zsidóságát összefogó Zsidó Ügynökség (Szohnut) volt vezetője, és a Babij Jar Holokauszt Emlékmű Tanácsadó Testületének jelenlegi elnöke.

"Szimbolikus, hogy Babij Jarnak, a legnagyobb náci mészárlás helyszínének bombázásával kezdi Kijev támadását"

- vélekedett az izraeli politikus, aki kilenc évet töltött szovjet börtönökben a 70-es és 80-as években, miután polgárjogi harcosként kivándorlási jogot követelt a zsidók számára.

"Az emlékmű célja a történelmi emlékezet megőrzése a történelmi igazság szovjet elnyomásának évtizedei után, hogy a múlt gonoszságai soha ne ismétlődhessenek meg. Nem szabad megengednünk, hogy az igazság ismét a háború áldozatává váljon"- hangsúlyozta Saranszki.

A Babij Jar nevű városszéli szakadékban 1941. szeptember 29-én és 30-án 33.771 kijevi zsidót gyilkoltak meg a náci megszállók, majd holttesteiket egyszerűen elásták - írja az MTI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Elrendelték Szalay-Bobrovniczky Kristóf egyik volt cégének felszámolását, veszélyben van a magyar vagongyártás
A Dunakeszi Járműjavító Kft. és a Ganz-Mavag felszámolását is elrendelték, az egész magyar vasút megérezheti a cégek bedőlését. A pénzügyi konszolidációhoz 40 milliárd forint kellene.


A cégnyilvántartásban „felszámolás alatt” státuszba került két kulcsszereplő: a Magyar Vagon Dunakeszi Járműgyártó, Javító és Karbantartó Kft., valamint a Ganz-Mavag International (GMVI) Kft. – írta a Szabad Európa.

A két vállalat levélben közölte üzleti partnereivel, hogy egyelőre nem tudnak fizetni. A GMVI a csoport központi szereplője, a körhöz tartozik a Dunakeszi Járműjavító Kft. is.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf 2020-ban tulajdonos volt a Dunakeszi Járműjavító Kft.-ben az orosz állami Transmashholding mellett. Akkor a cég több mint 30 milliárd forintos állami megbízást nyert el.

A Szabad Európa szerint a teljes magyar vasút is megérezheti a bedőlést: Dunakeszin az emeletes KISS motorvonatok középső kocsijait szerelték össze, és a cégek szerződött partnerként komoly javítókapacitást adnak a MÁV-nak. A cégcsoport csaknem 700 embert foglalkoztat.

A nehéz helyzet háttere: az Egyiptomnak szánt, 1350 darabos személyvagon-üzletből a Transmashholding kiszorult az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt. A pénzügyi konszolidációhoz 40 milliárd forint kellene.

A kormány nyáron több döntést is hozott a cég megmentéséről. Egy, a lap által idézett névtelen forrás szerint elképzelhető, hogy az állam mégsem akar ennyi pénzt tenni „a jelenleg is kormányközeli üzleti körök tulajdonában álló cégcsoport megmentésébe”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Hónapokkal ezelőtt mi javasoltuk, hogy ha a tárgyalásoknak Budapest adhat otthont, akkor adjon
Minden olyan kezdeményezést, ami a békéhez vihet közelebb, üdvözlünk. - írta a TISZA elnöke. Szerinte csak akkor lesz valódi béke, ha a tárgyalóasztalnál minden fél tiszteletben tartja az országok függetlenségét és biztonságát.


Csütörtökön az amerikai elnök bejelentette: Donald Trump és Vlagyimir Putyin Budapesten találkozik. A találkozó pontos időpomtja és a részletek még nem ismertek. Orbán Viktor azt írta az X-en, hogy Magyarország készen áll.

Magyar Péter is reagált a találkozó hírére a Facebookon. Emlékeztetett arra, hogy a TISZA Párt javasolta néháy hónapja, hogy Budapest adhatna otthont egy ilyen csúcstalálkozónak. Akkor azonban a két vezető Alaszkában tárgyalt végül.

A TISZA elnöke ezt írta:

"Minden háborúban töltött perc túl drága.

Minden nap, amikor fegyverek szólnak, családok szakadnak szét, emberek halnak meg, sötét nap Európa történelmében.

Ezért minden olyan kezdeményezést, ami a békéhez vihet közelebb, üdvözlünk. Hónapokkal ezelőtt mi javasoltuk, hogy ha a tárgyalásoknak Budapest adhat otthont, akkor adjon. De ez a béke csak akkor lesz valódi béke, ha a tárgyalóasztalnál minden fél tiszteletben tartja, ami a Budapesti Memorandum lényege volt: az országok függetlenségét és biztonságát.

Magyarország pontosan tudja, milyen az, amikor a szomszédban háború dúl, amikor határon túli magyarokat soroznak be katonának, amikor a félelem átszivárog a mindennapokba.

Ezért számunkra a béke nem politikai kampányszlogen, hanem nemzeti sorskérdés.

Egy héttel vagyunk október 23-a évfordulója előtt. A magyarok tudják igazán, hogy lehet a forradalmat ellenforradalomnak hívni, az agresszort szövetségesnek, a megszállókat baráti csapatoknak - azokat a vezetőket, akik ezekben a kérdésekben gyávák voltak, hazudoztak, legkevésbé a magyarok sorsa foglalkoztatta. A hatalmukat féltő vezetőikkel szemben a magyar nép mindig, így 1956-ban is megtalálta a módját, hogy belemondja az igazságot az elnyomó szemébe, hogy “te vagy az agresszor!”

Mi, a TISZA közössége, mindig a béke, az emberség és az igazság oldalán fogunk állni.

És ezért tesszük a dolgunkat itthon is: azért dolgozunk, hogy Magyarország egy működő, emberséges ország legyen - mert egy erős, tisztességes Magyarország maga is a béke záloga."

Korábban egyébként a Politico azt írta, hogy Volodimir Zelenszkij valószínűleg a magyar kormány Ukrajna-ellenes kampánya miatt sem tartaná ideálisnak Budapestet a találkozó helyszínének.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Szent-Iványi a Trump-Putyin találkozóról: Kérdés, hogy tisztességes alku születik, vagy pedig árulás, és Ukrajnát kívánják közösen a busz alá lökni?
Budapest számára ez a találkozó csak akkor lesz dicsőség, ha nem egy újabb München vagy Jalta, hanem egy tisztességes megállapodás színhelye lehet - írta a külügyi szakértő.


Csütörtökön az amerikai elnök bejelentette: Donald Trump és Vlagyimir Putyin Budapesten találkozik. A találkozó pontos időpontja és a részletek még nem ismertek. Orbán Viktor azt írta az X-en, hogy Magyarország készen áll.

Magyar Péter is reagált a találkozó hírére a Facebookon. Ugyanitt Szent-Iványi István, külügyi szakértő, volt államtitkár is posztolt:

"Breaking news. Trump szenzációs bejelentése

Trump amerikai elnök ma délután telefonbeszélgetést folytatott Putyin orosz elnökkel, amit ő jó és termékeny beszélgetésnek minősített. A beszélgetést követően bejelentette, hogy Budapesten fog találkozni Putyin elnökkel, és tárgyal a "dicstelen" háború lezárásáról. Ennek időpontját később határozzák meg.

Trump holnap fogadja Zelenszkij ukrán elnököt és a végleges kereteket azt követően határozzák meg.

Azok után, hogy egy héten belül előbb Putyin elnök, majd Trump melegen dícsérte Orbán Viktort és mindketten fontosnak tartják, hogy ő nyerje meg a jövő évi választást, már nem meglepő, hogy éppen itt, Budapesten adnak randevút egymásnak. Madarat tolláról.

A nagy kérdés persze az, hogy milyen módon zárják le ezt a háborút. Tisztességes alku születik, amit azért nem könnyű feltételezni a résztvevők személye miatt vagy pedig árulás és Ukrajnát kívánják közösen a busz alá lökni? Csak remélni merjük, hogy az előbbiről van szó, de az utóbbi se nagyon lepne meg minket.

Budapest számára ez a találkozó csak akkor lesz dicsőség, ha nem egy újabb München vagy Jalta, hanem egy tisztességes megállapodás színhelye lehet."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Trump nagy bejelentése: Budapesten fog találkozni Putyinnal, és tárgyalnak az orosz-ukrán háború lezárásáról
Pénteken Trump a Fehér Házban tárgyal Volodimir Zelenszkijjel, és ott érintik a Putyinnal folytatott beszélgetést is.


Trump szerint Budapesten jön a nagy találkozó: az amerikai elnök Putyinnal egyezkedne az orosz–ukrán háború lezárásáról. Ezt Trump a Truth Socialön közölte – derül ki a bejegyzésből.

Nagyon produktív telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal. Az orosz elnök gratulált neki a gázai békemegállapodáshoz, és ez szerinte lökést adhat a háború lezárásának.

A következő napokban nem a vezetők ülnek le először. Jövő héten amerikai és orosz kormányzati magas rangú tanácsadók egyeztetnek, az amerikai csapatot Marco Rubio vezeti.

A tanácsadói kör után jöhet a csúcstalálkozó. Trump szerint a személyes megbeszélés Putyinnal Budapesten lesz.

Közben Washingtonban is zajlik a diplomácia. Pénteken Trump a Fehér Házban tárgyal Volodimir Zelenszkijjel, és ott érintik a Putyinnal folytatott beszélgetést is.

Több részlet még nincs kész. A tanácsadói egyeztetés pontos helyszíne ismeretlen, és a budapesti találkozó dátuma sem publikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk