HÍREK
A Rovatból

Zelenszkij már csak Trumppal egyeztetne a béketerv legkényesebb pontjairól

Az ukrán elnök szerint nagy kihívás lesz véglegesíteni a béketervet, de már a jó irányba közelítenek az egyeztetések. A kényes kérdéseket viszont az amerikai elnökkel akarja megbeszélni.


„Mostanra, Genf után, kevesebb pont van – már nem 28 –, és sok helyes elem bekerült a tervezetbe” – jelentette be hétfő esti videóüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki hozzátette, hogy a leginkább vitatott, kényes kérdéseket már közvetlenül Donald Trump amerikai elnökkel tervezi megvitatni.

Mint mondta, bár a genfi egyeztetések után már némileg előrébb tartanak, még így is sok munka áll előttük.

„Nagy kihívás lesz véglegesíteni a tervet. Mindent méltósággal kell csinálnunk”

– fogalmazott.

Hozzátette, hogy Ukrajna értékeli, hogy a világ nagy része már készen áll arra, hogy segítse őket, és azt is, hogy az Egyesült Államok ilyen segítőkész a háború lezárását célzó béketerv megalkotásában.

„Ukrajna nincs egyedül és ez nagyon fontos. A csapatunk bemutatta az új elemeket tartalmazó tervet, amely már a jó irányba közelít. A kényes kérdéseket Trump elnök úrral fogom átbeszélni. Ukrajna nem fog akadályt gördíteni a béke elé, ez a mi érdekünk, a közös érdekünk. Ukránok milliói várnak a megérdemelt, méltóságteljes békére. Mindent meg fogunk tenni ezért, és készen állunk, hogy minél hamarabb eljussunk idáig”

– mondta Zelenszkij.

Arról is beszélt, hogy mindenekelőtt Oroszország érdeke, hogy meghiúsítsa ezt a megállapodást és elhúzza a háborút. „Látjuk, mely érdekek fonódnak össze, és ki próbálja igazán gyengíteni a pozíciónkat dezinformáció terjesztésével, népünk megfélemlítésével. Minden olyan kísérletet elhárítunk, amely a háború befejezésének meghiúsítására irányul” – mondta.

A Fehér Ház a november 27-i hálaadásig vár választ Kijevtől az amerikai béketervre, amely komoly engedményekre sarkallná Ukrajnát. A múlt héten nyilvánosságra került, eredetileg 28 pontból álló javaslatcsomag több, Ukrajna számára nehezen elfogadható elemet tartalmazott. Az elképzelés szerint Kijevnek alkotmányban kellene rögzítenie, hogy lemond a NATO-tagságról, hadseregének létszámát pedig 600 ezer főben maximálná. A legérzékenyebb pontok a területi kérdéseket érintették: a dokumentum elismerte volna a „de facto” orosz ellenőrzést a Krím-félsziget és a Donbasz egyes részei felett, és demilitarizált zónákat hozott volna létre. Cserébe a terv fokozatosan enyhítené az Oroszország elleni szankciókat, és visszavezetné Moszkvát a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G8-csoportba. A csomag pénzügyi része egy 100 milliárd dolláros (körülbelül 33 100 milliárd forintos) újjáépítési alapot vázolt fel, amelyet a befagyasztott orosz vagyonból, amerikai vezetéssel hoznának létre, és amelyet Európa további 100 milliárd dollárral egészítene ki.

Erre a tervre reagáltak gyorsan a legfontosabb európai szövetségesek, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, akik egy ellenjavaslatot tettek le az asztalra. Ebben a hadsereg létszámának felső határát 800 ezer főre emelték volna, a területi kérdések tárgyalási alapjának pedig a jelenlegi frontvonalat jelölték meg. Az európai verzió nem követelte meg Ukrajnától a NATO-csatlakozás lehetőségének elvetését, és az amerikai típusú kollektív védelmi garanciák mellett tette le a voksát. A legfontosabb különbség a pénzügyi részben mutatkozott: az európaiak a befagyasztott orosz vagyont nem egy közös befektetési alapba, hanem egyértelműen háborús jóvátételre fordítanák. Az Európai Unióban jelenleg mintegy 185-200 milliárd eurónyi (kb. 71-77 ezer milliárd forintnyi) orosz vagyont tartanak zárolva.

A két javaslat közötti feszültséget oldották fel a hétvégi genfi egyeztetések, ahol az ukrán, amerikai és európai delegációk tárgyaltak.

Zelenszkij hétfői bejelentése szerint itt sikerült jelentősen módosítani a kereteken: a pontok száma csökkent, és több, Kijev számára is elfogadható elem került a szövegbe.

A dokumentumot amerikai források „élőnek” nevezték, jelezve, hogy a véglegesítés még hátravan. A diplomáciai egyeztetésekre Donald Trump amerikai elnök szabott szűk határidőt. Egy pénteki rádióinterjúban a november 27-i, csütörtöki dátumot „megfelelő időpontnak” nevezte a válaszra, majd később a Fehér Házban újságíróknak egyértelmű üzenetet küldött Kijevnek. „Jóvá kell hagynia. Tetszenie kell neki, és ha nem tetszik, akkor... harcoljanak tovább, gondolom” – mondta a Sky Newsnak.

Az ukrán vezetés rendkívüli nyomás alatt áll. Zelenszkij az elmúlt napokban többször is hangsúlyozta, hogy bár a helyzet nehéz, vannak vörös vonalak.

„Ez történelmünk egyik legnehezebb pillanata” – fogalmazott, de hozzátette, hogy az élet szabadság és méltóság nélkül elfogadhatatlan.

Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy Oroszország „teljes mértékben fizessen” az okozott károkért, amihez a zárolt orosz vagyonok felhasználását tartja elengedhetetlennek.

Miközben Ukrajna és a nyugati szövetségesek egyeztetnek, Moszkva hivatalosan kivár. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint „nem kaptak hivatalosan semmit”, és a tervekről csak a sajtóból értesültek. Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadója ugyanakkor az európai ellenjavaslatot „teljesen nem konstruktívnak” nevezte, míg

Putyin elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy az amerikai terv „alapot képezhet” egy végső megállapodáshoz, jelezve, hogy Moszkva számára a washingtoni irányvonal elfogadhatóbb.

A terv nemcsak nemzetközileg, de az Egyesült Államokon belül is vitákat szült. Több amerikai szenátor is arról számolt be, hogy Marco Rubio külügyminiszter egy zárt körű tájékoztatón a kiszivárgott dokumentumot „orosz kívánságlistának” nevezte. A külügyminisztérium és Rubio hivatala később tagadta ezt, hangsúlyozva, hogy a tervezet amerikai szerzőségű, de mindkét fél javaslatait figyelembe veszi. A belső vita tovább növeli a nyomást a Fehér Házon és Kijeven is, miközben a csütörtöki határidő vészesen közeleg. A következő napokban dőlhet el, hogy a módosított béketerv valóban elindíthatja-e a háború lezárását, vagy a felek tovább folytatják a harcot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Hivatalos: Kubatov Gábor törvényt sértett a 28 szavazattal eldőlt balmazújvárosi választáson
A balmazújvárosi Helyi Választási Bizottság szerint a Fidesz pártigazgatójának marionettbábos videója sértette a választási törvényt. A testület eltiltotta a további jogsértéstől, de a döntés még nem jogerős.


Kimondta a balmazújvárosi helyi választási bizottság:

Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója megsértette a választási törvényt azzal a videóval, amelyben a helyi ellenzéki jelöltet marionettbábuként ábrázolta a február 8-i időközi választás reggelén. A bizottság megállapította, hogy a videó sértette a választás tisztaságát, a jelöltek esélyegyenlőségét és a jóhiszemű joggyakorlás elvét,

ezért eltiltotta Kubatovot a további jogsértéstől – írta a Telex. A testület ugyanakkor a poszt törlésére és a bocsánatkérésre már nem kötelezhette a pártigazgatót, mert erre nincs törvényi hatásköre.

A Hajdú-Bihar megyei városban rendkívül szoros eredmény született: a fideszes Nagy Zoltán végül 397 szavazattal nyert, mindössze 28 vokssal megelőzve a Közösen Balmazújvárosért Egyesület jelöltjét, Molnár Pétert. A panaszt éppen az egyik bábuként ábrázolt ellenzéki jelölt nyújtotta be, aki a videó mellett azt is kifogásolta, hogy a választás előtt valaki impresszum nélküli szórólapokat terjesztett.

Az ügynek azonban itt nem lett vége. Az eredmények közzététele után Kubatov Gábor egy manipulált képernyőfotót tett közzé a Választás.hu oldaláról: ezen a 28 szavazattal alulmaradt ellenzéki jelölt neve alatt a jelölőszervezet logója helyett a „független, TISZA” felirat szerepelt. Magyar Péter pártja azonban semmilyen formában nem indult a helyi választáson, a Fideszből mégis többen próbálták úgy beállítani Molnár Pétert, mintha a Tisza Párt jelöltje lenne.

Kubatov később egy videóban reagált az őt ért vádakra. „Látom, az összes baloldali portál azon van felháborodva, hogy tiszásnak neveztem a balmazújvárosi lúzert, aki álfüggetlen jelölt volt” – mondta a Fidesz pártigazgatója. A Tisza Párt élesen visszautasította a pártjuk emlegetését. „Kubatov Gábor bukott autónepper akkor is hazudik, amikor kérdez” – közölték. A Fidesz-győzelmet Orbán Viktor miniszterelnök is kommentálta, aki szerint „Balmazújváros megmutatta: nem lesz itt brüsszeli bábkormány.”

A helyi választási bizottság döntése egyelőre nem jogerős, az ellen a területi választási bizottságnál lehet fellebbezni, de az ügy akár bírósági felülvizsgálattal is végződhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kemény üzenetettel érkezik Marco Rubio Budapestre: Washington az orosz gázról való leválást várja Orbán Viktortól
Az amerikai külügyminiszter hétfőn Orbán Viktorral tárgyal a magyar energiafüggőség csökkentéséről. A találkozó tétje a rezsicsökkentés jövője és a 2027-től várható teljes uniós gázembargó betartása.


Bár sokan a Fidesz kampányának amerikai megtámogatását várták Marco Rubio budapesti látogatásától, Washington egészen más napirenddel küldi a külügyminisztert. A politikus a pénteken kezdődött Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia után érkezik a fővárosba, ahol hétfőn, február 16-án Orbán Viktorral tárgyal, majd közös sajtótájékoztatót tartanak.

Rubio világossá tette: a látogatás célja nem kampányesemény, hanem stratégiai egyeztetés arról, hogy Magyarország és Szlovákia milyen lépésekkel válhat le fokozatosan az orosz energiáról.

Ez érzékeny téma a magyar kormány számára, amely az olcsó orosz gázra alapozza a rezsicsökkentés fenntarthatóságát. Bár a kormány egyelőre kitart az orosz földgáz mellett, az Economx cikke szerint egy miniszterhelyettes azt mondta, néhány éven belül megkezdődhet a függetlenedés. A tervek szerint a 2030-as évekre a magyar energiarendszer már nagyrészt villamos energiára épülne, amelynek három fő pillére a paksi atomerőmű, a napenergia és az energiatárolás lenne. „Ami az orosz gázt illeti, én abszolút nem vágyott állapotként gondolok a használatára… meg kell találni azokat a beszerzési forrásokat, amik a legolcsóbbak” – nyilatkozta Czepek Gábor energiaügyi miniszterhelyettes.

Az amerikai külügyminiszter Münchenben már megadta a tárgyalások alaphangját, amikor kijelentette:

„Új geopolitikai korszakban élünk, és ez mindannyiunktól megköveteli, hogy újragondoljuk, hogy ez hogy néz ki, és mi lesz a szerepünk.”

A két álláspont tehát élesen eltér: míg a washingtoni adminisztráció a régió biztonságát és az energiaellátás diverzifikálását sürgeti, a magyar kormány kommunikációja a rezsivédelmet és a nemzeti érdekeket helyezi előtérbe, elutasítva a külső nyomást.

A helyzetet bonyolítja, hogy az Európai Unió várhatóan 2027-től teljes tilalmat vezet be az orosz földgáz behozatalára, a tagállamoknak pedig március 1-ig kellene benyújtaniuk a függetlenedési terveiket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Meghalt Éry Balázs: a Neoton, a Korál és a Rama-reklám zenéjét is ő szerezte
A 64 éves korában elhunyt zenész-zeneszerző halálhírét Fodor János újságíró közölte. Munkássága a popzenei lemezektől a filmzenéken át az Artisjus-díjig ívelt.


64 éves korában elhunyt Éry Balázs zenész és zeneszerző, akinek a nevéhez az elmúlt húsz évben több mint száz hanglemez elkészítése fűződik.

A magyar zenei élet meghatározó alakjaként pályafutása során olyan neves előadókkal dolgozott együtt, mint Auth Csilla, Bródy János, Caramel, Gerendás Péter és Komár László, de a Neoton, a Korál vagy a Dolly Roll lemezein is közreműködött. Olyan formációkkal turnézott, mint a Korál, a Neoton, a Dolly Roll vagy a Megasztár.

Munkássága nemcsak a popzenei színtéren hagyott nyomot, hanem a film- és reklámzenék világában is. Többek között olyan filmekhez komponált zenét, mint a Ceasefire, a Burundis vagy a Dog’s Life, míg reklámkampányokban a Rama, a Diego és a Signal márkák számára alkotott emlékezetes dallamokat.

Filozófiája szerint a zene az empátia művészete, amelyhez elengedhetetlen a hallgató nyitottsága és a csend befogadása. „A zene az empátia művészete. Hogy hatni tudjon, hogy érzékeljük, felfogjuk a zene 'üzenetét', külső és belső csendre van szükségünk – a hallás képességére. (Akinek füle van, hallja meg!)” – vallotta.

Az 1961. augusztus 29-én Budapesten született zenész munkásságát 2003-ban Artisjus-díjjal ismerték el. A stúdiómunkák mellett a Rádió Bézsben is alkotott, ahol Csend a lelke mindennek címmel saját műsort vezetett. 2013-ban a Tom-Tom Hangstúdiónál jelent meg Csend című lemeze, amelyen saját szerzeményei és feldolgozásai hallhatók. Az utóbbi években is folyamatosan jelentek meg kompozíciói, köztük olyan darabok, mint az Impromtu, a Chernobyl – Preludium vagy az Allegro Barbaro – FreeSZFE.

Halálhírét Fodor János rádiós-tévés újságíró közölte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nagy Mártonék lemondták az ausztriai szállodába szervezett értekezletet mikor a 444 megjelent és kérdéseket tett fel a riporter
A nemzetgazdasági miniszter egy négycsillagos hotelben tartott volna megbeszélést, de a sajtó kérdései után távozott. Az egy éve tervezett eseményt Budapesten pótolják.


Néhány perc alatt fújta le a Nemzetgazdasági Minisztérium felső vezetésének ausztriai értekezletét Nagy Márton, miután megjelent a 444 és érdeklődni kezdett. A miniszter később távozott, de közölte, hogy a lemondás miatti büntetést minden résztvevő a saját fizetéséből fogja állni.

Az eseményt február 13-án, pénteken tartották volna a Fertő tó osztrák oldalán, egy négycsillagos szállodában, a Hotel Nils am See-ben. A nemzetgazdasági miniszter egy szolgálati kisbuszból, egy testőrnek tűnő személy társaságában szállt ki a hotel bejárata előtt, amikor a 444 riportere odalépett hozzá és arról kérdezte, mi fog történni. Nagy Márton először azt válaszolta:

„A kollégákkal beszélgetünk a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt álló feladatokról.” Arra a kérdésre, hogy miért pont Ausztriában, a miniszter annyit mondott: „Ott tesszük meg, ahol gondoljuk, hogy megtehetjük.”

Nem sokkal később Nagy Márton feldúltan távozott a szállodából, és a riporternek azt mondta:

„Köszönöm szépen, hogy itt voltak. Szétverték az NGM-nek a meetingjét. Az NGM innentől kezdve Budapesten, a minisztériumban tartja meg.” A miniszter hozzátette, a nagyjából egy éve tervezett rendezvény lemondása miatt a szállodának járó büntetést mindenki a saját fizetéséből állja.

VIDEÓ: Nagy Márton a szállodánál

A riporter szerint az értekezleten legalább négy államtitkár, két helyettes államtitkár és az Államadósság Kezelő Központ vezetője is részt vett volna. A rendezvény pedig meghaladta a tízezer euró, tehát nagyjából négy millió forintos áron lettek volna itt egy éjszakára. Az ár tartalmazta a wellnessrészleg használatát is.

A beszámoló szerint "az esemény hivatalosan szakértői találkozó lett volna, amelyet egy NGMS dolgozó szervezett. Ő kérte az árájánlatot, mindenkinek külön szobát és a miniszter számára a luxus lakosztályt is. A tervek szerint a szállodai wellness-t is használták volna. Ez a meeting maradt el azzal, hogy mindenről megkérdeztük a minisztert" - mondta el a riporter.

A Weiden am See település közelében található szálloda bemutatkozása szerint a hely „18 év feletti felnőtteknek” szól, „akik tudják, hogyan kell élvezni az életet”, és kifejezetten ajánlja magát LGBTQ+ vendégeknek, csoportoknak és üzleti utazóknak is.

Nem ez az első eset, hogy Nagy Márton utazási és szállásköltségei a sajtó figyelmének középpontjába kerülnek. A sajtó korábban már beszámolt a miniszter brüsszeli és bécsi útjain felmerült kiemelkedően drága szállásköltségekről, két év alatt összesen 132 millió forint feletti utazási kiadásokról, valamint magánrepülőgépek használatáról is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk