HÍREK
A Rovatból

Zarándokok is mehetnek idén a csíksomlyói búcsúra

Engedélyezte a román kormány a pünkösdi búcsú megtartását, remélik, hogy a zarándokok is megfelelő fegyelmezettséget tanúsítanak.


A román kormány lehetővé tette a csíksomlyói pünkösdi búcsú megtartását - közölte a hétfő délutáni kormányülés után a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hírszolgálata.

A kabinet határozott a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet harmincnapos meghosszabbításáról, de enyhített a korlátozásokon. Amint az RMDSZ közölte: a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség kérésére, a szövetség közbenjárásával a kormány jóváhagyta, hogy maszk viselésével és távolságtartással lehessen egyházi zarándoklatokat tartani.

"A csíkszeredai közösség húsvétkor példásan bizonyította, hogy a közegészségügyi szabályok betartásával, fegyelmezetten tud részt venni az ételszentelésen. Én biztos vagyok abban, hogy ugyanez a fegyelmezettség fogja jellemezni mindazokat a zarándokokat, akik ellátogatnak idén a búcsúba"

- idézte a közlemény Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest.

A politikus a csíksomlyói búcsút a Kárpát-medencei magyarság egyik legjelentősebb keresztény eseményének nevezte, melyre felekezeti hovatartozástól függetlenül érkeznek zarándokok.

A kormányülés után Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár tájékoztatta a sajtót a május 13-tól érvénybe lépő könnyítésekről. Elmondta: kiiktatták a korlátozások sorából azt a kitételt, hogy az egyházi zarándoklatokon, körmeneteken csak a helyi lakosság vehet részt. Így lehetővé válik az egyházi rendezvények szervezése, de ezeken be kell tartani azokat a rendelkezéseket, amelyeket az Egészségügyi Minisztérium és a Vallásügyi Államtitkárság közösen fogad el.

Könnyítéseket fogadott el a kormány a sportrendezvényekre vonatkozóan is. Az Ifjúsági és Sportminisztérium kezdeményezésére, az Egészségügyi Minisztérium láttamozásával a Sürgősségi Helyzetek Országos Bizottsága jóváhagyhatja hogy kísérleti jelleggel közönség előtt tartsanak sportrendezvényeket. Ezeken a rendezvényeken azok a nézők vehetnek részt, akik megkapták a védőoltást, 72 óránál frissebb negatív PCR-tesztet, vagy 24 óránál frissebb negatív antigéntesztet mutatnak be, valamint azok, akik több mint 15, de kevesebb mint 90 nappal korábban átestek a koronavírus-fertőzésen. A feltételeket az Ifjúsági és Sportminisztérium valamint az Egészségügyi Minisztérium közös rendeletben pontosítja.

A kormány olyan kulturális események kísérleti jellegű megrendezését is lehetővé tette, amelyeken a férőhelyek ötven százalékát meghaladó számban vesz részt a közönség. Ezek szervezését a Kulturális Minisztérium javaslatára, az Egészségügyi Minisztérium láttamozásával szintén a Sürgősségi Helyzetek Országos Bizottságának kell jóváhagynia. A részvételi feltételek ez esetben is azonosak a sportrendezvények közönség előtti megrendezésének a feltételeivel.

Raed Arafat úgy vélte: akkor lehet majd feloldani a veszélyhelyzetet, amikor a járványhelyzet nyugvópontra jut, de egyelőre a kormánynak szüksége van a különleges jogkörökre, hogy szükség esetén gyorsan be tudjon avatkozni.

Romániában április elejétől kezdett csökkenni a napi fertőzések kéthetes átlaga, és a kórházakra nehezedő nyomás. Hétfőig a felnőtt lakosság 21 százaléka kapta meg a koronavírus-elleni védőoltás első adagját. Az oltási kampány azonban a kifulladás jeleit mutatja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Elvárom az Európai Unió vezetésétől, hogy szakítson meg minden kapcsolatot Ukrajnával, amíg Zelenszkij elnök nem tisztázza a szavait
A TISZA Párt elnöke szerint elfogadhatatlan a zsarolás, és kemény választ sürget. Kijelentette, a magyarok az 1956-os szabadságharcosok örökösei, és nem hajtanak fejet.


Magyar Péter a Facebookon reagált arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megfenyegette Orbán Viktort, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig a gázszállítás leállításával fenyegette meg egész Magyarországot.

A TISZA Párt elnöke szerint

„egy külföldi állami vezető sem fenyegethet egy magyar állampolgárt sem! Sem Ukrajna, sem Oroszország nem zsarolhatja a szuverén EU- és NATO-tag Magyarországot.”

A politikus „Magyarország jövendőbeli kormánya nevében” a leghatározottabban visszautasította Zelenszkij és Putyin elnök „zsarolási kísérletét és fenyegetését”. Hozzátette,

„sem a leköszönő Fidesz-, sem a leendő TISZA-kormányt, sem egyetlen magyart sem lehet fenyegetni.

Magyarország szabad ország, polgárai és kormánya nem enged más országok fenyegetésének.”

Magyar szerint az ország energiaellátása nemzeti, pártpolitikán és kampányokon felülálló kérdés. Posztjában azt írta,

elvárja az Európai Unió vezetésétől, hogy szakítson meg minden kapcsolatot Ukrajnával, amíg Zelenszkij elnök nem tisztázza a szavait és nem kér bocsánatot kijelentéséért Magyarországtól.

Úgy véli, azért kell leváltani Orbán Viktort, mert „elintézni szinte semmit nem tud, viszont a folyamatos belpolitikai célú provokációjával és hergelésével konfliktusba és káoszba sodorja a hazánkat.”

A pártelnök szerint nyugalom itthon csak akkor lesz, ha rendszert váltanak.

„Addig pedig Zelenszkij elnök nyugodtan adja meg az én lakcímemet az ukrán fegyveres erőknek: engem sem Vlagyimir Putyin, sem Volodimir Zelenszkij nem tud zsarolni és fenyegetni. Mi az 1956-os szabadságharcosok örökösei vagyunk” – fogalmazott. Írását azzal zárta, hogy a forradalom idén ünnepelt 70. évfordulójához méltóan, „egy valóban szuverén, szabad és független Magyarországon” ünnepelhessenek, ahhoz április 12-én rendszert kell váltani, mert a TISZA-kormány alatt Magyarországon rend, béke és biztonság lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Putyin megbízta embereit a magyar választás befolyásolásával - állítja egy oknyomozó újságíró titkosszolgálati forrásokra hivatkozva
Panyi Szabolcs szerint Putyin első kabinetfőnök-helyettese, Szergej Kirijenko irányítja a műveletet. Egy háromfős csapat már Budapesten van, és a GRU megbízásából dolgoznak.


Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró a Facebookon azt írta, több európai nemzetbiztonsági forrástól származó, egybehangzó információja van arról, hogy a Kreml a 2026-os magyar választás befolyásolására készül.

Állítása szerint egy politikai technológusokból álló csapatot bíztak meg azzal, hogy avatkozzon be a 2026 áprilisi magyar parlamenti választásba. A cél a források szerint rendkívül egyszerű: Orbán Viktor hatalomban tartása.

Az újságíró azt írja, a Kreml által Magyarország „kezelésével" megbízott ember Szergej Kirijenko, Putyin első kabinetfőnök-helyettese, aki Oroszország teljes politikai befolyásolási infrastruktúrájának – belföldinek és külföldinek egyaránt – a tervezője. Panyi szerint Kirijenko az elmúlt két évben kiterjesztette hatáskörét, és ma már külföldi választásokban is beveti Oroszország politikai manipulációs eszköztárát. Példaként Moldovát említi, ahol állítása szerint szavazatvásárló hálózatokat, trollfarmokat és helyszíni aktivistákat vetettek be.

Panyi Szabolcs posztjában így folytatja: „Három különböző európai ország nemzetbiztonsági forrásaival folytatott beszélgetések alapján az erre vonatkozó hírszerzési információkat megosztották a partnerszolgálatokkal, így

számos EU-s és NATO-s ország titkosszolgálata valószínűleg már tisztában van a Kreml szándékaival – és figyel.

A moldovai műveletek óta új arc jelent meg Kirijenko külföldi befolyásolási struktúrájának csúcsán. 2025 végén Putyin létrehozta a Stratégiai Partnerség és Együttműködés Elnöki Főigazgatóságát, felszámolva két korábbi részleget, amelyeket az azóta lemondott Dmitrij Kozak felügyelt.

Kirijenko Vagyim Tyitovot nevezte ki az új szervezet élére – egy hozzá hű embert a Roszatomnál töltött közös évekből, ahol Tyitov az állami vállalat nemzetközi hálózatát vezette. Tyitov sem éppen egy hagyományos értelemben nem diplomata; Kirijenkóhoz hasonlóan ő is inkább politikai szervező és menedzser.

Az új főigazgatóság a posztszovjet térségre összpontosít – amelybe a Kreml logikája szerint ma már Magyarország is beletartozik.”

Az újságíró szerint a magyar műveletet a terepen is szervezik. Azt írja,

a terv orosz közösségimédia-manipulációs szakértők Budapestre telepítését is tartalmazza, akiket diplomáciai vagy szolgálati útlevéllel látnának el a büntetlenség érdekében.

Forrásaira hivatkozva állítja, a Budapestre telepített csapat egyelőre három főből áll, és a GRU, az orosz katonai hírszerzés megbízásából dolgozik a nagykövetségen.

„Nem ez az első alkalom, hogy homályos megbizatással orosz tisztek rendezkednek be kényelmesen Budapesten.

A rendszeres olvasók emlékezhetnek korábbi írásaimra, amelyekben például arról számoltam be, hogy Magyarország feltűnően elnéző a GRU-s kötődésű orosz katonai diplomatákkal – azokkal, akik olyan »barátokat« kultiválnak Orbán propagandagépezetén belül, mint amilyen Georg Spöttle.

Eközben

az Orbán-kormány propagandája még a korábbiaknál is hangosabban erősíti fel a Kreml ukránellenes narratíváit

– ez pedig hasznos fedést jelent az olyan orosz dezinformációs műveleteknek, amelyek akkor működik a legjobban, ha az adott ország információs ökoszisztémája már eleve fogékony rájuk.

A fentieken túl egy közép-európai nemzetbiztonsági forrásom továbbá azt állította: Kirijenko csapata aktív kapcsolatban áll a Fidesz-kampány bizonyos működtetőivel. Hogy ez az együttműködés a gyakorlatban pontosan hogyan néz ki, azt tovább fogom nyomozni” – zárja bejegyzését Panyi Szabolcs.

A téma a VSquare csütörtöki hírlevelében jelent meg, amely a 2026. április 12-ére kiírt magyar választásról ír.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az ukrán külügyminiszter szerint a magyar hatóságok „gyakorlatilag túszul ejtették” az ukrán állami takarékbank hét alkalmazottját
Az ukrán állami Oschadbank két, Ausztria felől érkező pénzszállítóját állították meg a magyar hatóságok. Kijev hivatalos jegyzékben követeli az alkalmazottak szabadon bocsátását és az EU jogi értékelését kéri.


Állami terrorizmus, túszejtés és zsarolás – ezekkel a szavakkal illeti Ukrajna Magyarországot, miután

állításuk szerint a magyar hatóságok csütörtökön Budapesten feltartóztattak két ukrán pénzszállító járművet, és túszul ejtették a hétfős személyzetet.

Az ukrán állami Oschadbank két, Ausztria és Ukrajna között közlekedő pénzszállítóján 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogramm aranyat szállítottak. A hírt Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége közölte pénteken hajnalban a Facebookon,

Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter álláspontja szerint „ma Budapesten a magyar hatóságok gyakorlatilag túszul ejtettek hét ukrán állampolgárt. Ennek az okai jelenleg ismeretlenek, akárcsak az állapotuk vagy az, hogy lehet-e velük kapcsolatba lépni.” A közlemény szerint a magyar lépés egyenlő a túszejtéssel és a pénz ellopásával.

„Ha ez az az »erő«, amiről ma Orbán Viktor beszélt, akkor ez egy bűnszervezet ereje. Ez állami terrorizmus és zsarolás”

– fogalmaztak. Ukrajna hivatalos jegyzékben követeli a hét ukrán állampolgár azonnali szabadon bocsátását, és az Európai Unióhoz fordul, hogy jogilag értékelje a magyar lépéseket.

Az érintett Oschadbank (Takarékbank) a honlapján azt közölte, a két pénzszállítót „indokolatlanul” tartóztatták fel, miközben rendszeres szállítást végeztek az osztrák Raiffeisen Bankkal kötött nemzetközi megállapodás keretében.

A bank szerint „a rakományt a nemzetközi szállítási szabályoknak és a hatályos európai vámeljárásoknak megfelelően állították elő.”

A GPS-adatok alapján a feltartóztatott járművek Budapest központjában, egy magyar biztonsági szerv közelében tartózkodnak, az alkalmazottak holléte azonban péntek reggelig ismeretlen volt.

A magyar hatóságok egyelőre nem reagáltak a vádakra. A Budapesti Rendőr-főkapitányság és az Országos Rendőr-főkapitányság sem adott ki közleményt az ügyben. Az incidens egy rendkívül feszült magyar–ukrán diplomáciai helyzetben történt. A héten a magyar kormány jelezte, hogy megvétózza a Kijevnek szánt, 2026–2027-re tervezett 90 milliárd eurós uniós hitelcsomagot, miután a magyar fél szerint Ukrajna indokolatlanul nem indította újra a Barátság kőolajvezetéket. Szijjártó Péter és Orbán Viktor is élesen bírálta az ukrán vezetést az elmúlt napokban.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Toroczkai László: Terrort okád magából a velejéig korrupt ukrajnai elnök, akinek teljesen elment az esze
A Mi Hazánk elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy fegyverrel fenyegessék Magyarország kormányát. Tűrhetetlennek tartja a kárpátaljai magyarok elleni terrort is.
F. O. / Fotó: - szmo.hu
2026. március 06.



Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke arra reagált az X-en, hogy Volodimir Zelenszkij halálos fenyegetést küldött Magyarország miniszterelnökének. A pártelnök szerint „Zelenszkij halálos fenyegetést küldött Magyarország miniszterelnökének, a címére mennek az ukrán fegyveres erők, ha Orbán Viktor tovább blokkolja a 90 milliárdos hitelt.

Terrort okád magából a velejéig korrupt ukrajnai elnök, akinek teljesen elment az esze.”

Toroczkai elfogadhatatlannak nevezte, hogy fegyverrel fenyegessék Magyarország kormányát, és tűrhetetlennek a kárpátaljai magyarok elleni terrort is. A Mi Hazánk elnöke felvetette azt is, hogy

a magyar kormány és a hatóságok szerinte semmit sem tettek, amikor a párt vezetőit fenyegették meg halálosan videóüzenetekben ukrán terroristák.

Posztját azzal zárta: Magyarországnak meg kell erősítenie a védelmét!

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy március 5-i kijevi sajtónyilatkozatban arról beszélt: reméli, hogy egy bizonyos személy az EU-ban nem blokkolja tovább a 90 milliárd eurós uniós hitelt; ellenkező esetben „megadjuk az illető címét a Fegyveres Erőknek, hogy felhívhassák és a saját nyelvükön beszéljenek vele”. A megfogalmazást a magyar fél Orbán Viktor miniszterelnökre utaló, fenyegető üzenetként értelmezte, a magyar kormány szóvivői pedig „nyílt fenyegetésnek” minősítették.


Link másolása
KÖVESS MINKET: