FELFEDEZŐ
A Rovatból

Véletlenül fanszőrnek nevezett el egy új sörfajtát, bocsánatot kért a kanadai sörfőzde

Pedig maoriul egész jól hangzik.


Kénytelen volt nyilvánosan bocsánatot kérni egy kanadai sörfőzde, miután véletlenül toll helyett a fanszőrt jelentő maori szóról nevezték el egy új terméküket - írja a The Sun.

A Hell's Basement a jól csengő Huruhuru nevet adták legújabb pale ale sörüknek, azt hitték ugyanis, hogy tollat jelent, a dobozt is ezzel a motívummal díszítették. Mindez egészen eddig sikersztori is lett volna, ha egy maori tévés személyiség, Te Hamua Nikora rá nem mutat arra, hogy

bár a világ nagy részének egy dallamos, kedves ki szónak tűnhet a Huruhuru, a maorik ezzel a szóval illetnek egy olyan dolgot, amiről sört még egészen biztosan nem neveztek el: a fanszőrt.

Nikora fel is vette a kapcsolatot a sörfőzdével, hogy felhívja az ő figyelmüket is a kínos hibára, a Hell's Basement Brewery pedig sűrű bocsánatkérések közepette nyugtatott meg mindenkit, hogy átbrandelik a terméket. Mike Patriquin, a cég vezetője a BBC-nek nyilatkozott:

"Elismerjük, hogy nem igazán volt tudomásunk a huruhuru szó köznapi jelentéséről, és hogy az egyeztetés egy maorival sokkal jobb referencia, mint az online szótárak."



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Videó: hatalmas bulit rendeztek a jegesmedve-bocsok Nyíregyházán egy bójával
A 2024-ben született medvék remekül érzik magukat a Nyíregyházi Állatparkban, ahol mindig akad számukra valami újabb izgalmas játék.


A Nyíregyházi Állatparknak és a látogatóknak is egyik kedvence a jegesmedve család. Ootek és Jorek, a 2024 végén született bocsok nagyon élénkek, és sok vidámságot hoznak a hétköznapokba. Az állatkert ezért külön "Macihíradó"-ban számol be arról, hogy éppen mit művelnek a nagyra nőtt medve-gyerekek. Anyjuk Sznyezsána is felbukkan a videókban.

A legfrissebb kisfilm igazán viccesre sikerült, úgy tűnik, hogy a bocsok érzik a farsang közeledtét. Egy narancssárga bójával kezdtek játszani, ami végül az egyikük fejére került. Nehéz eldönteni, hogy kalapnak, vagy hatalmas csőrnek gondolta a maci, de a jelek szerint élvezte a játékszert.

A jegesmedve mama kétéves korig neveli a bocsait. Utána - ivel a fajmegőrzési programban érkezett szülőállatok utódai - a faj koordinátor ajánlásával másik állatkertbe kerülnek majd.

VIDEÓ: Játék a medvecsaládnál


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megdermedt leguánok potyognak a fákról Floridában, egy nap alatt több mint ezret gyűjtöttek be
A hatóságok különleges engedélyt adtak ki a befogásukra. Sokan azonban nem is sejtik, mekkora veszélynek teszik ki magukat a megmentésükkel.


Miközben a hideghullám miatt szó szerint az égből potyognak a megdermedt leguánok Dél-Floridában, a lakosok tömegesen kezdték leadni az állatokat. Az NBC6 South Florida kamerái rögzítették, ahogy

a Floridai Hal- és Vadvédelmi Bizottság sunrise-i irodájánál februárban egyetlen nap alatt több mint ezer példányt vettek át. Egyikük 50-100 állatot vitt be, egy másik pedig arról számolt be, hogy „több mint 100 fontnyi (mintegy 46 kilogramm) leguánt” gyűjtött össze rövid idő alatt.

A bizottság rendkívüli rendelettel tette lehetővé, hogy a lakosok ideiglenesen, külön engedély nélkül is befogják a hidegtől elkábult zöld leguánokat. Mindeközben másokról videók készültek, amint autóikban, törölközőkkel és hajszárítókkal próbálták melegíteni a hüllőket, ami viszont ellentétes az előírásokkal.

A zöld leguán nem őshonos Floridában, az 1960-as években került az államba. Mivel invazív faj, jelentős környezeti és gazdasági károkat okoz. Mint minden hüllő, a zöld leguán is ektoterm, vagyis testhőmérsékletét a külső környezet határozza meg.

„Floridában azonban megfigyelték, hogy a leguánok akkor kerülnek hidegsokkba, amikor a kinti hőmérséklet 10 Celsius-fok alá süllyed”

– magyarázta Natalie Claunch, az USDA vadvilág-kutató központjának biológusa. A hideg hatására anyagcseréjük és szívverésük lelassul, egyfajta kábult állapotba kerülnek, elveszítik izomkontrolljukat, és egyszerűen lepotyognak a fákról.

A hatóságok éppen ezért óva intenek mindenkit attól, hogy az állatokat otthon vagy az autóban próbálja felmelegíteni.

„A leguánok gyorsan fel tudnak ébredni a kábultságból”

– figyelmeztetett Shannon Knowles, a bizottság kommunikációs igazgatója. „A vadon élő leguánok védekezhetnek, ha nem tudnak elmenekülni: éles fogaikat és karmaikat, valamint hosszú, csapó farkaikat használják.”

Az ingatlantulajdonosok, vagy az ő beleegyezésükkel bárki, humánus módon elpusztíthatja a befogott állatokat, bár az állatkínzás elleni törvények rájuk is vonatkoznak. A Karib-térségben, ahol őshonosak, a leguánokat „a fák csirkéjének” is nevezik, húsukat és tojásukat is fogyasztják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Riadót fújt a Nébih: pusztító kártevőt csempészhetnek be az országba a horvát nyaralásról hazatérők
A horvát tengerparton pihenő magyarok még nem is sejtik, milyen veszélyes potyautas lapulhat a csomagjaikban. Mit kell tenni, hogy elkerüljük a katasztrófát és megvédjük a hazai kerteket?


Riasztó hírt közölt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal: a szomszédos Horvátországban is felbukkant a rendkívül pusztító japán cserebogár, ami jelentősen megnöveli a hazai behurcolás kockázatát.

A veszélyes kártevőt Zágrábban, a Maksimir erdőparkban fogta be egy feromoncsapda. A horvát hatóságok most azt vizsgálják, hogy egy elszigetelt esetről, vagyis egy „stopposként” érkezett bogárról van-e szó, vagy már megtelepedett a kártevő. A horvát intézkedések egyelőre nem érintik az Európai Unión belüli áruforgalmat.

A zágrábi észlelés azért különösen aggasztó, mert a kártevőt Ausztria és Szlovénia egyes területein is észlelték már, így egyre közelebb kerül a magyar határhoz.

A behurcolás esélye különösen a tavaszi-nyári időszakban nő meg, amikor a megnövekedett turistaforgalommal a bogarak járműveken és csomagokon megbújva könnyedén átjuthatnak az országba. A japán cserebogár azért számít kiemelten veszélyesnek, mert válogatás nélkül pusztít, több mint 700 gazdanövénye ismert. Megtelepedése súlyos gazdasági és ökológiai károkat okozna a hazai mezőgazdasági kultúrákban, valamint a haszon- és dísznövényekben.

A magyar szakemberek a megelőzés érdekében speciális csapdákkal folyamatosan nyomon követik a kártevő esetleges megjelenését, hogy a korai észlelés után azonnal hatékony intézkedéseket hozhassanak. A hatóságok munkája mellett azonban a lakosság együttműködése elengedhetetlen.

A Nébih ezért felhívja a figyelmet, hogy külföldi utazásból hazatérve tilos növényeket, növényi részeket vagy talajt Magyarország területére behozni.

Emellett javasolt a csomagok, járművek és egyéb felszerelések alapos átvizsgálása is, mivel a kifejlett bogarak könnyen elrejtőzhetnek ezeken.

A japán cserebogár észlelése, vagy akár már a gyanú felmerülése is bejelentési kötelezettséggel jár. Aki gyanús egyedet vagy kártételt észlel, annak haladéktalanul értesítenie kell az illetékes vármegyei kormányhivatalt, valamint a Nébih-et.

Az időben megtett lakossági bejelentések kulcsfontosságúak a kártevő megtelepedésének és továbbterjedésének megakadályozásában. Európában a japán cserebogár megtelepedett populációi elsősorban Olaszországban és Svájcban vannak jelen, de csapdafogások már több országban történtek, ami a faj folyamatos terjedését jelzi.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kubatov Gábor megtiltotta a lányainak, hogy lila bugyit hordjanak
A Ferencváros elnöke egy Facebok-videóban beszélt arról, hogy az ősi rivális Újpest színe, a lila az otthonában szinte minden formában tiltott.


A Ferencváros szombaton 3–0-ra verte az Újpestet, a meccsnél is nagyobb port kavart Kubatov Gábornak, a Fradi elnökének Facebook-videója. A Fidesz pártigazgatói posztját is betöltő klubvezető az ősi rivális klubszínét vette célba.

Kubatov arról beszélt, hogy otthonában a lila színt legfeljebb szemeteszsákon és vécépapíron tűri meg, de szóba sem jöhet lila virág, öblítő vagy lila feliratú fogkrém. Személyes szabályait saját bevallása szerint a családjára is kiterjeszti.

„A gyerekeim kiskorukban sem vehettek fel semmit, egy zoknit vagy fehérneműt sem, ami lila színű”

– mondta a klubelnök, aki két lány (Emma, Olivia) és egy fiú (Marcell) édesapja.

A két csapat rivalizálása az utóbbi években egyértelmű ferencvárosi fölényt hozott, a zöld-fehérek korábban egy 16 meccses győzelmi sorozatot is felépítettek a derbiken. Az Újpest eközben épp átalakuláson megy keresztül, a télen Dárdai Pál sportigazgatóként, Szélesi Zoltán pedig vezetőedzőként vette át a csapat irányítását. Kubatov Gábor korábban is tett már az újpestieknek címzett, élesebb megjegyzéseket. Egy korábbi győzelem után például azt írta: „Apró tény: Aki 2015 után született, még nem látott újpesti győzelmet ellenünk.” Egy másik nyilatkozatában pedig kijelentette: „kiejtenénk az Újpestet”. Az Újpest szervezett szurkolói csoportjai korábban egy derbi bojkottját is bejelentették, közleményükben az eseményt „Kubatov bohócbulijának” nevezték.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk