„Kanadának még veszélyesebb Kínával üzletelni” – Trump keményen befenyítette a Kína felé nyitó szövetségeseit
Három fronton is új kereskedelmi háborúval fenyegetett csütörtökön Donald Trump amerikai elnök: 50 százalékos vámot vetne ki a kanadai repülőgépekre, megfenyegette a Kína felé nyitó országokat, köztük Ottawát és az Egyesült Királyságot, és büntetővámokkal sújtaná azokat az országokat is, amelyek olajat adnak el Kubának.
A szokásos csütörtöki fenyegetéscunamit Trump Kanadával kezdte.
Bár egy Fehér Ház-i tisztviselő később pontosított a már üzemelő gépek engedélyeit nem vonnák vissza. A kanadai Bombardier repülőgépgyártó közleményben reagált: „Tudomásul vettük az Egyesült Államok elnökének közösségimédia-bejegyzését, és kapcsolatban vagyunk a kanadai kormánnyal.”
A fenyegetések a két szomszédos ország közötti, már amúgy is feszült viszony közepette hangzottak el. Január elején Mark Carney kanadai miniszterelnök a davosi Világgazdasági Fórumon a háború utáni világrend megrendüléséről beszélt.
A kanadaihoz hasonló diplomáciai fordulatot vehet az Egyesült Királyság akciója is, amelynek miniszterelnöke, Keir Starmer jelenleg Kínában tárgyal a kétoldalú kapcsolatok újraindításáról. Trump erre úgy reagált,
A látogatás eredményeként Kína felére csökkenti a brit whisky importvámját, és vízummentességet biztosít a brit állampolgároknak, miközben az AstraZeneca gyógyszergyártó 15 milliárd dolláros befektetést jelentett be - írja a BBC.
Trump a brit látogatással kapcsolatban Kanadának ismét üzent, ezúttal a kínai kapcsolatok miatt. „Kanadának még veszélyesebb Kínával üzletelni. Kanadának nem megy jól… Nem tekinthetnek Kínára megoldásként” – mondta Trump.
Keir Starmer a pekingi útja előtt arról beszélt, hogy Nagy-Britanniának nem kell választania az Egyesült Államok és Kína között. „Nagyon szoros kapcsolataink vannak az Egyesült Államokkal — természetesen, ezt akarjuk is —, és fenn is fogjuk tartani ezeket az üzleti kapcsolatokat, a biztonság és a védelem mellett” – fogalmazott a Trump a CNBC szerint.
A szankcionált venezuelai olajszállítók lefoglalása már most súlyosbítja a kubai üzemanyag- és áramválságot, az országban gördülő áramszünetek vannak. Bruno Rodriguez kubai külügyminiszter szerint országának „abszolút joga van üzemanyagot importálni” bármely exportőrtől, az amerikai intézkedésektől függetlenül.
Szintén csütörtökön Trump elnöki rendeletben helyezett kilátásba új vámokat azokkal az országokkal szemben, amelyek olajat adnak el Kubának. Az indoklás szerint „a kubai kormány politikái, gyakorlatai és cselekedetei szokatlan és rendkívüli fenyegetést jelentenek”. A rendelet nem részletezte sem a vámtételeket, sem a célba vett országokat.