SPORT

Thierry Henry 8 perc 46 másodpercig térdelt a focimeccsen George Floyd emlékére

A legendás francia focista így fejezte ki támogatását a Black Lives Matter mozgalom iránt.


Thierry Henry látványos módon állt ki a Black Lives Matter mozgalom mellett: csapata focimeccsén letérdelt és egészen pontosan 8 perc 46 másodpercig figyelte így a mérkőzést.

Ez az időtartam azért szimbolikus, mert a május végén, rendőri intézkedés közben meghalt George Floyd is 8 perc 46 másodpercig volt kénytelen elviselni, hogy a rendőr a nyakán térdel. A 46 éves afroamerikai férfi azonban már az ötödik percben meghalt, miután hiába könyörgött levegőért.

A gyilkosság hatására erősödött fel újra a Black Lives Matter mozgalom, amely a feketék egyenjogúságáért és a rasszizmus ellen harcol. George Floyd halála miatt országos tüntetéshullám kezdődött az Egyesült Államokban, és nemcsak a rendőri erőszak ellen, a rendőrség megreformálásért demonstráltak, hanem olyan zászlók, emlékművek, szobrok eltávolításáért is, amelyeket a rabszolgatartó korszak jelképeinek tartanak, vagy valamiképpen kötődtek ahhoz a korhoz.

A rasszizmus elleni tiltakozás egyik jelképévé vált a térdelés, amelyre a sportvilágban is egyre több példa akad.

Thierry Henry, a legendás francia focista is így fejezte ki támogatását a Black Lives Matter mozgalom iránt. A jelenleg az észak-amerikai első osztályú labdarúgó-bajnokságban (MSL) szereplő Montreal Impact edzőjeként tevékenykedő sportoló a kanadai csapat csütörtöki mérkőzésén térdelt le 8 perc 46 másodpercig, miközben egy arany színnel írt, Black Lives Matter feliratú fekete pólót viselt.

"Szerintem ti is tudjátok, miért. Csak szerettem volna támogatni ezt az ügyet és tisztelegni előtte. Ennyire egyszerű"

- mondta Henry a meccs után, amit egyébként 1-0-ra elveszített a csapata.

Az észak-amerikai első osztályú labdarúgó-bajnokság szerdán este, az Orlando City-Inter Miami mérkőzéssel indult újra a koronavírus-járvány miatti kényszerszünet után. Több csapat is fekete maszkban és kesztyűben, valamint a mozgalommal szimpatizáló felsőkben lépett pályára.

De nem csak Észak-Amerikában volt példa hasonló megmozdulásokra. Az angol első osztályú labdarúgó-bajnokságban (Premier League) szintén több csapat focistája öltözött feketébe és térdelt le a meccs kezdete előtt, amikor újraindultak a mérkőzések. A múlt hétvégi Forma-1-es Osztrák Nagydíjon az összes versenyző a Black Lives Mattert hirdető és a rasszizmust ellenző feliratú fekete pólót viselt a verseny előtt, többen pedig térdeléssel is kifejezték szolidaritásukat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Elképesztően megható gesztussal ünnepelte a Liverpool bajnoki címét a vezetőedző
A Liverpool hátrányból fordítva ütötte ki a Tottenhamet. Arne Slot viszonozta a korábbi edző, Jürgen Klopp korábbi hasonló cselekedetét.


Ahogy arról tegnap írtunk, a Liverpool 5-1-re verte a Tottenhamet, és ezzel megszerezte a Premier League bajnoki címét. Szoboszlai Dominik kezdőként lépett pályára a mérkőzésen. A Liverpool története során a 20. bajnoki címét ünnepelhette.

A lefújás után Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője azonnal mikrofonhoz került, hogy a stadion nézőinek adjon interjút. Elmondta: már a stadionhoz érkezve érezték, nem fordulhat elő, hogy ne nyerjék meg a meccset. Hozzátette, hátrányba kerültek ugyan, de mindig találnak megoldást a győzelemre. „Nagyon büszke vagyok a játékosokra” – mondta.

Slot megköszönte a szurkolók támogatását, és külön kiemelte, hogy a közönség végig mögöttük állt. A stáb munkáját is méltatta. Az edzőt arról is kérdezték, mennyire találja meghatónak, hogy most közösen ünnepelhetnek a szurkolókkal, hiszen a legutóbbi bajnoki címnél a koronavírus-járvány miatt erre nem volt lehetőség. Slot erre újra köszönetet mondott, majd hozzátette: „ez a második bajnoki cím az elmúlt öt évben.”

A stadionban különleges pillanat volt, amikor a közönség Jürgen Klopp nevét kezdte skandálni. Így emlékeztek meg arról, hogy amikor Slot kinevezése eldőlt, a német edző adta így adta át neki a stafétát.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: