SZEMPONT
A Rovatból

Ha kell tüzet olt, újraéleszt, de ő szolgálja fel az ebédet is

Ebben a szakmában fel kell készülni minden eshetőségre. De milyen is a kiképzés, egyáltalán kik kaphatnak munkát a felhők felett? Egy stewardess mesélt nekünk munkája rejtelmeiről.

Link másolása

A stewardessek élete igazi álomnak tűnik. Szó szerint a felhők felett járnak, munkájuk során pedig rengeteg országba eljuthatnak. Éppen ezért szinte minden kislány álmodozott már arról, hogy légiutas-kísérő lesz, de csak kevesen válnak felnőttként is azzá. Stewardessként nem csak az utasok kényelméért, de biztonságáért, életéért is felelsz, így nem mindenki felelhet meg a szigorú elvárásoknak. De milyen is egy stewardess élete több ezer méterrel a Föld felett és mi kell ahhoz, hogy esetleg Te is azzá válhass?

Kérdéseinkre Viola válaszolt, aki egy arab légitársaságnál dolgozik. Viola jelenleg az Egyesült Arab Emirátusokban állomásozik, imádja a munkáját, közel negyven országban járt eddig,de már szülést is vezetett le munkája során.

Miért szerettél volna stewardess lenni?

Gyerekkori álmom volt. Édesapám pilóta, úgyhogy elég régóta közöm van a repüléshez. Tetszett az egész koncepció, hogy változatos a munka, nem kell minden reggel bemenni ugyanabba az irodába és a számítógép előtt ülni egész nap. Mindig új emberekkel találkozok, és az sem mellékes, hogy jobbnál jobb helyekre jutok el.

Milyen követelményeknek kell megfelelnie annak, aki ezt a szakmát választja?

Alapkövetelmény a kiváló angoltudás, és légitársaságtól függően egyéb nyelveket is megkövetelhetnek. Például egy adott ország nemzeti légitársasága nagy valószínűséggel meg fogja követelni, hogy a jelentkező folyékonyan beszélje az ország nyelvét. Ezenkívül általában középfokú végzettséget, esetleg vendéglátásban szerzett tapasztalatot szoktak kérni. Van ahol elvárják, hogy tudjon úszni az ember, van ahol elég ha valaki magabiztos a vízben, ha mentőmellény van rajta. Sok helyen van minimum testmagasságra vonatkozó követelmény, ez általában azért van, mert bizonyos vészhelyzetekben használt felszerelések magasan vannak elhelyezve, például az utasok felett lévő poggyásztartókban. Ezeket el kell tudnunk érni. Ezek gyakorlatilag az előfeltételek ahhoz, hogy valakit egyáltalán behívjanak felvételizni. Maga a felvételi nagy része arról szól, hogy milyen szituációkban hogyan reagál a jelentkező, megfelelő-e a személyisége ehhez a munkához.

emirates

Képünk illusztráció, forrás: FlyGuy

A külsőre vonatkozóan milyen elvárások vannak még a magasságon kívül?

Általában csak azt várjak el a minimum magasságon kívül, hogy valakinek kellemes megjelenése és szép mosolya legyen. Előbbit van, ahol testtömegindexszel is behatárolják, van ahol nem. De nem elvárás a modell alkat, sőt, a legtöbb helyen nem engedik az embert repülni ha egészségtelenül sovány, amíg össze nem szedi magát. Felsőhatárnak is általában az van megadva, ami már orvosi szempontból is a túlsúlyos kategória.

Az uniformison kívül tényleg meg van szabva az is, hogy milyen sminket kell viselned?

Minden cégnek megvannak a maga követelményei haj és smink szempontjából. Egyetlen légitársaságot sem tudok, ahol engedik, hogy valaki nulla sminkkel, lógó hajjal jelenjen meg. Ez utóbbi higiénia szempontjából is fontos, hiszen ételt szolgálunk fel, csak a rövid hajú lányok kapnak ez a szabály alól mentességet. Van, ahol elég ha valaki felcopfolja a haját és egy alapsminket feltesz, van ahol nagyon szigorú szabályok vannak a megengedett frizurákra és meg van szabva hogy milyen árnyalatokkal lehet sminkelni.

Hol lehet ezt a szakmát tanulni?

Vannak képzések, amiket el lehet végezni, például van olyan ismerősöm, aki sok száz jelentkezőből ezzel (is) tűnt ki a tömegből egy felvételin, ahonnan alig pár embert vettek fel végül. De ez ritkán követelmény. Gyakorlatilag minden légitársaságnak megvan a saját tréningje, amit akkor is el kell végezni ha valaki tapasztalt légiutas-kísérő. Van, ahol ennek a képzésnek az árát levonják a fizetésből, van ahol csak akkor kéri vissza a cég, ha valaki nagyon hamar felmond. Én egyetemről frissen jelentkeztem erre a munkára, nulla tapasztalattal, de ez nem jelentett gondot, mindent megtanítottak, amit tudnom kell. Maga a tréning változó, pár héttől pár hónapig bármi lehet cégtől függően. A különbséget főleg a járatokon nyújtott kiszolgálás szintje és az azzal kapcsolatos képzés jelenti, a vészhelyzetekre vonatkozó tréning mindenhol hasonló.sm-P01207_14_249_RGB

Képünk illusztráció, fotó forrása: Etihad Media Centre

Miket tanultál a képzés során?

A különböző géptípusok berendezéseitől a tűzoltáson át az elsősegélynyújtásig mindenre ki vagyunk képezve. Ha kell, ártalmatlanná tudunk tenni egy agresszív utast, ha kell, evakuálunk több száz embert 90 másodperc alatt, ha kell, szülést vezetünk le. Ez utóbbiban személyes tapasztalatom is van, alig pár hete repültem, mikor az egyik járatomon egy kismamánál idő előtt beindult a szülés.

Milyen a te életedben egy átlagos munkanap?

Ebben a munkában pont az a jó, hogy nincs átlagos munkanap. 40 perctől 16 óráig bármennyi lehet az aznapi járat, ettől függően a feladatok is kicsit másak. Rövidebb járaton a legnagyobb kihívást a beszállítás jelenti, mire minden és mindenki a helyére kerül. Egy ilyen járaton ritkábban fordulnak elő problémák a járat közben, persze ez nem jelenti azt, hogy nem kell felkészültnek lennünk. Hosszabb járatokon gyakorlatilag bármi felmerülhet. Idősebb utasoknál kifejezetten figyelnünk kell az esetleges egészségügyi problémákra, amik fokozódhatnak ha valaki órákig csak ül egy helyben és még egy pohár vizet sem kér. Gyakran előfordul hogy hosszabb járaton már nem bírják egyes utasok és a jelzések ellenére dohányozni próbálnak. Ebből akár komoly tűz is kialakulhat, ami elől 10 ezer méter felett nincs hova menekülni. Ilyen esetekben inkább a megelőzésre próbálunk figyelni, de mint említettem, ki vagyunk képezve tűzoltásra is. Az utasok többsége csak azt látja, hogy ételt szolgálunk fel. Maradjunk annyiban, hogy ezek a szerencsés járatok, amikor nem kell semmilyen vészhelyzetet kezelnünk.airport-1515434_1280abu-dhabi-1177898_1280

Mennyire van időd, energiád mellette másra?

Nyilván beosztástól függ, hogy az embernek mennyi ideje marad. Van, hogy több rövidebb járatot kapunk, van hogy darabszámra kevesebb, de időben hosszabb járatot. Hosszabb járatok között általában több pihenőnapunk van. Átlagosan azt lehet mondani, hogy 8-10 szabadnap jár egy hónapban, ami gyakorlatilag megfelel az irodai dolgozók 4-5 hétvégéjének, csak máshogy van elosztva. Ami viszont jobb ebben a munkában, hogy ha mondjuk reggel érek haza egy járatról és másnap csak délután megyek dolgozni, akkor máris nyertem egy extra napot, ami nem számít bele a szabadnapokba, hanem extra pihenő. Ottalvós járatoknál szintén szoktunk kapni 1-2 napot az adott városban. Így összesen akár a hónap fele is pihenéssel telhet, ha szerencsénk van.

Sokan irigykednek a stewardessekre, hiszen rengeteg helyre eljuttok. Van is időd körülnézni ezeken a helyeken?

A járat hosszától függ, hogy mennyi időt kapunk egy adott helyen. 4-5 óránál rövidebb járat esetén általában egyből vissza is repülünk a bázisunkra. Ha egy járat ennél hosszabb, akkor kapunk 1-2 napot pihenni. Sok helyen volt szerencsém így körülnézni, ha jól számoltam, akkor eddig összesen több mint 40 országban jártam.stewardessek

Képünk illusztráció, forrás: FlyGuy

Mit tartasz a legnagyobb kihívásnak a munkádban és mi az, amit a legjobban szeretsz benne?

A legnagyobb kihívást talán pont az jelenti ami a legjobb benne, az emberek, akikkel dolgozok. Egy nagy nemzetközi légitársaságnál a kollégák és az utasok is rengeteg különböző nemzetiséget képviselnek, akikkel néha nehéz megtalálni a közös hangot, néha viszont nagyon érdekes dolgokat tanulunk egymástól. Szinte bárhova megyünk, van olyan kolléga, aki abból az országból származik és tud ötleteket adni a városnézéshez. Meg sem tudom tippelni, hogy hány nyelven tanultam meg a "köszönöm" szót és rengeteg nemzet korábban érthetetlen gesztikulációit és szokásait ma már teljesen normálisnak tartom. Az, hogy kedvezményesen utazhatunk, már csak hab a tortán.

Volt olyan, hogy veszélyben érezted magad egy út során?

Nekem eddig szerencsém volt, nagyon veszélyes helyzetben nem voltam. Néha előfordulnak agresszívabb utasok, de ezeket a helyzeteket megtanuljuk kezelni. Ami komoly veszélyt tud jelenteni és nem mindig lehet előre megjósolni, az a turbulencia. Volt olyan 8 órás járatom, amiből 4-et ülnie kellett mindenkinek, annyira rázott a gép. Több ismerősöm is repült már a plafonig egy-egy előre beláthatatlan turbulens légtérben. Nem véletlenül mondják be minden járaton, hogy mindenki tartsa becsatolva az övet, amíg a helyén ül, még ha lazít is rajta a felszállás után.

Milyen előrelépési lehetőségek vannak?

Ez légitársaságtól függ, fapadosoknál ha jól tudom egy "senior crew" van a gépen, aki a többiek felettese, mindenki más egyenrangú, szóval ott kevesebb az előrelépési lehetőség, viszont ez a lépés lehet gyors, ha az emberek átlagban kevesebb ideig maradnak a cégnél. Azoknál a légitársaságoknál, ahol van turista, business és első osztály is, általában ezt az összes lépcsőt végig kell járni mire valakiből "senior crew" lesz. Minden beosztásnak megvannak az előnyei és a hátrányai. Például első osztályon sokkal kevesebb utas van, mint turistán, de sokkal több precíz lépésből áll a kiszolgálás és a személyzetnek illik mindent megtennie, hogy teljesítse az utas kéréseit (persze bizonyos határokon belül).passengers-519008_1280

Szerinted milyen képességekkel kell rendelkeznie annak, aki ezt a hivatást választja, kinek ajánlanád?

Mindképpen flexibilisnek kell lenni, főleg ami a beosztást jelenti. Pályázhatunk ugyan arra, hogy milyen járatokat szeretnénk vagy melyik napokon szeretnénk szabadok lenni, de ez nem mindig jön össze. Az ünnepek, szülinapok, tervezett bulik és családi összejövetelek néha munkanapokká válnak, ezt sajnos el kell fogadni. Én például az egyik legkevésbé preferált járatot kaptam a szülinapomra, pedig a családommal szerettem volna lenni és 3 év alatt csak egyszer voltam otthon karácsonykor. Azoknak viszont nagyon tudom ajánlani, akik nyitottak a különböző kultúrákra, jó a problémamegoldó készségük, szeretnek emberekkel dolgozni, szeretik a változatosságot és szeretnek utazni.

Meddig lehet légiutas-kísérőként dolgozni? Hogyan viseled azt, hogy távol vagy az otthonodtól?

Vannak akik akár 20-30 évig is simán folytatják, vannak akiknek hamar elegük van belőle. Ez nagyban múlik azon, hogy valaki mennyire tudja megszokni ezt az életmódot. Átlagban viszont azt mondanám, hogy inkább a férfiak és az egyedülálló nők azok, akik sokáig bírják, családanyaként lényegesen nehezebb ezt a munkát folytatni. Amikor egy járat azt jelenti, hogy egy akár hétig nincs otthon valaki, például a több szakaszból álló járatok vagy a nagyon hosszú távok, akkor azt néha nehéz megoldani. Én egyelőre élvezem, de azt nem tudom elképzelni, hogy család mellett is folytassam.

Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter Leslie Mandoki születésnapján Orbán Viktorral és Rogán Antallal együtt vett részt, ott olyanokat hallott, amiről azóta sem beszél
Magyar Péter 2007-ben kezdett kiábrándulni a Fideszből, a folyamat végül Leslie Mandoki születésnapján tetőzött. Azt azonban nem árulta el, hogy miket mondott ott neki Orbán és Rogán.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 28.


Link másolása

Három olyan közéleti pillanatot is felidézett Puzsér Róbert kérésére Magyar Péter, ami kiverte nála a biztosítékot. A kritikus és a Tisza Párt alelnöke szombaton beszélgetett egymással három órán keresztül, a Hard Talk során elhangzottakat a Telex foglalta össze.

Magyar Péter elsőként 2007-et említette, amikor a Fidesz szerinte ellopta az őszödi beszéd után kirobbant tüntetések áldozatainak szánt pénzt.

„Hogyha képesek ellopni a saját tüntetésükön megsérülteknek összegyűjtött adományokat is, akkor mire képesek még?”

– idézte fel Magyar akkori gondolatait. Szerinte ez az időszak erős nyomot hagyott: szerinte akik még ma hisznek a Fideszben, azok azért hisznek, mert Gyurcsányt nem akarják.

Másodikként azt említette, amikor 2021-ben viharveszély miatt lemondták az augusztus 20-i tűzijátékot, röviddel később pedig leváltották a meteorológiai szolgálat (akkor OMSZ, ma HungaroMet) vezetőjét. Magyar ekkor írt „egy felháborodott Facebook-posztot [a kirúgás ellen], amit a fél Fidesz belájkolt”, mégis leszóltak neki akkori feleségén, Varga Juditon keresztül, hogy nincs igaza. A 2022-es választáson pedig már „orrbefogva akart szavazni” a Kutyapártra, „de aztán bejöttek a gyerekek, szóltak, hogy azt nem lehet, ha az anyukájuk fideszes. Behúzták ők az X-et.”

A harmadik pillanatnak pedig Leslie Mandoki születésnapját nevezte, ahol Orbán Viktorral és Rogán Antallal ült egy asztalnál. Magyar Péter azt mondta, hogy a bulin olyan dolgokat hallott, amelyeknek a részleteit végül inkább nem osztotta meg a közönséggel.

A háromórás beszélgetés során Magyar Péter részletesebben is beszélt a miniszterelnökről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
A lombkorona-sétányos, a négygyerekes család házát megszerző és az orvosi lakásba beköltöző polgármester is újraindul
Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz színeiben nyert, ezúttal már függetlenként száll harcba, már nyilvántartásba is vették. Ahogy Szarvas Róbertet is, és összejött a szükséges számú aláírás Béb polgármesterének és Simonka Györgynek is.
Kiss András - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Újra harcba száll a polgármesteri székért Nyírmártonfalva polgármestere. Filemon Mihály ezúttal már függetlenként áll rajthoz, a valasztas.hu adatai szerint április 27-én vették nyilvántartásba.

A Hajdú-Bihar megyei település a lombkorona nélküli lombkorona sétányáról lett ismert. Erre 60 millió forintos uniós támogatást vett fel Filemon, csakhogy az erdőt közben tarra vágta. A polgármester ezután azzal került be a hírekbe, hogy személyesen vont felelősségre egy nőt, aki nevetős szmájlival reagált az egyik képre, ami a szürreális „látványosságot” ábrázolta. Később Filemon azt állította, nem ezért, hanem amiatt hívatta be a szociális gondozót, hogy panaszt tettek rá, emiatt belső vizsgálat is indult. Csakhogy a panaszlevél írója szerint őt félrevezették, egy üres papírt írt alá. Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt a rendőrség tavaly augusztusban nyomozást indított az ügyben.

Érdeklődésünkre most a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóirodája azt irta: az ügyben a Debreceni Rendőrkapitányság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2023. október 5-én megszüntette.

Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz-KDNP színeiben lett polgármester, most már azonban függetlenként áll rajthoz.

A településen összesen hat polgármester-jelölt van, mindannyian függetlenek. Debreceni Zsoltot Filemonhoz hasonlóan április 27-én vették nyilvántartásba, Gajdos Istvánt két nappal később.

Egyelőre úgy tűnik, hogy könnyebb dolga lesz Brunner Imrének a Veszprém megyei Bében. Ő azzal került be a hírekbe 2022-ben, hogy kilakoltatott egy helyi négygyerekes családot, majd megvette a házukat. Lugosi Györgyék házát a végrehajtó 3 millió forintos kikiáltási áron hirdette meg, Brunner Imre pedig az utolsó pillanatban egyedüliként tett egy ennek megfelelő ajánlatot.

Ezután mindenféle haladék nélkül kipaterolta az ingatlanban élő családot, pedig ők vissza is bérelték volna a házat tőle.

A 24.hu tavaly októberben járt Lugosiék egykori otthonánál, ami akkor méteres gazban pusztult.

A valasztas.hu szerint

Brunnert április 26-án jelentették be, vagyis ekkor adta le a jelöléshez szükséges számú aláirást. Az eddig egyetlen kihívója, a szintén független Váradi Zoltán még gyűjti az ajánlásokat.

Bácsszőlősön viszont már nyilvántartásba is vették Szarvas Róbertet.

A Bács-Kiskun megyei település vezetője ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt rendeltek el nyomozást, miután egyszerűen beköltözött az EU-s pénzből felújított orvosi szolgálati lakásba.

Amikor Hadházy emiatt kérdőre vonta, egy felvételen a polgármester úgy fogalmazott:

„Baszd meg, valahol laknom kell!”, majd letagadta, hogy ő lenne a település vezetője.

A valasztas.hu szerint Szarvas Róbertet hétfőn vették nyilvántartásba. A településen még egy független jelölt, Mózer Andrea indul, ő még gyűjti az ajánlásokat.

Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz nehéz dolga Simonka Györgynek sem, a Békés megyei Pusztaottlakán. A polgármesteri címért harcba szálló volt fideszes politikust egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolják. Az RTL-nek nemrég arról beszélt: minden azért történik, hogy levadásszák, mert sokaknak lépett a tyúkszemére, miközben az őt megválasztó dél-békésiek érdekeiért harcolt.

Azt eddig is tudtuk, hogy Simonka idén elindul a polgármesteri címért, de azóta már az is kiderült, hogy lesz kihívója is.

Magyar Péter Mezőhegyesen tartott fórumán beszélt arról egy nő, bejelentkezett polgármester-jelöltnek Pusztaottlakán, annyira felháborította, hogy a településen egyedüli jelöltként indulna Simonka György - ezúttal függetlenként.

A nő akkor úgy fogalmazott, hogy reggel bementek három képviselőjelölt-társával a hivatalba, és bejelentkeztek a választásra.

Ahogy most már a valasztas.hu oldalon látható, ez valóban így is történt: Kocsis Violetta hétfőn adta le a szükséges aláírásokat, ahogy Simonka is. A településen még egy független jelölt, Szabó Miklós is indul, őt hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Azt is már egy jó ideje lehetett tudni, hogy Győrben újra elindul a polgármesteri székért a szexvideós botrányba belebukott Borkai Zsolt.

Az exfideszes expolgármester ezúttal a találó nevű Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület színeiben indul, hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Ahogy a jelenlegi fideszes polgármestert, Dézsi Csabát is. Kovács Lászlót, a Civilek Győrért jelöltjét pedig még április 27-én. Győrben összesen tízen indulnak el a polgármesteri címért: a DK és a Jobbik közös jelöltje, Glázer Tímeát kedden adta le az ajánlóíveket, Pintér Bence, az LMP és a Momentum által is támogatott jelölt pedig április 26-án. A többiek még gyűjtik az ajánlásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
A vidékiek járhatnak rosszul: ahol 40-50 km-re nincs másik benzinkút, nem követik majd a MOL árcsökkentését
Az, hogy a MOL a saját kútjain 10 Ft-tal csökkentette az árakat, lépéskényszerbe hozta a többi városi benzinkutat. Ha nem akarják, hogy a MOL-nál tankoljanak az autósok, nekik is olcsóbban kell adni a benzint. De ahol kevés a töltőállomás, más a helyzet.

Link másolása

Azonnali hatállyal 10 forinttal csökkentette hétfő délután a MOL az összes töltőállomásán az üzemanyagok literenkénti árát. Mindez négy nappal azután történt, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter két hetet adott a Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak arra, hogy önkéntesen csökkentsék az áraikat a régiós átlag szintjére.

Mivel a piaci árak nem változtak, és a MOL nem a nagykereskedelmi árakhoz nyúlt hozzá, ezért valójában a saját kiskereskedelmi árrését vágta meg.

A döntés után a benzin átlagára a kútjain 637 forint, a dízelé pedig 623 forint lehet.

„Úgy tűnik, megértette mindenki, mit szeretne a kormány, ennek nagyon örülök, hogy a kooperációt választották az ellenállás helyett. Ez egy nagyon nagy, a jó irányba tett lépés, az, hogy elegendő-e vagy sem, a kormány a jövő héten tudja értékelni. De a szomszédos árak is felfelé mozognak” – mondta Nagy Márton kedden az ATV kérdésére.

A miniszter szerint ezzel a lépéssel a magyar üzemanyagár szintje közel került a referenciaértékhez, vagyis a régiós átlaghoz.

Ugyanakkor a lap kérdésére Nagy Márton még mindig nem zárta ki a benzinárstop lehetőségét. De ez szerinte attól is függ, hogy a MOL hétfői lépése hogyan befolyásolja a teljes piac árképzését, vagyis hogyan reagál a többi benzinkút.

Kétezernél is több töltőállomás működik ma az országban, melyek közül nagyjából minden ötödik a MOL érdekeltségébe tartozik. Ezzel a magyar olajvállalat megkerülhetetlen szereplője a kiskereskedelmi hálózatnak, így a hétfői bejelentésük óhatatlanul is hatással lesz a versenytársak árazására is, tudtuk meg Grád Ottótól.

„10 forint már olyan szint, ami hatással van arra, hogy ki hol áll meg tankolni. A többi töltőállomás pedig eldöntheti, hogy milyen mértékben követi, ha egyáltalán követi a MOL lépését” – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára

Hasonló véleményen van Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője is, aki szerint

a magyar olajvállalat döntését a konkurencia kénytelen lesz követni, csakúgy, mint az év elején, amikor a MOL két lépésben érvényesítette a jövedékiadó-emelést.

Ha a piac többi szereplője nem ezt tenné, az a szakember szerint azonnal nagyon komoly versenyhátrányt jelentene számukra. Az olcsóbb benzin ugyanis pszichésen hat, az emberek akár már néhány forintos eltérésért is hajlandók egy távolabbi benzinkútig autózni.

„Sokan nem is számolják ki, hogy egy 2 forintos áreltérésnél néhány kilométer autózással valójában nem feltétlenül spórolnak, hanem akár még több üzemanyagot is használnak” – tudtuk meg Bujdos Esztertől. A 10 forintos árkülönbség  pedig már egy akkora különbség a MOL és a többiek között, ami miatt még többen döntenének úgy, hogy az olcsóbb helyre mennek tankolni. Ráadásul a piaci szereplők közül senki sem szeretne újra ársapkát, ami még a mostani önkéntes árcsökkentésnél is rosszabb lenne.

„A két rossz közül talán még ez a kevésbé rossz verzió, amit a kormányzati nyomás hatására kénytelenek meglépni a piaci szereplők”

– értékelte az önkéntes árcsökkentést a portál ügyvezetője.

Bujdos Eszter szerint a MOL a 2021 novemberében bevezetett és 13 hónapig fenn is tartott benzinárstop esetében veszteséggel is tudott üzemelni szerteágazó tevékenységének köszönhetően. Azonban egy családi vállalkozásban működő benzinkútnak erre nincs lehetősége. Márpedig a mostani 10 forintos csökkentést egyértelműen a kiskereskedelmi árrésből csíphető csak le. De nem lesz más választásuk, mint beadni a derekukat a kormányzati nyomás hatására, mert az ársapka még ennél is rosszabb lenne.

Ugyanezt gondolja Grád Ottó is.

„A korábbi hatósági üzemanyagár-szabályozás évekre vetette vissza az üzemanyag-kiskereskedelmet, mint a gazdaság egyik fontos szektorát” – hangsúlyozta a szakember, aki biztos abban, hogy Magyarországon még a legnagyobb piaci szereplők vonatkozásában sem lehet extraprofitról beszélni.

A MÁSZ főtitkára szerint a benzinkutak esetében a nyereség is egyre jobban szűkül a piacra nehezedő nyomás miatt. Ráadásul egzakt számot sem lehet mondani a kutak nyereségének mértékéről, hiszen mindegyik töltőállomás esetében más és más körülmények határozzák meg a profit nagyságát.

Grád Ottó biztos abban, hogy a MOL hétfői döntésére a benzinkutak sem egységesen reagálnak majd.

Példaként hozta fel azokat a vidéki töltőállomásokat, melyektől 40-50 kilométerre van a legközelebbi MOL-kút. Ekkora távolságot ugyanis nagy valószínűséggel senki nem fog megtenni csak azért, hogy literenként 10 forinttal olcsóbban tankoljon. A városi kutaknak azonban nem lesz választásuk, ha az út szemközti oldalán található töltőállomás egyik napról a másikra leviszi az árait.

Bujdos Eszter úgy látja, hogy a hazai üzemanyagárak esetében a lélektani határ a 600 forint volt. Jelentős visszaesést látnak a portálnál a tankolt mennyiségben január óta, amikor a kormány érvényesítette a 41 forintos jövedékiadó-emelést.

„Attól, hogy most 10 forinttal kevesebbért tankoljuk az üzemanyagot, nem fognak kígyózó sorok állni a benzinkutak előtt. Itt legalább egy 100 forintos csökkentésnek kellene történnie ahhoz, hogy ez a forgalom tekintetében is pozitívan megjelenjen”

– mondta a szakember, aki szerint a mostani 10 forintos csökkentés csupán csak a választások előtti hírverés része.

Link másolása
KÖVESS MINKET: