UTAZZ
A Rovatból

Nézz körül a különleges rigai piacon!

Nem csak a portékák különlegesek, hanem az épület története is: egykor Zeppelin-tároló hangároknak építették.
A DRKUKTART blog cikke - szmo.hu
2016. május 14.


Link másolása

Nyilvánvalóan mindenki tudja már rólam, hogy abszolúte a piacozás híve vagyok. Több energiát és utánajárást igényel, de számomra minden szempontból megéri, így, ha külföldön járok, biztos, hogy útba ejtem az elérhető csarnokokat. A Rigai Központi Vásárcsarnok egy igazán furcsa szerzet, hiszen a manapság piacként funkcionáló hangárok meghatározó részét eredetileg az I. világháború alatt németek építették zeppelinek számára.

Természetesen a lettek is maguknak vindikálják az "Európa legjobb vásárcsarnoka" címet - persze mi tudjuk, hogy a leglegleg nyilván csak a budapesti Nagycsarnok lehet -, legalábbis egy, a Lettországgal foglalkozó internetes portál bevezetője igyekszik a legtöbb szuperlatívuszt felhalmozni a Rigai Központi Vásárcsarnok kapcsán (itt). Maga a piac több részből áll: itt is megtalálhatóak a kisebb termelők, főleg kint a szabad ég alatt, illetve a nagyobb kereskedők, akik általában a hangárok valamelyikében árulják portékáikat. A monstrumokon kívül felállított asztalok állhatnának a világ bármely részén, ugyanakkor a hangárok már jóval egyedibbek.

Riga folyója, a Daugava mentén már 1571-tól kereskedés folyt, itt tartották ugyanis a nagy vásárokat. 1863-tól kezdődően immár standokat is építettek a folyó mentén piacozás céljára. 1922 decemberében a rigai városi tanács elhatározta, hogy a zsúfolt és megkérdőjelezhető higiéniai körülmények között üzemelő Daugavmala Piacot olyan zárt helyre költözteti, ahol a korabeli higiéniai és környezeti követelményeknek immár eleget tudnak tenni.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

riga27

riga28

Az új épületekre pályázatot írtak, amelynek győztese Pāvils Dreijmanis építész és S. Žitkovs mérnök közös pályázata lett, amelyben az I. világháborús német zeppelin hangárok felső részének újrahasznosítását helyezték a középpontba. A piac épületei egyébként a hangárokból átvett részeket leszámítva kőből és betonból épültek. Az építkezés 1924 nyarán kezdődött és pénzügyi problémák miatt elhúzódott egészen 1930 őszéig. Abban az időben Európa legnagyobb alapterületű, mintegy 57.000 négyzetméterre kiterjedő építkezésének számított. Ha bővebben szeretnél olvasni a piac történetéről, kattints a teljes cikkre!

Most, hogy már tudjuk, hova helyezzük el a történelemben a csarnok komplexumot, nincs más hátra, minthogy szétnézzünk a környéken és a kapukon belül legalább virtuálisan. Ahogy látjuk itt is kapni sok - kínai - földi jót. Ez persze pont nem az az ok, ami miatt el kell ide látogatni, ha az ember Rigában jár. Sokkal inkább a hatalmas alapterületen elnyúló vásárcsarnokok által rejtett gasztronómiai élvezetek széles termékskálája az, ami ide csábíthatja az embert. Kibírhatatlan szomjúságunkra tekintettel mi rögtön le is csaptunk az állítólag teljesen natúr vörösáfonya italra. A natúr jelleget teljesen alá tudom támasztani, rettentően savanyú volt, de imádtam.

riga1

riga2

A csarnokokban belül inkább a hangárokra emlékeztető ipari jelleg dominál, az art deco inkább csak kívülről érhető tetten jelen állapotukban. A soron következő képeken a legnagyobb hangár látható belülről, ami jelenleg a húsoknak és egyéb feldolgozott húskészítményeknek ad helyet. A szemünk előtt zajlik a darabolás is, még véletlenül sem a pult mögé rejtve.

A hústermékeknek fenntartott hangáron kívül a másik négy, egymással egybenyitott hangár termékválasztéka is egyszerre befogadhatatlan, és inkább eklektikus. Az egyik hangárban a nyers tengeri herkenytűk, halak, valamint a sózott vagy egyéb módon tartósított hal- és herkentyűkészítmények kaptak helyet.

riga3

Processed with VSCOcam with f2 preset

riga5

riga6

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

riga10

Processed with VSCOcam with f2 preset

riga12

A másikban a zöldségek és a gyümölcsök kínálják magukat, ideértve a savanyúságokat és egyéb származékos készítményeket is. Burgonyából, frissen elkészített salátákból, ilyen gusztusosan felhalmozott savanyúságokból még sosem láttam ilyen attraktív kínálatot.

Kóstolni sajnos nem kóstoltunk, várt a repülő, de talán egyszer, ha nem a rigai látogatás utolsó órájában vetődünk erre, akkor feltankolok a savanyúból is.

riga13

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

A további két hangárban pedig a sajtok, száraz- és pékáruk, édességek és egyéb hasznos vagy a testünknek kissé haszontalanabb, de élelmiszernek csúfolt ehető termékek kaptak helyet. Ugyanitt található még virág, cipő, ruhanemű, főleg sajnos Kínából, plusz minden olyan termék, amit egy vásárcsarnok még elbír (porfogó és nyilván rendkívül - nem - értékes szuvenírek is megtalálhatóak itt természetesen). Vannak vendéglátóegységek is, bár annyira nem tűntek turistamágnesnek, így mi maradtunk inkább a standokból történő vásárolgatásnál.

A vásárcsarnokok komplexuma mindenképpen megér egy, de szerintem jóval több látogatást is. Kicsit leharcolt a vidék, nagyon ipari, de a termékválasztékot és az itt beszerezhető friss földi jókat látszólag nem nagyon befolyásolja negatív irányban ez a gyarló körülmény.

riga20

Processed with VSCOcam with f2 preset

riga22

riga23

Processed with VSCOcam with f2 preset

A Rigai Központi Vásárcsarnoknak természetesen van saját honlapja is - még mindig fáj, hogy az itthoni csarnokok nem jeleskednek ezen a téren -, amit itt érhetsz el.

A jelenlegi információk szerint a piacra vezetett túrákat is terveznek, bár szerintem önállóan is felfedezhető, hacsak az ilyen túrákon nem visznek szuper titkos helyekre (passz), ezekről bővebb információt itt találsz.

A Rigában a 7, Negyu St. címen található piac szabatéri része naponta reggel hét és este hat között, míg a hangárok naponta reggel nyolc és este öt között tartanak a honlap szerint nyitva.

Ne feledkezz meg a DRKUKTART blogról sem: ne maradj le az újdonságokról, kövess Facebook-on ITT és Instagram-on ITT, vagy, ha úgy tetszik értesülj a friss bejegyzésekről a Bloglovin segítségével!

Ha tetszett a cikk, ajánld ismerőseidnek is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk