BUDAPEST
A Rovatból

Már együtt tajcsizhattok a Városligetben

Az egészségre és a közérzetre is jó hatással lévő gyakorlatsort életkortól és egészségi állapottól függetlenül bárki végezheti.


A Magyarországi Taoista Tai Chi Társaság tagjai május első hétvégéjétől kezdve vasárnaponként bemutatót tartanak a budapesti Városligetben. Délután 3-kor találkoznak a kisföldalatti Széchenyi fürdő megállójánál, hogy egy óra hosszat együtt élvezzék a zöld környezetet, a friss levegőt és a mozgást. Eközben szívesen nyújtanak felvilágosítást mindazon érdeklődőknek, akik felfigyelnek rájuk, és szeretnének megismerkedni a Taoista Tai Chi alapjaival, valamint a Társaság működésével.

Májusi tai chi bemutatók a Ligetben

2015. május 3., 10., 17., 24., 31., 15 óra

Lazítsunk együtt vasárnap délután!

TTC_1

TTC_2_1200x800

A Taoista Tai Chi teljes egészében az egészség megőrzését, illetve helyreállítását szolgálja.

Jótékony hatásai közé tartozik a vér- és a nyirokkeringés serkentése, a testtartás javítása, az egyensúlyérzék fejlesztése, a rugalmasság fokozása, a stressz csökkentése és a kiegyensúlyozott, jó közérzet kialakítása.

A 108 lépésből álló gyakorlatsort életkortól és egészségi állapottól függetlenül bárki végezheti. A fiatal korosztály számos kihívással találkozhat a mozgás során, míg az idősebbeknek vagy a gerinc- és mozgásszervi problémákkal küzdőknek kifejezetten ajánlott a lágy, forduló és nyújtó mozdulatokból álló mozgásforma.

A Taoista Tai Chi Magyarországon

A Magyarországi Taoista Tai Chi Társaság az 1970-ben, Moy Lin Shin mester által alapított, kanadai központú nemzetközi szervezet része. A 26 országban működő Nemzetközi Taoista Tai Chi Társaság jelenlegi tagsága meghaladja a 42 000 főt. Hazánkban a nonprofit, civil szervezet 1994 óta működik. Önkéntes edzői öt városban, Budapesten kívül Sopronban, Győrben, Egerben és Fertőszentmiklóson heti rendszerességgel tartanak kezdő és haladó edzéseket.

TTC_3_1200x800

További információkért katt ide!

Ha kedvet kaptál hozzá, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Fedezd fel Budapest ízeit – 5 bakancslistás megálló, ahol élménnyé válik minden falat
A legjobb budapesti pillanatok gyakran egy-egy jó helyen kezdődnek. Mutatjuk hol találod őket!


Budapestet nemcsak bejárni lehet, hanem megízlelni is. A város karaktere ugyanis nem kizárólag a panorámában vagy az ikonikus épületekben rejlik, hanem azokban a helyzetekben is, amikor leülünk egy kávéra, megállunk egy ebédre, vagy hagyjuk, hogy egy vacsora kicsit tovább tartson a tervezettnél. Ilyenkor válik igazán személyessé a városélmény: amikor nemcsak nézzük Budapestet, hanem részt is veszünk benne.

Ebben a válogatásban öt olyan helyet gyűjtöttünk össze, amelyek különböző oldalról mutatják meg a főváros ízeit és hangulatát. A Városliget Café & Restaurant a zöld környezet nyugalmát és a Vajdahunyad vára látványát kapcsolja össze egy könnyed, mégis emlékezetes kikapcsolódással. A Gundel a magyar gasztronómia hagyományait hozza közel, miközben a mai vendégek elvárásaira is érzékenyen reagál. A Séf Asztala a városi ritmushoz igazodva kínál gyors, mégis élményekkel teli megállót a Parlament közvetlen közelében. A Spoon The Boat a Duna felett ad egészen új nézőpontot egy vacsorához, míg a Főőrség Étterem és Kávéház a Budai Vár történelmi hangulatát és klasszikus ízeit sűríti egyetlen, különleges hangulatú megállóvá.

A közös bennük az, hogy mindegyik hozzátesz valamit ahhoz az élményhez, amitől Budapest igazán szerethető.

Városliget Café & Restaurant

A Városligetben eltöltött időnek sajátos, nyugodt ritmusa van: itt nem sietünk, inkább hagyjuk, hogy a környezet vezesse a tempót. Egy hosszabb séta, egy kiállítás, egy koncert a Magyar Zene Házában vagy egy céltalan bolyongás után szinte magától értetődő, hogy jólesne leülni valahol, és nem megszakítani, hanem egy kicsit más formában folytatni ezt az élményt.

A Városliget Café & Restaurant pontosan ezt kínálja.

A Hősök tere, a Műcsarnok és a Néprajzi Múzeum szomszédságában megbújó étterem egyszerre központi és mégis nyugodt, egyfajta városi menedék, ahol a madárcsicsergés, a zöld környezet és a könnyed hangulat gyorsan átveszi a főszerepet.

Akár egy frissítőre ülsz be, akár egy könnyed ebédre vagy egy ráérősebb vacsorára érkezel, a hely szinte azonnal kiszakít a városi nyüzsgésből, és áthangol egy lassabb tempóra.

A belső tér elegáns, tágas és világos, a nagy ablakok keretként foglalják magukba a tájat, miközben tökéletes kilátás nyílik a Városligeti-tóra és a Vajdahunyad várára. A Tavirózsa terem különösen kedvelt fotópont, ahol a vendégek szívesen készítenek képeket magukról és a háttérben magasodó várkastélyról. A hangulat nyugodt, családbarát, ugyanakkor a természet közelsége és az intimebb asztalok miatt romantikus vacsorákhoz is ideális.

A konyha jól követi ezt a könnyed, élményközpontú szemléletet. Az étlap friss és kreatív fogásokkal dolgozik: saláták, szezonális levesek, tartalmas főételek és házi desszertek közül lehet választani, így minden napszakban megtalálod a hangulathoz illő fogást. A kávékínálat külön figyelmet érdemel, a melegebb napokon pedig a hűsítő italok teszik teljessé a kikapcsolódást.

A Városliget Café & Restaurant így válik igazi bakancslistás megállóvá: egy olyan hellyé, ahol a városligeti élmény nem ér véget, csak egy új, ízekkel teli formában folytatódik és könnyen azzá a ponttá válik, ami miatt legközelebb is visszatérsz.

Gundel

Budapesten a Gundel valóban kiérdemelte helyét a bakancslistás helyek között, hiszen kevés olyan budapesti hely van, amelynek neve már jóval azelőtt ismerősen cseng, hogy egyáltalán belépnénk az ajtaján. Az a hely, amit egyszer látni és átélni szinte kötelező, ha igazán meg akarjuk érteni, mit jelent Budapest íze.

Több mint 130 éve része a magyar vendéglátás történetének, Hungarikum díjjal kitüntetett étterem, amely mára nem csupán egy étterem, hanem valódi fogalom.

A Városliget kapujában álló ikonikus palota már érkezéskor különleges hangulatot teremt, és ez az első benyomás még inkább felerősödik amikor helyet foglalunk benne.

A Gundel különlegessége abban rejlik, hogy képes egyensúlyt teremteni a múlt értékei és a mai vendégélmény között. Itt a magyar konyha klasszikus fogásai nemcsak megjelennek az étlapon, hanem történetet is mesélnek. A Nemzeti 11 válogatás például egyfajta gasztronómiai utazás: a gulyástól a halászléig, a libamájtól a tradicionális húsételekig vezet végig a magyar konyha legfontosabb állomásain, miközben generációk ízeit és a magyar kultúra gazdagságát hozza közelebb.

Az ízek ismerősek, mégis ünnepibbek. És bár sokan a híres fogások – például a legendás Gundel-palacsinta – miatt érkeznek, a valódi élményt az adja, hogy itt minden részlet a hagyomány, a minőség és a vendégszeretet tiszteletéről szól.

A tér és a hangulat finoman emeli meg az alkalmat. Elegáns, mégis befogadó környezet fogad, ahol egy ebéd vagy vacsora könnyedén válik különleges alkalommá. Az étkezést egész nap élő zene kíséri, amely tovább erősíti azt az egyedi atmoszférát, ami messze túlmutat egy hagyományos éttermi látogatáson.

Nem véletlen, hogy a Gundel neve világszerte ismert: története során királyok, művészek és világsztárok is megfordultak falai között. Ma pedig ugyanazt a minőséget és figyelmet kínálja minden vendégnek - legyen szó egy ünnepi vacsoráról vagy egy spontán döntésről egy városligeti séta után.

A Gundel így válik igazi bakancslistás megállóvá: egy olyan hellyé, ahol a magyar konyha nemcsak megjelenik, hanem átélhetővé válik és ahol egy vacsora után egészen más szemmel nézel Budapest ízeire.

Séf Asztala

A Kossuth téren, a Parlament közvetlen közelében van egy hely, ahol Budapest egyszerre mutatja meg a legikonikusabb és a legkönnyedebb arcát. Ez a hely a Séf Asztala, egy gyors megálló, ami mégis egy teljes értékű élménnyé válik.

A teraszon ülve olyan, mintha Budapest képeslapja elevenedne meg előtted - ez az élmény pedig egy bőséges, magyaros comfort food fogás vagy egy finom olasz kávé mellett válik teljessé.

A város innen nézve egyszerre nyüzsgő és mégis nyugodt, így már egy rövid megállás is képes arra, hogy más szemszögből lásd a várost.

A Séf Asztala egyszerre deli, kávézó és pékség, de leginkább egy gasztronómiai menedék, ahol a kínálat letisztult: friss péksütemények, kovászos szendvicsek, saláták és meleg fogások közül lehet választani, miközben a magyar klasszikusok is megjelennek modernebb formában. A hely a városi élet tempójára van hangolva, de ez nem megy a fogások átgondoltságának rovására. A koncepció mögött Wolf András áll, így a gyorsabb műfajban is megmarad a szakmai odafigyelés és a következetesség.

Reggelire tojásételek, shakshuka, Egg Benedict vagy akár egy ropogós lángos is választható, de egy kiadósabb ebédhez is bőven akad választék.

Az egész hely egyik legnagyobb erőssége az egyszerűségében rejlik. Itt a gyorsaság nem kompromisszum, hanem tudatos működés eredménye: minden átgondolt, mégis természetes. Legyen szó egy reggeli indításról, egy ebédszünetről vagy egy délutáni kávéról, a Séf Asztala egy könnyed megállást kínál a nap sodrásában, ahol a gyors falatok is többet adnak egy egyszerű étkezésnél.

Spoon The Boat

Budapest látványa önmagában is különleges, de vannak helyek, ahonnan nézve egészen új értelmet nyer. A Spoon The Boat pontosan ilyen perspektívát kínál.

A Vigadó térnél horgonyzó hajó nem csupán étterem, hanem különleges élmény is: miközben a folyó hullámain ringva helyet foglalsz egy asztalnál, új szemszögből láthatod Budapestet - olyat, amit még a helyiek is újra és újra megcsodálnak.

Az este fényeiben ráadásul a Lánchíd, a Budai Vár és a kivilágított rakpart látványa együtt alkotja azt a városi díszletet, amely már önmagában is felejthetetlenné teszi a náluk töltött időt.

A Spoon elegáns, mégis barátságos belső tere ideális helyszín egy baráti találkozáshoz vagy egy kettesben eltöltött estéhez is. A hatalmas üvegfelületeken át a város fényei szinte belesimulnak a térbe, miközben a Duna halk hullámzása nyugodt, bensőséges atmoszférát teremt az étkezéshez. Minden részlet arra szolgál, hogy kényeztesse az érzékeket.

A magyar és nemzetközi ízekből inspirálódó bisztrókonyha és a Budapest ihlette desszertek együtt teszik teljessé a víz feletti gasztronómiai élményt. Könnyed előételek, frissen készült főételek, gyümölcsös desszertek és különleges koktélok várnak, amelyek tökéletesen illenek egy tavaszi nap lezárásához.

Ez a helyszín kihagyhatatlan állomás mindazoknak, akik a főváros felejthetetlen kilátását a Duna lágy ölelésében szeretnék átélni. A panoráma és az ízek harmóniája újra és újra szerelembe ejti látogatóit Budapesttel.

 

Főőrség Étterem és Kávéház

A Budai Várban sétálva könnyű belefeledkezni a történelmi környezetbe, de vannak helyek, ahol ezt az élményt érdemes egy kicsit továbbvinni. A várnegyed szívében található Főőrség Étterem és Kávéház pontosan ilyen: egy olyan megálló, ahol egyszerre élheted át a múlt hangulatát, a lenyűgöző panorámát és a klasszikus magyar ízeket.

Az egykori királyi testőrség épületében kialakított étterem már első pillantásra különleges atmoszférát teremt.

Az épület a régi korok eleganciáját és patináját idézi a Duna felett, a teraszról pedig páratlan kilátás nyílik a Hunyadi udvarra és a Mátyás kútra.

Ez a hangulat odabent is folytatódik: az elegáns, mégis barátságos térben a történelmi részletek finoman idézik meg a múlt világát.

Erre a környezetre épül rá a gasztronómiai élmény is, ami az igazi csúcspont. Az étlap a Kárpát-medence gazdag ízvilágára épül, a hagyomány és a kreativitás találkozásával. A hely egyik legismertebb fogása a császármorzsa, amelyet több mint 100 éves recept alapján készítenek. Az aranybarnára pirított, mazsolával gazdagított desszert önmagában is nosztalgikus élmény, a hozzá kínált házi, nagykörei cseresznyéből készült lekvárral pedig még inkább teljessé válik, egyszerre kínálja a tradicionális és a helyi ízek különleges kombinációját.

A Főőrség Étterem és Kávéház így válik több mint egy egyszerű megállóvá: egy olyan hellyé, ahol egy séta után nemcsak megpihenni lehet, hanem egy kicsit vissza is lépni az időben. Itt az étkezés nem különálló program, hanem a környezet természetes folytatása - egy rövid időutazás, ahol az ízek és a látvány együtt mesélnek a múltról.

Ezek a helyek nemcsak egy-egy jó étkezésről szólnak, hanem arról is, hogyan tud egy város közel kerülni hozzád. Ha Budapesten jársz, érdemes mindet feltenni a bakancslistádra, mert minden alkalommal egy kicsit más és más arcát ismered meg a városnak!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Tacskók százai lepték el a Városligetet – Fotókon a rekorddöntési kísérlet
A DOGZ Fesztivál keretében tartottak tacskós falkasétát és rekordkísérletet péntek délután a Városligeti Nagyréten. A szervezők célja, hogy felülmúlják a 2025-ben felállított, 502 tacskóból álló magyar csúcsot.


Tacskók és gazdáik lepték el ma délután a Városligetet, ahol 13 órakor elrajtolt a DOGZ Fesztivál egyik leglátványosabb programja, a tacskós falkaséta.

A közös vonulás egyben rekordkísérlet is: a szervezők célja az volt, hogy megdöntsék a tavaly felállított, 502 tacskóból álló magyar csúcsot.

A fesztivál a Városligeti Nagyréten zajlik, a részvételhez a kutyáknak kötelező a póráz használata és az érvényes oltási könyv felmutatása.

A We love Dogz magazin által szervezett esemény azonban nemcsak a rekorddöntésről szól. A rendezvényen külön TacskóLand is várta a tacskósokat, ahol egész nap a fajtáé volt a főszerep: a programok között szerepelt a leghosszabb és legszebb tacskó versenye, valamint fajtabemutatók és kerekasztal-beszélgetések is.

A cél egy olyan közösségi tér létrehozása, ahol a gazdik találkozhatnak, tapasztalatot cserélhetnek, és szakértőktől kaphatnak tanácsokat.

A tavalyi DOGZ Fesztiválon már sikerült 502 tacskót egy helyre gyűjteni, amivel magyar rekord született.

A 2026-os rekordkísérlet hivatalos végeredményéről egyelőre nincs hivatalos szervezői közlés.

Fotókon a tacsik!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Vitézy Dávid bemutatta a Pesti Fonódó terveit, a Nyugati téri felüljárót is elbontanák – Az ötletek máris hatalmas vitát kavartak
Vitézy Dávid bemutatta a Pesti Fonódó villamoshálózat első terveit, amelyek a Deák és a Lehel tér közötti szakaszt építenék át. A fejlesztés átszállásmentes kapcsolatot teremtene többek között Újpest, Angyalföld és a déli vonalak között.


Vitézy Dávid a közösségi oldalán arról írt, hogy elkészültek a Bajcsy-villamos, vagyis a Pesti Fonódó villamoshálózat első tervei. Bejegyzése szerint „hétfőn a szakbizottság elé visszük a Bajcsy-Zsilinszky úti villamosvonal, azaz a Pesti fonódó villamoshálózat koncepcionális terveit, hogy az engedélyezési tervek elkészítéséhez szükséges főbb döntések megszülessenek.”

Állítása szerint nagyon jó döntésnek bizonyult, hogy a Fővárosi Közgyűlés 2024 végén a javaslatukra úgy döntött, a befagyasztott uniós források ellenére saját pénzből megkezdik a tervezést. Úgy véli, „így viszont lehetséges, hogy az új kormány által visszaszerzett uniós pénzekből ez a fejlesztés meg is valósulhasson.”

Vitézy Dávid régóta hisz abban, hogy „forrásokat szerezni leginkább kész, azonnal megvalósítható tervekkel lehet; ennek hiányában legfeljebb elvi vitát lehet folytatni a pénzek elosztásáról, ami általában nem vezet sehova.”

Beszámolója szerint a BKK-nál és a tervezőknél gőzerővel zajlik a munka, és „mindezt sok év semmittevés után, alig néhány hónap alatt értük el”.

A Pesti Fonódó a Deák tér és a Lehel tér közötti hiányzó szakasz megépítésével valósulhat meg, amely szerinte „Angyalföld, Rákosrendező, Újpalota és Újpest térségéből is átszállásmentes belvárosi és budai kapcsolatokat biztosítana”.

Vitézy Dávid elmondása alapján: gyakorlatilag össze tudnának forrasztani egy egységes hálózatba „délről a 47-es és 49-es vonalat, valamint az új Műegyetem rakparti ágról érkező egyik vonalat, - északról a 12-es, a 14-es és a Szegedi úti felüljáró megépülte esetén Rákosrendezőn át az egyik Újpalota (69-es) felől érkező vonalat”.

Azt állítja, a változás hatása a Budai Fonódóéhoz lenne hasonló, ahol „minden vártnál többen használják az összekötött vonalakat, mióta nem sok átszállással lehet csak utazni Budán.” A modellezés szerint az új szakaszon 44-49 ezer napi utassal számolnak, és a fejlesztéssel naponta 2500 órát takarítanának meg a budapestieknek.

„Ez azt jelenti, hogy ez a beruházás kb. 90 évnyi várakozási időt spórol meg az utasoknak évente” – írta.

Vitézy Dávid azt is közölte, hogy Karácsony Gergellyel közösen a következőket javasolják a bizottságnak:

• „a Bajcsy-Zsilinszky úton a villamospálya körül zöldsáv is létesüljön, új fákkal, folytatva a Károly körút 13 évvel ezelőtti átalakítását, a kerékpárosok nem zavarják majd a gyalogosokat tovább a járdán, faltól falig megújul ez a fontos belvárosi főút,

• Nyugati téren tüntessük el a ronda és teljesen felesleges felüljárót, a buszvégállomás és a parkoló helyett zöld köztér létesül, a Váci úton a javaslatunk szerint a villamos szélső vezetésben halad majd a bevásárlóközpont mellett füves vágányon,

• a Lehel téren szűnjön meg az, hogy a templom egy aszfalttenger közepén áll, legyen valódi köztér a piac előtt a villamosvégállomás helyett.”

Bejegyzését azzal zárta, hogy rengeteg munka van még hátra, a látványtervek sem véglegesek, mert „számos részlet a továbbtervezés során kerül majd a helyére, most a koncepcionális irányokat fogjuk eldönteni a hétfői bizottsági ülésen, utána folytatódik a munka tovább”.

A politikus bejegyzéséhez máris rengeteg komment érkezett, és óriási vitát váltott ki. Többen kifogásolják, hogy így kevesebb autó tud majd közlekedni erre, ami szerintük még nagyobb dugót okozhat. Mások szerint felesleges a villamos, mert ezen a vonalon közlekedik a metró is. Ugyanakkor van aki üdvözli az ötletet, hogy több lesz a zöld felület és kényelmesebb lesz a gyalogosoknak, kerékpárosoknak a környék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Fotógaléria: megnéztük, milyen lett az MTA-székház több tízezer LEGO-elemből
A látványos projektet mi is megnéztük az MTA „200 év kincsei” kiállításán, ahol a makett mellett egészen kivételes történelmi relikviák is várják a látogatókat.


Egészen különleges látvány fogadja azokat, akik betérnek a Magyar Tudományos Akadémia megújult székházába: az ikonikus épület ezúttal nemcsak eredeti formájában, hanem egy aprólékosan kidolgozott LEGO-makettként is „életre kel”. A több mint 60 ezer kockából készült alkotás az MTA200 jubileumi programsorozat egyik legizgalmasabb vállalása, amely egyszerre játékos, látványos és meglepően elgondolkodtató módon idézi meg az intézmény múltját.

Mi is ott jártunk, közelről megnéztük a különleges makettet, és bejártuk az „MTA 200 év kincsei” című kiállítást is, amely még gazdagabb kontextusba helyezi ezt a rendhagyó alkotást.

A projekt a Fiatal Kutatók Akadémiájának kezdeményezésére valósult meg, a megtervezésében pedig Dóczy Balázs LEGO-építőmester működött közre. Az ő tervei alapján készült el az 1:75 méretarányú modell, amely nemcsak méreteiben, hanem részleteiben is lenyűgöző: a klasszicista homlokzat elemei, a korinthoszi oszlopok, az íves ablakok és a díszítőmotívumok mind visszaköszönnek a kockákból felépített változaton. Ha közelebb hajolunk, még a szobrok és a szfinxek is felismerhetők, sőt felülről a belső udvar is láthatóvá válik, ami külön izgalmas perspektívát ad az épületnek.

Közösségi élmény, amelybe a diákok is bekapcsolódtak

A makett azonban nemcsak egy látványos installáció, hanem egy valódi közösségi alkotás eredménye.

A több mint 60 ezer elemből álló építmény 195 különálló modulból áll, amelyek egy részét a Középiskolai MTA Alumni Program diákjai rakták össze.

Így a fiatalok nemcsak szemlélői, hanem aktív résztvevői lettek az építésnek, miközben játékos formában ismerkedhettek meg az Akadémia történetével és szerepével.

A 94×120 centiméter alapterületű, 60 centiméter magas makett elkészítése nagyjából egy hetet és mintegy 150 munkaórát vett igénybe, az utolsó simításokra pedig 2026. április 17-én került sor. Ekkor diákok, kutatók és önkéntesek együtt dolgoztak az utolsó részleteken, ami nemcsak az építés lezárását jelentette, hanem egy közös élményt is, amelyben minden résztvevő hozzátehette a saját „kockáját” az egészhez.

Ez a gondolat egyébként nem véletlen:

a kezdeményezés tudatosan reflektál arra, hogy az MTA székháza a 19. században közadakozásból épült fel, vagyis a társadalom széles rétegeinek összefogása hozta létre.

A LEGO-projekt ezt a történelmi példát idézi meg mai formában, ahol a közösségi munka és az együtt gondolkodás válik az alkotás legfontosabb elemévé.

Időutazás a „200 év kincsei” kiállításon

Mi pedig nemcsak a makettet néztük meg, hanem bejártuk az „MTA 200 év kincsei” című kiállítást is, ahol a LEGO-alkotás méltó környezetbe került. A tárlat igazi időutazás: egyetlen térben találkozhatunk a magyar kultúra és tudomány meghatározó relikviáival.

Látható például egy lap a világ egyik első nyomtatott könyvéből, egy darab Hunyadi Mátyás híres corvinái közül, de itt őrzik a Szózat eredeti kéziratát is, amely Vörösmarty Mihály munkája.

Különösen izgalmasak azok a személyesebb tárgyak és dokumentumok, amelyek közelebb hozzák az irodalmi és történelmi alakokat. Arany János Kapcsos könyve mellett Petőfi Sándor relikviái is helyet kaptak, miközben Madách Imre Az ember tragédiája című művének eredeti kézirata is megtekinthető – ráadásul Arany megjegyzéseivel együtt. A későbbi korszakokat idézik meg Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső vagy József Attila művei, amelyek egymás mellé helyezve egészen új nézőpontból mutatják meg a köztük húzódó feszültségeket és párbeszédeket. Az egyik legerősebb pontja a kiállításnak Radnóti Miklós emlékezete: a Bori notesz – amely közel két éven át a föld alatt rejtőzött – megrendítő közelségbe hozza a költő utolsó időszakát.

A székház harmadik emeletén a portrégaléria is külön világot nyit meg. A falakon sorakoznak többek között Széchenyi István, Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc, Deák Ferenc vagy Eötvös József arcképei, amelyek nemcsak esztétikai élményt adnak, hanem arról is mesélnek, hogyan alakult ki az a nemzeti emlékezet, amelyben ezek az alakok ma is meghatározó szerepet játszanak.

A kiállítás ráadásul kifejezetten nyit a fiatalok felé is: diákcsoportokat múzeumpedagógiai programok várnak, a tanárok pedig akár rendhagyó irodalom- vagy történelemórát is tarthatnak a vitrinek között – nem mindennapi élmény lehet például a Szózatról úgy beszélni, hogy közben ott van előttünk az eredeti kézirat.

A tárlat az MTA Könyvtár és Információs Központ, valamint az MTA Művészeti Gyűjtemény anyagából válogat, és ritkán látható kincseket tesz elérhetővé a nagyközönség számára.

Nézd meg képgalériánkat a kiállításról:

A történet folytatódik

Ebben a közegben a LEGO-ból épült székház még inkább új jelentést kap: nemcsak egy kreatív installáció, hanem egyfajta híd múlt és jelen között. Miközben a vitrinekben évszázadok történetei sorakoznak, a makett azt mutatja meg, hogyan lehet mindezt mai eszközökkel, élményszerűen továbbadni a következő generációnak.

A közös építés ráadásul nem zárult le a makett elkészültével: 2026 őszén újabb alkalmak kapcsolódnak a kezdeményezéshez, ahol ismét középiskolások kapcsolódhatnak be az alkotás folyamatába.

Ezek a közösségi napok a Fiatal Kutatók Akadémiája MTA200-as programjainak kiemelt eseményei, amelyek egész évben igyekeznek bevonni a fiatalokat az Akadémia életébe, a bicentenáriumi rendezvénysorozat pedig 2026 decemberében zárul majd az FKA saját ünnepi hónapjával.

Az építési napok részletei a Középiskolai MTA Alumni Program honlapján lesznek elérhetők,

a már elkészült alkotást pedig bárki megnézheti: az év végéig az „MTA 200 év kincsei” kiállítás látogatói testközelből is megcsodálhatják a több tízezer LEGO-kockából összeálló székházat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk