Legalább 200-an halhattak meg Észak-Koreában egy alagút beomlása miatt
Beomlott és maga alá temetett legalább 200 embert egy észak-koreai alagút, amely a nukleáris tesztelésre használt területen, a Punggye-rin volt - számolt be a japán Asahi TV névtelen forrásokra hivatkozva.
A dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint a jelentés arról nem számol be, hogy pontosan mikor történhetett a robbanás, de valószínűleg az utolsó és egyben legerősebb atomteszt után, vélhetően szeptember 10-e környékén. A robbantás kiváltotta rengések miatt 100 ember - a nukleáris telep dolgozói - estek fogságba az alagútban, majd a megmentésükre küldött másik 100 emberre is ráomlott a föld egy második detonáció után. A japán tévécsatorna arról számolt be, hogy mindenki életét vesztette a föld alatt, a halálos áldozatok száma a 200-at is meghaladhatja.
A Yonhap hírügynökség arról is beszámolt, hogy nemrég szeizmikus rezgéseket mértek arról a helyről, ahol Észak-Korea az atomfegyvereit teszteli.
A Punggye-rit elvileg már nem használhatnák tesztelésekre, ugyanis a szeptember 3-ai tesztrobbantás destabilizálta a régiót, ezután rendszeressé váltak a földcsuszamlások, és több földrengés is sújtotta a környéket.
Az utolsó, szeptember 3-ai kísérlet egy 6,3 erősségű földrengést okozott, amelyet néhány perccel később egy 4,1 erősségű követett - állapította meg az amerikai földrengéstani intézet. A hegyvonulat láthatóan megtolódott, kínai tudósok pedig arra figyelmeztettek, hogy ha a hegyvidék jobban megbomlik, összeomlik, a sugárzás ki fog törni és megállíthatatlanul terjed majd szét a környéken.
200 people killed in #NorthKorea #nuclear testing facility after a massive collapse in an underground tunnel pic.twitter.com/4YcnZNXWhQ
— Kevin W. (@kwilli1046) 2017. október 31.
#NorthKorea: A recent report has said that at least 200 dead in North Korean nuclear tunnel collapse. pic.twitter.com/1URAWgRaL6
— Global: MilitaryInfo (@bowden_jayden) 2017. október 31.
Az Egyesült Államok védelmi minisztere, James Mattis szerint indokolatlanok ezek a tesztelések, hiszen Észak-Koreát semmilyen olyan közvetlen veszély nem fenyegeti, ami miatt ezt kéne tennie. Sokkal inkább aggodalomra adnak okot, hiszen a környező országok fenyegetésére használja fel azokat.
Idén szeptemberben kínai szakértők, akik a kísérleti robbantások utáni földmozgásokat vizsgálták, arra figyelmeztettek, hogy összeomlás fenyegeti a rakétakísérletek helyszínéül kiválasztott hegyet. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a hegy beomlása könnyedén sugárveszélyes anyagokat röpíthet a levegőbe.
A Hefei egyetem szeizmikus és mélyföldi mozgásokat vizsgáló tudósai szerint Punggye-ri, a nukleáris teszt helyszíne meglehetősen veszélyes választásnak bizonyulhat. A terep magas hegy szívében helyezkedik el, amely minden egyes kísérletbe beleremeg. A csoportot vezető geofizikus úgy véli, hogy alaposan kiismerték a nukleáris tesztek hosszú távú következményeit, becsléseik hibaküszöbe mindössze 100 méter, ráadásul több mint 100 földrengést ellenőrző helyszínen végeztek kutatásokat - írja híradó.hu.

Forrás: Straitstimes, Independent, Globalnews.ca