HÍREK
A Rovatból

Megszólalt az új biztos Pintér Sándor botrányt kavart mondatáról a kórházban hagyott csecsemőkről

Kardosné Gyurkó Katalin szerint a jelenlegi krízishelyzetben elfogadható a kormány azonnali lépése, a csecsemőotthoni férőhelyek bővítése. Ugyanakkor állítása szerint, ő másképp fogalmazott volna a kérdésben.


„Én másképp fogalmaztam volna” – mondta a Népszavának Kardosné Gyurkó Katalin, a nevelőszülői rendszer és az örökbefogadás koordinációjáért felelős miniszterelnöki biztos, miközben több száz csecsemő várja kórházi ágyakon, hogy családba kerülhessen.

A biztos Pintér Sándor belügyminiszter nagy vihart kavart kijelentésére reagált, ugyanakkor hozzátette:

„Pintér Sándor azt is mondta, megoldjuk, és ez a lényeg. Én is ezen dolgozom.”

Kardosné szerint a gyermekvédelemben hosszabb távon „modellváltásra” van szükség, de a jelenlegi krízishelyzetben elfogadható a kormány azonnali lépése, a csecsemőotthoni férőhelyek bővítése.

A vita november végén lángolt fel, miután Pintér Sándor a parlament folyosóján a kórházakban rekedt csecsemőkről azt mondta: „Nem mi szültük őket, és nem mi hagytuk őket ott.” A mondat nagy felháborodást keltett. A Belügyminisztérium később közleményben hangsúlyozta, hogy a miniszter válasza nem volt teljes, az ugyanis így folytatódott: „Meg is oldjuk! Ígérem.” A kommunikációs viharra a kormány konkrét intézkedésekkel reagált: új csecsemőotthonok nyitását jelentették be. December 3-án Miskolcon adtak át egy 72 férőhelyes intézményt, december 12-én pedig Karcagon egy 32 férőhelyeset. A tervek szerint 2026 első félévében Miskolcon további 40, Mátészalkán pedig 80 férőhelyet hoznak létre. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, a kormány egy új otthonra 1,5 milliárd forintot biztosított.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság novemberi adatai szerint 353 csecsemő volt kórházi ellátásban, akiket a szüleik elhagytak, vagy valamilyen okból nem vihettek haza. A miniszterelnöki biztos frissebb, november 26-i belső adatai

344 babáról szólnak, akik közül 61 esetében az anya gyermeke nélkül távozott a kórházból, 94-et látogatnak a szülők, 44-nél pedig továbbra is indokolt a kórházi kezelés. Novemberben 136 gyermek került ki a kórházakból: 34-et örökbe adtak, 37-et nevelőszülőknél helyeztek el, 12 pedig visszakerült a vér szerinti szüleihez.
A szakemberek szerint a probléma hátterében a jelzőrendszer szigorodása, a nevelőszülői férőhelyhiány és a gyámhatósági eljárások elhúzódása áll.

A kormány 2024 nyarán könnyített az örökbefogadás szabályain: ha a vér szerinti család 6 héten belül nem jelentkezik a kórházban hagyott babáért, a gyermek örökbefogadhatóvá nyilvánítható. A kormánypárti politikusok szerint ez a lépés, valamint a férőhelybővítés a megoldás kulcsa, és a probléma gyakran nem az örökbefogadói szándék hiánya, hanem a jogi-státuszbeli akadályok. Ezzel szemben az ellenzéki MSZP már márciusban a nevelőszülői hálózat alulfinanszírozottságára és a rendszer kudarcára hívta fel a figyelmet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Hivatalos: Kubatov Gábor törvényt sértett a 28 szavazattal eldőlt balmazújvárosi választáson
A balmazújvárosi Helyi Választási Bizottság szerint a Fidesz pártigazgatójának marionettbábos videója sértette a választási törvényt. A testület eltiltotta a további jogsértéstől, de a döntés még nem jogerős.


Kimondta a balmazújvárosi helyi választási bizottság:

Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója megsértette a választási törvényt azzal a videóval, amelyben a helyi ellenzéki jelöltet marionettbábuként ábrázolta a február 8-i időközi választás reggelén. A bizottság megállapította, hogy a videó sértette a választás tisztaságát, a jelöltek esélyegyenlőségét és a jóhiszemű joggyakorlás elvét,

ezért eltiltotta Kubatovot a további jogsértéstől – írta a Telex. A testület ugyanakkor a poszt törlésére és a bocsánatkérésre már nem kötelezhette a pártigazgatót, mert erre nincs törvényi hatásköre.

A Hajdú-Bihar megyei városban rendkívül szoros eredmény született: a fideszes Nagy Zoltán végül 397 szavazattal nyert, mindössze 28 vokssal megelőzve a Közösen Balmazújvárosért Egyesület jelöltjét, Molnár Pétert. A panaszt éppen az egyik bábuként ábrázolt ellenzéki jelölt nyújtotta be, aki a videó mellett azt is kifogásolta, hogy a választás előtt valaki impresszum nélküli szórólapokat terjesztett.

Az ügynek azonban itt nem lett vége. Az eredmények közzététele után Kubatov Gábor egy manipulált képernyőfotót tett közzé a Választás.hu oldaláról: ezen a 28 szavazattal alulmaradt ellenzéki jelölt neve alatt a jelölőszervezet logója helyett a „független, TISZA” felirat szerepelt. Magyar Péter pártja azonban semmilyen formában nem indult a helyi választáson, a Fideszből mégis többen próbálták úgy beállítani Molnár Pétert, mintha a Tisza Párt jelöltje lenne.

Kubatov később egy videóban reagált az őt ért vádakra. „Látom, az összes baloldali portál azon van felháborodva, hogy tiszásnak neveztem a balmazújvárosi lúzert, aki álfüggetlen jelölt volt” – mondta a Fidesz pártigazgatója. A Tisza Párt élesen visszautasította a pártjuk emlegetését. „Kubatov Gábor bukott autónepper akkor is hazudik, amikor kérdez” – közölték. A Fidesz-győzelmet Orbán Viktor miniszterelnök is kommentálta, aki szerint „Balmazújváros megmutatta: nem lesz itt brüsszeli bábkormány.”

A helyi választási bizottság döntése egyelőre nem jogerős, az ellen a területi választási bizottságnál lehet fellebbezni, de az ügy akár bírósági felülvizsgálattal is végződhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kemény üzenetettel érkezik Marco Rubio Budapestre: Washington az orosz gázról való leválást várja Orbán Viktortól
Az amerikai külügyminiszter hétfőn Orbán Viktorral tárgyal a magyar energiafüggőség csökkentéséről. A találkozó tétje a rezsicsökkentés jövője és a 2027-től várható teljes uniós gázembargó betartása.


Bár sokan a Fidesz kampányának amerikai megtámogatását várták Marco Rubio budapesti látogatásától, Washington egészen más napirenddel küldi a külügyminisztert. A politikus a pénteken kezdődött Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia után érkezik a fővárosba, ahol hétfőn, február 16-án Orbán Viktorral tárgyal, majd közös sajtótájékoztatót tartanak.

Rubio világossá tette: a látogatás célja nem kampányesemény, hanem stratégiai egyeztetés arról, hogy Magyarország és Szlovákia milyen lépésekkel válhat le fokozatosan az orosz energiáról.

Ez érzékeny téma a magyar kormány számára, amely az olcsó orosz gázra alapozza a rezsicsökkentés fenntarthatóságát. Bár a kormány egyelőre kitart az orosz földgáz mellett, az Economx cikke szerint egy miniszterhelyettes azt mondta, néhány éven belül megkezdődhet a függetlenedés. A tervek szerint a 2030-as évekre a magyar energiarendszer már nagyrészt villamos energiára épülne, amelynek három fő pillére a paksi atomerőmű, a napenergia és az energiatárolás lenne. „Ami az orosz gázt illeti, én abszolút nem vágyott állapotként gondolok a használatára… meg kell találni azokat a beszerzési forrásokat, amik a legolcsóbbak” – nyilatkozta Czepek Gábor energiaügyi miniszterhelyettes.

Az amerikai külügyminiszter Münchenben már megadta a tárgyalások alaphangját, amikor kijelentette:

„Új geopolitikai korszakban élünk, és ez mindannyiunktól megköveteli, hogy újragondoljuk, hogy ez hogy néz ki, és mi lesz a szerepünk.”

A két álláspont tehát élesen eltér: míg a washingtoni adminisztráció a régió biztonságát és az energiaellátás diverzifikálását sürgeti, a magyar kormány kommunikációja a rezsivédelmet és a nemzeti érdekeket helyezi előtérbe, elutasítva a külső nyomást.

A helyzetet bonyolítja, hogy az Európai Unió várhatóan 2027-től teljes tilalmat vezet be az orosz földgáz behozatalára, a tagállamoknak pedig március 1-ig kellene benyújtaniuk a függetlenedési terveiket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Téli olimpián gyorsan elfogytak az óvszerek – Magyar Péter reagált: Nem én voltam
Magyar Péter feljelentést tesz a beígért videó miatt. A Tisza Párt vezetője titkos információgyűjtés gyanújával fordul a hatóságokhoz.


Rekordidő alatt fogyott el az óvszer a milánói–cortinai téli olimpián - írta meg a Telex.. A hír pedig szinte azonnal begyűrűzött a magyar belpolitikába is.

Magyar Péter a cikkhez kommentelt egy vicceset - számolt be róla a lap.

A Telex írta meg, hogy

a sportolók panaszai szerint három nap alatt kiürültek az óvszerkészletek az olimpiai faluban. A lap Facebook-posztja alatt reagált Magyar Péter, aki tisztázta, hogy nem ő volt, mivel éppen Németországban tárgyal

Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel és Friedrich Merz német kancellárral.

A TISZA Párt vezetője pénteken közölte, hogy feljelentést tesz egy róla készült - de még nem publikált - videófelvétel miatt. Szerinte a hatóságoknak azt is vizsgálniuk kell, hogy ki volt a bűncselekmények felbujtója, megrendelője. A politikus szerint akik ebben a bűncselekményben „értelmi szerzőként vagy végrehajtóként közreműködtek, legyenek a titkosszolgálatok vagy más hatóság vezetői, vagy akár kormányzati politikusok, mind felelni fognak a tettükért a magyar bíróság előtt”.

Az ügy előzménye, hogy február 10-én, kedden egy ágyat mutató fotó jelent meg a radnaimark.hu oldalon. A biztonsági kamera képére hasonlító fotóhoz előbb azt írták: Coming soon, majd később a felirat a „Once upon a time…2024.08.03”-ra módosult. Magyar a beharangozott videóra utalva azt mondta, azon konszenzuális szexuális kapcsolatot létesítettek Vogel Evelinnel.

Vogel Evelin az üggyel kapcsolatban közölte, nem ő hívta át Magyar Pétert a házibuliba, és nem ő helyezte el a kamerát. Hozzátette, kész lenne közösen jogi lépéseket tenni. „Nőként talán engem visel meg a legjobban ez az eset, példátlan lenne a magyar közéletben, hogy két embert ilyen szintű megaláztatásnak tegyenek ki” – fogalmazott.

Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója csütörtökön azt mondta, hogy a Fidesznek „nincs köze” a radnaimark.hu-hoz vagy az ott megjelenő tartalmakhoz.

Magyar Péter a feljelentését több bűncselekmény gyanúja miatt teszi meg, ezek között szerepel a jogosulatlan titkos információgyűjtés, a tiltott adatszerzés és a személyes adattal való visszaélés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
40 milliós döngölt földes parkolót adott át egy fideszes képviselőjelölt Sátoraljaújhelyen, szerinte ez is jól mutatja a kormányzati gondolkodást
Bánné dr. Gál Boglárka adta át a kormányzati támogatásból finanszírozott beruházást. A politikus szerint a beruházás a tudatos, egymásra épülő fejlesztések jó példája.


Nemzeti színű szalaggal és ünnepi beszéddel adták át Sátoraljaújhelyen azt a döngölt földes parkolót, amely 40 millió forintos kormányzati támogatásból valósult meg – írta a 24.hu. Az eseményről Bánné dr. Gál Boglárka, a térség fideszes képviselőjelöltje és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke a közösségi oldalán számolt be.

„Az elmúlt években Sátoraljaújhely példát mutatott abban, hogyan lehet tudatosan, kormányzati támogatással, helyi együttműködéssel és felelős városvezetéssel valódi fejlődési pályára állni” – fogalmazott a politikus. Hozzátette,

a fejlesztés jól példázza azt a gondolkodást, miszerint „egy fejlődő város alapja a kiszámítható környezet, a jó megközelíthetőség és az a szemlélet, amely a beruházásokat egymásra építi, mint a kirakós játék elemeit”.

A helyszínen kihelyezett tábla szerint a parkoló kialakításának első üteme a Versenyképes Járások Program keretében, pontosan 40.244.846 forintból jött létre. Nem ez az első sátoraljaújhelyi beruházás, amely országos figyelmet kap. Korábban a 4,6 milliárd forint közpénzből épült Nemzeti Összetartozás Hídja miatt került be a város a hírekbe, miután egy közérdekű adatigénylésből kiderült, hogy 2024-ben 90.311 jegyet adtak el rá, ami messze elmarad a polgármester által kommunikált 300 ezres látogatószámtól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk