HÍREK
A Rovatból

Kólával, gyömbérsörrel ölik meg kisbabáikat a kenyai anyák, akik számára tiltott az abortusz

Az már mindennapos, hogy a nem kívánt újszülötteket a szemétbe vagy folyókba dobják, de újabban már szénsavas üdítőkkel is itatják őket.


Szándékosan itatják szénsavas üdítőitalokkal az anyák kisbabájukat Kenyában, hogy így szabaduljanak meg tőlük. Sokan ugyanis nem tervezték a gyereket, de mivel az országban illegális az abortusz, kénytelenek megszülni. Csak abban az esetben engedélyezik a magzat elvetetését, ha az anya egészsége veszélyben van.

Emberjogi aktivisták világítottak rá arra, mi mindenre képesek a nők azért, hogy megszabaduljanak a babájuktól - erről a Telegraph készített egy beszámolót.

Rengeteg nő fordul olyanokhoz, akik illegálisan hajtanak végre abortuszt azért, hogy idő előtt világra segítsék a magzatot, majd megöljék őket.

Azokat az orvosokat, akik törvénytelenül végeznek el abortuszt, 14 évre börtönbe zárhatják, ezért a valóban profi doktorok nem is vállalják be ezt. A kismamák emiatt kénytelenek kevésbé képzett, vagy teljesen képzetlen, hozzá nem értő álorvosokkal elvetetni a babájukat. Ez hatalmas kockázat, ugyanis akár az édesanya is sérülhet az illegális és veszélyes beavatkozás során. A Marie Stopes International női egészségügyi szervezet szerint

naponta 7 nő hal meg emiatt. Ennek ellenére évente 350 ezer várandós nő vállalja be a nem biztonságos abortuszt, közülük pedig évente 21 ezren kórházba is kerülnek.

Vannak azonban olyanok is, akik bár megszülik a gyereküket, de utána igyekeznek minél hamarabb megszabadulni tőlük.

Sok nő egyszerűen kukába vagy folyóba dobja a babáját - ez már-már mindennaposnak számít Kenyában.

Egy szemétválogató azt mondta, évente 15 babaholttestet talál a hulladéklerakóknál. Idén májusban pedig alig egy hét alatt nyolc gyerek került elő a Nairobi-folyó szeméttel teli vizéből.

A cikk szerint ráadásul az is egyre népszerűbb, hogy bár az anyák nem dobják ki a gyereküket, de szép lassan szándékosan megölik őket.

Nem is akárhogy: anyatej helyett kólát, gyömbér sört vagy más szénsavas italokat adnak a gyermeküknek, akik így napokon belül meghalnak.

Vincent Odhiambo kenyai emberjogi aktivista februárban értesült egy olyan esetről, amikor egy anya az újszülött lányát szó szerint halálra itatta kólával. Egy Florence nevű szülésznő képeket is mutatott szemétbe kidobott gyerekholttestekről, amelyek közül az egyik szintén a sok kóla miatt halhatott meg a helyiek szerint.

Az abortusz engedélyezése napjainkban is az egyik legégetőbb kérdés a világban. Jelenleg hat országban (El Salvador, Málta, Vatikán, Chile, a Dominikai Köztársaság és Nicaragua) teljesen tiltott a magzat elvetetése, még akkor is, ha az anya életét kockáztatja. Vannak olyan országok, ahol a terhesség bizonyos szakaszáig (az Egyesült Királyságban a 24. hétig, több európai országban a 12. hétig) engedélyezett a megszakítás, míg a legtöbb európai országban - Magyarországon is - csak valamilyen okból lehet abortuszt elvégezni, például egészségügyi, súlyos lelki okok, vagy ha bűncselekmény során fogant meg a magzat. Az Amerikai Egyesült Államokban idén nagy vitát váltott ki az, hogy Alabama államban egy új törvénnyel megtiltották a nőknek, hogy elvetessék gyermeküket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Végignézte férje halálát a Srí Lanka-i elefánttámadásban: most idegenek karolták fel a gyászoló magyar özvegyet
Mónika teljesen összetört a Srí Lankán történt tragédia után, ahol két német turista támogatja a kórházban és a hivatalos ügyintézésben.


A szeme láttára taposta halálra egy elefánt a férjét annak a magyar nőnek, aki most jószándékú idegenek segítségével próbálja feldolgozni a feldolgozhatatlant és intézni a hivatalos ügyeket Srí Lankán. A házaspár egyénileg, nem szervezett úton utazott az országban, amikor február 16-án, hétfőn este, sötétedés után sétálni indultak egy őserdő melletti ösvényen a Pidurangala–Sigiriya térségben - írta a Blikk. Két település között haladtak, amikor hirtelen rájuk rontott egy elefánt.

Az állat a 64 éves férfit vette célba, ledöntötte a lábáról és megtaposta. Felesége, Mónika sértetlenül megmenekült, de mire a segítség a helyszínre ért, már késő volt, a férfit a Sigiriya kórházba szállították, ahol megállapították a halál beálltát. A tragédia utáni napon az özvegy a helyi kórházban várta a hatóságilag elrendelt boncolás eredményét.

A gyászoló nőt a szállodai szobaszomszédai, két német turista támogatja.

"Az özvegyet két német vette pártfogásába, a kórházba is elkísérték. Kiderült, hogy a magyar házaspár mellett lévő szobában laktak a szállodában, csupán innen ismerték őket. A magyar hölgy nagyon rossz lelkiállapotban van, és még a hivatalos ügyeket is el kell intéznie"

– mondta egy a helyszínen tartózkodó magyar kiránduló. A helyiek is igyekeznek segíteni, a szálloda tulajdonosa például a rendőrségre vitte be a szükséges papírokat.

A magyar Külügyminisztérium felvette a kapcsolatot az áldozat hozzátartozóival, és minden lehetséges segítséget megad. Mivel Srí Lankán nincs magyar nagykövetség, az ügyintézésben az Újdelhiben lévő képviselet illetékes.

A támadás helyszíne, a Sigiriya–Pidurangala környéke több nemzeti park és védett terület közelében fekszik, ahol az elefántok rendszeresen mozognak, ezért a vezető nélküli, sötétedés utáni séták különösen kockázatosak.

A támadás oka egyelőre rejtély. Barati Viktória, aki Thaiföldön mentett elefántokat gondoz, a Blikknek elmondta, hogy az elefántok alapvetően békés állatok. "Ha egy elefántnak rossz tapasztalatai vannak egy férfival, akkor előfordulhat, hogy ellenséget lát bennük és ezért támad kifejezetten rájuk"

– magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy egyelőre nem tudni, a támadó állatot korábban bántalmazták-e. Helyi sajtóhírek szerint lehetséges, hogy egy arra haladó motoros dühítette fel az állatot, míg az RTL-nek a helyi rendőrség arról beszélt, hogy a házaspár fotózás közben állt meg, amikor az elefánt rájuk támadt.

Az ember-elefánt konfliktus súlyos probléma az országban: a sri lankai hatóságok adatai szerint az elmúlt évtizedben közel 1200 ember és több mint 3400 elefánt vesztette életét ilyen összetűzésekben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Ónos eső és havazás miatt is kiadták a riasztást: lesz, ahol akár 10 centi hó is eshet éjfélig
Budapesten is több centiméteres hóréteg alakulhat ki délelőtt, de a legtöbb havat a Soproni-hegység térsége kapja csütörtökön. Napközben a csapadékzóna havas esőt és esőt is hozhat, estétől pedig a viharos szél miatt hófúvás is előfordulhat.


Valósággal kettészakadt az ország időjárása csütörtökön: míg délnyugaton a 15 fok körüli hőmérséklet a tavaszt idézi, addig az északi országrészben havazás és ónos eső nehezíti a közlekedést. A HungaroMet több vármegyére is elsőfokú figyelmeztetést adott ki.

Ónos eső miatt Vas, Veszprém és Zala vármegyében van érvényben sárga riasztás. A veszélyes csapadék csütörtök reggel elsősorban a Bakony térségében, illetve a Dunántúlon máshol is előfordulhat. Havazás miatt Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyére adtak ki figyelmeztetést.

Csütörtökön a reggeli, délelőtti órákban a Dunántúl északi, északkeleti részén, valamint a főváros térségében síkvidéken lepel-3 centiméteres, olvadozó hóréteg képződhet. A havazás súlypontja ezután fokozatosan az Északi-középhegység térségére helyeződik át, ahol éjfélig 3-8 centiméter tapadó hó hullhat.

Az északi határ közelében, a magasabban fekvő helyeken, majd estétől a Soproni-hegység térségében a hó vastagsága a 10 centimétert is meghaladhatja.

A nap folyamán egyre markánsabb csapadékzóna húzódik az ország fölé, amely fokozatosan észak, északkelet felé mozog. Arrafelé eleinte havazás, havas eső várható, majd dél felől egyre többfelé esőbe vált át, de az északi határ mentén estig kitarthat a havazás. Másutt esőre, záporra lehet számítani. Késő délután nyugat felől újabb csapadékzóna érkezik, zömmel esővel. A keleties szél többfelé megélénkül.

Csütörtök estétől péntek reggelig az esőt a Dunántúlon egyre többfelé havas eső, havazás váltja fel, és az Északi-középhegységben is újra a hóesés lesz a jellemző. Az Alpokalján már reggelig nagyobb területen alakulhat ki vastagabb hóréteg.

Az északkeleti, északi szelet egyre nagyobb területen kísérik erős, néhol viharos lökések, a hóval borított északnyugati és északkeleti tájakon pedig hófúvásra, helyenként erősebb hófúvásra is számítani kell.

Pénteken tovább tolódik délkelet felé a havas esőbe, havazásba váltás határa, vastagabb hótakaró leginkább az ország északnyugati felén alakulhat ki. Az északkeleti, északi szél nagy területen lesz erős, a Dunántúlon és északkeleten helyenként viharos is. A havas tájakon továbbra is számítani kell hófúvásra. A maximum-hőmérséklet többnyire -2 és +6 fok között várható, mivel a legtöbb helyen napközben tovább hűl a levegő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Oroszország lőtte a kedvenc olajinjekciójukat” – Ukrajna szerint a magyar kormány pontosan tudja, miért állt le a Barátság-vezeték
Az ukrán külügyi szóvivő reagált arra, hogy a magyar kormány szerdán leállította a dízelkivitelt Ukrajna felé. Heorhij Tihij szerint Orbánék elhallgatják a döntés valódi okát.


Miután a magyar kormány szerdán bejelentette, hogy leállítja az Ukrajnába irányuló dízelkivitelt, Kijev szinte azonnal visszavágott. Azt állítják, a tranzitot egy orosz támadás állította le, amiről Budapest az első perctől kezdve tud.

Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő a Telegramon reagált, szerinte Magyarország „pontosan tudja”, hogy a Barátság kőolajvezeték egy orosz csapás miatt állt le.

„Magyarországnak az első naptól tudomása van arról, hogy pontosan miért állt le a kőolajvezeték működése. Egy ilyen helyzetben számunkra furcsának tűnik a magyar fél olyan nyilatkozatainak hiánya, amelyek egyértelműen megneveznék, hogy Oroszország lőtte a kőolajvezetéket, a kedvenc olajinjekciójukat, amelyen ülnek”

– közölte az ukrán külügyi szóvivő.

A Barátság vezetéken több forrás szerint már január 27-én leállt a szállítás, a kiesést pedig az ukrán energetikai infrastruktúrát érő orosz támadásokkal hozzák összefüggésbe. A vezeték kulcsfontosságú a magyar és a szlovák finomítók ellátásában, mivel mindkét ország mentességet élvez az Oroszországból érkező vezetékes kőolajra vonatkozó uniós szankciók alól. A kieső mennyiséget részben a horvátországi Omišalj kikötőjéből induló Adria-vezeték pótolhatja; a kormány közlése szerint az ország stratégiai készletei több mint 90 napra elegendőek, a MOL pedig már kezdeményezte a készletek részleges felszabadítását, miközben március elejétől tengeri szállítmányok is érkezhetnek.

A magyar álláspont szerint a tranzit műszakilag újraindítható lenne, míg elemzői vélemények alapján az ukrán hálózat helyreállítási kapacitását a civil energetikai infrastruktúrát ért károk elhárítása köti le. A helyzet nem előzmény nélküli: 2025-ben több támadás is érte a Barátság-vezeték infrastruktúráját orosz területen, ami akkor is átmeneti zavarokat okozott az ellátásban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megvan a vevő: Mészárosék üzleti partneréé lett a lepusztult újpesti kórház 1,74 milliárdért
A Biggeorge-csoporthoz kötődő ingatlanalap nyerte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő árverését a IV. kerületben. A cég ígéretet tett a karakteres főépület megmentésére és a homlokzat rekonstrukciójára.


Elkelt a több mint egy évtizede üresen álló újpesti Árpád Kórház: egy intenzív licitháború végén a Biggeorge-cégcsoporthoz kötődő ingatlanalap szerezte meg 1,74 milliárd forintért a közel egyhektáros területet – írta a Telex. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő árverésén a győztes két másik érdeklődővel versenyzett, a vételár pedig jócskán meghaladta a korábban meghatározott 1,44 milliárd forintos kikiáltási árat.

A több mint egy évtizede kihasználatlan épületegyüttesre a rossz műszaki állapot és a magas felújítási költségek miatt korábban többször sem akadt vevő. A nyolc, nagyrészt leromlott állapotú épületet magába foglaló, mintegy 6000 négyzetméteres ingatlan végül januárban talált gazdára.

A vevő közölte: az adásvételi szerződés aláírása után egyeztetnek a IV. kerületi önkormányzattal, és megkezdik a hasznosítás szakmai tervezését. Azt is ígérték, hogy a karakteres főépületet megtartják és a homlokzatát rekonstruálják. A cég szerint az ingatlant „egy rendkívül intenzív, 66 ajánlatból álló licitháború végén 1,74 milliárd forintos vételáron” szerezték meg.

Nem ez volt a vagyonkezelő egyetlen nagy ügylete januárban: eladtak egy, a Parlament közelében lévő irodaházat is, amelyet jelenleg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal használ. A Béla király úti köztársasági elnöki rezidenciát viszont már harmadszor hirdették meg sikertelenül, a 28 milliárd forintos kikiáltási árra senki nem tett ajánlatot.

Az új tulajdonos Biggeorge-csoporthoz tartozott korábban az Otthon Centrum is, amelynek többségi tulajdonrészétől az év elején váltak meg. A vevő a Mészáros Lőrinchez és Matolcsy György üzleti köréhez is köthető MBH Bank lett.

A kórház 1905-ben Újpesti Gyermekkórházként indult, a jelenlegi „Árpád Kórház” elnevezés 1939-től használatos. A fekvőbeteg-ellátás 2007 és 2012 között fokozatosan szűnt meg, a telephelyet pedig 2014-ben végleg bezárták.

Az ingatlan sorsa korábban politikai vitákat is szült. Az újpesti önkormányzat 2023-ban azt sérelmezte, hogy az állam a megkérdezésük nélkül hirdette meg az árverést, és a helyi egészségügyi ellátás érdekeit hangsúlyozták. A kormánypárti politikusok ezzel szemben a rossz állapotú vagyon ésszerű hasznosításaként értelmezték az eladást, és az ellenzéki városvezetést bírálták a kerületi egészségügyi fejlesztések elmaradásáért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk