FELFEDEZŐ
A Rovatból

Kirándulás kutyával: 5+1 dolog, amire érdemes figyelned, hogy zökkenőmentes legyen

Tavasszal már alig várják a gazdik, hogy hosszabb időt tölthessenek a szabadban a kedvencükkel. Elmondjuk, mik azok a dolgok, amikre az indulás előtt feltétlen érdemes figyelni!
Képek: GettyImages / Szponzorált tartalom (x) - szmo.hu
2024. március 12.


Link másolása

Akinek van kutyája, biztosan tudja, hogy a kutyusnak soha nem elég a sétából, még akkor sem, ha az időjárás minden erejével ki akar szúrni velünk. Akkor meg pláne nem, ha nem a szokásos helyeken körözgetünk végeláthatatlanul, hanem elhagyjuk a megszokott parkot/kutyafuttatót, és kiszabadulunk az erdőbe kirándulni. A kutyák számára ez hatalmas öröm, hiszen egészen új szagok és ingerek várják, és nekünk is remek alkalmat kínál, hogy kiszellőztessük a fejünket, de még az egészségünket is szolgálja – egyébként pont annyira, mint kutyusunkét. Arról nem is beszélve, hogy az új és közös élmények a gazdi–kutya kapcsolatot is megerősítik.

De mielőtt még belebújnál a túracipődbe mindenképpen olvasd el az alábbi cikkünket, elmondjuk benne, hogy mi az, amit feltétlen tegyél meg, mielőtt útra keltek a kedvenceddel.

1. Szoktasd a túrázáshoz!

A kölyökkutyák hamarabb elfáradnak, ahogy az idősebbek és a betegek is, illetve azok, akik nincsenek hozzászokva a nagyobb kirándulásokhoz. A kisebb kutyusok, mint (csivava vagy törpespicc) pedig nem igazán arra születtek, hogy az erdőket és hegyvidéket róják órákon keresztül. Persze velük is nyugodtan lehet kirándulni, csak okosabban kell csinálni – már csak azért sem ajánlatos rögtön hosszabb távra menni velük, mert előbb-utóbb a hátizsákodban fognak kikötni.

A másik, hogy nem minden kutya „hegyi kutya”, nem mindegyiknek esik jól egy meredekebb, sziklás hegyoldalon felkaptatni, ahogy a mélyebb szakadékok felett sem minden fajta szeret/képes áthaladni.

A lényeg, hogy kutyánkra szabottan válasszunk távot és terepet, és fokozatosan szoktassuk hozzá a túrázáshoz! Indulás előtt pedig mindenképp érdemes tájékozódni az útvonalról, hogy biztonságos-e. A tavaszi időszakban ebzárlat is előfordulhat az erdőkben, így ezekről is előre tájékozódj!

2. Figyeld az időjárást!

Talán mondani sem kell, hogy a nagy hideg, de főleg a hőség nem jó a kutya számára (sem). Fontos, hogy ne a legnagyobb mínuszok közepette, vagy éppen a legmelegebb napon/napszakban akarjunk órákon keresztül erdőben sétálni. Bár nyáron kétségtelenül az egyik legjobb választás lehet, ha egy árnyékos erdőbe visszük, a felhevülés és kiszáradás veszélye azért olyankor is fennáll. Érdemes pihenőket beiktatni, és rendszeresen megitatni a kutyát a séta során.

3. Soha véget nem érő kullancsszezon

Sajnos minden évszakban számolnunk kell a vérszívókkal. Tavasszal ismét magukra találnak, jobban érzik magukat, hiszen még nem tűz erősen a nap, és szárazság sincs – ez mind kedvez a kullancsoknak. Ne feledkezzünk meg tehát a védekezésről, használjunk nyakörvet, cseppeket, vagy tablettát: a lényeg, hogy legyen valamilyen védelem a kutyán a kullancsok ellen! Emellett vizsgáljuk át a séta végén a bundáját, hogy időben felfedezzük a betolakodót.

A kullancsok ellen egész évben érdemes védekezni, akkor is, ha csak a közeli parkba jártok sétálni, a kedvező időjárási viszonyok miatt sajnos bárhol és bármikor előfordulhatnak.

4. Amikor a hátizsákodba pakolsz, gondolj a kedvencedre is!

Szerezz be olyan itatóflakont, aminek van olyan tartója, amiből ihat a kutyád, hiszen neki is szüksége lesz a folyadékra. Ne engedd a patakból, különböző folyókból inni, ha nem tudod biztosan, hogy nem szennyezett! Az oltási könyve, a póráz és a szájkosár szintén legyen nálad! Egy törölköző sem árt, amivel szükség esetén megtörölheted a bundáját és a mancsait.

Továbbá fontos, hogy legyen nálad néhány falatka is, hogy a lehető leghamarabb meg tudd jutalmazni a négylábúdat, ha valami jót csinált. Ezeket tarthatod a zsebedben is, de sokkal praktikusabb megoldásnak bizonyulnak a különböző jutalomfalat tartók. Felkaphatod őket például a válladra, de mivel a legtöbbnek a pántja levehető és állítható, így akár derékad körül is használhatod őket.

5. Fontos, hogy hallgasson rád!

A kutyus egy új környezetben találja magát, ahol új szagok és rengeteg inger veszi körül, és ha nincs meg a kötődése hozzád, illetve az alaptudása (parancsok ismerete), hogy hallgasson rád, akkor az ösztön eluralkodhat rajta, te meg futhatsz utána. Ráadásul a nem megfelelő viselkedés balesetveszélyes is lehet.

Hogy elkerüld a bajt, érdemes a kutyára láthatósági szalagot vagy mellényt tenni, de akár GPS-t is köthetsz rá, hogy minél pontosabban tudd, hogy éppen merre csavarog. Nyakörvre akasztható kis lámpa is kerülhet a kutya nyakába, hogy biztos legyél benne, nem fog eltűnni akkor sem, ha kirántja magát a kezedből valami miatt. A biléta szintén fontos, az elérhetőségeid feltétlenül legyenek rajta!

+1. Kutyás erdei etikett

Egy kutyás erdei kirándulás során be kell tartani számos írott és íratlan szabályt. A természet védelme és a békés egymás mellett élés (és túrázás) mindannyiunk érdeke. Az egyik legfontosabb alapszabály, hogy amit magaddal viszel, vidd is haza. Ne hagyj semmilyen szemetet az erdőben. A kakitündér az erdőben sem létezik, így az ösvényen is össze kell szedni az ürüléket. A legközelebbi pihenőig pedig vidd magaddal és ott dobd ki a kukába. A póráz használata természetvédelmi területen kötelező! Nem szabad hagyni, hogy a kutyád bármilyen kárt tegyen az erdőben és lakóiban. Ne űzzön vadat, ne pusztítson el pici állatokat, rágcsálókat. Ne rágjon élő fát és aljnövényzetet. Ezekre mind-mind a gazdinak kell ügyelnie. Maradjatok mindig a kijelölt erdei ösvényen. Arra pedig mindig figyeljetek, hogy sötétedés előtt hagyjátok el az erdőt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Mindenkit sokkolt a Legyen Ön is milliomos legnehezebb kérdése, mégis helyes választ adott a versenyző
A műsor történetének talán legnehezebb kérdését kapta a vetélkedő brit kiadásának egy játékosa. A merészsége mentette meg, egy vagyont vihetett végül haza.

Link másolása

A Legyen Ön is milliomos történetének legnehezebb kérdését kapta a műsor brit változatának egy versenyzője, melyet azóta sem szárnyalt túl semmi. A történteket a LadBible eleveníti fel. 2021 augusztusában Glen Bunn éppen csak elérte a mai árfolyamon 14,7 millió forintnak megfelelő 32 ezer fontos biztos nyeremény szintjét, amikor megkapta ezt a kérdést:

A 2000-es díjátadó óta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat egyetlen olyan színésznő sem nyerte el, akinek a neve az alábbi betűvel kezdődik:

A: G;

B: K;

C: M;

D: W.

A versenyzőnek fogalma sem volt a helyes válaszról, ezért telefonos segítséget kért. Csakhogy a vonal másik oldalán ugyanolyan tanácstalan volt barátja, mint ő.

Bunn végül találomra megjelölte az A választ, ami a helyes megfejtésnek bizonyult.

A férfi ezután még a következő kérdésre is helyes választ tudott adni, végül 125 ezer font, vagyis 57,3 millió forintnyi nyereménnyel ment haza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ezért ne hordj rövidnadrágot repülőn, tanácsolja a légiutaskísérő
Eláruljuk, nem a divat miatt. Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

Link másolása


Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, a légiutaskísérőként dolgozó Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

„Ne hordj, vagy legalább próbálj meg ne hordani rövidnadrágot, amikor repülőn vagy. Az ablakról se tudhatod, hogy mennyire lesz tiszta, szóval ha hosszú szárú nadrágban vagy, kevesebb kórokozóval érintkezel”

– osztotta meg tanácsát Cimato.

@tommycimato #greenscreen #fyp #flightattendant #airline #aviation #travel #flights ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
Folyamatosan csecsemőnek nézi a légitársaság egy 101 éves utasát
Az amerikai nénit bosszantja a számítógépes rendszer hibája, ami nem képes feldolgozni az életkorát. Több kellemetlensége is volt már emiatt.

Link másolása

Nem tudja kezelni az American Airlines foglalási rendszere egy 101 éves néni korát, ezért folyamatosan csecsemőként kezelik, írja a BBC. Az 1922-ben született utas egyik legutóbbi kálváriájának a lap tudósítója is szemtanúja volt.

Patricia örülne, ha végre kijavítanák a rendszer hibáját, mert a baki már korábban is okozott kellemetlen perceket neki.

Egyszer például a reptéren dolgozók nem készítették ki számára a kerekesszéket, mert egy karon ülő baba érkezésére számítottak.

„A lányom online lefoglalta a jegyet, és a reptéri számítógép azt hitte, hogy a születési dátumom 2022, nem pedig 1922” – mesélte az idős néni a riporternek. Emiatt még jóval azután is a gépen ücsörgött a kerekesszékre várva, hogy a többi utas már elhagyta a fedélzetet.

A néni szerint a számítógépes rendszer valamiért képtelen feldolgozni, hogy 1922-ben született, és ehelyett egy 100 évvel későbbi időpontot vesz alapértelmezettként. Mindezt annak ellenére teszi, hogy teljes árú jegyet vásárolnak.

Patricia egészen 97 éves koráig egyedül utazott, azóta azonban nagyon megromlott a látása, és ezért már csak a lányával együtt indul útnak. Az egykori ápolónő évente kétszer száll repülőre, amikor a hideg tél elől délre megy látogatóba a családjához, és amikor onnan visszatér Chicagóba. Legközelebb majd ősszel indul haza, és abban reménykedik, hogy addigra megoldják a helyzetet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Így lehet megtudni, hogy valóban magyar epret veszünk, vagy olcsó importot
A szakértők szerint több módja is van annak, hogy kiderítsük, előérlelt, vegyszerrel kezelt gyümölcsöt árulnak, vagy frissen szedett hazait.

Link másolása

Beindult az eperszezon, és bár sok gyümölcsöt "mézédes" magyar terményként kínálnak, valójában sokszor tartósítószerrel kezelt spanyol, olasz vagy görög epret árulnak - írja az Economx.

Arra is figyelmeztetnek, hogy a mozgóárusításhoz is kell működési engedély, anélkül illegális tevékenységnek számít.

A hazai termelők évek óta küzdenek azzal, hogy a külföldről behozott árut jóval olcsóbban adják, és ráadásul a vevőket is átverik - mondja az Organikus farm gazdája a videójában. Két dolgot javasol, amivel kideríthető, hogy valóban hazai eperről van-e szó:

- ne csak nyugtát, hanem áfás számlát is kérjünk, mert azt egy csaló nem tud adni, de az őstermelői igazolványt is elkérhetjük
- kérhetünk fotót az ültetvényről, és azt, hogy igazolja az áru eredetét, hogy honnan származik az eper.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is megállapította, hogy nagy a különbség a behozott és itthon termelt eper között. A külföldi termény koraérett, míg a magyart éretten szedik le, mert hamarabb ér el a vásárlóhoz.

Arról is írnak, hogy a korai fajták között is van édes, és a nagy szemű gyümölcs nem azt jelenti, hogy biztosan külföldi.

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: