„Egy életet megmentettünk, de egy másikért már nem tudtunk harcolni” – megszólaltak a szlovén hegyimentők a magyarok túrázók mentéséről
Az elmúlt évek egyik legnehezebb mentési akcióját hajtották végre a szlovén hegyimentők 2024. december 22. és 26. között a Kamniki-Alpokban. Ahogy arról korábban írtunk, két bajba jutott magyar túrázót próbáltak kimenteni, azonban az időjárás és a terepviszonyok emberfeletti akadályokat állítottak eléjük – derül ki a Szlovén Hegyimentő Egyesület (GRZS) frissen közzétett beszámolójából.
A riasztás vasárnap este, december 22-én érkezett: két magyar túrázó – egy férfi és egy nő – tévedt el 1931 méteres magasságban a Turska gora és Brana csúcsai között. Ráadásul a férfi súlyosan megsérült, eltört a lába, így nem tudott továbbhaladni. A mentők azonnal mozgósították a kamniki, ljubljanai, kranji és később a celjei egységeket is. Azonban mire a hegyimentők elérték a megközelítési pontot, hatalmas hóvihar tombolt, lavinaveszély fenyegetett, így az első éjszaka során nem tudtak közelebb jutni a túrázókhoz.
– írták a mentők az első nap eseményeiről.
A mentőakció másnap hajnalban folytatódott. A kapcsolatot végig sikerült tartaniuk a nővel, aki egy szakadékban húzódott meg. Bár a rendőrhelikopter megközelítette a területet, a viharos időjárás miatt csak gyalogosan tudtak elérni hozzá, ami délre sikerült is.
„Hihetetlen, hogy túlélte az éjszakát, de a helyzete rendkívül kritikus volt” – mondta el a mentést vezető Tadej Trobevsek. A nő egy hálózsákban vészelte át a mínuszokat, miközben csak a mentők kötéltechnikája segítségével tudott kikeveredni a szurdokból.
Miközben a nő épségben leért a völgybe, társa nyom nélkül eltűnt. A nő beszámolója szerint éjfél körül dübörgést hallott, amit követően már nem tudta elérni társát. A következő napokban a hegyimentők folytatták a férfi keresését, de a rendkívül erős szél és a lavinaveszély akadályozta a helikopteres és gyalogos mentést.
Az akcióban 109 hegyimentő vett részt, több szervezet és a szlovén rendőrség helikopteres egységei közreműködésével. A kamniki hegyimentők szerint az akció nemcsak a rendkívüli időjárási viszonyok és a terep nehézségei miatt volt embert próbáló, hanem érzelmileg is mély nyomot hagyott bennük.
– zárták a beszámolójukat.
(via Index)