Bölcsőtől a koronáig - Erzsébet év lesz Gödöllőn
Fontos év lesz az idei Gödöllő életében. Ez a hely volt Sisi egyik kedvenc helye, és bár a királyi párnak több tucat kastély állt rendelkezésére, Erzsébet mégis „ide tért haza”. A magyarok imádott királynéja 2000 napot töltött a kastélyban, amelyet első pillantásra megszeretett.
2017-ben kettős jubileumot ünnepelhetünk,
hiszen 180 éve született Erzsébet, és 150 éve koronázták meg Ferenc Józsefet, és lett királyné Sisi. A Bölcsőtől a koronáig rendezvénysorozat felidézi a híres asszony életét, szerepét a magyar történelemben, hatását a magyar kultúrában. A Királyné városa méltó módon készül az ünneplésre. A 21 éve újra megnyitott kastély és a hozzájuk csatlakozó szervezetek közel ötven eseményt szerveznek.


Sisiről szinte mindenki tudja, hogy igazi szépség volt, ugyanakkor példaképe is sok nőnek. Elkötelezett, igényes és segítőkész volt.
Hidat képezett országok, társadalmi osztályok között, szerepe volt a kiegyezésben is. Amellett fontos volt számára a kultúra, szerette az irodalmat, a verseket, ő maga is írt, és számos magyar íróra hatott személyisége.
A programok szervezői az igényességre, az értékek megőrzésére és továbbadására törekednek. Néhány programot már elárultak, melyek egész biztosan sokakat érdekelnek majd, hiszen Sisi egy-egy oldalát mutatják be.

A királyné szeretett utazni. Ennek megidézésére az Utazik az udvar címmel egy kiállításon mutatják majd be a legfontosabb és legérdekesebb útjait.
Sisi híresen szép ruháit is megcsodálhatjuk majd egy kiállítás keretében, ahol 14 gyönyörű ruhakölteményének hiteles másolatát mutatják be.
A most éppen Kassán lévő darabok novemberben érkeznek Gödöllőre és egy új darabbal is kiegészülnek. A legújabb Erzsébet koronázási ruhája, melyet Veszprémben állítanak majd ki és a koronázási hétvégén lesz látható a gödöllői kastélyban.


Az egyik legkiemelkedőbb program a három napos Koronázási hétvége lesz júniusban. Ezen találkozhatunk a királyi párral, a szent korona másolatával és a királyi vonat is útra kel.
Az év végén pedig harmadik alkalommal rendezik meg a jótékonysági Erzsébet-bált a kastélyban.
Lesznek Gödöllőn kívül is események, többek között Budapesten a Mátyás-templomban emlékkoncertet tartanak majd.


Az emlékév tiszteletére két különleges édességet készített a Solier Cukrászat.
Az emlékévben a MÁV Nosztalgia Kft. is két utat szervez Gödöllőre. Húsvétkor, április 17-én Gőzfelhős Sisi vonat indul Gödöllőre a Nyugati-pályaudvarról. Június 10-én pedig Koronázási különvonat, ünnepi járat megy Budapestről.


Fotók: MÁV, Soós Botond

A Királyi Kastélyban Gróf Andrássy Gyula fogadja majd a királyi menetet. A királyi párt fúvósok kísérik útjukon, majd Gödöllő népe tánccal várja őket. A nap folyamán még számtalan programban lehet részetek, ezekről a kastély honlapján lehet majd tájékozódni.

A Gödöllői Királyi Kastély
Az impozáns kastélyt I. Grassalkovich Antal gróf építtette az 1730-as években. A királyi személynök, a Magyar Kamara elnöke és Mária Terézia bizalmasa is volt. 1751-ben a királynő is három napot töltött nála Gödöllőn.
Az épület mai formáját a 19. század végén nyerte el. Addigra több átalakításon is átesett, az urasági lakosztályokon kívül volt benne templom, színház, lovarda, fürdő, virágház és narancsház is.



1867-ben a koronázás után ezt a kastélyt jelölték ki a mindenkori magyar uralkodó pihenőrezidenciájának. Sisinek is ez volt a kedvence, szívesen tartózkodott itt.
Az uralkodópár is végeztetett átalakításokat, a lakosztályokat komfortosabbá tették, elkészült az istálló és kocsiszín, valamint a lovardát is átalakították.
A lovarda
A barokk kastélyhoz 1746-49-ben alakították ki a lovardát, majd Erzsébet kérésére később, 1877 körül átalakították, hogy az általa annyira szeretett lovas produkcióit gyakorolhassa, és a tükrök segítségével önmagát ellenőrizni is tudja. Ez a hely volt a királyné egyik kedvence, imádott lovagolni. Műlovarnők és cirkuszi lovasok is oktatták.
Később Horthy Miklós engedélyével bálokat is tartottak benne. A II. világháború után szovjet laktanya lett, ekkor beszakadt a tetőzete, amit később rendbe hoztak.
2010-ben teljesen felújították és azóta rendezvényhelyszínként használják. Ebben a teremben tartják majd az Erzsébet bált is, idén harmadik alkalommal.


A Barokk Színház
A déli szárnyban II. Grassalkovich Antal alakította ki a barokk színháztermet 1782-85 között. Ez volt az első, máig fennmaradt kulisszás kőszínház Magyarországon. A színházat végül 1867-ben megszüntették, 15 szobát, és folyosókat alakítottak ki benne.
A 2001-ben kezdődött helyreállításkor egybenyitották a tereket, a falfestést restaurálták és 2003 óta újra színházként működik. Az Erzsébet bálon kávé és csokoládé szalonként várja a vendégeket.

A bálon több különlegesség is lesz. A vacsora étkészletét a tavaly 190 éves Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. biztosítja. Az ételeket a kék Apponyi készletben szolgálják majd fel, amely kizárólag kézzel készült, összesen nyolcszáz ember munkája van benne. A herendi porcelánt a királyi család is nagyon kedvelte, Ferenc József külön készletet rendelt a gödöllői kastélyba, melyet azóta is Gödöllői mintának hívnak és a kiállításon is megnézhetitek.

Bővebb információk a kastélyról ITT
A MÁV nosztalgia járatról ITT.
Fotók a kastélyról: Gödöllői kastély Facebook-oldal és a szerző
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!