UTAZZ
A Rovatból

5 csodálatos hely a Vértesben, amit meg kell ismerned közelebbről

A titok: találj egy helyet, ahol jót lehet enni, egy másikat, ahol kellemes körülmények között lehet pihenni és (legalább) egyet, ahova érdemes elmenni kalandozni. Vértesbogláron és környékén mindhárom feltétel adott.

Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Öt gyerekkel a hátam mögött úgy érzem van elég tapasztalatom, hogy kijelenthessem: szinte elképzelhetetlen, hogy egy nagyon nagy család kompromisszumok nélkül megússza a közös pihenésük megszervezését.

Nagyon ritka az a pillanat, amikor a csillagok szerencsés együttállásának köszönhetően olyan úti célt találunk, ahol minden stimmel: van teljes, de legalább félpanziós, minőségi ellátás, elég nagy és jó elrendezésű a szálláshely és nekünk, szülőknek nem a nappaliban, a fürdő ajtaja elé helyezett kihúzott kanapén kell éjszakánként álomra hajtani a fejünket, valamint a tíz év korkülönbséggel bíró gyerekseregünknek a szálláshely környékén találunk olyan programokat, amelyek egyszerre több korosztály igényeit is ki tudják elégíteni és nem kell otthagynunk értük az egész éves megtakarításunkat a karácsonyi ajándékokra félretett pénztől a sulikezdésre szánt összegig.

Minekutána ilyen együttállás tényleg nagyon ritkán adódik, épp ezért, ha csak egyetlen hozzávaló hiányzik a kívánság palettáról (mindig az aktuális hangulatomtól, illetve a lehetséges alternatíváktól függ, hogy melyikről vagyok hajlandó lemondani a legkönnyebben), akkor már nagyon örülünk. Tényleg. Ahogy legutóbb is, amikor úgy döntöttünk, hogy a következő családi pihenésünk úti célja Vértesboglár lesz.

Az elmúlt években mindig messze utaztunk, ezért én az idei évben valami költségkímélőbb megoldást szerettem volna legalább a benzinköltség tekintetében. A nagy keresgélésben jött egy ajánlat a vértesboglári Kun Pista Vendégháza tulajdonosától, hogy szálljunk meg náluk, higgyük el, jó lesz az nekünk.

Őszintén szólva nem sokat gondolkoztam a válaszadáson, mert a képeket elnézve igencsak hívogatónak tűnt a szálláshely – még annak ellenére is, hogy semmilyen étkezést nem biztosítanak -, ráadásul közel esik az állandó lakóhelyünkhöz, de a környék mégis elég vadregényes ahhoz, hogy lenyűgözze a gyerekeinket. Ez utóbbit a tervezés fázisában igazából még csak remélni tudtam, a valóság azonban engem igazolt. A finom "falatokat" pedig a szerencsének és a véletlennek köszönhetjük. De minden jó, ha vége jó.

Ahol a kalandok várnak

#1 Csókakői vár

"Csókakő Várpalota és a Bakony hegyei között egy magas dombon álló kicsiny, erős épületű váracska, de én nem mentem be. A várban III. Murád khán dzsámija van, amelyről midőn a mohammedi ezán éneklését hallottam, a vár felől kérdezősködtem. Ennél előbbre nekünk már nincs várunk, mert annyira a határszélen van, hogy ide minden oldalról az ellenség kakasainak hangja hallatszik." (Múlt-kor)

Így jellemezte 1664-ben Evlia Cselebi török világutazó a 13. században emelt Csókakő várát, amely 2009 óta felújítás alatt áll, de a munkálatok ellenére szabadon látogatható.

A várat a Csák nemzetség Dudary ága építette. Később Károly Róbert kezébe került, akinek az uralkodása alatt azonban nem építették tovább. Egy évszázaddal később a Rozgonyi család birtoka lett, ekkortájt a vár területe a háromszorosára bővült.

csokako1csokako2csokako3

A török uralom idején végvárként funkcionált, majd az ellenségé lett: Ahmed fehérvári bég fegyveresei előtt kardcsapás nélkül kaput nyitottak a magyar katonák és feladták posztjukat.A török várparancsnok irányítása alatt harminc janicsár szolgált Csókakőn, 1629-ben pedig már huszonnyolc janicsár és tizenkilenc tüzér hallgathatta naponta ötször a müezzin énekét. Később a vár jelentőségét veszítette, rommá lett.

A várat három oldalról meredek sziklafal védi, amelyet mesterséges sziklaárokkal is elhatároltak. A legrégebbi rész az úgynevezett felsővár, amely még a 13. században épült, nagyjából téglalap alakú, kb. 28 x 15 méter alaprajzú. Ennek az északkeleti sarkán trapéz alakú, háromszintes torony állt, amelyhez a palotaszárny csatlakozott. A toronytól délre helyezkedett el a várudvar, közepén a ciszternaházzal. (Wikipédia)

A felújításoknak köszönhetően a fenti rész nagyon szép állapotban van: kis falépcsőkön lehet megközelíteni a fehér falú kápolnát és a felsővárból pazar kilátás tárul a szemünk elé a Keleti-Bakonytól a Móri-árokig.

A várlátogatás laza egyórás progam, amelyet kisgyerekkel is könnyedén abszolválhatunk, de közben a nagyobbak sem dőlnek a kardjukba az unalomtól: egy kis kultúra, egy kis testmozgás, lenyűgöző természeti környezet. Nem is kell ennél több.

#2 Báraczházi barlang

Ha a gyerekeinken múlna a családi nyaralás úti céljának kiválasztása, egy medence partján, jobb (?) esetben egy természetes tó strandján üldögélnénk egy héten keresztül. De mivel én választok, így leggyakrabban hegyvidékes területen kötünk ki, ahol még mindig lehet medence a szálláson, de legalább nekünk is jut némi élvezet: Férjnek erdei túrák, nekem pedig várak formájában.

Ja, hogy hegyvidéken barlangok is lehetnek? Na, épp ezért tűnt – a kiváló szálláshely ígérete és a lakóhelyünkhöz eső közelsége mellett – jó választásnak a Vértes nekem, gyakorlott klausztrofóbiásnak. Mert ott nincsenek. Mármint barlangok. Hittem én naivan… De vannak. És amik vannak, azoknak a nagy része bejárható speciális barlangászfelszerelés nélkül is, csak a klausztrofóbiát kell a bejáratnál letenni.

A Báraczházi barlang, amely a Csákvár nyugati szélén található, 204 méter magas Guba-hegy keleti sziklafalában, 189 méter tengerszint feletti magasságban található, ősállatmaradványairól híres és fokozottan védett. A barlanghoz a Csákvárról induló zöld turista jelzésen, majd az abból kiágazó zöld barlangjelzésen juthatunk el a legkönnyebben. Persze csak akkor, ha valaki tud térképet olvasni. Aki meg nem, az is célt ér, csak kicsit lassabban. Mert minden út Rómába, akarom mondani, a barlanghoz vezet.baraczhazy1baraczhazy2

A barlang, amelynek hossza 87,5 méter, a vertikális kiterjedése 10,5 méter, mélysége 1,5 méter és magassága 9 méter, szabadon látogatható.

A barlang előtt található leírásból kiderül, hogy 180 féle állatfaj emléke került innen elő, köztük sok tíz-tizenkét millió évvel ezelőtt élt ősállat, például háromujjú ősló, őszsiráf, masztodon, kardfogú tigris és a csákvári hiéna maradványai is. A csákvári leletegyüttest tovább gazdagítja egy ötven-harmincezer év előtti ember ujjcsontja, pattintott vésők és állatcsontokból készült szerszámok. (Wikipédia)

#3 Bauxitföldtani Park/Gánt

Kalandozni nem csak a föld alatt lehet... szerencsére.

A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában kiépített tanösvény kihagyhatatlan programpont, ha valaki a Vértesben jár. Az év minden napján szabadon látogatható egykori bányagödör valódi holdbéli/marsbéli/vadnyugati (kinek-kinek ízlése szerint) tájjal fogadja az ide érkezőket. Az Európában is ritkaságszámba menő szabadtéri geológiai múzeum minden szeglete lenyűgöző: fantasztikus érzés a vörösbe, narancsszínbe, lilába, rózsaszínbe hajló katlanokban kalandozni, futkározni, bújócskázni.gant1gant2

A tizenhárom állomásból álló tanösvény kényelmes sétával egy-másfél óra alatt bejárható. A táblákkal kijelölt útvonalon megismerkedhetünk a környék földtörténeti korszakaival, láthatjuk, hol hullámzott a Pannon-tenger – amelyben ráják és cápák úsztak egykoron -, megtudhatjuk milyen ásványokat fedeztek fel a kitermelés során és hogy mit jelent a fekübörc kifejezés.

A külszíni bauxitbánya mellett egy mesterségesen kialakított tárna található, amelyben egy, az érctelep felfedezőjéről, Balás Jenőről elnevezett múzeumot alakítottak ki. A kiállításon bányászati szerszámokat, eszközöket fényképeket láthatunk a bánya életéből, a tárna melletti udvaron pedig két bauxitszállító mozdony is helyet kapott.

Ahol megpihenhetünk

A sok-sok kaland mellett nem árt néha megpihenni sem. Minden évben a szállásvadászat a legnehezebb része a családi pihenésünk megszervezésének. Hét embernek is elég tágas, ésszerű beosztással rendelkező (minimum három hálószoba+nappali és két fürdő), igényesen (vagy egyszerűen, de legalább kultúráltan) berendezett szállást találni nem egyszerű.

A vértesboglári Kun Pista Vendégháza nagyságát, berendezését, elrendezését, környezetét tekintve tökéletes választás. Két különálló ház (a kisebbikben is három külön hálószoba egy hatalmas méretű nappali-étkező-konyhával kiegészülve, három fürdőszobával), pici, de szépen gondozott, füvesített kert, zárt parkolási lehetőség az autóval érkezők számára.

vendeghaz

fotó: Kun Pista Vendégháza

A ház mosógéppel, mosogatógéppel, játékokkal, társasokkal, rajzlapokkal, színezőkkel, könyvekkel, színesceruzákkal felszerelt. És persze csenddel meg nyugalommal... főleg esténként, amikor végre ágyba dugtuk az összes gyereket.

Nekem fájó pont, hogy étkezést nem biztosítanak, de két közeli étteremből is lehet rendelni házhozszállítással és a személyzet nagyon segítőkész a rendrakásban, mosogatásban.

Ahol jót ehetünkA hosszú, hét-tíz napos családi nyaralásainkat mi mindig nyárra időzítjük, ezért biztos, hogy egyszer, de inkább kétszer muszáj felkeresnünk egy cukrászdát vagy fagyizót. Egyszerűen muszáj. Fagyi nélkül még a legjobb kaland sem olyan jó, fagyival tudnak igazán elmélyülni, lerakódni, na, meg persze megszépülni a közösen átélt élmények. A gyerekek szerint. Én meg hagyom magam meggyőzni.

Mindig jó előre fel szoktam térképezni a szóba jöhető jelölteket, de az idén ez elmaradt, mert az önellátó szálláshely miatt az éttermekre koncentráltam. Így viszont a cukrászdák tekintetében maradt a spontaneitás. Első körben. Mert utána már teljesen tudatos volt a döntés, hogy a vértesi napokat lezáró búcsúfagyinkat a lovasberényi Hóman cukrászdában fogyasztjuk el.

A családias hangulatú cukrászdában saját recept alapján készülnek a hagyományos és különleges ízesítésű jeges finomságok. Kihagyhatatlan hely, amely a környékbeli településekről is idevonzza az édesszájú helyieket és turistákat, csúcsidőszakban az óriási választék mellett komolyabb sorral is számolni kell.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: