ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Többé már nem tabu az öregkori szerelmi kapcsolat

Egyre több személyes példa és kutatás bizonyítja, hogy a kor nem feltétlenül szab gátat a szerelemnek és a szexualitásnak.

Link másolása

Matello 80 éves volt, Francesca egy tízessel kevesebb. Mindketten özvegyek voltak. A férfi 50 éven át volt házas, és a felesége halála után hosszú időre depresszióba esett. Az asszony belenyugodott abba, hogy nagymama lesz. Úgy tűnt, itt a vég, pedig ez még csak a kezdet volt. Új kezdet.

"Hét évig voltak együtt. Matello azelőtt soha nem volt Európán kívül, Francescával azonban egyenesen a Karib-szigetekig repült, újévkor a Pireneusokban autózott, és busszal utazott a skandináv országokba. Az asszony karjai közt halt meg, én pedig hálás vagyok ezért a második szerelemért, amitől még a szeme is nevetésre állt. A testvérem azt mondta, egymás társasága voltak. Én azonban felismerem két szerelmes ember tekintetét, a cinkos érintéseket, azoknak a könnyelműségét, akik már megették a kenyerük javát, és nem kívánnak egyetlen percet sem elszalasztani az életben." Ezt Chiara Simonelli mondja, aki a szexuális fejlődés pszichológiáját és pszichopatológiáját oktatja a római Sapienza Egyetemen, és aki derűs nosztalgiával beszél az édesapjáról.

kezek

Képünk illusztráció

idospar

Képünk illusztráció

A szakember felismerte, hogy az öregedés nem jár együtt törvényszerűen azzal, hogy az ember már nem is tervez, és a szerelemmel sem számol le. Nincs szemrehányás a hangjában, amikor beismeri, hogy az édesapját soha nem látta ennyire boldognak az édesanyjával, mint amilyen Francescával volt.

"Arra a párra, amelyik 40 éve van együtt, kétségkívül ránehezedik a felelősség súlya" - véli Simonelli. Az idősebbek ráadásul félénkebben teszik meg az első lépéseket, mint a fiatalok, akik többnyire szórakozóhelyeken ismerkednek. Az érzelmek terén nincsen akkora különbség az egyes korosztályok között, a féltékenység például mindegyikre jellemző.

Az utóbbi néhány évtizedben sokat változott az öregséghez, illetve az öregedéshez való hozzáállás. Harminc-negyven évvel ezelőtt például Olaszországban az lefogadott normák szerint a megözvegyült nők rendszerint egyedül élték le a hátralevő éveiket, évtizedeiket, a férjük emlékének szentelve ezt az időt.

SONY DSC

Képünk illusztráció

Ma már ez szerencsére ritkább. Jane Fonda nyilatkozatai is megerősítik ezt a tendenciát. A 77 éves egykori filmsztár, aki az egész világon népszerűvé tette az aerobik jazzbalettel kombinált formáját, nemrég azt mondta, hogy az élet az ő korában szomorú lenne szex nélkül.

Félreértés ne essék, korábban is létezett öregkori szerelem és szex, ezt azonban nem volt illendő szóba hozni. Magyar nyelvterületen is született erről a témáról néhány kitűnő szociográfia. A Szerelempatak című film pedig, amelyben öregek mesélnek teljesen őszintén és nyíltan a testiségről és a vágyakról, itthon és külföldön is kirobbanó sikert aratott. Ma már sokkal természetesebbnek vesszük, hogy egy ember akár 40, sőt 50 felett válik sikeressé, azon sem ütközünk már meg, ha valaki nem hajlandó belesüppedni az öregségbe, és azon sem botránkozunk meg, ha kiderül: az öregeknek is van szexuális életük.

Jane Fonda Portrait Session

Jane Fonda képe már nem illusztráció, 40 felett vált az aerobik apostolává

A 70 fölött szerelembe esők gyermekei azonban többnyire nem fogadják kitörő örömmel, ha édesapjuk vagy édesanyjuk öregkorában társat talál magának. "A nők megértőbbek, szinte fellélegeznek a ténytől, hogy édesanyjuk vagy édesapjuk társat talált magának; a férfiak viszont szégyellik magukat és attól tartanak, hogy ebből probléma támad az örökség körül" - magyarázza Gianna Scelotto párkapcsolati terapeuta. A szakember tapasztalatai szerint a nők jobban tudnak védekezni ez ellen: mindenki a saját otthonában él, de együtt utaznak.

Az Istat 2013-as adatai szerint Olaszországban 170 hetven év feletti férfi és 79 hetven év feletti nő kötött házasságot. Viszont 2157 olyan pár élt együtt, akik hetven éves koruk fölött estek (majdnem) örök szerelembe. "Akármilyen furcsán hangzik, az együttélést inkább a férfiak akarják, nem a nők" - teszi hozzá Schelotto.

love

Itthon is egyre többet olvashatunk a témáról. A Nők Lapja Café egy éve idős korú párok kapcsolatairól, szerelméről, ismerkedési lehetőségeiről írt őszinte riportot. "Ha meglátják egymást, egyikőjük gyomra sem remeg. „Miért remegjen? Hogy nem kapom meg? Érdekes, hogy amikor fiatalon szerelembe estem, nem ilyen vágyakat éreztem. Akkor más volt: lila köd, szárnyalás, holdvilág, miegymás. Nem mondok le a szexről most sem, és élvezem, mennyire más, mint fiatalon. Van mellette még valami: sokkal mélyebb érzések és felszabadultság. Nincsenek játszmák, nem akarjuk legyűrni egymást. Nehezen megfogalmazható a különbség szerelem és szerelem között, de ami most van, az melegebb, lágyabb, megértőbb. És nem azért vagyunk együtt, hogy ne legyünk magányosak.” Úgy fogadják el egymást, amilyenek, és nem kellenek sem praktikák, sem csipkebugyi a csábításhoz" olvasható Zsuzsa és Károly vallomása.

Ha érdekes volt a cikk, ajánld másoknak is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: