Van, aki haszontalan giccsnek tartja a szerelemlakatokat, más imádja őket
Szerelemlakat: van, aki kiborul tőlük, van, akit hidegen hagy, van, aki pedig romantikusnak találja megáll és gyönyörködik bennük. A szerelemlakatok a világ nagyobb (és kisebb) városaiban valóságos látványosságnak számítanak. Budapesten több helyen is felaggatták a szerelmespárok a lakatjaikat – például az Erzsébet téren, a Margit hídon, a Margitszigeten és a Lánchídon -, de vannak szerelemlakatok Gyulán, Miskolcon, Győrött, Debrecenben és Szombathelyen is.
Szerelemlakatnak azt nevezzük, amikor a szerelmesek összetartozásuk jeléül egy lakatba gravíroztatják a nevüket és összetartozásuk jeléül valahová kiakasztják, majd lezárják. Rendszerint a lakat kulcsát is eldobják.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Magyarországon – tudomásom szerint – először Pécsen jelentek meg a lakatok. Erről két legenda is kering. A legelterjedtebb sztori szerint 1971-ben, sikeres érettségijüket követően a közeli középiskola végzős tanulói helyezték el iskolai szekrényük lakatjait a 4. számú kanonoki ház kovácsoltvas kerítésén. Egy másik történet szerint viszont az első szerelemlakat magának a városnak szólt, mivel amikor egy házaspár ideiglenesen Pécsre költözött, a feleség annyira megszerette a várost, hogy szeretett volna otthagyni valamit, ami hozzá tartozik.
Ezt az utóbbi történetet erősíti meg a Bama.hu 2012-es interjúja is, amelyben
Andor Imréné, aki valóban beleszeretett Pécsbe, elmondta, hogyan kerül ki az első lakat:
„Amíg a férjem dolgozott, én jártam a várost naphosszat. Ekkor fedeztem fel azt a rácssort, amely ma már nem is látszik a rengeteg lakat miatt. Ahogy megláttam, rögtön az jutott eszembe, hogy én bizony felteszek ide egy lakatot. Két okból is: hogy legyen valamim Pécsett akkor is, ha elmegyek innen, illetve hogy mindenképpen visszajöjjek ebbe a városba. Azt is akartam, hogy lakat bizonyítsa: ide vagyok én már zárva egy kicsit.
Úgyhogy elkértem a férjem szerszámosládájából egy kicsi lakatot, és feltettem. Amikor elmeséltem neki, ő csak bólogatott.
Nekem viszont nagyon sokat jelentett: egy évvel később, amikor visszajöttünk, meglátogattam az én kis lakatomat, sőt, egy másikat is rátettem. Aztán egy ideig nem jártam arra – amikor pedig újra arra vezetettem az utam, láttam, hogy egyre több a lakat. Aztán csak nőtt, egyre nőtt a számuk. Az enyém már nem látszik, ott van talán valahol az alján.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
És honnan ered a lakatolás? Sokak szerint az erényöv használatából visszamaradt szokás – csakhogy az erényövről kiderült, hogy csupán legenda. Van, aki úgy tudja: a szerelemlakatok hagyománya a szerb Vrnjačka Banja városából ered: egymásba szeretett egy tanítónő és egy szerb tiszt, de a szerelmük szomorú véget ért. Régi találkahelyükön helyeztek el egy lakatot.
Lakatolás több európai városban is létezik, Lettország fővárosában, Rigában egy híd kerítésére erősítik a lakatot a friss házasok, a kulcsot pedig a tóba dobják. Firenzében a Ponte Vecchio közepén álló Benvenuto Cellini-szobor kerítésére teszik ki a lakatokat a szerelmesek, a kulcsot pedig az Arno folyóba dobják.
A szerelemlakat a Világutazó blog szerint ősi kínai hagyományra vezethető vissza: ha a szerelmesek lakatot helyeznek el egy véget nem érő láncon vagy kerítésen, szerelmük örökké fog tartani. „Napjainkban, a fiatal párok több ezer különböző módon imádkoznak az örök szerelemért. Ezek egyike, hogy egy lezárt lakatot elhelyeznek együtt egy kerítésen, láncon, miközben a kulcsokat együtt eldobják. Ez a szokás ma már mindenhol népszerű Európától Észak-Amerikán át Ázsiáig körbejárva a világot. A Huangshan hegység Kína középső-déli részében fekszik. Huangshan igen népszerű hely a nászutas ifjú párok, szerelmesek és turisták körében is. A hegyen szinte minden fémből készült láncon lakatok ezrei lógnak, melyet a szerelmesek helyeznek a láncra a kulcsot pedig a völgybe hajítják.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Európában és Magyarországon is a 2000-es évek elején terjedt el robbanásszerűen a lakatolás. És tényleg elég sokan vannak, akik egyáltalán nem örülnek neki, mivel úgy gondolják, hogy rontja a városképet, károkat okoz a kerítésekben és a hidak korlátaiban. Néhány éve Rómában a Milvio-hídról vágták le a szerelemlakatokat, mivel korábban egy villanyoszlop ki is dőlt a súlyuk miatt. A példát később más városok is követték, többek közt Velence, Párizs és Köln.
Budapesten az Erzsébet téren népszerű lett a lakatfal, szinte mindig áll ott valaki, hogy fotót készítsen róla, és évről évre egyre több a lakat.





Te mit gondolsz a szerelemlakatokról?