FELFEDEZŐ

Van, aki haszontalan giccsnek tartja a szerelemlakatokat, más imádja őket

Na, de honnan ered a használatuk és mióta teszik ki ezeket a szerelmesek? És Magyarországon hol volt az első lakatfal?
My Secret Budapest - szmo.hu
2019. január 18.


Link másolása

Szerelemlakat: van, aki kiborul tőlük, van, akit hidegen hagy, van, aki pedig romantikusnak találja megáll és gyönyörködik bennük. A szerelemlakatok a világ nagyobb (és kisebb) városaiban valóságos látványosságnak számítanak. Budapesten több helyen is felaggatták a szerelmespárok a lakatjaikat – például az Erzsébet téren, a Margit hídon, a Margitszigeten és a Lánchídon -, de vannak szerelemlakatok Gyulán, Miskolcon, Győrött, Debrecenben és Szombathelyen is.

Szerelemlakatnak azt nevezzük, amikor a szerelmesek összetartozásuk jeléül egy lakatba gravíroztatják a nevüket és összetartozásuk jeléül valahová kiakasztják, majd lezárják. Rendszerint a lakat kulcsát is eldobják.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Helló Gyula (@hellogyula) által megosztott bejegyzés,

Magyarországon – tudomásom szerint – először Pécsen jelentek meg a lakatok. Erről két legenda is kering. A legelterjedtebb sztori szerint 1971-ben, sikeres érettségijüket követően a közeli középiskola végzős tanulói helyezték el iskolai szekrényük lakatjait a 4. számú kanonoki ház kovácsoltvas kerítésén. Egy másik történet szerint viszont az első szerelemlakat magának a városnak szólt, mivel amikor egy házaspár ideiglenesen Pécsre költözött, a feleség annyira megszerette a várost, hogy szeretett volna otthagyni valamit, ami hozzá tartozik.

Ezt az utóbbi történetet erősíti meg a Bama.hu 2012-es interjúja is, amelyben

Andor Imréné, aki valóban beleszeretett Pécsbe, elmondta, hogyan kerül ki az első lakat:

„Amíg a férjem dolgozott, én jártam a várost naphosszat. Ekkor fedeztem fel azt a rácssort, amely ma már nem is látszik a rengeteg lakat miatt. Ahogy megláttam, rögtön az jutott eszembe, hogy én bizony felteszek ide egy lakatot. Két okból is: hogy legyen valamim Pécsett akkor is, ha elmegyek innen, illetve hogy mindenképpen visszajöjjek ebbe a városba. Azt is akartam, hogy lakat bizonyítsa: ide vagyok én már zárva egy kicsit.

Úgyhogy elkértem a férjem szerszámosládájából egy kicsi lakatot, és feltettem. Amikor elmeséltem neki, ő csak bólogatott.

Nekem viszont nagyon sokat jelentett: egy évvel később, amikor visszajöttünk, meglátogattam az én kis lakatomat, sőt, egy másikat is rátettem. Aztán egy ideig nem jártam arra – amikor pedig újra arra vezetettem az utam, láttam, hogy egyre több a lakat. Aztán csak nőtt, egyre nőtt a számuk. Az enyém már nem látszik, ott van talán valahol az alján.”

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Rami ? 1990.11.05 ???? (@szabo.ramona) által megosztott bejegyzés,

És honnan ered a lakatolás? Sokak szerint az erényöv használatából visszamaradt szokás – csakhogy az erényövről kiderült, hogy csupán legenda. Van, aki úgy tudja: a szerelemlakatok hagyománya a szerb Vrnjačka Banja városából ered: egymásba szeretett egy tanítónő és egy szerb tiszt, de a szerelmük szomorú véget ért. Régi találkahelyükön helyeztek el egy lakatot.

Lakatolás több európai városban is létezik, Lettország fővárosában, Rigában egy híd kerítésére erősítik a lakatot a friss házasok, a kulcsot pedig a tóba dobják. Firenzében a Ponte Vecchio közepén álló Benvenuto Cellini-szobor kerítésére teszik ki a lakatokat a szerelmesek, a kulcsot pedig az Arno folyóba dobják.

A szerelemlakat a Világutazó blog szerint ősi kínai hagyományra vezethető vissza: ha a szerelmesek lakatot helyeznek el egy véget nem érő láncon vagy kerítésen, szerelmük örökké fog tartani. „Napjainkban, a fiatal párok több ezer különböző módon imádkoznak az örök szerelemért. Ezek egyike, hogy egy lezárt lakatot elhelyeznek együtt egy kerítésen, láncon, miközben a kulcsokat együtt eldobják. Ez a szokás ma már mindenhol népszerű Európától Észak-Amerikán át Ázsiáig körbejárva a világot. A Huangshan hegység Kína középső-déli részében fekszik. Huangshan igen népszerű hely a nászutas ifjú párok, szerelmesek és turisták körében is. A hegyen szinte minden fémből készült láncon lakatok ezrei lógnak, melyet a szerelmesek helyeznek a láncra a kulcsot pedig a völgybe hajítják.”

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Európában és Magyarországon is a 2000-es évek elején terjedt el robbanásszerűen a lakatolás. És tényleg elég sokan vannak, akik egyáltalán nem örülnek neki, mivel úgy gondolják, hogy rontja a városképet, károkat okoz a kerítésekben és a hidak korlátaiban. Néhány éve Rómában a Milvio-hídról vágták le a szerelemlakatokat, mivel korábban egy villanyoszlop ki is dőlt a súlyuk miatt. A példát később más városok is követték, többek közt Velence, Párizs és Köln.

Budapesten az Erzsébet téren népszerű lett a lakatfal, szinte mindig áll ott valaki, hogy fotót készítsen róla, és évről évre egyre több a lakat.

Te mit gondolsz a szerelemlakatokról?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Videó: óriási erővel szavalta el Ady versét Magyar Péter debreceni tüntetésén a Mi kis falunk sztárja
Rusznák András szuggesztív szavalata nagy hatással volt a tömegre, versmondás közben többször is hatalmas tapsot kapott.

Link másolása

Magyar Péter debreceni tüntetésén a felszólalások között Rost Andrea is énekelt, majd Rusznák András szavalt egy verset a színpadon. Ady Endre: Fölszállott a páva című versét adta elő.

Mikor azt szavalta, hogy "másképpen lesz holnap", majd "várjuk már az új magyar csodákat", hatalmas tapsot kapott.

Íme a teljes előadás:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor három generációnyi cukisággal jelentkezett be anyák napján
Édesanyja és legkisebb unokája is szerepel a megosztott fotón.

Link másolása

Édesanyjáról és legkisebb unokájáról, Zsigmondról tett közzé bejegyzést anyák napján Orbán Viktor miniszterelnök.

„Isten éltessen minden édesanyát!”

– tette hozzá.

A kormány legkisebb unokája egyébként az ő nevét is viseli, Zsigmond Viktornak anyakönyvezték.

Zsigmond Viktor Orbán hatodik unokája, második legidősebb lányának, Sárának a gyereke, és tavaly novemberben született.

Korábban Karácsony Gergely is köszöntötte már az anyákat: ő egy gyerekkori fotóval jelentkezett be.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Felfalta a kacsákat az állatkerti medve, miközben a gyerekek végignézték a támadást
A Seattle-i Woodland Park Állatkertjének medvéje, Juniper elfogyasztott néhány kacsát a gyerekek szeme láttára.

Link másolása

A Seattle-i Woodland Park Állatkertjének medvéje egy állatkerti kirándulás során meglepte a gyerekeket – számolt be róla az UNILAD. Ugyanis az állat észrevette, hogy egy kacsacsalád úszkál a territoriumában, amire a medve vízbe ugrott, és a bámészkodó gyerekek szeme láttára széttépte a zsákmányát.

Az április 23-án megtörtént esetről videó is készült, amit egy anyuka vett fel, aki éppen lányával és annak barátaival ünnepelte a gyerek születésnapját. A medve, Juniper kiszúrta, hogy egy kacsa és több fiókája úszik a vízen, amire beleugrott a vízbe, és nekiesett a madaraknak, amiket a szülinapozó társaság előtt felfalt.

Az édesanya megosztotta az esetről készült videót a TikTokon, s megköszönte a medvének, hogy tönkretette a lánya születésnapját. Ugyanakkor az anyuka hozzátette, hogy a természet tette a dolgát, az eset szerencsére nem traumatizálta a gyerekeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
Vitézy Dávid szomorú és megható poszttal jelentkezett anyák napján
Szép szavakkal emlékezett 2021-ben elhunyt édesanyjára.

Link másolása

„Anyák napja lehet egy alkalom a közös ünneplésre, de jelenthet egész mást, amikor már csak régi közös fotók nézegetésére ad apropót – nálam már így telik az elmúlt három évben” – írta közösségi oldalán Vitézy Dávid, független főpolgármesterjelölt.

Vitézy édesanyja Hankiss Ágnes szociológus, politikus, az NMHH Médiatanácsának tagjavolt, aki 71 évesen, 2 és fél éve halt meg, és két cikluson keresztül EP-képviselő is volt a Fidesz színeiben.

A politikus emlékezését így folytatja:

„Boldog anyák napját kívánok az anyáknak és a gyerekeknek egyaránt, akár közös nevetéssel, akár emlékezéssel telik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: