13 egyszerű trükk, hogy ne legyél agyatlan mobilzombi

És ne válj ön- és közveszélyessé.
SzE, Fotó: Pixabay - szmo.hu
2018. március 21.


Link másolása

Te is ismersz olyan embereket, akik - bármilyen napszakban vagy helyen is látod őket - szinte folyamatosan a telefonjukat bújják? Akik állandóan lehajtott fejjel közlekednek az utcán, és nekiütköznek a járókelőknek, mert csak a mobiljuk képernyőjére figyelnek? Akik MINDEN hívást fogadnak, mindig, még a moziban is, és beleharsogják a fimbe, hogy "Most nem tudok beszélni, moziban vagyok??

És olyan ismerősöd is van, aki képtelen akár csak egy órát is úgy együtt tölteni a barátaikkal, hogy arról ne posztoljanak, hogy közben ne az Instagramot, Facebookot figyeljék? Aki munka közben is a közösségi oldalakon lóg? Aki a 3 órás vonatutat végigbeszéli meg végigvihogja telefonon, és t..ik rá, mennyire zavar ez másokat?

Esetleg pont te szoktál így viselkedni?

Azokat, akik ki sem látszanak a telefonjukból, mobilzombiknak is nevezik, és valódi problémát jelentenek a többiek és saját maguk számára is.

Ez ugyanis egyfajta függőség, olyan, mint az alkoholizmus vagy az online szerencsejáték.

Hihetetlenül sok időt lehet vele elfecsérelni, anélkül, hogy bármilyen haszna lenne. Most nem azokról beszélünk, akiknek a social media a munkájuk része - bár ők is tartanak és tarthatnak is szünetet, elehetnek szabadságra - , hanem azokról, akik tényleg képtelenek napokra vagy akár hetekre leszakadni a mobiljukról.

Adunk néhány tippet ahhoz, hogyan kapcsolj és kapcsolódj ki, és hogyan ne válj függővé.

1. Családi eseményeken és közös étkezésekkor ne használd

Legalább amíg esztek, amíg beszélgettek, amíg felköszöntitek egymást, addig elő se vedd a telefont. Ha valakit a családból zavar, akkor ne telefonálj, ne csetelj, ne az ebédet vagy a családot fotózd és tedd "Insta-sztárrá", inkább figyelj a többiekre, és kapcsolódj be a társalgásba.

Ennek a legdurvább válfaja - megtörtént eset, szem- és fültanúja voltam -, amikor valaki a saját nagyapja temetésén bonyolított telefonos üzleti megbeszélést, amíg papa földi maradványait kísértük a ravatalozóból a sírhoz.

2. Találj ki magadnak olyan programokat, amelyekhez NEM KELL TELEFON

Kinyílik a világ, ha

3. Éjszakára kapcsold ki

Ne zavarjon, hogy villog vagy zizeg, amikor új értesítés jön.

4. Sötétben ne mobilozz,

mert tönkremegy a szemed. Ez nem vicc.

5. Iktass be szüneteket!

Ha már egy-másfél órája Instázol, Facebookozol, chatelsz, állj fel, mozogj, nézz fel a kijelzőből, mozgasd meg a végtagjaidat, a nyakadat. A legjobb, ha félóránként 5-10 perces szüneteket tartasz.

6. Hosszú utazásra készülj fel, hogy ne unatkozz

Vigyél magaddal könyvet - a könyvtár kevesebbe kerül, mintha újonnan vásárolsz meg mindent -, újságot, hallgass zenét fülessel, vigyél magaddal tanulnivalót, házit, amit megcsinálhatsz. Vagy bámulj ki az ablakon. Horgolj, köss, fejts keresztrejtvényt. Beszélgess az útitársaiddal, ha nem ellenszenvesek - ebből egészen jó dolgok is kisülnek, haverkodás, randi, szerelem, izgalmas történetek.

7. Ne legyél mindig, mindenkinek a nap 24 órájában elérhető

Nyugodtan "eltűnhetsz" pár napra vagy egy-egy hétre, sokkal izgibb leszel mindenki számára, mintha naponta 5 posztot kinyomsz arról, hogy éppen mit csinálsz, vagy ha minden a te kommentjeiddel van tele.

8. Csinálj mobilmentes napokat,

legyél kicsit "absztinens".

9. Ne használj mindig, mindenhez okostelefont,

próbálj meg séróból megoldani helyzeteket, tanulj meg tájékozódni, keress offline forrásokat, gondolkodj egy-egy probléma megoldásán ahelyett, hogy automatikusan beírnád a keresőbe vagy kiírnád a Facebookra.

10. Nem muszáj ám állandóan használni a messengert meg a vibert csak azért, mert VAN

És nem kell azonnal reagálnod bárki üzenetére, amikor éppen mással vagy elfoglalva.

10. A suliban az órán vagy munka közben ELŐ SE VEDD

Koncentrálj az órádra vagy a melóra, amiért a fizetésedet kapod. Ha social mediával kapcsolatos a munkád, az más, de akkor se a haverjaiddal hülyülj egész nap, hanem végezd el azt feladatot, amivel megbíztak, fejezd be a munkát, és majd utána ökörködhettek.

Borzalmas, amikor határidőre meg kell csinálni valamit, a kollégád meg ahelyett, hogy dolgozna, vinnyogva röhögcsél az asztalnál gifeket küldözgetve vagy Élete Nagy Bölcsességeit posztolja félóránként, esetleg éppen szétszpemmeli az oldalakat a kommentjeivel, mert azt hiszi, neki mindenhez hozzá kell szólnia.

11. Vezetés közben soha ne használd,

ha nem akarsz meghalni vagy másokat megölni. Ezen a videón egy lány mondja el, mi történt vele és a családjával emiatt.

Egy komment a videó alatt - azt ugye megérted, milyen indulat vezette azt akit írta, és miért ennyire dühös? "K.va nagy probléma van, ha valakinek ez kell ahhoz, hogy felismerje, mekkora felelőtlen barom. Persze jobb később, mint soha."

12. Nem kötelező még az e-maileket is a telefonodra letölteni,

csak azért, mert lehetőséged van rá. Ez inkább azoknak fontos, akik sokat utaznak, sok helyen megfordulnak, ügyfelekhez járnak, és jó, ha 2 meeting között meg tudják nézni a leveleiket. Illetve akkor hasznos, ha nincsen pénzed számítógépre, de fontos, hogy megnézhesd a postafiókodat.

Ne akarj mindent dokumentálni telefonnal

Csak élvezd a pillanatot, a látványt. A koncerten add át magad a hangulatnak és a zenének ahelyett, hogy végig azon görcsölnél, mikor tudsz jó szelfit/koncertfotót csinálni, vagy olyan élő közvetítést közzétenni, amit sokan lájkolnak. Szerezz élményeket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk